Jump to content

Na današnji dan poginuo je Josip Vranić


Nilda

Preporučene objave

Dana 24. rujna 1991. godine u uvali Kašjuni, na južnoj strani Marjana, poginuo je Josip Vranić rođen 1970. godine, prva žrtva u Domovinskom ratu na području Splita i u redovima Hrvatske ratne mornarice.

Njegov vod topova 40 mm iz 66. lakog topničko-raketnog diviziona Hrvatske ratne mornarice, sa položaja u uvali Kašjuni imao je zadaću nadzora Kaštelanskog zaljeva, odnosno blokade vojarne Divulje i pomorske baze Lora koje je držala bivša JRM.

Tog dana u poslije podnevnim satima, prvi vod je otvorio vatru na TČ ( torpedni čamac ) JRM koji je isplovljavao iz Kaštelanskog zaljeva, ali ubrzo uzvraćaju vatrom sa svih brodova, a top 40 mm na kojemu je bio ciljnik pokojni Vranić, pogođen je prvo iz topova 20 mm sa DJČ ( desantno jurišni čamac ). Zbog topničke vatre sa svih neprijateljskih brodova, tijelo poginulog je izvučeno tek uvečer isti dan.

I danas, 19 godina od stradavanja našeg Josipa u bojnoj zadaći protiv neprijatelja, sjetimo se da žrtva Josipa Vranića, dragovoljca HRM koji je ostavio studentsku klupu, ali i svih ostalih koji su dali život za Domovinu Hrvatsku, zadužuju i obvezuju sve nas da je učinimo i živimo onakvom kakvu su je oni sanjali – ponositu, u pravednosti, pravičnosti i poštenju.

Njemu i njegovim roditeljima, gosp. Kati ( pokojna ) i gosp. Roku veliko hvala za žrtvu koju su prinijeli na oltar Domovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka mu je vjećna slava i hvala mu.Ovim putem upučujem čestitku svim pripadnicima 204. vukovarske brigade koji sutra slave svoj dan osnutka.Velika slava i hvala poginulim pripadnicima te brigade i dužno poštovanje preživjelim braniteljima te brigade bez koje bi bila upitna Hrvatska,kakva je takva je,naša je.Svojom velikom borbom,žrtvom slomili ste veliku snagu okupacijske vojske i time i rasteretili i dali dosta vremena nama ostalim braniteljima da obranimo ostale dijelove zemlje i zato vam još jedno veliko HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I tako su pucali radnici na radnike, seljaci na seljake, bivši prijatelji na bivše prijatelje itd., a za to vrijeme su novonastali demokrati (bivši komunjare i neki novi)krojili sudbine i prekrojili živote. I tako su ljudi postali neprijatelji, a bez pravoga razloga. Žao mi je što će se možda netko i naljutiti, ali ja ne vidim koji je bio smisao neprijateljstava i nacionalizama. Sve nas je to bacilo duhovno i materijalno unatrag. A mnogi su izgubili najdraže. Meni život mojih najdražih vrijedi više od Hrvatske, žao mi je ako to nekoga ljuti, ali tako razmišljam. Da mi netko kaže biraj život najdražih ili zastava i grb, ja bih izabrao život najdražih. A svemu tome nisu nam krivi političari, krivi smo si sami jer smo dopustili ljudima s kojima nikada u životu nismo kavu popili da odlučuju o našim životima, a oni sami su bili frustrirani starci koji nisu svoje snove ostvarili dok su bili mladi. Naravno da su Srbi nasjeli na velikosrpsku politiku, ali moglo je to i sve malo sporije i malo drugačije završiti. Bili smo euforični i mi i oni. Euforija nije dobra nikada i nigdje. Euforija je dovela ljude u ratno stanje. Ne ponovilo se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upitnik je napisao:

I tako su pucali radnici na radnike, seljaci na seljake, bivši prijatelji na bivše prijatelje itd., a za to vrijeme su novonastali demokrati (bivši komunjare i neki novi)krojili sudbine i prekrojili živote. I tako su ljudi postali neprijatelji, a bez pravoga razloga. Žao mi je što će se možda netko i naljutiti, ali ja ne vidim koji je bio smisao neprijateljstava i nacionalizama. Sve nas je to bacilo duhovno i materijalno unatrag. A mnogi su izgubili najdraže. Meni život mojih najdražih vrijedi više od Hrvatske, žao mi je ako to nekoga ljuti, ali tako razmišljam. Da mi netko kaže biraj život najdražih ili zastava i grb, ja bih izabrao život najdražih. A svemu tome nisu nam krivi političari, krivi smo si sami jer smo dopustili ljudima s kojima nikada u životu nismo kavu popili da odlučuju o našim životima, a oni sami su bili frustrirani starci koji nisu svoje snove ostvarili dok su bili mladi. Naravno da su Srbi nasjeli na velikosrpsku politiku, ali moglo je to i sve malo sporije i malo drugačije završiti. Bili smo euforični i mi i oni. Euforija nije dobra nikada i nigdje. Euforija je dovela ljude u ratno stanje. Ne ponovilo se.

 

Ovo je več filozofija, ali podržavam te, jer je svaki čovjek neponovljiv, svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ima i pravo braniti se od zločinaca.

Tko je u to vrijeme razarao Vukovar ? Dokle su hrvatske snage prodrle u Srbiju ? Ne, nisu to imale ni u planu, za razliku od SANU i ostalih koji su nas htjeli zatrti.

 

Ne želim ulaziti u polemiku, i moja želja je bila odato počast tom posebnom mladiću, vrhunskih sposobnosti, koji je čak i onda bio poznat u svijetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citat:

ko je u to vrijeme razarao Vukovar ? Dokle su hrvatske snage prodrle u Srbiju ? Ne, nisu to imale ni u planu, za razliku od SANU i ostalih koji su nas htjeli zatrti.

 

Ne želim ulaziti u polemiku, i moja želja je bila odato počast tom posebnom mladiću, vrhunskih sposobnosti, koji je čak i onda bio poznat u svijetu.

 

Ne želim niti ja polemizirati, ali nije to tako jednostavno kao što bi moglo izgledati iz postavljenih pitanja. Problem je bio u probuđenim nacionalizmima bez kojih rata ne bi bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upitnik je napisao:

Eto, ja bih se prisjetio jednoga heroja koji je upucan 1. srpnja 1991. On je bio heroj mira, a ne heroj rata. Upucan je zbog toga jer je želio stvarati mir za vrijeme dok su drugi stvarali rat.

 

http://www.jutarnji.hr/izlozba--tko-je-tebi-reihl-kir/889173/

 

Ne želim ni klikati na adresu jer znam o čemu se radi, ali ja sam napisao o branitelju Josipu Vraniću s čijom rodbinom sam danas razgovarao, bio na mjestu pogibije i na grobu na Lovrincu.

 

Za razliku od slućaja Reihl, kada će tvorovi krivi za smrt Josipa odgovarati za zločin ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na polaganju vijenaca, posebno me pogađalo u dušu izgovoreno od gospođe Sinaje :

 

Govor održan 24.09.2010. na mjestu pogibije branitelja Josipa Vranića

 

Na ovom mjestu poginuo je hrvatski branitelj Josip Vranić. Na ovom mjestu, godinama je svojim suzama oplakivala njegovu smrt i pogibiju Kata, njegova majka, i ljubila hladan kamen umjesto sina, i tiho izdahnula jednog dana.

Njene suze ostale su u našim srcima, njeni jecaji još žive, a oboje, i sin i majka počivaju pod zemljom Lovrinca kao spomen i upozorenje na stradanje Hrvata, na ljudsku patnju koju je donio agresor sijući smrt na naše domove.

Josip je poginuo za našu slobodu.

Ali danas, Hrvatska se pita, što je to sloboda ? Da li je to samo lepršanje zastave voljene domovine i slavna šahovnica, ili je sloboda i kruh ? A kruha nema u ovoj u ratu i miru opustošenoj zemlji.

Josip je vapio za slobodom, i svi ti mladići – tisuće najboljih poginulih sinova, vapili su za slobodom u kojoj će biti kruha za sve napaćene Hrvate željne svoje domovine 13 stoljeća, i života u njoj, ne u tuđini.

Za naše živote i slobodu, zahvalni smo Josipu i tisućama odvažnih mladića , a kruha nema za svih i sloboda posta tako ranjena, nepotpuna – prazna – prevarena, a sloboda je i Božja zamisao.

Josipove oči plaču. Učinite braćo, vapi Josip i tisuće poginulih vitezova i njihove majke, učinite sve da sloboda ne bude prevarena, učinite da sloboda boje neba bude ona za koju je Josip položio svoj mladi život, a njegove pjesme utihnule u krvi.

Vi to možete, preklinje vas poginula mladost Hrvatske i Josip.

Učinite sve za istinsku slobodu, da žrtva strašna – najveća, ne postane uzaludna.

Split, 24. Rujna 2010.

Sinaja Kovačević

Udruga veterana domovinskog rata Lavčević

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez ljutnje, ali taj govor je meni patetičan i neiskren. Namijenjen je samo podizanju tužnog emiconalnog naboja. Istina je ta da je mladome branitelju sada potpuno svejedno to što za njim ljudi plaču. Njega više nema, a da nije bilo pasa rata on bi danas bio živ. Žrtve su bile uzaludne, nismo dobili ništa, izgubili smo sve - živote, duhovnost, a na kraju krajeva i neovisnost. Hrvatska nije neovisna, ona je pod jarmom EU-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neke osobe odgovorne za smrt Reihl Kira su pokojne a neke žive i danas dostupne onima koji bi trebali to istraživat ukoliko je uopće nekom stalo do toga.Post u kojem se navodi da su žrtve uzaludne,iznimno mi je teško komentirat.Mogu samo kao svjedok vremena,kao branitelj pored kojeg je poginulo osam suboraca u jednom danu potvrditi da se je radilo o pravim dečkima kojima u onom trenutku ni politika ni ekonomija a najmanje EU,inače tadašnja EZ nije predstavljala ništa u odnosu na prijetnju agresora koji je tada prijetio.Cijeli život ću biti tužan sječajuči se tih događaja no bit ču i tužan što danas u ovoj zemlji ima ljudi koji pišu takve stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo se shvaća izjava da su žrtve bile uzaludne. To ne baca ljagu na branitelje koji su iskreno i čista srca išli braniti svoju domovinu. To baca ljagu na one koji su ih na tu borbu naveli i zaveli ih lažnim obećanjima o neovisnoj zemlji Dembeliji. Braniteljima, ali pravim iskrenim braniteljima, kapa do poda, moj naklon i poštovanje, ali za one koji su 90-ih pokrenuli revoluciju nemam lijepih riječi. Oni su to učinili samo za svoju korist i za svoj džep. Kao što je bilo i kokošara koji su u rat išli samo radi pljačke. Eto, je li sada malo jasnije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upitnik, tebi je svejedno, mnogima, a osobito njegovim najbližima nije

 

Danas, 24.IX.2010. navršava se 19 godina od pogibije našeg sina i brata

JOSIP VRANIĆ 14.IV.1970. - 24.IX.1991.

Dragi Josipe! S tugom i bolom nosimo uspomenu na tebe, dragi sine i brate. Tvoji najmiliji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi svejedno - niti slučajno. Naprotiv, ogorčen sam i ljut na one koji su 90-ih nagovorili narod na revoluciju. Jer, to je isto kao kad bi roditelji nagovarali svoju djecu da nešto rade za njihov interes, a pod krinkom interesa za djecu. Obećana je zamlja maloga poduzetništva, obećana je neovisnost, obećana je mala Švicarska. Sve su to ljudi popušili, a sve to što je obećano neki stvarno i imaju, ali nema narod. Moje riječi nisu uperene protiv naroda. One samo govore o tome da je narod naivan, kao što su i djeca naivna i slijede često svoje roditelje makar su oni u krivu. Tvrdim da rata nije trebalo biti i ne bi ga bilo da nije bilo nacionalizama s obje strane. I ne bi majke morale plakati. A Hrvatska bi se osamostalila kroz jedan dulji period od 10-20 godina, mirnim putom. Međutim, ne bi tada bilo ratnih profitera i ne bi bilo novih feudalaca, a to je bio cilj. Rat je biznis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upitnik, kada bi samo znao koliko puta o tome razmišljam, a i puno branitelja. Da je bilo pameti, razišli bi se kao Češka i Slovačka - bez rata, krvi, mržnji.

I sada, u ono vrijeme, tuče se, stradavaju ljudi oko mene. Sramota me bilo trčati sa ženama i djecom u skloništa, a tuku sa brodova, iz aviona, malu kćerku mi za 2 metra falio metak.

Što sam trebao učiniti ? Da, čak su se i dvojici zapovjednika brodova JRM ispred splita obraćala njihova djeca.

Dragovoljno sam se ( pisano u Uredu obrane ) stavio na raspolaganje za obranu. Išao sam u rat ne u Srbiju, Tunguziju,....branio sam Hrvatsku, ja sam imao 29 godina, a pokojni Josip niti 21 godinu. Bio je izvanredan student, čovjek, ponos matere i oca, domoljub. Da, on i slični su obranili Split i Hrvatsku.

 

I pokojni Kir, kojemu treba dati najviše odličje, dao je život za građane svoje domovine. Gudelj je osuđen. a bit će kažnjeni i organizatori sa nalogodavcima zločincima. O njemu treba učiti djecu u školama, a koje smo to društvo postali ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema puno razlika u našim razmišljanjima. Naravno da tada kada su već donesene političke odluke više nije bilo povratka za male ljude. Ali oni koji su odluke donosili mogli su sve drugačije riješiti, samo da im je na pameti bio narod, a ne slava i puni džepovi. Živjeli svi pošteni i dobronamjerni građani RH! A oni drugi, neka se opamete i ohumane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebalo je te 1990. i 1991. sve političare sa prostora bivše države, zatvoriti ( ne na Brijune ) - može i na Goli otok - dati im spize i vode, i ne puštati dok sve probleme i miran razlaz ne dogovore. U međuvremenu mogu boksati, gađati se stijenama i slično.

Koliko bi života bilo sačuvano ? Koja materijalna sredstva ? koje uštede i civilizacijski iskorak.

Propuštena prilika za naše generacije i tko zna koliko sljedećih. Možemo samo plakati od muke za izgubljenim životima, i istina je, krenu mi ponekada suze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nilda je napisao:

Trebalo je te 1990. i 1991. sve političare sa prostora bivše države, zatvoriti ( ne na Brijune ) - može i na Goli otok - dati im spize i vode, i ne puštati dok sve probleme i miran razlaz ne dogovore. U međuvremenu mogu boksati, gađati se stijenama i slično.

Koliko bi života bilo sačuvano ? Koja materijalna sredstva ? koje uštede i civilizacijski iskorak.

Propuštena prilika za naše generacije i tko zna koliko sljedećih. Možemo samo plakati od muke za izgubljenim životima, i istina je, krenu mi ponekada suze.

Nilda,potpisujem!,samo je proša vlak,nije bilo dovoljno,jakih snaga,da to naprave.Ako se sičaš u srbiji su se događale čistke i ubojstva,mislim liberalne struje po nalogu vožda i onda je sve krenilo..mi smo probudili svoj nacionalizam i na izborima nismo odgovorili,recimo umijerenom opcijom u vidu Savke i koalicijom narodnog sporazuma,jer je preko drine,a onda i na našim prostorima počelo divljanje,pa je normalno bilo da biramo više udesno..i tu smo se spasili,a ujedno i poslije nahebali!?? :place::-?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija