Jump to content

TRAŽIM ODVJETNIKA ZA IMOVINSKO-PRAVNA PITANJA


anonimno

Preporučene objave

Tražim odvjetnika u Zg da mogu otići kod njega da pogleda papire i da me savjetuje. Malo sam čitala Zakon o vlasništvu, ali kako nisam te struke, bojim se da si nisam nešto protumačila onako kako meni paše pa zato se trebam savjetovati s stručnom osobom. Onako kako ja to vidim i kako bi ja to riješila je sljedeće. Kuća s parcelom je kupljena 99 godine, prepisana 01. A susjedi dižu tužbu protiv novih vlasnika 02. na osnovu dosjelosti. Naime prodavatelj je nasljednik koji nije to uživao dugo godina i kuća se urušila, onda je to prodao. Susjedi su znali za nove kupce i odjednom ih tužili jer su si susjedi dio kupljene parcele u tih mnogo godina više od 15, prisvojili, ogradili i to je njihovo i oni sad tuže nove vlasnike. Mene zanima da li oni mogu uopće tužiti nove vlasnike nakon što su se oni uknjižili, i gruntovno i katasarski kod istog suda, za dosjelost ili su zakasnili i tužit su trebali prijašnjeg vlasnika u onih 10 ili 15 godina. Meni to po članku 160 nije dobra namjera. A onda kaže zakon da vlasništvo možeš prisvojiti i svojatati (ali ništa nemaju na papiru) ako ti to odobri vlasnik ili ako je on suglasan i to mu ne smeta. A vlasnik prijašnji to nije niti znao jer nije ni bio u državi tih godina. Sad bi se oni ipak nagodili za dio koji su si i onako prisvojili a to je od ukupnih 200 kvadrata nekih 80.

Žuri mi se jer je nova rasprava blizu. Nebi mjenjala odvjetnicu, ali mislim da na naše rasprave dolazi kao u prolazu. Htjela bi joj konkretno sugerirati. Zato molim za odvjetnikom kod kojeg ću doći u Zg, jer sud se vodi izvan Zg. Već sam se javila na forum ali niko nije raspoložen da mi izađe u susret. Neznam koliko sam mogla iznijeti situaciju možda sam nešto zmotala. Sori ali pomognite na neki način.HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Tko stekne pravo vlasništva nekretnine na temelju zakona, ovlašten je ishoditi upis stečenoga prava vlasništva u zemljišnoj knjizi.

 

(2) Vlasništvo nekretnine stečene na temelju zakona ne može se suprotstaviti pravu onoga koji je, postupajući s povjerenjem u zemljišne knjige, u dobroj vjeri upisao svoje pravo na nekretnini dok još pravo koje je bilo stečeno na temelju zakona nije bilo upisano.

 

dakle, vrlo jednostavno, ako je pridavatelj bio uknjižen kao vlasnik sada ste vlasnik.

eventualna prava koja je netko stekao na temelju zakona (u ovom slučaju recimo vlasništvo) prestala su danom vaše uknjižbe, jer se prava stečena na temelju zakona ne mogu suprostaviti pravima na temelju pravnog posla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to ste mi lijepo objasnili i na forum Stvarno pravo-Dosjelost još bolje, i tak sam si mislila da je, ali sud traje 4 godine ima pravo nema pravo, rado bi u zg stupila u kontakt da možemo komunicirati uz predočenu dokumentaciju, jer sad mi tek nije jasno bojim se da zakon vredi i za nas i njih pa ko će prije popustiti dajte se nekak javite radi nekon kontakta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molimo vas ne tražite odvjetnike putem ove stranice. Hrvatska odvjetnička komora ne dopušta reklamiranje bilo kojeg odvjetničkog ureda, što uključuje i preporuke i javljanja na ovom forumu. Stoga ne smijemo objavljivati preporuke ili reklame bilo kojeg ureda. Molimo vas da ovakva pitanja ovdje više ne postavljate.

 

Tema se zaključava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija