Jump to content

ovrha na kuću zbog duga od 7000kn


slavencic75

Preporučene objave

Molim pojašnjenje: je li moguće provesti ovrhu nad nekretninom čija je vrijednost u najmanju ruku 50 - 100000 €, koja je pod hipotekom banke,a radi neplaćenog poreza u nekoj vrijednosti od 7000kn i sve to bez prethodnog upozorenja, sjedanja na plaću i sl. "Dobronamjerni" susjed mi je bacio bubu u uho.

Ako je to moguće, tko pokreće ovršni postupak i kakva su moja prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o porezu državi, moguće je da Porezna uprava pošalje prijedlog za ovrhu a ako ne primiš poziv na sud, sud može riješiti da se na kuću upiše založno pravo.

Inače,zastara za porez je apsolutna 6 god a relativna 3 a za dopronose apsol.10 a rel. 5, pa bi ti bilo dobro u svakom slučaju napraviti prigovor ako ima neke zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa poreznom se nemojte zezati, dug nije tako velik, nemojte dopustiti da pokrenu ovrhu jer će troškovi i kamate brzo prestići glavnicu, probajte se nekako dogovoriti da se otplaćuje u ratama, uplatite 500kn kao znak dobre volje i pošaljete im dopis sa molbom za obročnu otplatu, u većini slučajeva prihvate i puste Vas na miri godinu, dvije.

Inače prvo sjedaju na plaću ili mirovinu, pa pljene pokretnine (većinom auto) tek onda nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzim odgovorima i još ću samo malo zagnjaviti;

 

Radi se o porezu državi na promet nekretninama. Plomba ili kako se već zove je upisana na nekretninu 2003. godine, a prijedlog suda za ovrhom s rokom od mjesec dana za dostavu nekih papira datira iz 2009.

S obzirom da je od kupnje nekretnine prošlo više od 7 godina znači li to da postoji apsolutna zastara i što mi je činiti dalje da se ta ovrha obustavi?

I još nešto mi nije jasno. Kupljena nekretnina na koju nije plaćen porez je zemljište. Kako i kojim pravom (I TKO) je odlučio napraviti ovrhu na kuću koja je na potpuno drugoj čestici? Zašto ne na tu istu zemlju radi koje je sve pokrenuto? Tko si je dao za pravo igrati se na takav način sudbinama ljudi?

Fakat ne razumijem da Zakon omogućava takvo što

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako si u zakonskom roku podnio poreznu prijavu (30dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora)za što trebaš imati kopiju prijave poreza .

nastupila je zastara.

ako nisi podnio poreznu prijavu

početak zastare nastupa na kraju godine u kojoj je porezno tijelo saznalo za poreznu obvezu(to je teško utvrditi).

ako porezna obveza nije prijavljena u zakonskom roku

slijedi kazna zbog neprijavljivanja porezne obveze

uvečano za zakonske zatezne kamate (14%/g.)

 

ako postoji prijedlog za ovrhu a koji je zbog neizjavljivanja žalbe postao pravomoćan (u roku od 15 dana )

nema zastare

zastara na sudsku odluku je 10 godina od odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako si u zakonskom roku podnio poreznu prijavu (30dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora)za što trebaš imati kopiju prijave poreza .

nastupila je zastara.

ako nisi podnio poreznu prijavu

početak zastare nastupa na kraju godine u kojoj je porezno tijelo saznalo za poreznu obvezu(to je teško utvrditi).

ako porezna obveza nije prijavljena u zakonskom roku

slijedi kazna zbog neprijavljivanja porezne obveze

uvečano za zakonske zatezne kamate (14%/g.)

 

ako postoji prijedlog za ovrhu a koji je zbog neizjavljivanja žalbe postao pravomoćan (u roku od 15 dana )

nema zastare

zastara na sudsku odluku je 10 godina od odluke.

 

 

S obzirom da se radi o dalekim godinama kad sam imao jako malo godina :) i o mojim rođacima koji o tim obvezama jako malo znaju kao i ja tad i sad, teško mi je sve to rekonstruirati.

 

Oni te novce nemaju i mene sad zanima što slijedi: kuća na bubanj ili nekakav dogovor. Tko radi slijedeći korak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Relevantni zakoni u ovom slučaju su OPZ i Ovršni zakon.

Ovršni zakon u čl. 6 određuje da se sredstva ovrhe biraju od najlakšem ( za ovršenika) prema težim sredstvima, pri čemu se ovrha na nekretnini vjerojatno smatra najtežim sredstvom. U principu, zbog neplaćenih javnih davanja tijela du traže bilo kakvu imovinu, te bi trebali tkđ. ići od lakšeg sredstva prema težem, dakle o.na nekretnini bi se trebala provoditi tek nakon što su pokušana druga sredstva.

Tkđ., pitanje je je li nekretnina u cijlosti vlasništvo ovršenika ili je možda bračna stečevina. Uzmite si dobrog odvjetnika koji će moći detaljnije pogledati cijeli alučaj.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija