Jump to content

zavrzlama oko poreza na nekretninu


stojka_ri

Preporučene objave

Poštovani,

 

U 1. mjesecu 2008 godine kupio sam stan u Rijeci velicine 45 kvadrata. Kako mi je to prva nekretnina bio sam osloboden placanja poreza. U tom stanu imam prijavljeno prebivaliste. U 10. mjesecu prosle godine dio sam stana (u ugovoru navedeno sobu sa upotrebom kuhinje i kupaonice velicine cca 20 kvadrata) iznajmio i sve uredno predao na poreznu upravu i za to sam godinu dana placao porez. Medutim, danas sam zaprimio rjesenje iz porezne uprave kako je porezna uprava naknadno utvrdila da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobodenje. U obrazlozenju navode kako su naknadno zakljucili da samim time sto sam dao sobu u najam, dakle dio stana, nisam rijesio svoje stambeno pitanje i sad traze da platim cca 30 000 kuna koje sam ispocetka bio osloboden.

Dakle moje pitanje glasi imam li pravo dati u najam dio stana u kojem zivim a da time nisam prekrsio zakon i moram li zaista sada platiti taj porez? Molim vas pomoc sto mi je ciniti.

Najljepse se zahvaljujem na odgovoru.

 

Darko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uložite žalbu ( po novom zup-u 15 dana je rok, a vjerovatno vam je uputa o pravnom lijeku napisana i u rješenju). nije mi baš najjasnije zbog čeg su vam razrezali porez, da li su najam tretirali kao otuđenje ( što ne stoji), ili nešto drugo ( ne znam kome ste iznajmili dio nekretnine, u nekom slučaju moguće je da Vaš podstanar/ka ima negdje nekretninu u vl. a u poreznoj su ga greškom obradili kao člana?)

U svakom slučaju, obrazloženje da na ovaj način niste riješili stambeno pitanje, ali ste vlasnik nekretnine pa zbog vlasništva plaćate porez nema smisla;argumentum a contrario bi bio valda da svi mladi ljudi koji žive kod roditelja u lođi ili sl. moraju platiti neki porez iako nisu vlasnici nekretnine, ali su si riješili stambeno pitanje :-D

Uložite žalbu, a možete se obratiti i Središnjem uredu PU za mišljenje u ovom slučaju.

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno se zahvaljujem na odgovoru.

Stan je iznajmljen mladim studenticama koje sigurno nemaju nikakvu nekretninu na sebe. Pokušati cu vam malo detaljnije objaniti tj. prepisati cu rjesenje porezne uprave.

"U provedenom postupku, uvidom u Informacijski sustav porezne uprave, utvrđeno je da je porezni obveznik XXXXX dana XXXX zakljucio ugovor o najmu stana, kojima ugovorom o najmu daje u najam sobu sa kupatilom i kuhinjom u stanu u Rijeci, najmoprimateljicama (osoba a, osoba b) ugovor je zakljucen na neodredeno vrijeme. Slijedom navedenog, u obnovljenom postupku, utvrdeno je da porezni obveznik kupnjom predmetnog stana nije rijesio svoje stambeno pitanje sto znaci da su nastupili uvjeti propisani odredbom čl. 11. toč. 10. zakona o porezu na promet nekretnina, stoga je rješeno kao u izreci ovog rješenja."

Znači prekrsio sam članak 11.toč.10. Zakona o porezu iako sam u ugovoru izričito naveo da iznajmljujem samo 20 kvadrata od mogućih 45 koliko ima stan, međutim oni to u svom rješenju nigdje ne navode. Iz toga slijedi da ja nemogu zajedno živiti u stanu sa osobama kojima sam iznajmio.

Jeli to ispravno sa njihove strane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija