Jump to content

Opomena pred ovrhu za odnos od prije 2 god


gesaugen

Preporučene objave

Molim vas pomoć:

u 6mj. 2008. sam raskinuo ugovor sa tvrtkom Bnet (tel. i internet).

Danas mi je stigla opomena pred pokretanje ovršnog postupka od strane jednog odvjetničkog ureda u kojem kaže kako sam im ostao dužan 354,44kn na koje postoje kamate i sada je to 466,33kn. Traže me da to uplatim u roku od 3 dana na račun Bnet-a. U protivnom će u roku od 8 dana pokrenuti postupak sudske naplate. Nigdje ne piše o kakvom se dugu radi tj. dal je to zbog nepodmirene mjesečne naknade ili zbog opreme koju oni daju u najam kad se sklaplja ugovor ili išta. Dakle, čisto potražeivanje novaca bez ikakvog objašnjenja što i zašto...

 

E sad, ja sam 30.6.2008. raskinuo s Bnetom ugovor i dobio od njih potvrdu da sam im vratio svu opremu.

Računi su svi plačeni zaključno sa 1.7.08.

U pred kraj 7. mj. '08. dobivam račun za 7. i 8. mj., gdje na računu za 7. piše stavka da imam 10,42kn tel. razgovora u 6.mj (način obračuna računa im je bio da se na računu plaća tel. promet za prošli pretprošli mjesec i linija za pršli mjesec; primjer: tel. promet za 5.mj. i linija za 6.mj.)

Također u računu za 8. mj. piše da sam u 7.mj razgovarao 10 sec što je fizički nemoguće jer sam vratio uređaj koji konvertira kabelski signal u tel. 30.6. kad sam i raskinuo ugovor.

 

No tada mi bnet 22.7. šalje opomenu da im nisam vratio opremu i račun na kojem traže 530,71kn zbog ne vraćenog modema i na tom računu piše "uvidom u našu evidenciju su podmireni svi vaši prethodni računi". Dakle, ne spominje se 10,42kn iz prethodnog računa za promet u 6.mj koji je bio ispisan na računu za 7.mj...

Nakon mog tel. poziva da imam potvrdu o vraćenoj svoj opremi su me zatražili da im pošaljem skan potvrde što sam i učinio i tu su se ispričali i naš je odnos završio do danas kad mi je stigla spomenuta opomena pred pokretanje ovršnog postupka...

 

Moja pitanja su:

1. koliko dugo treba proći vremena da moram čuvati račune tj. da neplaćeni računi otiđu u zastaru

2. da li je legalno da me se traži uplata u roku od 3 dana?

3. da li je legalno da mi se odvjetnički ured prijeti pokretanjem ovrhe na način da u pismu kažu "jer će mo u suprotnom pokrenuti postupak sudske naplate koji će vam prouzrokovati daljnje odvjetničke i javnobilježničke troškove postupka". Mislim ako sam kriv, ne vidim čemu me imaju upozoravati na sankcije???

3. kako oni tvrde na računu da sam podmirio sve prethodne račune i to mjesec dana nakon raskida ugovora s njima, te pošto imam potvrdu o vraćenoj opremi, da li mi je to dovoljan dokaz da im nisam ništa dužan pa tako niti onih 10,42kn tel. prometa iz 6. mj.?

4. pošto je to već drugi put da mi pokušavaju naplatiti čisti račun, da li imam osnove za protutužbu i ako da, na temeljučega (uznemivaranje? pokušaj prevare?)

 

Unaprijed zahvaljujem svima na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako imaš potvrdu o vračanju opreme .

ako imaš priznanje operatera da su sva dugovanja izmirena (za razdoblje korištenja usluge)

zanemari dopis(prijetnju)odvjetnika.

ako dobiješ prijedlog za ovrhu od javnog biljeznika

na istu se žali i osporavaj dug u cijelosti.

na sudskoj raspravi priloži dokaze o isplati duga.(kopije a originale samo na uvidi to sudu).

 

ako stigne rješenje za ovrhu

obvezno pisati žalbu u zakonskom roku (do 8 dana)

ako se na rješenje za ovrhu ne izjavi žalba (u zakonskom roku)

rješenje o ovrsi postaje pravomoćno i dužnost vraćanja duga iz ovrhe postaje obveza.

 

zastara za tf. račune je 1. godina

na zastaru se moraš pozvati

sud na zastaru nepazi (po službenoj dužnosti)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Trebam daljnju pomoć:

 

kako se nisam očitovao na pismo od odvjetnika koji pokreće ovršni postupak, jučer mi je stiglo novo pismo od njega u kojem piše kako sam dužan uplatiti dospjeli dug prema ovršnom riješenju.

ja nisam primio nikakvo ovršno riješenje osim njegovih pisama, ništa od suda... u pismu se i navodi broj ovrhe...

 

sve u svemu, zanima me da li da i to ignoriram dok mi ne stigne baš poziv za sud ili što da radim?

nevidim baš poantu u žaljenju njemu na njegova pisma...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kontaktiraj odvjetnika i traži dostavu rješenja o ovrsi.

ili ime javnog bilježnika koji je donio rješenje o ovrsi .

 

pokušaj u sudu tražiti rješenjeo ovrsi s obrazloženjem da rješenje nije dostavljeno.

pismeno preporučeno i sa povratnicom (navesti broj: Ovr-? koji je naveo odvjetnik)

ili kopiju zahtjeva za dostavom rješenja predati na uruđbenom ali na kopiju treba biti pečat suda kao potvrda o zaprimanju zahtjeva.

 

dali je neko od obitelj preuzeo rješenje.

 

poziv za sud nečeš dobiti

nego samo rješenje o ovrsi od javnog bilježnika

i na isto rješenje treba u zakonskom roku (8 dana)uložiti žalbu i u cijelosti osporavati dug.

 

poziv za sud može stići tek nakon izjavljene žalbe na rješenje o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nitko od ukućana nije preuzimao riješenje niti je išta stizalo na kućnu adresu

 

to mi je malo apsourdno da ja moram ići ganjati rješenje o ovrsi: na taj način oni mogu tražiti naplatu nepostojećih dugova od bilokoga i ako ljudi ovako kao ja neznaju što im je činiti, mogu izgubiti šansu za žalbom...

 

još jednom puno hvala na infromacijama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danas sam zvao odvjetnički ured preko kojeg mi je Bnet uputio odluku o ovrsi i ispada da taj odvjetnički ured ima i ured javnog bilježnika. oni mi kažu da žalbu o ovrsi trebam adresirati na njih ili na Bnet. Također, njihova pisma tj. upozorenje o pokretanju ovrhe i odluku o ovrsi koje su mi poslali, slali su normalnom poštom koja mi je dolazila direktno u kaslić, dakle nisam ju preuzimao na pošti ili potpisivao poštaru da sam ju preuzeo...

 

sad mene zanima:

1. da li oni mogu uistinu pokrenuti naplatu ovrhe bez suda?

2. ako ja ne napišem žalbu, na kakvoj osnovi oni mogu naplatiti tu ovrhu pošto nemaju nikakav dokaz da sam ja primio njihovu odluku?

3. kako to da se ja moram žaliti njima? mislim, oni nisu nikakva sudska institucija i nema mi smisla da se žalim nima kad oni već tvrde da sam kriv... dakle, ništa ih ne sprečava da unatoč mojoj žalbi oni nastave sa naplatom potraživanja, ili?

 

molim Vas što skoriju pomoć jer mi je njihovo pismo stiglo u četvrtak pred produženi vikend pa je danas već 4. dan od roka za slanje žalbe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija