Jump to content

Ponovni upis svih članova društva u sudski registar


JEKI

Preporučene objave

Molim vas pomoć vezano uz još jednu administrativnu proceduru od koje mi se diže kosa na glavi.

 

Nedavno smo od javno-bilježničkog ureda (kod kojeg smo obavili proceduru osnivanja trgovačkog društva još 2008.) dobili obavijest sa sljedećom naznakom predmeta: Upis svih članova društva u sudski registar. Prema tom dopisu 1. svibnja 2010. stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima (NN 137/09), te se prema članku 396. po novom "kao" u sudski registar upisuju jedini osnivač i SVI članovi društva. Do stupanja na snagu tog zakona, upisivao se samo jedini osnivač (jedini član društva) u sudski registar, a ostali članovi društva dostavljali su se sudu u vidu popisa.

 

Naše trgovčko društvo ima tri osnivača (vlasnika) od kojih je jedan predsjednik uprave, a dva su članovi. Tako stoji u društvenom ugovoru, a svi tri smo navedeni i u tražilici sudskog registra pod Članovi uprave - Likvidatori. Sada javni bilježnik od nas traži 1350 kuna za Upis svih članova društva u sudski registar, a tu su još i troškovi suda od 300 kuna. Sveukupno se traži više od 1600 kuna, a ni sami ne znamo zašto. Rok je navodno 31.10.

 

Je li netko proveo slični postupak? Ukoliko je, molim vas da nam objasnite zašto se taj postupak radi i što naša tvrtka ima od toga? Ponovno imam osjećaj da je ova dopuna zakona smišljena samo da se iz tvrtke iscjedi novac.

Trebamo li provesti ovaj postupak?

 

HVALA VAM UNAPRIJED!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vidim da se nitko ne usudi napisati nešto na ovu temu, ne znam da li vlasnici firmi još nisu upoznati s ovom odredbom, ili je nešto drugo na stvari.

 

Naime, identičan dopis dobila sam još 08. srpnja ove godine od svog javnog bilježnika. Dopis sam zanemarila, budući da sam sve dokumente uredno i promptno provela kod javnog bilježnika, koji automatizmom uvodi promjene u sudskom registru.

 

Sada me ponovo zovu iz ureda javnog bilježnika, neka "hitno" dođem, i ponesem 1650,00 kn kako bi se te promjene što prije unesle u sudski registar, jer je rok 31.10. ove godine.

 

Naravno, revoltirana ponovnom procedurom, koju sam uredno prošla i masno platila, krenula sam u istraživanje.

 

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima (NN 137/09), stupio je na snagu 01.05.2010. godine, te se po tom zakonu u sudski registar osim jedinog osnivača po novome moraju upisivati i svi članovi društva - suvlasnici.

 

Dakle, na stranici sudskog registra putem interneta u jednu kolonu treba unesti sve osnivače, tj. članove društva. Taj postupak nužno je provesti zbog usklađenja sa zakonima Europske unije, i to mi je jasno. nije mi jasno nekoliko stvari:

- zbog čega netko tko radi u sudskom registru ne sjedne i ne upiše te podatke koji već postoje upisani u istom tom registru, samo u drugoj koloni?

- zašto to javni bilježnici, koji su ionako sve već dobro naplatili ne upišu podatke za svoje klijente besplatno, ili barem po nekoj razumnoj tarifi?

- što u tome svemu košta 1650,00 kn?

 

Nadam se da će netko odgovoriti :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji kolege poduzetnici, vlasinici d,o,o,, ovo je danas osvanulo na stranicama HJK:

 

OBAVIJEST TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA

 

 

 

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru (NN 91/10) propisano je da sva društva s ograničenom odgovornošću koja imaju više od jednog člana društva(osnivača) moraju sve članove društva upisati u sudski registar nadležnog Trgovačkog suda u R.H. i to najkasnije do 31.listopada 2010.

Kako su za nepostupanje predviđene novčane kazne, pozivamo Vas da u okviru zakonskog roka izvršite potrebno usklađenje.

Dodatne informacije možete dobiti na službenoj stranici HJK (www.hjk.hr) ili od bilo kojeg javnog bilježnika sa službenim sjedištem na području Republike Hrvatske.

 

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru (Narodne novine br. 91/10)

 

“Članak 52.

(1) Trgovačka društva u kojima članovi društva nisu upisani u registar, a u smislu ovoga Zakona se članovi društva upisuju u registar, dužna su najkasnije do 31. listopada 2010. podnijeti registarskom sudu prijavu za upis članova društva s propisanim podacima.

(2) Uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka podnosi se popis članova društva kojeg je potpisao javni bilježnik, a koji se mora sačiniti sukladno članku 410. stavku 3. Zakona o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, br. 111/93., 34/99., 52/00., 118/03., 107/07., 146/08. i 137/09.). Na tom popisu javni bilježnik mora potvrditi da je sve što je u popisu navedeno u skladu s podacima u posljednjem popisu koji je bio predan registarskom sudu i s podacima u knjizi poslovnih udjela prema izvatku iz knjige udjela koji javnom bilježniku dostavi uprava društva. Otpravak popisa javni bilježnik je dužan dostaviti nadležnoj Poreznoj upravi.

(3) Trgovačkom društvu koje ne postupi po odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka registarski sud će izreći novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 kuna i zaprijetiti mu novom novčanom kaznom koju će izreći ako u daljnjem roku od 15 dana ne podnese prijavu i popis članova društva iz stavka 1. i 2. ovoga članka. Nova novčana kazna će se povećavati za iznos od 5.000,00 kuna sve do ispunjenja obveze.

(4) Na naplatu izrečene novčane kazne prema odredbama ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuje odredba članka 81. stavak 4. ovoga Zakona.“HJK

 

Predsjednik

Ivan Maleković

 

Datum članka: 15. rujan 2010.

 

 

 

Još uvijek me zanima što tu košta 1650,00 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

također bih postavila pitanje, i zaista molim da mi netko stručan odgovori!

 

Da li su trgovačka društva odgovorna za neupis SVIH članova društva u sudski registar, pa sad moraju plačati kazne?????

 

I kome se mogu obratiti za razjašnjenje ovih nedoumica, jer objašnjenje Javnog bilježnika jest: tako je odlučio Sabor?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko,

nakon proteka roka za dostavu podataka idu prekršajne prijave svima koji nisu dostavili podatke, tako su mi rekli na trgovačkom sudu.

Sama svrha izmjene Zakona o sudskom registru mi nije jasna, ali rekao bi da se radi o postupanju prema propisima o sprečavanju pranja novca, kako bi radi realizacije kredita i sl. kod banaka istima mogla dostaviti potrvrda o članovima društva, koju za sada sudski registar ne izdaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije problem u dostavi podataka, oni su već dostavljeni trgovačkim sudovima. Problem je u tome što ih tamo nema tko unesti, već se posao prebacio na javne bilježnike. Naravno, Javni bilježnici (odnosno komora) odredili su besramne tarife za taj posao od 10-tak minuta.

 

Ili je to još jedan od načina da se popuni rupa u državnom proračunu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači nikome nije u potpunosti jasno zašto se ova izmjena provodi niti tko je provodi (trgovački sud, javni bilježnik, tvrtka sama ili netko četvrti?) niti zašto se već postojeći podaci moraju ponovno upisivati po cijeni od 1650 kn. Naša javna bilježnica ima sve podatke o nama, to što oni nisu uneseni u sudski registar u potpunosti nije naša greška nego greška države koja to nije uzimala u obzir prilikom procedure registracije tvrtke.

 

Ono što nas sada zanima je da li se u procesu ponovne besmislene prijave može izbjeći javni bilježnik? Zašto ne bismo mogli direktno trgovačkom sudu dostaviti ovjerenu izjavu i kraj priče?

 

Kontaktirali smo trgovačkog suca koji ni sam ne zna o čemu pričamo. Toliko o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JEKI je napisao:

Znači nikome nije u potpunosti jasno zašto se ova izmjena provodi niti tko je provodi (trgovački sud, javni bilježnik, tvrtka sama ili netko četvrti?) niti zašto se već postojeći podaci moraju ponovno upisivati po cijeni od 1650 kn. Naša javna bilježnica ima sve podatke o nama, to što oni nisu uneseni u sudski registar u potpunosti nije naša greška nego greška države koja to nije uzimala u obzir prilikom procedure registracije tvrtke.

 

Ono što nas sada zanima je da li se u procesu ponovne besmislene prijave može izbjeći javni bilježnik? Zašto ne bismo mogli direktno trgovačkom sudu dostaviti ovjerenu izjavu i kraj priče?

 

Kontaktirali smo trgovačkog suca koji ni sam ne zna o čemu pričamo. Toliko o tome.

 

 

Upravo tako, i sama sam kontaktirala sudski registar, gdje su me uputili na voditelja- suca, koji jednostavno nema ništa s time. Oni su odlučili da je to posao Javnih bilježnika, a Javnobilježnička komora je propisala tarife i nagrade. Nema zaobilaznog puta, taj posao moraju odraditi Javni bilježnici, a mi smo ti koji ćemo to opet platiti.

Zašto nije ostavljena i druga mogućnost, da tvrtke same na temelju knjige poslovnih udjela naprave popis članova, ovjere kod bilježnika, i predaju u sudski registar?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da ću zvučati kao totalni naivac, ali imam ideju. Ljudi, zar mi ne plaćamo 55,00 kn mjesečno harač Hrvatskoj gospodarskoj komori, a od iste ustanove nemamo prepoznatljivih koristi. Da probamo sada zatražiti njenu zaštitu - ta to bi trebala biti naša "cehovska" udruga kojoj bi se mogli obraćati u slučaju potrebe, pa evo potrebe: zašto ne možemo sami vršiti upise u sudskim registrima? Sjećam se da smo pri prvim upisima to uredno mogli i nije bilo problema, ali to je bilo prije ovog vremena kad svaka ulica ima barem tri javna bilježnika koji nešto moraju raditi. Neka ljudi rade, svi trebaju zarađivati za život, ali zašto se svako malo kanaliziraju novci u tom smjeru? Dakle, da probamo naivno zatražiti potporu našeg komorskog udruženja da izvrši pritisak na sudove kako bi nam se omogućilo da "zahtjevan" posao popisa članova trgovačkih društava predamo sami.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao sam email hgk@hgk.hr poruku slijedeceg sadrzaja. Ako vise nas (minimalno 100tinjak :) ) ucini isto mozda se nesto i pokrene u nasu korist..

 

**

Postovani,

 

Obracam vam se kao clan Hrvatske gospodarske komore s molbom zastite mojih i interesa svojih clanova. Naime, Hrvatski sabor je donio odluku po kojoj svi clanovi drustva moraju biti upisani u sudski registar te ovlastio javne biljeznike da prikupljaju harac od minimalno 1.650 kuna za elektronski upis koji traje 10 minuta. Stvar je u tome da te informacije u trgovackim sudovima vec imaju. To sto ih drzava nije uzimala u obzir prilikom procedure registracije tvrtke i to sto sada nema vremena ili znanja da popuni taj registar nije moj odnosno problem samih pravnih subjekata..

 

Ne znam zasto sami pravni subjekti ne mogu vrsiti ovakve radnje nego se perfidnim metodama izbija 1.600 kuna prihoda. Drage bih volje upisao sto se upisati mora kako bih drzavu postedio te mukotrpne radnje i troska.

 

Stoga, molim vas kao cehovsko udruzenje koje brani interese svojih clanova i ciji clanovi placaju mjesecnu clanarinu da poduzmete radnje kako biste obranili vase clanove od drzavne nesposobnosti.

 

Molio bih pisani odgovor (na email ili donju adresu) s pregledom sto je HGK ucinila ili sto ce tek uciniti. Mislim da na to kao vas clan imam pravo.

 

Sa stovanjem,

**

 

Eto, mail ovakvo sadrzaja bi trebao biti u redu. Pa da vidimo jel clanovi uopce mogu utjecati svojim glasom i brojnoscu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

“Članak 52.

(2) Uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka podnosi se popis članova društva kojeg je potpisao javni bilježnik, a koji se mora sačiniti sukladno članku 410. stavku 3. Zakona o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, br. 111/93., 34/99., 52/00., 118/03., 107/07., 146/08. i 137/09.). Na tom popisu javni bilježnik mora potvrditi da je sve što je u popisu navedeno u skladu s podacima u posljednjem popisu koji je bio predan registarskom sudu i s podacima u knjizi poslovnih udjela prema izvatku iz knjige udjela koji javnom bilježniku dostavi uprava društva. Otpravak popisa javni bilježnik je dužan dostaviti nadležnoj Poreznoj upravi."

 

sukladno odredbama zakona, popis članova mogu napraviti samo javni bilježnici, temeljem izvoda iz knjige poslovnih udjela.

 

prijavu podnosi uprava društva, Trgovačkom sudu prema sjedištu društva. Prilog prijavi mora biti popis članova društva koje sačini javni bilježnik.

 

za one starije, sjetite se 1995. i obavezne usklade sa zakonom o trgovačkim društvima. i roka 31.12.1995.

nije bilo alternativno. nego obavezno.

tako je i sada.

 

znam i razumijem da je to trošak i mnogi drže bespotrebno, ali zakonom je propisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam od onih starijih i sjećam se da sam postupak usklađenja uredno obavljala sama, popunjavala obrazac i sve bez javnog bilježnika predavala u trgovački sud, on mi je sam izvršio potrebne ovjere za puno manje novca nego što je ovo sad. A pamtim i nešto bliže, kako nam je svojevremeno renomirani ministar financija dekretom odredio da jedan član uprave mora biti zaposlen u trgovačkom društvu po ugovoru o radu, pa smo i to mi revni poštivatelji zakona usklađivali, no tada su već javni bilježnici zavladali tim prostorom i nisam više mogla sama izvršiti izmjenu u trgovačkom sudu. Ta me je rabota tada koštala petstotinjak eura, da bi isti renomirani ministar pokunjeno nakon par mjeseci odustao od svoje odredbe zakona, jer su mu gospodarstvenici ukazali na to da je to ograničavanje poduzetničkih sloboda. Pitam se hoće li i sad tako biti?

Pozdravljam sadržaj dopisa Cheff-a i sama ću isto uputiti u svoj područni ured HGK, pa možda se nešto i pokrene. Na kraju krajeva, novac koji im već desetljećima ostavljam daje mi i moralno i poslovno pravo da im se obratim i inzistiram barem na odgovoru. Jednim dijelom pripadam pravničkoj populaciji, ali nikako da shvatim obrazloženje iz jednih dnevnih novina koje nam je nedovno podastro jedan javni biljažnik: iz tisuću kuna koliko bi njima ostajalo po ovom poslu oni plaćaju i trošak pranja šalica od kave... Perem i sama šalice, čak i tanjure, pa i lonce, ali nikako da na to potrošim cijelu tisuću kuna. Sigurno ne perem dovoljno dobro!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mokronoge je napisao:

“Članak 52.

(2) Uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka podnosi se popis članova društva kojeg je potpisao javni bilježnik, a koji se mora sačiniti sukladno članku 410. stavku 3. Zakona o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, br. 111/93., 34/99., 52/00., 118/03., 107/07., 146/08. i 137/09.). Na tom popisu javni bilježnik mora potvrditi da je sve što je u popisu navedeno u skladu s podacima u posljednjem popisu koji je bio predan registarskom sudu i s podacima u knjizi poslovnih udjela prema izvatku iz knjige udjela koji javnom bilježniku dostavi uprava društva. Otpravak popisa javni bilježnik je dužan dostaviti nadležnoj Poreznoj upravi."

 

sukladno odredbama zakona, popis članova mogu napraviti samo javni bilježnici, temeljem izvoda iz knjige poslovnih udjela.

 

prijavu podnosi uprava društva, Trgovačkom sudu prema sjedištu društva. Prilog prijavi mora biti popis članova društva koje sačini javni bilježnik.

 

za one starije, sjetite se 1995. i obavezne usklade sa zakonom o trgovačkim društvima. i roka 31.12.1995.

nije bilo alternativno. nego obavezno.

tako je i sada.

 

znam i razumijem da je to trošak i mnogi drže bespotrebno, ali zakonom je propisano.

 

Zakonom je propisano da se u sudski registar moraju ponovo upisivati članovi društva. Zakonom je propisano da popis moraju sačiniti Javni bilježnici. Zakonom nije propisano da taj posao mora koštati nevjerojatnih 1650,00 kuna!!!

 

Slažem se, i podržavam slanje dopisa HGK, ako ništa drugo, da trošak ponovnog upisa u ovim teškim vremenima smanje na optimalnu mjeru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokemon007 je napisao:

Da li ovakva odluka ima zakonsku osnovu, odnosno postoji li mogučnost žalbe?

 

S obzirom da moja tvrtka ima dva člana, usluge teško naplačujemo i uovom trenutku niti nemam 1500kn koje bih poklonila javnom bilježniku.

 

Da li netko od znalaca ima kakav prijedlog?

 

kolega pokemon007, i kod mene je slična situacija. Također kao i kolega Cheff, poslala sam dopis vrlo sličnog sadržaja na HGK. Nadamo se da će se nešto pozitivno pokrenuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s anamih...vlada i ministarstva se busaju o prsa da pomažu i potiču malo i srednje poduzetništvo, a donose i ukidaju propise i zakone kako im se sprdne, a u praksi se to manifestira tako da poduzetnici plaćaju za njihove propuste.

 

Pitam se što će biti sljedeće i kako da mi "mali" stanemo na noge ako nas na ovaj način proždrljivi birokratski aparat svako malo obeštećuje. Ovo je tipični primjer disfunkcionalnosti države. Vlada promjeni zakon jer joj treba novac, istovremeno je ne zanima kako će se sve provesti u praksi, zato sve prebaci na javni bilježnike, a trgovački suci nemaju pojima o čemu se radi. Ako i imaju, nemaju vremena na telefon objašnjavati i transferiraju nas na javnog bilježnika, jer nisu još danas apdejtali profil na facebooku pa nemaju vremena.

 

Nije naša krivnja da nisu od samog početka popunjavali sudske registre kako spada i potpuno, a imali su sve potrebne podatke. Jednostavno ne želim platiti 1650 kuna za unos tri imena u kućicu u računalu. Mogu i sama popuniti formular, potpisati i pečatirati i otići do trgovačkog suda, ali za to ne trebam javnog bilježnika i ne želim platiti 1650 kuna.

 

Dođe mi da ovu prepisku pošaljem...na Proces ili Poslovni klub ili Potrošački kod ili gdje već. Ljutita sam, jer bi tih 1650 kn radije uložila u printer ili novu uredsku stolicu ili ih dala kao stimulaciju zaposleniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Službeni odgovor koji sam dobio od HGK je dolje (hvala na odgovoru). Vidim da se treba obratiti javnom biljezniku, ali je li ova druga (neelektronska) inacica jeftinija to jos nisam otkrio..

 

***

Novosti u Zakonu o trgovačkim društvima i Zakonu o sudskom registru kojim se propisuje obveza upisa svih članova društva i njihovih OIB-a posljedica su daljnjeg usklađivanja naših pravnih propisa sa zakonodavstvom Europske unije, a uvedene su upravo s ciljem uvođenja reda na tržištu, ažuriranja statusnih promjena u trgovačkim društvima, sprječavanja prijevara i jačanja poduzetničke klime.

 

Prijava za upis članova društva u smislu odredbe članka 52. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru (NN br. 91/10) sadrži zahtjev za upis članova društava, a može se podnijeti elektroničkim putem od javnog bilježnika ili u obliku javno ovjerene prijave na obrascu PO. Uz prijavu se podnosi (samo jedan prilog) popis članova društva kojeg je sačinio i potpisao javni bilježnik, sukladno odredbi članka 410. stavak 3. Zakona o trgovačkim društvima (NN br. 111/93, 34/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08 I 137/09) i na tom popisu potvrdio da je bio predan registarskom sudu i s podacima u  knjizi poslovnih udjela, prema izvatku iz knjige udjela koji javnom bilježniku dostavi uprava društva.

 

Ako društvo ne podnese prijavu za upis do 31. listopada 2010. godine registarski sud će izreći novčanu kaznu u iznosu od 5.000,00 kuna i zaprijetiti mu novom novčanom kaznom koju će izreći ako u daljnjem roku od 15 dana ne podnese prijavu i popis članova društva iz stavka 1. i 2.  navedenog članka ZTD-a. Time da će se nove novčane kazne povećavati za iznos od 5.000,00 kuna sve do ispunjenja obveze. U ime Republike Hrvatske nadležno županijsko državno odvjetništvo pokretat će ovršne postupke radi prisilne naplate izrečene novčane kazne.

 

Navedene izmjene Zakona o trgovačkim društvima kao i Zakona o sudskom registru podržali su svi zastupnički klubovi u Hrvatskom saboru iz razloga što će donijeti više transparentnosti u vlasništvo nad društvima.

 

U vezi s pitanjem o javnobilježničkoj pristojbi koja se naplaćuje za navedenu radnju, Hrvatska gospodarska komora je upozorila potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra financija Ivana Šukera o spomenutoj problematici na Hrvatskom gospodarskom forumu održanom tijekom Zagrebačkog velesajma. Istaknuli smo da podržavamo uvođenje reda na tržištu i ažuriranja podataka o članovima društva, ali i napomenuli kako je to u vrijeme gospodarske krize dodatni veliki financijski teret za gospodarstvo, te da je potrebno preispitati visinu spomenute pristojbe.

 

Namjera zakonodavca, prilikom donošenja navedenih izmjena zakona, bila je da se uz sudjelovanje javnih bilježnika pridonese većoj efikasnosti cjelokupnog postupka evidentiranja svih članova trgovačkih društava, a visina kazni i način njihove provedbe također pokazuje namjeru da se ovaj proces i provede. Što se tiče javnobilježničke nagrade manji dio ostaje javnim bilježnicima, a veći dio odlazi u državni proračun.

 

Zaključno napominjemo da je Hrvatska gospodarska komora upozorila na navedeni problem mjerodavne institucije, međutim utvrđivanje visine javno bilježničkih tarifa izvan je okvira naše nadležnosti.

 

S poštovanjem,

Služba za odnose s javnošću HGK

***

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kod mene je upravo stigao identičan dopis, iz kojeg je vidljivo da glede tarifa očito nitko ništa neće poduzeti, jer kako je navedeno, novac ide u državni proračun.

 

*Cheff, koja druga inačica?

 

Koliko sam shvatila, upis se striktno i isključivo mora provesti preko Javnog bilježnika, nema dozvoljenog drugog puta, ni zaobilaženja plačanja propisane tarife.

 

Iz dopisa je vidljivo da su predložili smanjenje tarife, ali o smanjenju nema nikakvog izjašnjenja ni obrazloženja kako su došli do izračuna navedenog troška od 1650,00 kn :(

 

A mi ćemo opet ko ovce stati u red kod JB-a da nas ostrižu do gole kože...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, Javni bilježnik (pretpostavljam, kako bi opravdao svoju nagradu), mora "sastaviti" dokumenat u X primjeraka, te elektronskim putem unesti promjene u Sudski registar.

 

Jasno je da je za navedeni dokumenat napravljena "špranca" tj, obrazac u kojem se samo mjenaju podaci o firmi i imena vlasnika, i da to trebamo platiti. Jasno mi je da će Javni bilježnik potrošiti 10-tak minuta na unos podataka i ispis dokumenata, te štambiljanje i potpisivanje, i da i to trebamo platiti.

 

Ponovno pitam, da li je iznos od 1650,00 kn opravdan za taj posao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Članak 52.

(1) Trgovačka društva u kojima članovi društva nisu upisani u registar, a u smislu ovoga Zakona se članovi društva upisuju u registar, dužna su najkasnije do 31. listopada 2010. podnijeti registarskom sudu prijavu za upis članova društva s propisanim podacima."

 

A što je s onima kojima su članovi upisani?

Može se na TS dati zahtjev za izdavanje popisa članova društva. Ako je to aktualno, ne vidim razloga za ponovnu proceduru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je društvo registrirano prije kolovoza 2010. godine, onda članovi nisu upisani - ne na način na koji se sad to traži.

 

 

Primjetila sam da nas prate s nekoliko web portala, iako citiraju tekstove bez pitanja. Nadam se da će se ipak nešto pokrenuti u pozitivnom smislu:

 

http://www.tportal.hr/biznis/poslovni_vodic/89843/Zasto-jos-jednom-placamo-upis-u-sudski-registar.html

 

http://www.dalmacijanews.com/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/38136/Default.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jeste li gledali jučer Dnevnik Nove TV ili HRT-a? Naime HGK nas je obavjestila e-mailom kako su dotičnu problematiku proslijedili na TV kuće, koje su objavile prilog:

 

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/pobuna-poduzetnika-tvrtke-s-vise-vlasnika-moraju-se-ponovno-upisati.html

 

Osobno sam se frapirala bezobraštinom predstavnika bilježnika Ivana Maleković, koji se nimalo ne srami i ne libi priznati kako od tarife koju će istresti svaka od oko 16.000 poduzeća s više vlasnika, 1.000 kn ostaje u njihovom džepu. Jednostavnom matematičkom računicom, obzirom na 315 Javnih bilježnika u RH, svaki od njih će samo na temelju "poduzetničkog harača" zaraditi prosječno 50.793,65 kn. A on tvrdi da je to "premalo".

 

Zaista, ako ovaj put to prođe u našem narodu, samo dokazujemo da smo #OOPS# sitnog zuba!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

savjet: i sada svi oni koji znaju kako pravilno ispuniti prijavu za upis u sudski registar, mogu smanjiti troškove, pa će tako prijavu za upis članova u sudski registar morati ovjeriti kod javnog bilježnika, pri čemu će bilježnik još sačiniti popis članova (to može samo bilježnik). ta potvrda o članovima, ako se radi o društvu sa 2-5 članova košta 400 kn uvećano za pdv i 50 kuna pristojbe, plus ovjera prijave 200 kn uvećano za pdv, plus pristojbe 10kn * broj direktora.

naravno tu je još uvijek 250 kn na ime sudske pristojbe i 100 kn na ime objave oglasa u narodnim novinama.

zaboravih prethodno pribavljanje zadnjeg popisa dostavljenog trgovačkom sudu - 20 kn biljega .

Zahtjev možete osobno odnijeti na Trgovački sud, ili poslati faxom (mislim da je broj 4897-297, ali molim provjeriti), obavezno staviti osim tvrtke/naziva, adrese i MBS iz sudskog registra. Čini mi se da se od dana predaje do dana preuzimanja čeka sad već nekih 5-6 dana.

eto nadam se da će ovo nekome pomoći da malo smanji troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, na stranici sudskog registra putem interneta u jednu kolonu treba unesti sve osnivače, tj. članove društva. Taj postupak nužno je provesti zbog usklađenja sa zakonima Europske unije, i to mi je jasno. nije mi jasno nekoliko stvari:

- zbog čega netko tko radi u sudskom registru ne sjedne i ne upiše te podatke koji već postoje upisani u istom tom registru, samo u drugoj koloni?

- zašto to javni bilježnici, koji su ionako sve već dobro naplatili ne upišu podatke za svoje klijente besplatno, ili barem po nekoj razumnoj tarifi?

- što u tome svemu košta 1650,00 kn?

 

 

potpuno se slažem sa gore navedenim - moja pitanja za one malo bolje pravno potkovane ----

 

1. postoji li način da tužimo zakonodavca (obzirom da je očito da nam gulu kožu pod izlikom transparentnosti)

2. kako to da je jedno od odgovora na trg.sudu - da je to radi OIB-a ------- ali poduzeća odnosn članovi sa samo jednim osnivačem isto nemaju novi OIB ?!!!?

 

3.ako se sad odlučimo da jedan član (osnivač) izađe iz društva - jeli upadamo u isto mlinsko kolo ili u nešto novo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova udruga traži samo odgođenje roka, ali su SUGLASNI S OPRAVDANOŠĆU ovog postupka.

Dakle, Trgovački sud ida ovjerenu presliku POPISA (dokaz da imaju popis), ja je odnesem javnom bilježniku, on prepiše na novi papir i ISTI ISTIJATI POPIS ponovo vrati u Trgovački sud.

 

Da li se samo meni čini da je ovo suludo?

 

Zna li netko na koju višu instituciju se možemo žaliti: ustavni sud ili slično? Da li se u žalbi moram pozvati na neki konkretan članak Usatava ili Zakona koji je povrijeđen i zna li netko koji bi to mogao biti? Meni se čini da ovdje nisu povrijeđena samo ustavna prava, nego bi hitno trebalo nekog tko je to napisao u Zakon (ili tako tumačio zakon) hospitalizirati?

Ovo je ili ludost ili čista krađa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima

evo ja danas odradio upis sa kolegama

1581 kn (tri člana)

Bilježnica nam je rekla da je u ministarstvu spreman software za naplatu kazni sa 1.11. tako da pazite.

Milim da je neizbježno plaćanje ovoga,ma šta god mi mislili i sa kojeg god aspekta mi mislili(pravnog ili poduzetničkog).

Jednostavno su nas odlučili još malo odrat i to je to.

 

P.S. Odgode nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pronašao sam mišljenje da se obveza ne odnosi na firme u likvidaciji. "Ako se nad društvom provodi likvidacija, društvo s više članova je dužno podnijeti prijavu u registar samo ako je donesena odluka o nastavku društva."

 

Čije bi to mišljenje trebalo biti? Ako sam ga pronašao na stranicama TEB-a, Orkisa i drugih portala:

 

http://www.teb.hr/include/pdf/novosti/upis-u-sudski-registar.pdf

http://www.orkis.hr/Obveza-upisa-svih-%C4%8Dlanova-doo-a-u-Sudski-registar-do-31102010/24347.aspx

 

Biste li vi uzeli to mišljenje kao pouzdano da ste na mom mjestu? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko sam ja shvatio, javnome bilježniku ide 1600 kn po članu društva. OPREZ.

 

Kako sam ja postupio. U članku 52 stoji da su se dužni prijaviti samo oni koji nisu prijavljeni. Kako smo ja i moja kći prijavljeni od ranije i sporazumom definirani, pozvao sam se na to i u skladu s člankom 410 stavak 3 izjavio da od tada nije bilo promjena. To sam poslao sudu i sada čekam što će se desiti. ovo mi je bilo jedino rješenje da opkušam jer nemam para za to i da se to mora čuo sam tek danas 28.10.2010 i što onda učiniti. Ako budem morao i kaznu platiti, likvidacija. nemam ni za kruh a kamo li za ovakve otimačine.

A svi su za ovo glasali. lijepo. e ja više neću za nikoga. jedino ću ići još glasati protiv EU. i nikad više. Postao sam poduzetnik za Markovića, moja je firam bila peta registrirana u Jugi pa kad je Juga propala vrijeme je i meni. ma nisam ja za demokraciju. prestar sam i očito nedovoljno hrabar.

pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini se da ipak postoje neki elementi neustavnosti. Kontaktirali smo udrugu HPI i dobili informaciju da su pravni savjetnici udruge sastavili i podnijeli PRIJEDLOG ZA POKRETANJE POSTUPKA ZA OCJENU SUGLASNOSTI ZAKONA S USTAVOM te je poslali Ustavnom sudu RH. Ovih će dana kompletni dokument staviti i na svoje stranice http://hpi.com.hr u kojem ćemo moći pročitati sve detaljnije i u kojim dijelovima taj novi zakon krši naša prava. Cilj HPI-ja je okupiti tvrtke oko sebe i u njihovo ime provesti cijeli proces kroz Ustavni sud, pa im se svakako javite, ako ste obeštećeni u ovom suludom procesu.

 

Problem je u tome da Ustavnom sudu treba oko godinu dana da se očituje, ali mislim da se sve skupa isplati...jer:

 

Na RTL televiziji bio je prilog u kojem je bilo navedeno da je svega 10.000 poduzeća od 38.000 obavilo proces ponovne registracije do 31.10., što znači da će sljedeći tjedan 28.000 tvrtki dobiti kaznu od 5.000 kuna, što je još dodatnih 140 000 000 kn u državni proračun. Totalni harač.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Da li je netko dobio kaznu jer nije proveo preregistraciju? Jel netko već platio 5.000 kuna?

 

Nije da ikome želim da se to dogodi ili da nekome želim kaznu, ali ako penalizacija nije provedena, onda su zasigurno povrijeđena prava onih koji su platili i proveli postupak.

 

Jel se itko više ovime bavi u državi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija