Jump to content

kupnja auta uz povlasticu


zpbos

Preporučene objave

Carinske i porezne olakšice imaju:

- HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma od 100% I. skupine (dodjeljuje im MOBMS svakih 7 godina).

- Bračni drug, punoljetna djeca i roditelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata (pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i PDV-a - jednokratno).

- HRVI iz Domovinskog rata od II. do IV. skupine čije utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida (pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i PDV-a u iznosu utvrđenog postotka oštećenja organizma svakih 5 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo koji ekstremiteti (ruke i/ili noge).

"Smatra se da oštećenje organizma HRVI iz Domovinskog rata II. do IV. skupine ima za posljedicu oštećenje funkcije ako u ukupnom oštećenju organizma postoji:

a) oštećenje funkcije ekstremiteta s najmanje 30%, ili

b) oštećenje kralježnice ili drugih organa čije oštećenje utječe na funkciju ekstremiteta, koje ima za posljedicu funkcionalno oštećenje istih od najmanje 30%, te

c) oštećenje vida s najmanje 30%.

Činjenica da utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja drugostupanjskog liječničkog povjerenstva osnovanog sukladno propisima o pravima hrvatskih branitelja."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Bilo koji ekstremiteti (ruke i/ili noge).

"Smatra se da oštećenje organizma HRVI iz Domovinskog rata II. do IV. skupine ima za posljedicu oštećenje funkcije ako u ukupnom oštećenju organizma postoji:

a) oštećenje funkcije ekstremiteta s najmanje 30%, ili

b) oštećenje kralježnice ili drugih organa čije oštećenje utječe na funkciju ekstremiteta, koje ima za posljedicu funkcionalno oštećenje istih od najmanje 30%, te

c) oštećenje vida s najmanje 30%.

Činjenica da utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja drugostupanjskog liječničkog povjerenstva osnovanog sukladno propisima o pravima hrvatskih branitelja."

Ako sam dobro shvatio,to znaci da ja sa tj.ostecenjem gornjih ekstremiteta od 60%DLP,imam pravo na uvoznicu ili se varam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Imam pitanje za dobrog pravnika, koji želi razumjeti i reći onako kako bi možda rekao i pravedan sudac.

Punoljetno sam dijete smrtno stradalog hrvatskog branitelja.

Po novom zakonu:

"(2) Bračni drug, punoljetna djeca i roditelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata imaju pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost jednokratno, ako to pravo do sada nisu iskoristili."

Od 1994. godine do danas zakoni o pravima hrvatskih branitelja su se mijenjali i krojili, malo ovako malo onako, prava vezana uz uvoz povlastica isto.

U tom periodu sam (do 1996.god) iskoristio povlasticu kao član obitelji, ali uz popust (kako tadašnji zakon definira tu "povlasticu") od 50%.

Zanima me da li po novom zakonu imam pravo iskoristiti nešto što nisam koristio.

Podsjećam da Zakon i iz 2004. godine govori o pravu bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost jednokratno, ako to pravo do sada nisu iskoristili.

Moja majka kao supruga nije iskoristila svoju povlasticu jer je umrla od posljedica bolesti.

Znači pravo nisam koristio u međuvremenu su obitelji zakonom iz 1996. godine i povlasticu koju je bilo moguće koristiti svakih pet godina.

Želim da pravda bude zadovoljena i jasna, ja svoje pravo nisam do sada iskoristio.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija