Jump to content

Sporazumni razvod braka


Paladin

Preporučene objave

Supraga i ja se razvodimo i dogovorili smo se o sporazumnom razvodu braka.

Djeca su odlučila da bi živjelka samnom, a ne sa suprugom.

Ona se složila s time, jer ne želi djeci više otežavati nego što je.

Isto tako ona nema uvjete za stanpvanje, jer je odselila i živi kao podstanar.

 

Sin ima 15, a kći 12. godina.

 

Supruga i ja smo jedinstveni po tom pitanju da djeca žive s kojim roditeljem hoće i da što manje dalje djeci priređujemo bilo kakve šokove pa i one u CZSS.

 

Isto tako dogovorili smo se i oko posjeta djece njoj, to jest kada god djeca žele i kada hoće. Bez obzira na odluku suda.

 

Zanima me, da li sud i CZSS prihvaćaju takav dogovor roditelja bez daljnjeg uvlačenja djece u sve to, ili ipak moraju i djeca na razgovore u CZSS, te da li CZSS uvažava takav dogovor roditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posredovanje ćete morati proći, sporazumni ili tužbom jer su vam djeca maloljetna. Djeca bi morala biti upitana za mišljenje koje se uzima u obzir u skladu s njihovom dobi i zrelošću, a vaša baš i nisu bebači. Kako niste u sukobu oko toga, ni djeci ne bi trebalo biti nešto posebno strašno sjesti psihologu i jednostavno mu u razgovoru izreći što i kako žele ili misle da bi im odgovaralo. Doduše, događalo se da djecu niti pozovu niti što pitaju...

 

Iako sud nije vezan prijedlogom roditelja niti mišljenjem CZSSa već odlučuje prema onom što smatra da je na dobrobit djece, obzirom da se poklapa mišljenje djece sa vašim sporazumnim prijedlogom, vas dvoje surađujete, ne bi trebalo biti posebnih iznenađenja.

 

Odluka suda o susretima i druženjima služi da bi se zaštitilo to pravo djece kad bi nekome palo na pamet ih za to pravo zakidati, zato i nije loše da je podrobno i obimno razrađena dinamika kojom će se odvijati, naročito jer se ne može pouzdano tvrditi da će npr. "po dogovoru" uvijek funkcionirati. A to što oboje želite ispuniti želju djece kad god ona žele ili osjete potrebu je jako dobar stav (i praksa)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što bi vam još savjetovao, a što bi možda bilo korisno u vašem slučaju, je da razmislite o obliku posredovanja koje se zove mirenje, a također se provodi na Obiteljskim odjelima sudova.

 

Nešto više o tome:

http://sudovi.pravosudje.hr/ogszg/index.php?linkID=10

 

Prema iskustvu nekih ljudi koji su već to prošli postupak je brz, učinkovit i rješenje je gotovo odmah pravomoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud će svakako zatražiti i mišljenje CZSS o tome dali je sporazum roditelja u najboljem interesu djeteta. Roditelji moraju taj sporazum napraviti tako da on u sebi sadrži detaljan "plan roditeljstva". Na taj način izbjeći ćete bilo kakvu mogućnost od strane CZSS da nameće nekakva svoja mišljenja, što su oni u nekim slučajevima i pokušali, ali bezuspješno. Na vama je jedino da napravite pritisak na CZSS da što prije dostavi to mišljenje.

Prema mojim saznanjima u okviru postupka mirenja donosi se i odluka o raskidu braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ćete pokrenuti postupak mirenja i ako će on biti uspješno okončan, a ne vidim razloga da to kod vas ne bude,

ne razumijem oko čega bi se opet sudili?

 

Uspješno mirenje završava se nagodbom čiji oblik i sadržaj određuju same stranke, a ona se, nakon što su se stranke dogovorile o njezinu sadržaju, sklapa pred sucem u formi sudskog zapisnika i izjednačena je sa sudskom nagodbom.

 

Nadam se da vam je sada jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da će se ova priča oko razvoda kretati u drugom smjeru.

 

Supruga se javila u CZSS i rekla da se došla javiti kako ne bi ispalo da je napustila djecu, tamo su je pitali zašto se rastajemo, na što je odgovorila da jednostavno više među nama nema ničega, zanijekala je treću osobu u svemu ovome (treća osoba s njene strane), te je naglasila kako je "morala" izaći iz kuće.

Rekla mi je da očekujem i ja poziv od CZSS svaki dan.

 

Naglašavam da je sama odlučila odseliti i inscinirala je nagli odlazak iz kuće dan prije nego je dobila ključeve od stana.

 

Sada ova priča sa CZSS, te i dalje tvrdi da je za sporazumni raskid braka i da je i dalje za dogovor.

 

Zanima me što sada ja mogu očekivati u CZSS i da li da kažem za treću osobu ili prešutim.

 

Sin (15g) poprilično teško podnosi sve ovo, trenutno ne želi s njom ni razgovarati niti se vidjeti.

Sinoć je zvala i počela prijetiti institucijama ukoliko on ne bude s njom normalno razgovarao.

 

Što da napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pismenim putem obavijestite nadležni CZSS da je supruga napustila zajedničko kućanstvo, a djeca su ostala s vama.

Nemojte se baviti trećim osobama i bespotrebno prosipati energiju jer postoji velika vjerojatnost da bi ovi na CZSS to protumačili na način koji sigurno vama nebi išao u prilog.

Ako je netko odlučio otići ne možete ga zadržati.

Skoncentrirajte se na ono što je bitno, a to su djeca i izborite se za njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne treba vam predložak.

 

"Samo da napišem dopis u kojem obavještavam CZSS da se supruga i ja rastajemo, da imamo dvoje malodobne djece, te da je ona napustila (odselila) zajedničko kućanstvo."

 

Za početak će biti dovoljno ovo što ste napisali, ali obavezno dodajte da su djeca ostala sa vama!

 

"Da li da pismo šaljem poštom uz povratnicu ili da odem sam u CZSS i predam ga tamo?"

 

Obje varijante su ok, izaberite što vam je praktičnije, samo dodatak ako predajete dopis osobno u Centru imajte svoj primjerak na koji će vam staviti otisak prijamnog štambilja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam u CZSS, doduše nije bilo gospođe koja vodi predmet jer je na godišnjem iduća dva tjedna, ali sam razgovarao sa drugom socijalnom radnicom.

 

Ona tvrdi da joj nije jasno zašto se supruga uopće došla javljati, da za to nije bilo potrebe sve do okončanja i donošenja konačne sudske presude, to jest do raskida braka.

Pogotovo pošto smo se dogovorili da djeca budu samnom do okončanja postupka.

 

Provjerit ću još jednom za dva tjedna kada se zadužena gospođa vrati sa godišnjeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što se tiče njenih prijetnji socijalnim i drugim institucijama djetetu zato što ne želi s njom razgovarati, socijalna radnica je rekla da se gospođa lijepo smiri i da jednostavno ostavi dijete na miru par dana, dok on sam ne bude s njom htio razgovarati.

Jednostavno da ga nezivka i da mu nešalje poruke.

Jer i ona smatra da je sin jako povrijeđen s njene strane i da mu jednostavno treba vremena, ali da s njim razgovaram i da ga smirujem i pratim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija