Jump to content

naknada nakon isteka ugovora na određeno?


nicols

Preporučene objave

supruga mi je, nakon sprazumnog otkaza u staroj firmi, primljena u novoj firmi, ima ugovor na određeno, 1 mjesec. postoji vjerojatnost da neće nastaviti raditi nakon što istekne tih mjesec dana. Ima li pravo na nakadu za nezaposlene sa zavoda za zapošljavanje? Ima cca 12 godina staža bez ijednog dana prekida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danas sam se malo raspitivao pa saznao sliejdeće: ukoliko je zadnji posao u trajanju manjem od 3 mjeseca, onda se gleda kako je završio radni odnos na radnom mjestu prihe toga. Ako je to bio sporazumni raskid ugovora, onda nema naknade.

 

U mojoj situaciji, supruga je trenutno zaposlena na određeno na 1 mjesec, a prije posao prije toga je završen sporazumnim raskidom. Po isteku ovih mjesec dana nema prava na naknadu za nezaposlene

 

ALI!

 

Ako nakon ovih mjesec dana se negdje zaposli na određeno na svega par dana, kad taj ugovr istekne, gledat će se samo činjenica da na poslu prije (to bi bio ovaj trenutni) nije bilo sporazumnog, niti otkaza skrivljenim ponašanjem radnika, te onda ima pravo na naknadu?

 

točno ili netočno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols,

sukladno onome kaj ti je napisao Mario SG i posebnom Zakonu koji regulira uvijete za naknadu i njihovu visinu tvoja supruga mora imati u 24 mjeseca 9 staža osiguranja. Dakle u sledeća 23 mjeseca osim uzevši u obzir ovih mjesec dana mora odraditi još 8 mjeseci. Zato sam ti napisao da je bitan onaj sporazumni prekid. Nažalost ništa od naknade. Možda se tu nešto promjenilo a da ja nisam u toku pa se svakako interesiraj na Zavodu i izloži im svoju odnosno supruzinu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols:

pa ja mislim da bi ona imala pravo na naknadu ako bi recimo sad našla neki posao na određeno(npr na mjesec dana)..jer traži se da ima u zadnja 24 mj 9 mjeseci rada..ne traži se da mora odraditi kod istog poslodavca 9 mj..tak da ja mislim da ima pravo, naravno pod uvjetom da ovaj novi posao ne prestane sporazumom ili skrivljenim ponašanjem supruge..al nisam siguran..ma to najbolje provjerite na hzz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam HZZ, oni kažu da ima pravo na naknadu ako bi se sad zaposlila još jednom na određeno. Kažu da se gledaju zadnja dva zaposlenja, na koji način su završila, i ako su oba završila istekom ugovora, da ima pravo na naknadu ... malčice mi je to klimavo, ali valjda je tako, pa ako netko bilo kakva iskustva, neka slobodno napiše!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca, s tim da joj pravo na novčanu naknadu ne pripada ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos prestao sporazumom.

 

U konkretnom slučaju, vaša će supruga steći pravo na novčanu naknadu kad nakupi 9 mjeseci rada kod tog novog poslodavca. On joj može davati 100 ugovora na određeno, bitno je samo da je do prestanka radnog odnosa došlo po pravnoj osonovi isteka zadnjih dva ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca, s tim da joj pravo na novčanu naknadu ne pripada ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos prestao sporazumom.

 

U konkretnom slučaju, vaša će supruga steći pravo na novčanu naknadu kad nakupi 9 mjeseci rada kod tog novog poslodavca. On joj može davati 100 ugovora na određeno, bitno je samo da je do prestanka radnog odnosa došlo po pravnoj osonovi isteka zadnjih dva ugovora.

 

Sad mi pak ništa nije jasno, znači ništa od ovog što su mi rekli na HZZ? Zvao sam ih telefonom i spojili su me sa nekom pravnicom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. očito ima više od potrebnih 9 mjeseci u zadnja 24, jer radi "cca 12g bez dana prekida"

2. prema prestanku prethodnog radnog odnosa (sporazumni otkaz ug. o radu) naknadu ne bi mogla ostvariti ako ne radi dulje od 3 mjeseca nakon toga

 

Pita se je li ovo "rupica":

Clanak 39.

(2) Pravo na novcanu naknadu ne stjece nezaposlena osoba prema clanku 37. stavku 1. ovoga Zakona kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe, ako je taj radni odnos trajao krace od tri mjeseca, a prethodni radni odnos odnosno služba prestao njezinom krivnjom ili uz pristanak.

...kad bi bila 2 ugovora o radu npr. mjesec + tjedan dana nakon sporazumnog otkaza, kod oba se radilo o prestanku istekom ugovora na određeno radno vrijeme i tako ukupno vrijeme od sporazumnog bilo bitno kraće od ona 3 mjeseca, sve radi pojma u jednini a ne množini (npr. "prethodni radni odnosi")...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

evo menr opet :)

 

ima li itko kakvih iskustva iz prakse?

Konkretno, sa ovom "rupom", znači, ako je trenutni radni odnos kraći od tri mjeseca, gleda se radni odnos prije toga... Znači, sada je ugovor na određeno (1 mjesec), prije toga je bio sporazumni raskid. Po svemu sudeći, ako se potpiše novi ugovor na određeno, ma koliko on kratak bio, nakon njegovog isteka ostvaruje se pravo na naknadu za nezaposlene....

 

Zvao sam HZZ i tražio savjet:

 

1. u Zagrebu su mi rekli ovo gorem ali onako, "između redova"

2. u županijskom centru su mi doslovno rekli da postupim kako sam gore naveo

3. došao sam u svoj lokalni ured HZZ-a i tamo mi je službenica rekla da su oni dobili naputak da NE savjetuju stranke da postupe kako je gore navedeno !?! :)

 

Zna li tko za bilo kakav primjer iz prakse?

Može li HZZ odbiti naknadu za nezaposlene s obzirom da je zakon sročen tako kako je sročen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija