Jump to content

nasljedstvo muzeve kceri iz prvog braka


Jasna3

Preporučene objave

Postovani,

 

Muz i ja samo u braku i imamo dvoje djece. Ovo je muzu drugi brak. Prvi brak koji se raspao prije mnogo godina je bio katastrofa, iz tog braka ima kcer koju nije vidjeo mnogo godina jer ju je majka odvela, zabranila vidanje s ocem i trovala sve ove godine protiv njega.

Pojavila se muzeva kcer iz prvog braka, zeljna osvete, otvoreno prijeti da ce nam uzeti dio imovine i da cemo s njom imati problema.

 

Kako se zastitit od nje?Mozemo li je iskljuciti iz nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ona nije vaš zakonski nasljednik, pa vas ne može nasljediti (vama pripada vaša bračna stečevina), pa je vi ne trebate niti isključivati. Muža može nasljediti zajedno s vama i vašom djecom. Muž je može isključiti oporukom, ali ako bude tražila svoj nužni dio, nakon smrti, može ga dobiti, a to iznosi mislim pola od onog što bi je pripalo bez oporuke.

Ako se dokaže da je bila nezahvalna, ili počinila neko kazneno djelo ili dr. propisani razlozi (ne znam točno koji) mislim da se može u potpunosti isključiti.

To bi se vjerojatno trebalo dokazivati u budućoj parnici,nakon smrti vašeg muža, ako bi bila isključena oporukom, pa tražila svoj nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potomak ostavitelja je nužni nasljednik, što znači da muževa kćer iz prvog braka ima pravo na zakonski dio tj. jednaki dio nasljedstva kao i ostali nasljednici prvog nasljednog reda, a u slučaju oporuke ili darovanja kojim bi bila isključena ima pravo na nužni dio koji je jednak polovini zakonskoga.

 

Jedino u slučaju sklapanja ugovora o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju s trećom osobom nasljednik nema pravo na imovinu koja je predmet ugovora.

 

Ostavinu čini imovina koju ostavitelj ima u trenutku smrti plus darovanja koja je prethodno učinio, pa ako imovinu prije smrti otuđi (npr. proda) onda ona ne ulazi u ostavinu.

 

Ugovori o uzdržavanju ili kupoprodaji se teško pobijaju, ali ako se radi o fiktivnim pravnim poslovima kojima je za cilj isključivo izbjegavanje da neki nasljednik nešto naslijedi (dakle takvima kojima se npr. prikriva faktično darovanje), postoji određena mogućnost da ih se pobije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo cu jos posjasniti situaciju.

 

Mi imamo nasu kucu a djeci smo kupili stanove, jedan za kcer a drugi za sina. Ako muz za zivota prepise na njih stanove dal ce ona imati pravo i na te stanove ili samo na nasu kucu? Za sad je sve na muzevom imenu, ali moj muz je dosta stariji od mene i bojim se kad on umre da ce mi ta kcer stvarati probleme. Uglavno, on je svoju prvu zenu i kcer stanbeno obezbedio, placao je i alimentaciju.Znaci tu se radi o osveti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što je stečeno u braku je zajednička imovina bez obzira na koga glasi, i načelno se dijeli popola (osim ako npr. niste potpisali bračni ugovor).

 

Dio (polovina) koja pripada mužu ulazi u ostavinu, zajedno s njegovom vlastitom posebnom imovinom.

 

"Prepisati stanove" djeci ili supruzi znači darovati, a darovano se na zahtjev nasljednika uračunava u ostavinu temeljem koje se računa nužni dio.

 

Činjenica da je vaš muž materijalno osigurao svoju kćer iz prvog braka nimalo ne umanjuje njezina prava na nasljeđivanje baš kao što ista situacija ne umanjuje prava djeci koju ima s vama. Pravo na nasljeđivanje proizlazi iz srodstva odnosno braka, a ne međusobnih odnosa, a samo se u vrlo ograničenoj mjeri može moralno uvjetovati (npr. nedjelom nasljednika prema ostavitelju). Zato se činjenica da se legitimni zakonski nasljednik poziva na svoje pravo sama po sebi nikako ne može smatrati osvetom.

 

Pri nasljeđivanju se uvijek dijeli tuđe, pa i vi polažete odnosno polagat ćete nasljedno pravo na imovinu vašeg supruga kao na tuđu imovinu, jer se vaš dio bračne stečevine ne dijeli niti ulazi u ostavinu iza njega.

 

No, ako dio toga što je vaš suprug dao prvoj kćeri nije proizlazio iz roditeljske obaveze nego se može smatrati darovanim, onda i ta imovina ulazi u ostavinu, a uračunava se u nužni dio. Dakle, moglo bi ispasti da je ta kćer već dobila nužni dio, ili samo malo manje (a moguće je i više što ovisi o odnosu ukupne vrijednosti ostavine i te darovane imovine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u suglasnostu sa mužem tužbom tražiti utvrđivanje bračne stečevine.

ili prijedlog za mirenje.

nakon sudske odluke upisujete se kao vlasnici nekretnina stečenih u braku 1/2 i1/2.

 

svoju 1/2 možete darovati djeci (stanove ako su na muževom imenu).

 

ćerki iz prvog braka ostavi svoju garderobu i ostale gluposti da bi pokrio nužni dio.

ako je moguče dokazati stambeno zbrinjavanje bivše i kćeri kao dar potrebno je prikupiti i čuvati dokaze.

 

a dali ste razgovarali sa ćerkom.

možda shvati i počne se ponašati kao ćerka i sestra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nju nikad nisam vidjela. Sastala se s mojim muzem na njenu incijativu. Muz je bio sretan kad je isao da se vidi s njom ali kad se vratio bio je tuzan i ispricao sta se desilo. Njega ne muce toliko nekretnine, kaze promijenit ce misljenje kad nas upozna, kad vidi da je prihvacamo.Njemu je zao kad se sjeti koliko se borio za nju, koliko je problema imao ali je nakraju izgubio od bivse zene i ona je kcer odvela daleko, tad je bio rat kad su se oni rastajali, borili za djete.

Njegova kcer je mlada ali se napatila u zivotu i misli da je to sve zbog toga sto nije imala ocevu zastitu, to je donekle i istina, ali za to je kriva njena majka sto joj nije dala vidjeti oca.

Ja se nadam da ce ona shvatiti da ce imati vise koristi od nas ako se bude slagala sa nama, a vise stete ako bude isla borba preko suda. Mom muzu je stalo da uspostavi dobar odnos sa njom i da se ona slaze s bratom i sestrom. Nadam se da ce tako i biti, ali ako ne ja sam spremna na sve da zastitim svoju obitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav bovu :-) kod mene je vrlo slicna situacija samo što sam ja kćer iz prvog braka,koja nikada nije od oca dobila ništa niti ga je viđala.Nije mi niti alimentaciju plaćao,nikada nije pokušao kontakt samnom,a kada sam ja pokušala još kao dijete,stiglo je pismo njegove druge supruge da se ja nemam šta javljati...E sad, kako da se ja zaštitim od njih tj.,kako da dobijem barem ono što mi zakonski pripada (iako sve što eventualno dobijem želim pokloniti)? Da li postoji mogućnost neke tužbe nakon toliko godina? E da,otac s drugom suprugom ima 2 sina... Eto pa komentirajte i savjetujte ako nešto znate ili imate sličan slučaj..bovu,daj neki savjet i ti ako znaš.. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Josipa, kako da se zastitis kad oni tebe ne napadaju niti ista traze od tebe?

Ako zelis pokloniti to sto dobijes cemu ona pokretati sud ? Koliko sam shvatila to je i kod tebe slucaj iz osvete?Ako ista dobijes bolje ostavi sebi jer sud ce te ionako kostati.

 

Pokusaj ponovo stupiti s ocem u kontakt, svaki otac voli svoju kcer, mozda je tvoj izabrao liniju manjeg otpora i odrekao se tebe da nebi imao problema sa sadasnjom suprugom, ima i takvih slucajeva.

Savjetujem ti da se pokusas s njima dogovoriti oko svog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

josipa30 je napisao:

pozdrav bovu :-) kod mene je vrlo slicna situacija samo što sam ja kćer iz prvog braka,koja nikada nije od oca dobila ništa niti ga je viđala.Nije mi niti alimentaciju plaćao,nikada nije pokušao kontakt samnom,a kada sam ja pokušala još kao dijete,stiglo je pismo njegove druge supruge da se ja nemam šta javljati...E sad, kako da se ja zaštitim od njih tj.,kako da dobijem barem ono što mi zakonski pripada (iako sve što eventualno dobijem želim pokloniti)? Da li postoji mogućnost neke tužbe nakon toliko godina? E da,otac s drugom suprugom ima 2 sina... Eto pa komentirajte i savjetujte ako nešto znate ili imate sličan slučaj..bovu,daj neki savjet i ti ako znaš.. :palac:

 

Kad vaš otac umre, imate pravo kao njegov potomak najmanje na nužni dio ostavine.

 

Unaprijed se zaštiti u pogledu ostavine u smislu da spriječite da ostavitelj svoju imovinu otuđi prije smrti tako da iza njega ništa ne ostane nije moguće. Svatko može sa svojom imovinom raditi što god hoće sve dok je živ, te odrediti kako će se s tom imovinom raspolagati nakon njegove smrti uz određena ograničenja.

 

Tražiti ono što vam (temeljem nasljeđivanja ili drugačije) pripada nije osveta. Osveta je ako netko zahtijeva da se vi protiv svoje volje odreknete toga u njegovu korist zato što mu iz nekog razloga niste po volji.

 

Odricati se imovine s opasnošću da jednog dana zbog siromaštva postanete teret drugome je i neodgovorno, a čovjeku se u životu mogu dogoditi svakakve nevolje koje ga mogu dovesti do siromaštva.

 

Što se tiče ostalih mogućnosti, bolje da pitanje postavite na forumu za obiteljsko pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga gospođo Jasna,kako znate da me ne napadaju i ništa ne traže od mene?? A što se tiče pokretanja suda,a zašto ne? Pa to je moje pravo..kako je lijepo i kronični napisao! Što se tiče pokušaja stupanja u kontakt s ocem,za to nemam želje niti volje,pa ja tog čovjeka nažalost niti ne poznajem.Prošlo je 30 godina od rastave,pa ako on nije želio mene,ne želim niti ja njega.Ipak je on otac,zar ne? Prije par mjeseci javila sam se i stupila u kontakt s polubraćom,ali nažalost to je završilo njihovom voljom i prije nego smo se upoznali osobno,i naravno poslije toga je stiglo pismo njihove majke koja me izvrijeđala iako me nikada nije niti vidjela a kamoli upoznala...a na sve to moj otac nije niti beknuo! u svakom slučaju gospođo Jasna hvala na savjetima.. KRONIČNA STRANKO,puno hvala na brzom i opširnom odgovoru! :-):-) da,u pravu ste što se tiče odricanja od nasljedstva ali sada imam takvo mišljenje.Od oca nikada nisam ništa dobila...nažalost niti čestitku za rođendan a kamoli šta drugo.tako da imam osjećaj da ni ne želim ništa ni sada...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Draga "Josipa 30" davno je prošlo kad si bila tu na forumu, no ja sada trebam savjet jer sam u sličnoj situaciji kao i ti, no nemam tvoju snagu i odlučnost, svako dobro Ti želim i svaka Ti čast.

 

Dakle, ja sam kćer iz prvog braka koji je trajao 4.g. koliko sam imala kad su se roditelji rastali. Mama i ja smo doslovno preživljavali u podstanarima, a tata je imao kafić i disco i restač na moru, stan, vikendicu itd. i drugu ženu s kojom je ušao u brak. Kad sam imala 10.g. dobila sam polusestru koju je njena mama (moja Mačeha) učila da se prema meni ponaša kao da sam sluškinja...to je trajalo kad bi došla na 1-2 sata vidjeti SAMO tatu koji me tada volio?!! Da ne duljim, mačeha je branila tati da ide k meni i da se viđamo, ja sam tati dolazila samo u njegov kafić, doma nikako. I sve bi tako i išlo dalje da tata nije imao nesreću i ostao invalid nepokretan. Sada ona brine o njemu i pismeno je tražila da se ja svega odreknem uz nadoknadu (5000€) što ja nisam potpisala.

 

Sada nemam kontakt s tatom jer doma k njemu nesmijem a on nemože nikuda sam. Ona bi ga ostavljala gladnoga kad bi čula da sam ga zvala telefonom.......i sl. A od mene ima 2 unuka koja je samo telefonom čuo i plakao.!!!!!

No načula sam (od brata) da je tata svu imovinu prebacio (neznam kako) na njeno ime. Dakle on više nije vlasnik ničega!

Zanima me sada nakon njegove smrti imam li ja ikakva prava tražiti nužni dio kad on nema ništa na svom imenu?

 

Stvarno sam Vam zahvalan što imamo ovaj forum!!!

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao dijete ostavitelja imate pravo na zakonski ili nužni dio ostavine iza svoga oca, ovisno da li postoji oporuka ili ne, i u tome ste ravnopravni s drugim nasljednicima - njegovom ostalom djecom i suprugom.

 

Njegovu imovinu čini ono što glasi na njega u trenutku smrti a ne pripada supruzi kao bračna stečevina te dio bračne stečevine (u načelu pola) neovisno o tome glasi li na njega ili ne.

 

U ostavinu se pri izračunavanju nužnog dijela računa i darovano nekom od nasljednika za života.

 

Da bi se ocijenilo možete li računati na nasljeđivanje nečega od imovine, trebalo bi vidjeti kojim pravnim poslom je očeva imovina prenesena na njegovu suprugu. Za nekretnine to možete tako da u gruntovnici zatražite povijesni dio z.k. uloška, pa ćete vidjeti kada i temeljem čega su izvršeni prijenosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što sa situacijom: bišoj supruzi sam darovao pola kuće , sinu i kćeri drugu polovicu i sve ostalo zemljište i pokretnine.

Prethodno sam s njima sklopio Sporazum (a nakon rođenja mojeg trećeg djeteta u ovoj drgoj, vanbračnoj zajednici)

Članak sporazuma:

"Predlagatelj i prihvatitelji ovog Sporazuma s danom potpisivanja gore navedenog Ugovora o darovanju nekretnina (pod I. NEKRETNINE a) od strane predlagatelja - suglasno izjavljuju obostranu suglasnost o odricanju od bilo kakovog daljnjeg međusobnog potraživanja u svezi ičijeg njihovog vlasništva ili suvlasništva na nekretninama i pravima na području RH odnosno izvan KO ---, i onih nužnih ."

Ima li i ovome slučaju mogućnosti nužog dijela unatoč izričito navedenom odricanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što sa situacijom: bišoj supruzi sam darovao pola kuće , sinu i kćeri drugu polovicu i sve ostalo zemljište i pokretnine.

Prethodno sam s njima sklopio Sporazum (a nakon rođenja mojeg trećeg djeteta u ovoj drgoj, vanbračnoj zajednici)

Članak sporazuma:

"Predlagatelj i prihvatitelji ovog Sporazuma s danom potpisivanja gore navedenog Ugovora o darovanju nekretnina (pod I. NEKRETNINE a) od strane predlagatelja - suglasno izjavljuju obostranu suglasnost o odricanju od bilo kakovog daljnjeg međusobnog potraživanja u svezi ičijeg njihovog vlasništva ili suvlasništva na nekretninama i pravima na području RH odnosno izvan KO ---, i onih nužnih ."

Ima li i ovome slučaju mogućnosti nužog dijela unatoč izričito navedenom odricanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izjava o odricanje od nasljedstva ne vrijedi .

tek na ostavinskoj se neko može odreči nasljedstva.

 

jasno mi je zašto ste darovnim ugovorom darovalinekretnine djeci.

ali zašto bivšoj

supruzi osim ako nekretnine nisu bračna stečevina

bivša supruga nemože biti nasljednik pa time ni nužni nasljednik.

djeca su darovnim ugovorom dobila nužni dio ?

prema tome od sadanje imovine nemogu tražiti nužni dio.

ali otac može djeci ostaviti dio nekretnine bez obzira na dar.

 

dar se ubraja u ostavinsku masu .

ako nasljednici to zatraže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasno mi je sve u svezi darovanja.

molim savjet u pogledu ovog dijela prethodno sklopljene suglasnosti :"..suglasnost o odricanju od bilo kakovog daljnjeg međusobnog potraživanja u svezi ičijeg njihovog vlasništva ili suvlasništva na nekretninama i pravima na području RH odnosno izvan KO ---, i onih nužnih ."

Upravo iz razloga izbjegavanja mogućnosti potraživanja na naknadno stečenoj imovini u ovom drugom braku. a razlog je što je supruga iz prvog braka odgojila djecu u mržnji spram nas ovdje iako smo mi s 2000 Kn mjesečno kroz 6 godina financirali sina na njegovom faksu a + toga su po 1000 imali kao djeca branitelja, no, mržnja je prejaka, a ja sam otišao doslovno bez ijednih gaća i bilo kojeg komadića do tada u 18 godina braka stečene imovine - da spasim svojih život (vjerovatno i njihov ) od stila života te gospođe majke.

Dakle, ako svojevoljno potpišu odricanje od daljnjih potraživanja na mojoj naknadno stečenoj imovini pa i nužnog dijela - jel to onda to i znači?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Postovani,

 

evo i ja bih voljela ukoliko mi može netko udjeliti konkretan savjet. Naime moj otac preminuo je 2012. godine. Imao je kćer iz prvog braka. Ona kad je bila mlada živjela je s ocem i mojom mamom u Hrvatskoj, i tu je krenula u školu. Sve je uvijek imala, no međutim nije učila, dobila sve jedinice, i onda se odlučila sama svojevoljno vratiti svojoj majci u BiH. Sada je već odrasla žena s troje djece i mužem. Moj otac i moja mama su joj uvijek pomagali, davali su joj novce kad god je trebalo (trebam li napomenuti da je uvijek zvala oca samo kad bi novce trebalo dati), pomogao joj je kupiti auto, davao za njenu djecu, nekad smo čak i znali otići u posjet kod nje, no baš se vidjelo u njenim očima da nas mrzi. Moj otac se bio teško razbolio (rak) i za svo vrijeme dok je bio bolestan nije niti jednom došla ga vidjeti, možda ga je dva puta nazvala, te zadnjih 7 dana prije smrti kada je svima bilo jasno da je gotovo i kada su svi dolazili vidjet mog tatu ona nije iako su je stričevi zvali da dođe vidjeti svog oca. Došla je dan nakon što je tata umro i odmah počela tražiti svoje. Otac nije stigao oporuku napisati ali njegova želja je bila i to većina ljudi zna da se njoj neda ništa, nego da se njenom sinu ukoliko završi faks da druga kuća koju imamo u BiH. Nakon smrti mog oca, mama joj je ponudila da bude prema očevoj riječi tj. da dobije drugu kuću (novu,obnovljenu), no međutim ona je počela se inatiti iimati prohtjeve da bi ona i auto i ponašajući se prema nama kao da imamo milijune (malo smo bolje živjeli od prosječnog standarda). Godinu dana smo vodili ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika da bi sad to sve kulminiralo da odlazimo na sud jer se s njom bilo nemoguće dogovoriti. Mama ju je čak htjela isplatiti za sve, ali traži preveliki iznos novaca koji joj mama ne može platiti. Najveći nam je problem, što nam tri auta "propadaju" u dvorištu, jer kako je sve glasilo na tatu, mi smo sada u nemogućnosti prodati te aute, a kako su istekle registracije nemožemo niti jedno auto niti voziti i tako da smo bez auta. Jer mi sve ovo što imamo ovisimo o tome, npr. ja nemogu sada više ići na posao (student sam ali govorim o studentskim poslovima) te mama također pola stvari nemože obavljati, a novaca za novo auto nemamo, nit možemo prodati ostale koje imamo. Mene samo zanima kako što prije riješiti ovu situaciju, te koje je najbolje moguće rješenje povoljnije za nas, jer je stvarno pokazala veliku nezahvalnost iako joj se nudilo da dobije obnovljenu novu kuću u kojoj je čak i moja mama uložila svoje novce, ali se bila spremna nje odreći samo da mi imamo mir ovdje u Hrvatkskoj, čak joj je uz kuću htjela i novce dati ali ona je tražila novce u iznosu vrijednosti i ove naše druge kuće u Hrvatskoj i mama na to nije htjela pristati. Ogorčeni smo i tužni da kako osoba koja nije mogla svog oca na samrti doć posjetiti usudila se sad doći i tražiti od svega svoj dio. s obzirom da kad je živjela s tatom i mojom mamom, sama se odrekla ovog života i vratila svojoj majci u Bosnu na selo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija