Jump to content

ŠKZ, zadužnica, propast


realitylord

Preporučene objave

Poštovani, moja mama je u mirovini i prima (ili bi barem primala da nije kredita) oko 2400kn mirovine.

U 8. mjesecu 2009. je podigla kredit u jednoj štedno-kreditnoj zadruzi, ali se početkom ove godine desilo da sam ja ostao bez posla, tako da polovicom ove godine više nismo imali sredstava za otplatu rata kredita.

Ja sam i dalje nezaposlen, a škz je izgleda pokrenuo naplatu duga putem zadužnice i/ili suglasnosti za zapljenu plaće-mirovine (ove dvije stvari: obična zadužnica i suglasnost za zapljenu su spomenute u ugovoru), ukratko, protekla 2 mjeseca nije mogla niti lipe podići sa niti jednog od računa.

Ja sam isčitao prilično pitanja ovdje na forumu koja su slične problematike, skinuo i pročitao Ovršni zakon (uključuje ZID OZ-a NN67/08), no budući da nisam pravnik (niti blizu), muči me nekoliko pitanja...

1. da li je moguće na temelju članka 149. nekako postići da joj uzimaju samo 1/3 primanja, a ne cjelokupan iznos, budući da ovako nemamo baš za život, a niti za plaćanje ostalih računa, tako da se u stvari sada nalazimo u petlji. Što će više vremena prolaziti, bit će sve više vjerovnika sa svih strana. Ako prije ne krepamo od gladi

2. da li se stavak 1. članka 178. (Zapljena po pristanku ovršenika) odnosi na gorepomenutu "suglasnost za zapljenu" i time efektivno onemogučuje zapljenu veću od 1/3 primanja, bez obzira šta pisalo u "suglasnosti". Barem sam si ja to tako nekako protumačio

3. da li i članak 183. (Zapljena računa na temelju zadužnice) također potpada pod članak 178., a time i članak 149.?

4. ako su moje pretpostavke točne, što bi trebalo učiniti? Podnjeti prigovor na nedopuštenu ovrhu? Na kojem sudu? U ugovoru se ne spominje nadležnost niti jednog suda u slučaju spora (valjda radi ove zadužnice i suglasnosti im nije ni trebalo)

5. pod pretpostavkom da ovo gore stoji, i čak možda i prođe na sudu, može li vjerovnik pomoću zadužnice zatražiti namirenje svojih potraživanja putem neke druge imovine (tako sam nekako shvatio ovaj dio OZ-a o zadužnicama)?

 

Napomene: što se zadužnice tiče, mama se ne sjeća šta je sve bilo navedeno u njoj, ono što možemo biti sigurni je da je pisalo da joj mogu pljeniti po svim računima :( Može li se u banci dobiti kopija te zadužnice, i da li banka ima obavezu dati tu zadužnicu na uvid, pa da barem saznamo šta unutra piše

 

Unaprijed zahvaljujem, RealityLord

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija