Jump to content

Nasljeđivanje duga sa kreditne kartice???


Mirnamaja

Preporučene objave

Postovani,

Skoro sedam mjeseci nakon smrti supruga obavjestena sam telefonskim putem od strane banke o dugu moga supruga na kreditnoj kartici. Ranije nisam primala nikakve obavijesti. Kartica je iz 2004, istekla je 2005, a banka koja ju je izdala je prenijela taj dug 2006 na banku koja me sada obavijestila. Moze li to biti zastara duga? Također, nisam jos radila ostavinsku raspravu. Moj suprug je jedino bio vlasnik oko 700 cetvornih metara zemlje naslijedjenih od roditelja, nista nismo stekli u braku, niti auto. Da li banka moze pokrenuti ostavinsku raspravu i tom prilikom mi oduzeti to zemljiste koje mislim prepisati jednog dana na sina (kada bude punoljetan)? Da li banka moze naplatiti taj dug od penzije moje djece (ciji sam ja naravno staratelj)? Da li mi moze oduzeti nesto sto cu steci u buducnosti?

Hvala :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

dug po karticama je osobi dug

smrću dužnika prestaje obveza

 

banku uptite da sudskim putem potražuje isplatu duga.

nikako nemojte potpisivati bilo kakav papir

temeljem kojeg bi se moglo tumačiti da priznatjete i preuzimate dug.

 

Pisano priznanje i osiguranje zastarjele obveze

Članak 220.

(1) Pisano priznanje zastarjele obveze smatra se odricanjem od zastare.

(2) Isti učinak ima davanje zaloga ili kojega drugog osiguranja za zastarjelu obvezu.

 

za navedeno potraživanje duga nastupila je i apsolutna zastara .

 

Kad zastara počinje teći

Članak 215.

(1) Zastara počinje teći prvog dana poslije dana kad je vjerov¬nik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano.

 

Nastupanje zastare

Članak 216.

Zastara nastupa kad istekne posljednji dan zakonom određe¬nog vremena.

Uračunavanje prednikova vremena

Članak 217.

U vrijeme zastare računa se i vrijeme koje je proteklo u korist dužnikovih prednika.

 

PREKID ZASTARE

Priznanje duga

Članak 240.

(1) Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

 

 

ako koji slučajem sud presudi da su nasljednici dužni vratiti dug(koji je u zastari)-ako se ne pozovete na zastaru potraživanja duga.

kamate od nastanka duga niste dužni isplatiti.

kamate plaćate tek preuzimanjem duga.

 

Pozivanje dužnika

Članak 244.

Za prekid zastare nije dovoljno da vjerovnik pozove dužnika pisano ili usmeno da obvezu ispuni.

Sporedne tražbine

Članak 223.

Kad zastari glavna tražbina, zastarjele su i sporedne tražbine, kao što su tražbine kamata, plodova, troškova i ugovorne kazne.

Opći rok zastare

Članak 225.

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.

Učinak ispunjenja zastarjele obveze

Članak 221.

Ako dužnik ispuni zastarjelu obvezu, nema pravo zahtijevati da mu se vrati ono što je dao, čak i ako nije znao da je obveza zastarjela.

Opće pravilo

Članak 214.

(1) Zastarom prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obveze.

(2) Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze.

(3) Sud se neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao.

 

 

mirovina je zakonsko pravo a ne nasljedstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na brzom odgovoru!

Barem ste me malo smirili nakon pet groznih dana:)

Nadam se da banka putem suda nece traziti ostavinsku raspravu, jer bih mozda ostala bez tog komada zemlje koja je 1/1 njegovo nasljedstvo od roditelja, ja sam je samo mislila kroz neko vrijeme prebaciti na sina, a valjda ce do tada skroz zastariti taj slucaj! Nisam hvala Bogu nista potpisivala, a niti pristala platiti bilo sta!

Srdacan pozdrav i sve najbolje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiće mog iskustva i nasljedstva,te dugiva po tekućem računu što sam na savijet odvjetnika podmirio,te bojazni da će me uskoro iz neke banke neko nazvati sa potraživanjem opet za neke dugove ostavitelja,mislim najbolje neprihvačati se nasljedstva.Jedino ako smatrate da je vrijednost zemlje dosta veća od dugova koje je ostavio vaš suprug.Ipak su vaše zdravlje i živci bitniji od svega blaga.

Ovo sa osobnim svojstvima mi je malo čudno.znaći ja mogu npr. od pokojne tetke nasljediti stan,a pri tome ne moram odgovarati,i vratiti dugove po karticama,koje je ona napravila za osobne potrebe,npr.šoping, putovanja.Ne vjerujem da će sud to uvažiti.A kao drugo ulaziti u parnicu,izgubiti istu,te napraviti si dodatne troškove nije nikom u interesu.

 

I na kraju odricanjem od nasljedstva ne odgovarate ni za kakve dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet sam zbunjena???

Nije bilo jos ostavinske rasprave, nisam je ja pokrenula, moze li to uraditi banka?

Zemlja malo vise vrijedi od duga, a zaista nisam u situaciji da ga otplacujem...

Ja ipak mislim da bih se mogla izvuci na zastaru:)Ipak je skoro pet godina bio ziv a nisu naplatili potrazivanje + ovih sedam mjeseci???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 210. Zakona o nasljeđivanju

 

Ostavinski se postupak pokreće po službenoj dužnosti kad sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih, odnosno s ­­njima izjednačenu ispravu.

 

Dakle realno može banka dostaviti tu ispravu sudu kao interesent namirenja duga da se pokrene ostavinski postupak.

 

Članak 226. Zakona o obveznim odnosima

 

(1) Tražbine povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima, pa bilo da se radi o sporednim povremenim tražbinama, kao što je tražbina kamata, bilo da se radi o takvim povremenim tražbinama u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je tražbina uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

 

apsolutna zastara -5 godina, ali od svakog pojedinog potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam, nije lako sa bankama, eh...uvijek su u pravu! teško će to biti..Znaci mogu se vaditi na zastaru (3 godine) odnosno (apsolutnu zastaru od 5 godina)?

Ali eto opet da pitam, onako da znam - osnovica je skoro duplo manja ukupnog duga (ostalo su naravno dospjele kamate) da li onaj tko nasljeđuje dug mora platiti i dospjele kamate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh sada sam saznala da nije bila samo jedna kartica u pitanju nego cetiri, a za na onoj prvoj (o kojoj sam vam pricala) imao je jemca. Posto je sada situacija skroz drugacija ( u pitanju su cetiri kartice), ali i dva manja kredita (za koje sam znala). Odlucila sam da se odreknem imanja u korist njegove sestre (ona je zato emotivno vezana, pa bi i prihvatila dug). E sad, da li ce ona vracati onaj dug u vrijednosti zemljista ( u to slucaju samo dug sa jedne banke)a sta ce one ostale? Da li sve mogu traziti naplatu duga na osnovu istog placa, jel ako je naslijedila dug? Svaki dug banci je manji od vrijednosti placa ali zajedno je tri puta veci! Da li mene moze jemac tuziti (u jednom slucaju je i ona jemac) za neisplaceni dug iako sam se odrekla nasljedstva, moze li nju drugi jemac tuziti? Tako u krug... Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Molio bih savjet-pomoć!

Dug pokojnika na banci (dozvoljeni minusi i krediti preko štedno kreditnih zadruga) su 30 000 kuna. Ja sam 2/3 nasljednik poslije ostavinske.

Vrijednost imovine koju sam naslijedio je otprilike 10x manja od duga.

Išao sam u banku da se to proba srediti,oni traže da se to sve plati.

 

Također sam išao kod odvjetnika,on kaže da moram platiti samo u visini naslijeđene imovine.Zanima me da lo je netko imao sličnih iskustava ?Zatezna kamat mi je do sada 1000 kuna,a to su krediti kod škz-a da mi ne bi nabili ogromne kamate??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoj priznati dug.

ako dug priznaš dužan si ga i platiti.

banku uputi da u sudskom postupku traži namirenje duga .

sud vrši procijenu nasljeđene imovine i određuje visinu duga koji nasljednik treba vratiti .

potrebno je izjavljivati i zastaru potraživanja na koju sud ne pazi po službenoj dužnosto .

izjavom zastare nište se ne gubi ali se može dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija