Jump to content

Spajanje d.o.o. i obrta


beha

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Postoji mogućnost prijenosa gospodarske cjeline (obrta) u d.O.o. u slučaju kad nastavlja s radom. Tada to nije oporezivo PDV-om, sačinjava se obračun vrijednosti obrta koji slući kao podloga za knjiženje u d.O.o., radnici zadržavaju pravo i kontinuitet zaposlenja (za opseg prava po ZOR-u) i u d.O.o. Vaš knjigovođa sa obrta popisat će imovinu i obveze i pretpostavljam da nemate namjeru sami sebi prodavati obrt, već ga samo prenosite radi nastavka iste djelatnosti u novom organizacionom obliku. D.O.o. će postati vlasnik imovine i obveza i nastavit će istu djelatnost kao i obrt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju tzv."prijenosa gospodarske cjeline" prenosi se sve - i pravo na naplatu nenaplaćenih potraživanja i obveze koje je taj obrt ostavio. Zato se i sačinjava zapisnik o stanju imovina i obveze koji je u d.O.o. upotrebljiv kao bilanca tog obrta. Osobno nisam imala slučaj ovakvih radnji sa obrtnicima koji su dugovali poreze i doprinose, ali pretpostavljam da ne bih kupila nešto za što mi porezna uprava ne izda potvrdu o stanju duga sa saldom nula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Anamih, ja se ispričavam ali nisam shvatila, treba li raditi prijenos ili prodaju obrta ili je to isto. ja imam obrt i naslijeđeni d.O.o čiji sam v.d. na obrtu imam duga prema poreznoj, čini mi se dobar savjet da napravimo prijenos gospod. cjeline u doo- ali hoću li onda moći bez nekih problema zatvoriti obrt? Imam užasno nezainteresiranog knjigovođu koji mi ne želi ništa pomoći niti objasniti. Legalis mi je sve što mi preostaje da pohvatam teoriju pa da krenem u taj proces. Taj naslijeđeni doo od pokojnog muža ne radi već 10 tak godina i nije u stečaju, a čini mi se lakše poslovati preko d.O.o.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijenos gospodarske cjeline je upravo postupak koji se najčešće pojavljuje u slučaju kao što je vaš - kad jedna osoba ima u vlasništvu i obrt i d.O.o. i želi nastaviti poslovanje samo preko d.O.o., a obrt želi zatvoriti.

Kad se redovno zatvara obrt, tada se plaća PDV na zalihu, na preostalu vrijednost dugotrajne imovine, na sve nenaplaćene izlazne račune, a priznaje se PDV po neplaćenim ulaznim računima. Nakon što se to plati, nakon što se plati porez na dohodak, obrtnik može sa tim raditi što želi i prodavati drugima putem običnih kupoprodajnih ugovora po kojima više nema obveze plaćanja poreza (platio je PDV). Ovo se radi ako je osobi dosta svega i više ne želi biti poduzetnik.

Ako osoba želi nastaviti djelatnost obrta, ali pod "kapom" d.O.o. tada se to naziva prijenos gospodarske cjeline i to nije prodaja obrta, d.O.o. neće ništa plaćati obrtu i njegovu vlasniku, nego će preuzeti potraživanja i obveze obrta i nastaviti dalje. Prednost ovog modela je ta što nema obveze plaćanja PDV-a na zalihu, na dugotrajnu imovinu, na nenaplaćene izlazne račune.

Što se tiče lakoće poslovanja, ona je u lijepoj našoj skoro pa nepodnošljiva kao u Kundere, i to u svim gospodarskim oblicima, ali nećemo sad o tome. D.O.o. znači veće kazne za prekršaje, veće troškove knjigovodstvenih usluga, jer ima više izvještaja i dvojno knjigovodstvo, obvezu vođenja blagajne, što većina privatnih poduzetnika ne voli, ludorije kao što je sad ova sa obvezom upisa svih osnivača u sudski registar za koju će nam mila država preko javnih bilježnika uzeti 1650 kuna, ne znam tko vam je rekao da je poslovanje preko d.O.o. lakše? Jedino je trošak za HGK manji (55,00 kn mjesečno, a obrtnik plaća dvostruko), ali to je slaba utjeha, sve je drugo skuplje. Razmislite, konzultirajte još nekog, ima barem knjigovođa dovoljno (a još više onih koji se takvima predstavljaju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru i savjetima,

negdje sam pročitala da je taj prijenos moguć samo ako je obrtnik dobitaš, a ja sm dohodaš, tako da ništa od toga...

također, imam par godina do mirovine pa sam mislila da mi je lakše prebacit sve na doo, riješit se duga (za koji ja nisam kriva- već muž i knjigovođa a za koji ću ja ispaštat i neću imati m od mirovine)radit koliko mogu a zatim možda prodati taj doo...

Uglavnom hvala još jedanput!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu, zato smo svi tu da se konzultiramo, ali imam još jednu informaciju - nema veze vodite li na obrtu poslovne knjige na sustavu dvojnog knjigovodstva i plaćate porez na dobit ili vodite jednostavno knjigovodstvo i plaćate porez na dohodak. Tzv. "dobitaši" samo malo jednostavnije u ovom postupku dokazuju svoje stanje imovine i obveza, a "dohodaši" to rade na način da sačine neku vrstu zapisnika o utvrđivanju vrijednsoti gospodarske cjeline u trenutku prijenosa i to onda zamjenjuje knjigovodstvene kartice i koristi se kao početna bilanca u d.O.o. u koji se prenosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

Prijenos gospodarske cjeline je upravo postupak koji se najčešće pojavljuje u slučaju kao što je vaš - kad jedna osoba ima u vlasništvu i obrt i d.O.o. i želi nastaviti poslovanje samo preko d.O.o., a obrt želi zatvoriti.

Kad se redovno zatvara obrt, tada se plaća PDV na zalihu, na preostalu vrijednost dugotrajne imovine, na sve nenaplaćene izlazne račune, a priznaje se PDV po neplaćenim ulaznim računima. Nakon što se to plati, nakon što se plati porez na dohodak, obrtnik može sa tim raditi što želi i prodavati drugima putem običnih kupoprodajnih ugovora po kojima više nema obveze plaćanja poreza (platio je PDV). Ovo se radi ako je osobi dosta svega i više ne želi biti poduzetnik.

Ako osoba želi nastaviti djelatnost obrta, ali pod "kapom" d.O.o. tada se to naziva prijenos gospodarske cjeline i to nije prodaja obrta, d.O.o. neće ništa plaćati obrtu i njegovu vlasniku, nego će preuzeti potraživanja i obveze obrta i nastaviti dalje. Prednost ovog modela je ta što nema obveze plaćanja PDV-a na zalihu, na dugotrajnu imovinu, na nenaplaćene izlazne račune.

 

Upravo sam u situaciji da poslujem preko d.O.o.-a, a obrt (R2) ne mogu zatvoriti radi nenaplacenih izlaznih racuna.

 

Stoga ovo zvuci super, ali mi nije jasno kako d.O.o. moze samo tako "primiti" ta nenaplacena potrazivanja, a da istovremeno na to ne mora platiti PDV, da mu neto iznos ulazi u dobit itd. (dakle isto kao da je izradio svoj vlastiti R1 racun koji nije uspio naplatiti)?!

 

Unaprijed hvala na pojasnjenju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko Vam je rekao da obrt ne možete zatvoriti radi nenaplaćenih izlaznih računa. Mislim da VAm je najjednostavnije, a ja bi tako napravila da sam na Vašem mjestu:

1. Zatvorila obrt u Uredu za gospodarstvo i naravno u drugom institucijama.

2.Kada se to napravi morate sa zadnjim danom rada obrta zavoriti obveze i potraživanja( po ulaznim i izlaznim računima)bez obzira što nisu plaćeni odnosno naplaćeni- u opisu pišete po zatvaranju obrta.

3. Ako imate zalihe i dugotrajnu imovinu u obrtu prodajte ju Vašem poduzeću. Tako ćete u obrtu morati platiti PDV po IR-i za dugotrajnu imovinu, a u d.O.o. ćete imati pravo na pretporez. Ista stvar je i sa zalihama ako ih imate. Pazite od 01.07.2010. Vrijednost D.I. je minimalno 3.500,00 kn bez PDV-a.

4.Na mjestu gdje je bio obrt otovrite poslovnu jedinicu u d.O.o.. Naravno da ju morate registrirati u zavodu za statistiku i na trgovačkom sudu.

 

U tom slučaju dugovanja prema poreznoj upravi ostaju na OIB-u od obrta.

Mei se ovo čini najbolje rješenje, a na VAma je da razmislie i odlučite koja Vam varijanta najbolje paše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Tko Vam je rekao da obrt ne možete zatvoriti radi nenaplaćenih izlaznih računa. Mislim da VAm je najjednostavnije, a ja bi tako napravila da sam na Vašem mjestu:

1. Zatvorila obrt u Uredu za gospodarstvo i naravno u drugom institucijama.

2.Kada se to napravi morate sa zadnjim danom rada obrta zavoriti obveze i potraživanja( po ulaznim i izlaznim računima)bez obzira što nisu plaćeni odnosno naplaćeni- u opisu pišete po zatvaranju obrta.

3. Ako imate zalihe i dugotrajnu imovinu u obrtu prodajte ju Vašem poduzeću. Tako ćete u obrtu morati platiti PDV po IR-i za dugotrajnu imovinu, a u d.O.o. ćete imati pravo na pretporez. Ista stvar je i sa zalihama ako ih imate. Pazite od 01.07.2010. Vrijednost D.I. je minimalno 3.500,00 kn bez PDV-a.

4.Na mjestu gdje je bio obrt otovrite poslovnu jedinicu u d.O.o.. Naravno da ju morate registrirati u zavodu za statistiku i na trgovačkom sudu.

 

U tom slučaju dugovanja prema poreznoj upravi ostaju na OIB-u od obrta.

Mei se ovo čini najbolje rješenje, a na VAma je da razmislie i odlučite koja Vam varijanta najbolje paše.

 

Mislim da me niste razumijeli. Mogu ga zatvoriti, nitko mi ne brani. I odmah drzavi platiti PDV na neplacene racune, a neto iznos neplacenih racuna dize iznos poreza na dohodak (sto bi isto kroz koji mjesec razrezali).

 

Hipotetski. Imam 0 kn u novcaniku. Imam obrt kojem su kupci duzni 1.230.000,00 kn.

Zatvaram obrt.

Drzava potrazuje od mene 230.000 kn za PDV te recimo 300.000 kn na ime poreza na dohodak.

U mojem slucaju sto bi ste vi napravili???

 

 

ps.

3. to je vec sve rjeseno, poduzece otkupilo.

4. to nije moguce, d.O.o. je neovisna pravna osoba (mada jest registriran na istoj adresi gdje i obrt), sa svojom OIB-om...

 

Obrt nema dugovanja prema nikome pa ni drzavi, sve smo uredno platili/placamo. Samo nama duguju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Upravo sam u proceduri prijenosa obrta (dobitaš) na d.O.o.

i to je očito najjednostavniji način da obrt nastavi rad u d.O.o.-u.

Zanima me samo da li ugovore sa dobavljačima ili npr. ugovor o franšizi treba raditi potpuno nove za d.O.o. ili je dovoljno napraviti aneks ugovora o promjeni imena?

Također me zanima, ako prijenos obrta u d.O.o. izvršim 01.01.2011., da li će godišnji obračun za 2010., koji se predaje u travnju (jer je obrt dobitaš) glasiti na obrt ili d.O.o.? (pretpostavljam da će se nakon prijenosa i zatvaranja obrta trebati ugasiti i žiro račun obrta)

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da se radi o prijenosu gospodarske cjeline tj. nastavnom poslovanju obrta kroz d.O.o. dovoljno je napraviti anekse ugovora, jer se mijenja tvrtka poslodavca ali ne i djelatnost tj. trgovački odnosi između Vas i dobavljača.

 

Ukoliko obrt "ulazi" u d.O.o. sa 01.01., godišnji financijski izvještaj kao i završni račun rade se na ime obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Želim kao d.O.o. preuzeti obrt sa imovinom, s tim da, kad se obavi preuzimanje, novoosnovano društvo bude d.O.o. ali sa imenom obrta pošto je obrt uhodan. Te da se vodi jedna knjiga kod računovođe. Ukratko obrt bi se preuzeo s imovinom, ugasio i nastavio poslovati kao d.O.o sa imenom obrta. Ili je bolje da moj d.O.o promijeni ime u ime obrta i preuzme obrt i ugasi ga. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija