Jump to content

"Managerski ugovor"


klappy1

Preporučene objave

Imam jedno komplicirano pitanje. Naime imam ugovor na bruto plaću, koji u mojoj firmi zovu još i managerski ugovor. Izvadit ću bitne stavke ugovora, da ne dužim sa nebitnim člancima ugovora koji se odnose na opis posla, obaveze i sl.

 

Članak 4

 

Radnik će raditi u punom radnom vremenu u trajanju od 40 sati tjedno.

Početak i završetak radnog vremena određuje poslodavac.

Radnik se obavezuje biti na raspolaganju poslodavcu bez obzira na radno vrijeme, ukoliko raspolaganje u neradne dane i izvan radnog vremena zahtijevaju okolnosti ili poslodavac.

 

Članak 9

 

Za obavljeni rad temeljem ovog ugovora poslodavac će radniku isplatiti bruto plaću u iznosu od XXXXXXXX kn.

 

Plaća radnika iz stavka 1. ovog članka uvećava se za dohodak u iznosu od 0.5% godišnje, time da se obračun i isplata ovako uvećane plaće primjenjuje počevši od plaće za mjesec siječanj 2011. godine.

 

Ugovorne strane suglasno utvrđuju da su u mjesečnoj plaći radnika iz stavka 1. ovog članka sadržani svi Zakonom o radu, Kolektivnim ugovorom koji obvezuje poslodavca odnosno aktima poslodavca predviđeni dodatci na plaću (osim dodatka navedenog u stavku 2. ovog članka), kao i naknade plaće (za dane godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, naknada i rad na dane blagdana i neradne dane propisanih zakonom, za rad duži od punog radnog vremena, te za ostale slučajeve utvrđene Zakonom o radu i/ili Kolektivnim ugovorom koji obvezuje poslodavca), osim naknade za vrijeme bolovanja koja će se obračunavati i isplaćivati radniku sukladno odredbama Kolektivnog ugovora i Zakona o zdravstvenom osiguranju, te se ti dodatci i naknade neće posebno obračunavati niti naplaćivati.

 

Visina plaće, dodatne nagrade i drugi primitci i naknade plaće smatraju se poslovnom tajnom. Poslodavac će plaću isplaćivati jednom mjesečno kad i drugim zaposlenicima.

 

 

To je najkraće što sam mogao :-) Naravno muči me ovaj famozni članak 9. U kojem se istovremeno pozivaju i pobijaju odredbe Zakona o radu i Kolektivni ugovor. Uz to uvjeti rada su nemogući. Radimo 60-70 sati tjedno, mjesecima bez slobodnog dana, bez dnevne pauze, čak ni godišnji odmor nisam uspio iskoristiti. I da ne nabrajam dalje, barem jedno 20 članaka zakona o radu se redovito nad nama krši. Onaj tko se buni, ostane bez posla, a svi smo na rubu snaga. Inspekcija je dolazila ali "nisu ništa našli", iako mi uredno u liste upisujemo svaki odrađeni sat, a kako rekoh kreću se izneđu 60-80' sati tjedno. Pošto država ne može ništa, zanima me što bih ja tu mogao napraviti privatnom tužbom. Mogu li i koliku odštetu dobiti? Imam li pravo za naplatom odrađenih sati (preko 40h mjesečno).

 

U naprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klappy,

jesi li ti uredno dobivao obračune plaća i isplaćene sate rada koje si odradio (prekovremeni,rad blagdanima)? Ako jesi e onda neznam kajbi mogal naprtavit i kakva je to tvoja plaća? reda veličina. Je treba delat ak je plaća menagerska. Osim toga ti si se obvezao da ćeš raditi i izvan vremena po pozivu. Mislim da tvoj ugovor ne podlježa zakonu o radu jer nije ugovor o radu pa....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde recimo da je plaća 1000€. Ugovor o radu mora biti, jer tako na njemu piše, ne piše ugovor o djelu niti menagerski ugovor, niti nešto drugo. I ugovor kao takav podlježe zakonu, inače bi bio protuzakonit.

 

Ja se potpisujem na liste koliko sam radio, a firma u sistemu vodi kao da radim 40 sati tjedno i tako je na obračunu plaće prikazano. Sati preko tih 40 se službeno nigdje ne vode, postoje samo u potpisnim listama. A ja za iste nemam ništa, čak ni slobodne dane ne mogu dobit za gore navedeno.

 

I da, stavka je u ugovoru da ću po potrebi raditi i izvan vremena po pozivu, ali nije regulirano plaćanje istoga, a po zakonu mora biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klappy1 je napisao:

Ajde recimo da je plaća 1000€. Ugovor o radu mora biti, jer tako na njemu piše, ne piše ugovor o djelu niti menagerski ugovor, niti nešto drugo. I ugovor kao takav podlježe zakonu, inače bi bio protuzakonit.

 

Ja se potpisujem na liste koliko sam radio, a firma u sistemu vodi kao da radim 40 sati tjedno i tako je na obračunu plaće prikazano. Sati preko tih 40 se službeno nigdje ne vode, postoje samo u potpisnim listama. A ja za iste nemam ništa, čak ni slobodne dane ne mogu dobit za gore navedeno.

 

I da, stavka je u ugovoru da ću po potrebi raditi i izvan vremena po pozivu, ali nije regulirano plaćanje istoga, a po zakonu mora biti.

 

E,klapi to je druagi par cipela.O tom bumo posle tekme. A ti dotle malo pročitaj NN149_15_12-2009 Zakon o radu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klappy1 je napisao:

Lagano štivo, nema šta. Za koju godinu i ja ću se razumjet u zakon o radu :-)

 

P.S. Da ne bi bilo zabune, gore navedena plaća je neto isplaćena, ne bruto iz ugovora.

 

Ma klappy,

ja sam član Legalisa nema ni godinu dana. Pa evo nešto sam naučio,nešto me iskustvo naučilo. Osim toga to je pravo zanimljivo,zanimljive su ljudske sudbine. Pravi "mali trileri" Bitno je da se informiraš...da znaš da to negdje ima...da je već bila takva situacija i da tražiš odgovore na nejasne stvari.

E sad kaj se tvoje plaće tiće,mene zanima kolika je tvoja ugovorena osnovna plaća dakle plaća za redovito radno vrijeme? To negdje mora biti propisano. Zakaj me to zanima? Zato je r ako budeš išta poduzimao u smislu Zahtjeva za zaštitu prva , a temelji za to su osnovani,moglo bi se dogoditi da te poslodavac stavi na tu osnovnu plaću pod izlikom t"teška situacija ,podbačaj plana....bla...bla". Takvih slučajeva smo imali na našoj stranici. Slučaj špediterske kuće i pitatelja Jerbe. Dakle odgovori kaj je sa tom tvojom osnovnom plaćom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam u prvom postu napisao, ja sam ugovor potpisao na bruto palću, to i je najveći dio mog problema. Dakle u ugovoru nema spomena o neto plaći, ili ti ga najmanjem iznosu. Ja kako god i koliko god radio uvijek dobijem istu plaću, jer ista proizlazi iz bruto plaće potpisane u ugovoru. Čitao sam ja i do sada zakon o radu, i vidio koja mi se prava krše. Kazna bi im bila preko 1.000.000 kn.

 

Hvala ti na dosadašnjoj pomoći, ali ja sam mislio da će naletit netko komu je to struka, jer je ovo malo zajebaniji slučaj. Uvijek je problem sa tim brutom, a pravo znanje o tome može imati samo onaj komu je to struka ili je imao isti problem. A uz to ugovor u istom članku pobija Zakon o radu i Kolektivni ugovor, pa se u nastavku na iste pozivaju. Za to mi je potrebna stručna pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klapy,

ti si pomešal lončiče. Zakon o radu prvo govori o OSNOVNOJ plaći koja po tom zakonu mora biti ugovorena u bruto iznosu. adDakle kolika je tvoja osnovna bruto plaća. Nemoj sad tu mješati koeficijente,stimulacije i bla...bla. I profić će te to isto pitati. Uostalom najbolje bi bilo da skeniraš ugovor i pošalješ ga da ga ovaj auditorij pročita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam htio postat cijeli ugovor jer je to ljudima tlaka čitat. Bitna dva čalanka ugovora su doslovno prepisana u prvom postu. Ostatak nije potrebno pisati jer su to standardni dijelovi svakog ugovora kao npr. trajanje ugovora, opis posla, obveze radnika i slične stvar, koje ovdje nisu bitne.

 

Pogledaj prvi post, pa ćeš vidit i to da se nigdje ne spomijnje neto plaća, Samim time niti koeficijent niti bilo šta drugo nego smo bruto plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klappy1 je napisao:

Nisam htio postat cijeli ugovor jer je to ljudima tlaka čitat. Bitna dva čalanka ugovora su doslovno prepisana u prvom postu. Ostatak nije potrebno pisati jer su to standardni dijelovi svakog ugovora kao npr. trajanje ugovora, opis posla, obveze radnika i slične stvar, koje ovdje nisu bitne.

 

Pogledaj prvi post, pa ćeš vidit i to da se nigdje ne spomijnje neto plaća, Samim time niti koeficijent niti bilo šta drugo nego smo bruto plaća.

 

klappy,

ako je tome tako i ako si proučio svoj kol.ugovor i pravilnik o nagrađivanju iz njega. Dakle ako onih XXXXXX kn iz tvog ugovora u brutu (čl.9) nije vezano nikakovim koeficijentima trebala bi to biti tvoja bruto osnovna plaća. Prema Zakonu o radu plaća se u ugovoru treba i iskazati u brutu ( dakle neto se plaća ni nemora spominjati u ugovoru). Iz gornjeg (imaš po portalima- Moj Posao) kalkulatore za izračun bruta u neto pa primjerice za Zagreb,ako plaću imaš 7.000,00 kn bruto neto za isplatu ti je 5.031,24 kn.

S obzirom da si kako kažeš zakinut za prekovremene sate,ne reliziraju se slobodni dani,nemožeš koristiti GO, podnesi zahtjev za zaštitu prava u tom smislu. Ja ti preporučan da se s obzirom da ti je ugovor "kompliciran" dsavjetuješ sa odvjetnikom. takvi su ugovori puni "zamki" pa da nebi bilo nisam znao bolje je ozbiljno prići tom problemu. Bez uvida u normativne akte tvoje firme vezano za radni odnos teško će ti neko sa Legalisa moići dati ispravan savjet. Osim toga kad uđeš u "rat" e onda bu teško natrag. Uzmu te "na zub" i onda problemi postaju teži.

Eto,toliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klappy1 je napisao:

Imam jedno komplicirano pitanje. Naime imam ugovor na bruto plaću, koji u mojoj firmi zovu još i managerski ugovor. Izvadit ću bitne stavke ugovora, da ne dužim sa nebitnim člancima ugovora koji se odnose na opis posla, obaveze i sl.

 

Radnik se obavezuje biti na raspolaganju poslodavcu bez obzira na radno vrijeme, ukoliko raspolaganje u neradne dane i izvan radnog vremena zahtijevaju okolnosti ili poslodavac.

 

Koliko ja znam manderski ugovor podrazumijeva raspolaganje radnika 0-24h,ako tako nije po zakonu i radnik se buni lako mu poslodavac to promijeni na placu od 4000kn pa onda radis 40 sati tjedno

Mozda malo nestrucno objasnjeno sa moje strane,ali treba bit realan sa vremenom i drzavom u kojoj zivimo

Menaderska placa podrazumijeva peteroznamenkasti broj na platnoj listi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija