Jump to content

Što mi zapravo može banka?


analena1

Preporučene objave

Molim nekog pravno potkovanog za malo vremena i neke odgovore. Imam kredit u jednoj hrvatskoj banci. Ukupan iznos kredita bio je 22.000 Eur a u ovom trenu preostalo je još oko 19.000. lani u 10. U istoj banci imam i preostali minus na računu od oko 3.000 kn i dug po revolving kartici cca 6.000 kn. Budući radim ponešto na crno sve ove obveze relativno uredno podmirujem. Zanima me što bi se dogodilo da odlučim prestati sa podmirivanjem dugova? Kredit je bio nenamjenski, bez jamaca; platila sam samo jednokratnu policu životnog osiguranja. Nemam nikakvih pokretnina niti nekretnina (živim kod roditelja). Nemam namjeru u Hrvatskoj ostvarivati nikakakv prihod jer se selim u inozemstvo. Ni tamo neću raditi - makar ne sljedećih desetak godina. Zanima me što mi banka može? Hoće li se kamate na te dugove nagomilavati do beskraja ili postoji neki rok za otpis tog duga? Mogu li moji roditelji biti terećeni za to? Mogu li ići u zatvor - odnosno može li me banka kazneno goniti. Znam da se govorilo o osobnom bankrotu ali ne znam je li to još uvijeku Hrvatskoj uvedeno i ako je - koja su pravila? Unaprijed hvala nekome tko će imati volje na ovo odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

analena1 je napisao:

Molim nekog pravno potkovanog za malo vremena i neke odgovore. Imam kredit u jednoj hrvatskoj banci. Ukupan iznos kredita bio je 22.000 Eur a u ovom trenu preostalo je još oko 19.000. lani u 10. U istoj banci imam i preostali minus na računu od oko 3.000 kn i dug po revolving kartici cca 6.000 kn. Budući radim ponešto na crno sve ove obveze relativno uredno podmirujem. Zanima me što bi se dogodilo da odlučim prestati sa podmirivanjem dugova? Kredit je bio nenamjenski, bez jamaca; platila sam samo jednokratnu policu životnog osiguranja. Nemam nikakvih pokretnina niti nekretnina (živim kod roditelja). Nemam namjeru u Hrvatskoj ostvarivati nikakakv prihod jer se selim u inozemstvo. Ni tamo neću raditi - makar ne sljedećih desetak godina. Zanima me što mi banka može? Hoće li se kamate na te dugove nagomilavati do beskraja ili postoji neki rok za otpis tog duga? Mogu li moji roditelji biti terećeni za to? Mogu li ići u zatvor - odnosno može li me banka kazneno goniti. Znam da se govorilo o osobnom bankrotu ali ne znam je li to još uvijeku Hrvatskoj uvedeno i ako je - koja su pravila? Unaprijed hvala nekome tko će imati volje na ovo odgovoriti.

Vidim da mi fali još pojašnjenje "lani u 10. mjesecu ostala sam bez posla i od tada se "krpam" s nekim povremenim poslovima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@@@@ Dobro smišljeno!

Moje mišljenje je da niste to namjerno učinili,odnosno da navedeno nečete učiniti namjerno,nego Vas je jednostavno dovelo stanje u državi i svijetu kakovo jeste. "Recesija,ekonomska kriza,nestabilnost tržišta,a i posao koji ste očekivali,a niste dobili itd...

Gledajuči pravno,ima raznih solucija: Ako uđemo u EU,najvjerojatnije ako će te imati prebivalište u jednih od članica EU, pronači će Vas kad,tad,po karticama ili računu, a ako odlazite u USA,mislim da Vas mogu zaboraviti. E sad da li roditelji mogu dobiti Vaš dug na leđa,mislim da ne,obzirom da na Vas ništa ne glasi i nemate nekretnina niti pokretnina. ALI... prvim ulaskom u zemlju gdije ste ostavili dugovanje, a posjetit če te rodno mjesto kad,tad,moglo bi Vas očekivati iznenađenje....Ima zastare ali banke jako teško zaboravljaju svoja potraživanja pa makar se radilo i o nekoliko kuna ili lipa.

Moj je savjet da dogovorite sa bankom obročnu otplatu ili prolongirate dug na određeno vrijeme ili nešto sl.

Bit će posla i kod nas,samo malo strpljenja i nemojte odlaziti iz RH osobito ako imate VSS ili još više,trebaju nam takove osobe.

Prema izjavi osobnih prijatelja koji su u USA,Njemačkoj,Švicarskoj,dalje ne znam.Ne cvijetaju baš RUŽE

u odnosu kako je bilo prije.Bez rada,ali RADA, nema niti para,a da ne govorimo o zdrastvenom osiguranju u pojedinim zemljama u odnosu kod nas.

 

Mišljenja sam da nećete dobiti direktni pravni odgovor na pitanje koje ste postavili.

SRETNO! :palac::mase2::mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru....samo da pojasnim; nisam mislila "pobjeci" iz zemlje....to nikako, niti selim iz razloga ovog dugovanja i svakako imam namjeru dolaziti i to cesto jer tamo gdje idem ne moram raditi. Samo me zanimalo sto sve moram prolaziti s bankom; sud ili sto vec... Konkretno znam kako funkcionira termin osobnog bankrota u nekim zemljama EU i tako nesto bih napravila ako to kod nas postoji, a i ako postoji period u kojem ce mi se dug otpisati imam mogucnost taj period "odtrpiti". Valjda postoji netko tko to zna..... :-? Vama jos jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako imaš prijavljeno prebivalište na kući/stanu u vlasništvu roditelja

odjavi svoje prebivalište sa njihove adrese i poštedi ih opasnosti od ovrhe.

ako banka pokrene ovrhu na imovinu doćo će u kuću gdje imaš prijavljeno prebivalište i plijeniti stvari iz kuće a pogotovo one za koje se nemože dokazati vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija