Jump to content

Prava podstanara u stanovima privatnih osoba


anonimno

Preporučene objave

Molio bih savjet i uputu kome se (ako)je u Hrvatskoj moguće obratiti vezano za uskracena mi prava vezana za podstanarski odnos.

U stanu sam tri godine za koje vrijeme naravno bez ugovora uz najamninu (svakih 6 mjeseci i unaprijed) placam i sve ostalo ukljucivo kredit za doticni stan.

Zanima me ima li "uvidjavni" stanodavac neke obaveze premam drzavi u vezi poreza i sl. i .. mozda prema meni a sto bi mi dalo vremena da se snadjem?

Cuo sam i da drzava subvencionira dio cijene podstanarstva sto bi mi obzirom da smo i supruga i ja nezaposleni bila velikak pomoc.

Zna li neko prevnu sluzbu, udrugu ili drzavnu upravu gdje bih se mogao obratiti za savjet i pomoc?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da vam najamnina nije visoka, jer uvijeti najma su vam izrazito loši.

 

Pisani ugovor je minimum koji morate potpisati pri useljenju Bez njega vi, ali i stanodavac, nema dokaza da ste bili u najamnom odnosu (gotovo sigurno vam nije dozvolio da se prijavite u MUP-u na tu adresu) te niti jedan ni drugi nemate prava proiztekla iz tog odnosa.

 

Svaki iznajmljivač stana je obveznik plačanja poreza na dohodak od najma. No, u praksi većina to ne čini, niti je država pokazala veću agilnost da tome stane na kraj. Ako nemate ugovor o najmu možete biti sigurni da vaš stanodavac ne plaća porez na prihod od najma.

 

Podstanarsvo se ne subvencionira, već se od 1.1.2003. iznosi najamnine koje ste platili u tekućoj godini priznaju kao porezna olakšica (mislim do 12.500 kuna godišnje).

Naravno, uvjet za to je a) da imate prihode te ste obveznik poreza na dohodak te b) da ste sa stanodavcem potpisai ugovor koji je on c) prijavio poreznoj upravi.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Zaštićena najamnina je tako jedan izmišljeni termin koji vuče korijene još od socijalizma i nalazi se u Zakonu o najmu stanova. To su osobe koje su živjele u društvenim stanovima (a u kojim drugim jer sve je bilo naše) ,a po dolasku privatnog vlasništva nisu imale novca otkupiti stan u kojemu su stanovale po Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo. I tako su ti ljudi zapravo ostali živjeti gdje su oduvijek i živjeli, osim što sada plaćaju tu tzv. zaštićenu najamninu jedinici lokalne uprave i samouprave koja je postala vlasnik tih stanova koji nisu otkupljeni, a sama jedinica lokalne uprave i samouprave tj. država eto, nije mogla te ljude izbaciti na ulicu pa ponuditi na prodaju stan nekome drugome. Takvi se stanovi i danas mogu otkupiti, s time što se onda vi kao kupac morate pobrinuti za tog "zaštićenog najmoprimca" koji je zapravo socijalni slučaj i koji nema love te mu osigurati zamjenski smještaj u tom slučaju.

 

Molim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaštićeni najmoprimci mogu postati samo oni koji su prije imali stanarsko pravo.

 

A što se tiće subvencioniranja stanarine, moraš imat ugovor o najmu tako da dokažeš da si podstanar, neke potvrde da su ti slaba primanja... i to, uz neku molbicu; pošalješ centru za socijalnu skrb koji to proslijede gradskom ili županijskom uredu koji je za to nadležan, pa ti oni pošalju poziv na razgovor, pa ti kažu da doneseš još hrpu potvrda.... i to je to, onda ti odrede mjesečni iznos koji će subvencionirati. Može se dogoditi da ti ne subvencioniraju stanarinu nego da ti plačaju neke račune, npr. struju, vodu.... ,ali ne i telefon.

 

E da, na molbu napišeš, da moliš da ti podmire dio troškova stanovanja, a ne da tražiš subvenciju stanarine i pozovi se na zakon o socijalnoj skrbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Naravno da nije, nema Vas pravo uznemiravati zato što Vam je iznajmio stan. Pa i da Vam dođe neko prespavati, ne tiče ga se jer je on iznajmio stan za tu cijenu. Može najaviti kad će doći provjeriti stanje stana, da nije nešto uništeno - ali ne prečestoo i samo uz prethodnu najavu! No to nije zakon, to je kućni odgoj. Probajte razgovarati i postaviti ove minimalne uvjete, a ako ne pristane - nema druge nego naći drugi stan i unaprijed dogovoriti ove stvari.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

je napisao:

Molio bih savjet i uputu kome se (ako)je u Hrvatskoj moguće obratiti vezano za uskracena mi prava vezana za podstanarski odnos.

U stanu sam tri godine za koje vrijeme naravno bez ugovora uz najamninu (svakih 6 mjeseci i unaprijed) placam i sve ostalo ukljucivo kredit za doticni stan.

Zanima me ima li "uvidjavni" stanodavac neke obaveze premam drzavi u vezi poreza i sl. i .. mozda prema meni a sto bi mi dalo vremena da se snadjem?

Cuo sam i da drzava subvencionira dio cijene podstanarstva sto bi mi obzirom da smo i supruga i ja nezaposleni bila velikak pomoc.

Zna li neko prevnu sluzbu, udrugu ili drzavnu upravu gdje bih se mogao obratiti za savjet i pomoc?

:-o8-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dajte, molim vas, bila sam podstanarka u vise stanova, godinama, i nikada nisam imala takvih neugodnosti iz jednostavnog razloga sto ih ne bih dopustila. Stanova za najam ima, soba za najam isto tako ima, pokrenite se i nadjite drugi smjestaj.

Sto ste htjeli za odgovor? "Da, ima pravo." I vi biste stvarno povjerovali u to?

Mozda sam u krivu, ali dajete dojam osobe koja glumi zrtvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

P.S. (Zaboravih ubaciti quote)

 

Studentica sam koja je podstanarka živim sa gazdama, gazde žive na katu a ja i cimerica u prizemlju. Gazda mi stalno ulazi u sobu provjeravat grijanje, broji mi tko mi dođe tko mi ode. Da li je netko prespavao kod mene.Samo me zanima da li je njegovo pravo tako mi narušavati privatnost kad god poželi?

 

Ma dajte, molim vas, bila sam podstanarka u vise stanova, godinama, i nikada nisam imala takvih neugodnosti iz jednostavnog razloga sto ih ne bih dopustila. Stanova za najam ima, soba za najam isto tako ima, pokrenite se i nadjite drugi smjestaj.

Sto ste htjeli za odgovor? "Da, ima pravo." I vi biste stvarno povjerovali u to?

Mozda sam u krivu, ali dajete dojam osobe koja glumi zrtvu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključio bih se u raspravu jednim pitanjem na koje već dulje tražim odgovor: što je s načelom nepovredivosti doma u slučaju podstanarstva.

 

Gore je netko napisao na je neuznemiravanje podstanara (samo) pitanje kućnog odgoja, a ne zakona.

 

Naime, to načelo, ako ja dobro shvaćam, prvenstveno zaštićuje intimu doma i nema nikakve veze s vlasništvom, nego s korištenjem određenog prostora, legalnog korištenja ali čak i ilegalnog. Npr. bespravno useljenoga se ne može izbaciti bez sudske odluke.

 

Da li se podstanarska soba ili unajmljeni stan smatraju "domom" u smislu nepovredivosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija