Jump to content

Krivac alkohol


igla91

Preporučene objave

  • 7 godina kasnije...

Sve ovo u svezi alkohola i vožnje nije mi baš jasno. Ako je vožnja pod utjecajem alkohola samostalni prekršaj i nikad se ne veže uz

prometnu nesreću šta bih bilo kad pijani vozač ubije pješaka koji prelazi cestu gdje ona za to nije namjenjena. Nije li istina da kad

ne bih bio pijan mogao je brže uočiti pješaka i shodno tome pravovremeno i ispravno reagirati. Zato pitam tko bih u ovom slučaju

bio kriv. Pješak ili pijani vozač.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je i jedno i drugo. Ako je pješak pretrčavao cestu van obilježenog pješačkog prijelaza, neuočljiv po noći/kiši i sl., krivnja može biti i potpuno njegova. Ovo je neka krajnja situacija, ali stvarna presuda je najčešće negdje između, i to nakon dugogodišnjih postupaka, hrpe vještačenja i ne znam čega sve ne...

Drugo je što onaj pijani koji ga je pokupio (koji odgovara za svoj alkohol) može do kraja života razmišljati bi li ga na vrijeme uočio i reagirao da je bio trijezan...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa tobom. Prije pet mjeseci imao sam saobraćajku kad me je pijani vozač
udario dok sam se parkirao . Tvrdio je da me je pretjecao a ja sam mu uzeo prednost dok sam ja
potpuno priseban i trijezan tvrdio da me je počeo pretjecati ili zaobilaziti tek nakon sam
ja već skretao prema mjestu za parking.
Ja mislim da je alkohol utjecao na njegovu moć rasuđivanja te nije primjetio očite znakove koje
sam davao putem stop svijetla i žmigavaca.
Pored svega do dolaska policije trijeznio se preko tri sata da bi mu na kraju izmjereno tek 0,72 g/kg
alkohola u krvi koje se pred sudom čak još i smanjuju na 0,61 g/kg .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je dati jednoznačan odgovor na slučaj koji može imati desetke varijacija. U startu se uvijek više "čuva" pješaka/biciklistu, jer ako se njega "pokupi", samo Bog ga čuva, ali opet sve ovisi o detaljima slučaja.

Znadem za dva slučaja, gdje je pješak/biciklist poginuo, vozač bio alkoholiziran i svejedno bio oslobođen kaznene odgovornosti, jer je falila uzročnost kao obilježje djela. U prvom slučaju, alkoholizirani vozač pregazio je biciklistu, jer je sam biciklista iz samo njemu znanih razloga odjednom naglo skrenuo u smjeru putanje vozila, i vozač je doslovce naletio na njega (nije imao vremena reagirati) i pregazio ga, dok je u drugom slučaju, pješak ležao na neosvijetljenoj lokalnoj cesti, iza zavoja, pa je vozač (opet u alkoholiziranom stanju) naletio na njega i nije imao vremena da ga izbjegne. U oba slučaja, vještak se decidirano izjasnio kako i pod uvjetom da je vozač bio posve trijezan, ne bi stigao reagirati i izbjeći nalijetanje na pješaka/biciklistu, drugim riječima nesreću je zapravo skrivio pješak/biciklist. "Ljudsko" poimanje krivnje razlikuje se od pravnog.

Dakle, u kaznenom postupku, uvijek se traži uzrok nesreće, i ne znači automatizmom da ukoliko je netko pijan za volanom da je odmah i ta okolnost uzrokom nesreće. U konačnici, postoje i slučajevi gdje imamo krivnju dvoje ljudi - primjerice, jedan vozač oduzme drugome prednost, dok je ovaj drugi vozio prebrzo, dođe do sudara i oba automobila završe na nogostupu i pogode grupu ljudi koja tamo šeće. Ovdje su oba vozača 100% kriva i odgovarat će i jedan i drugi za izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija