Jump to content

stipendije djeci branitelja


jado

Preporučene objave

prije neki dan me neugodno iznenadilo kada sam išao predavati zahtjev za besplatne udžbenike i kada sam odbijen jer , iako sam bio na burzi, u prikaz primanja sa porezne mi je ušla i otpremnina koju sam dobio prošle godine.................za dječiji doplatak nije bila prikazana na poreznoj pa sam ostvario pravo na dd.................

 

kako mi je rečeno , čini mi se da neću imati ni pravo na stipendiju iz fonda branitelja.............

 

to vam je moje iskustvo pa da vas ne iznenadi............

pozdrav......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

jedno pitanje

ako je dijete sad u 1.razredu, piše da treba 2 stvari:

- ovjeren preslik svjedodžbe 8 razreda i

- ovjeren preslik potvrde o uspjehu u 8 razredu zaokružen na 2 decimale od nadležne ustanove

 

Koja je nadležna ustanova, osnovna ili srednja škola?I kako da dobijemo svjedodžbu od 8 razreda kad je ona u srednjoj školi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

RetfalaOs je napisao:

jedno pitanje

ako je dijete sad u 1.razredu, piše da treba 2 stvari:

- ovjeren preslik svjedodžbe 8 razreda i

- ovjeren preslik potvrde o uspjehu u 8 razredu zaokružen na 2 decimale od nadležne ustanove

 

Koja je nadležna ustanova, osnovna ili srednja škola?I kako da dobijemo svjedodžbu od 8 razreda kad je ona u srednjoj školi

 

... jednostavno otiđeš u školu koju je djete zadnju pohađalo i dobiješ potrebne podatke ... uspjeh na dvije decimale potreban je iz razloga što nema "navodno " dosta financijskih sredstava ( odnjeli torbari ) :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, trebala bih opet vašu pomoć.

 

Naime, prošle godine mi je umro tata, dragovoljac i HRVI.

Ove godine smo zvali u vezi dobivanja stipendije jer smo ih prošlih godina sotvarivali. Kad smo nazvali, žena nam je rekla da tata ne postoji uopće u arhivi branitelja tj. da je izbrisan nakon što je umro šrošle godine i da sumnja da imamo više ikakva prava kao njegova obitelj.

 

Naravno prvo je bio šok: zar branitelji nakon što umru nisu više branitelji? No, onda su nam drugi rekli da ipak pošaljemo zahtjev jer je nemoguće da su ga samo izbrisali kao da nikad nije postojao.

 

Trenutno ne razumijem par stvari:

 

Dvostruki iznos cenzusa i njegovo računanje:

do 1.10.2009. je tata bio živ i tog dana je umro, dakle živjeli smo na njegovoj mirovini, majka nezaposlena, sestra i ja. taj iznos mirovine što su nam napisali smo podjelili na 9 mj i na 4 (člana) i nije prelazio 1995,00kn.

 

Ali posljednja 3 mj smo na jedva jedvite jade uspjeli da nam napišu potvrdu o tom tromjesečnom primanju za nas 3 preostala člana. Kada tih 90% tatine mirovine podjelimo na 3 mj i na 3 člana prelazimo cenzus za nekih 200kn.

 

Na internetu sam našla da "dvostruki iznos cenzusa" znači zapravo da 1995 kn pomnožiš sa brojem člana kućanstva i taj iznos se ne smije preći, jel to tako ili?

 

Bila bih zahvalna na dogovorima. Također me zanima da li se cenzus od 9mj (sa tatom) zbraja sa ovim cenzusom posljedna 3 mj (bez tate) ili se ne zbaraj već se gleda svaki posebno ako prelazi cenzus ili ne?

 

Hvala :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malisha je napisao:

Naime, prošle godine mi je umro tata, dragovoljac i HRVI.

Ove godine smo zvali u vezi dobivanja stipendije jer smo ih prošlih godina sotvarivali. Kad smo nazvali, žena nam je rekla da tata ne postoji uopće u arhivi branitelja tj. da je izbrisan nakon što je umro šrošle godine i da sumnja da imamo više ikakva prava kao njegova obitelj.

 

Arhiva, odnosno pismohrana, po prirodi stvari može biti uništena, otuđena i sl., ali ne može biti "izbrisana".

Može biti da je netko zbog nekog razloga brisan iz registra branitelja, ali smrt svakako ne može biti razlog za to.

Važnije je pitanje: Koga ste nazvali, odnosno tko vam je dao gornji odgovor?

Teško je povjerovati da osoba koja ima status dragovoljca i HRVI-a "nestane" iz arhive. Provjerite podatke o statusu branitelja-dragovoljca kod nadležnog Odsjeka za poslove obrane, a podatke o ostvarenom statusu HRVI bi trebali imati kod kuće (konačno i pravomoćno rješenje o trajno priznatom statusu HRVI-a za pok. oca).

 

malisha je napisao:

Trenutno ne razumijem par stvari:

Dvostruki iznos cenzusa i njegovo računanje:

do 1.10.2009. je tata bio živ i tog dana je umro, dakle živjeli smo na njegovoj mirovini, majka nezaposlena, sestra i ja. taj iznos mirovine što su nam napisali smo podjelili na 9 mj i na 4 (člana) i nije prelazio 1995,00kn.

Ali posljednja 3 mj smo na jedva jedvite jade uspjeli da nam napišu potvrdu o tom tromjesečnom primanju za nas 3 preostala člana. Kada tih 90% tatine mirovine podjelimo na 3 mj i na 3 člana prelazimo cenzus za nekih 200kn.

Na internetu sam našla da "dvostruki iznos cenzusa" znači zapravo da 1995 kn pomnožiš sa brojem člana kućanstva i taj iznos se ne smije preći, jel to tako ili?

Bila bih zahvalna na dogovorima. Također me zanima da li se cenzus od 9mj (sa tatom) zbraja sa ovim cenzusom posljedna 3 mj (bez tate) ili se ne zbaraj već se gleda svaki posebno ako prelazi cenzus ili ne?

 

Tko vam je rekao da prihodi pokojnog oca iz prošle godine uopće ulaze u izračun cenzusa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Veteran.

 

što se tiče papira i statusa to sve imamo doma: dobrovoljac, HRVI i nadam se da je došlo do greške. Iako, prošle godine je stupio na snagu, u 11 mj, neki zakon ako se ne varam pa je ta žena rekla da zbog toga gubimo sva prava kao obitelj branitelja jer on nije poginuo na ratištu već je umro nakon završetka rata i ne vodi se da je umro od psoljedica ranjavanja nego srčanog udara. Meni je to sve čudno, jer onda ispada da svatko tko je umro nakon rata nije branitelj.

 

Što se tiče cenzusa, pa cenzus se broji od prošle godine dakle od 2009.

 

otac je umro 1.10.2009. i do tada je cenzus djeljen na 4, nakon 1.10.2009. pa sve do 31.12.2009. cenzus se djeli na nas 3.

 

to shvaćam, no dilema je oko cenzusa. Ako je cenzus cca 1995 kn, da li njega množimo sa 4 (za to prvo razdoblje dok tata nije umro) i za drugo razdoblje množimo sa 3, pa tu konačnu cifru ne smijemo preć, ili svi skupa ne smijemo preći 1995 kn.

 

Nadam se da sam dobro objasnila i hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malisha je napisao:

što se tiče papira i statusa to sve imamo doma: dobrovoljac, HRVI i nadam se da je došlo do greške. Iako, prošle godine je stupio na snagu, u 11 mj, neki zakon ako se ne varam pa je ta žena rekla da zbog toga gubimo sva prava kao obitelj branitelja jer on nije poginuo na ratištu već je umro nakon završetka rata i ne vodi se da je umro od psoljedica ranjavanja nego srčanog udara. Meni je to sve čudno, jer onda ispada da svatko tko je umro nakon rata nije branitelj.

 

Te izmjene i dopune zakona nemaju veze sa pravom na stipendiju.

Još uvijek ne znamo gdje radi ta zagonetna žena koja vam je dala navedene informacije.

 

malisha je napisao:

Što se tiče cenzusa, pa cenzus se broji od prošle godine dakle od 2009.

otac je umro 1.10.2009. i do tada je cenzus djeljen na 4, nakon 1.10.2009. pa sve do 31.12.2009. cenzus se djeli na nas 3.

to shvaćam, no dilema je oko cenzusa. Ako je cenzus cca 1995 kn, da li njega množimo sa 4 (za to prvo razdoblje dok tata nije umro) i za drugo razdoblje množimo sa 3, pa tu konačnu cifru ne smijemo preć, ili svi skupa ne smijemo preći 1995 kn.

Nadam se da sam dobro objasnila i hvala još jednom.

 

Niste razumjeli moje pitanje iz ranijeg posta.

Pročitajte još jednom propozicije natječaja koje se odnose na prihod:

"Pravo na stipendiju tijekom redovitoga srednjoškolskog obrazovanja može ostvariti kandidat koji udovoljava sljedećim uvjetima:

- (...)

- da mu redoviti prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa iz članka 88. stavka 1. točke 8. Zakona;

- (...)."

Vaš otac nije član vašeg kućanstva od 01.10.2009. godine pa ga niti nećete navesti u obrascu 3. gdje se navode članovi kućanstva.

Da li je sada jasnije?

Za detalje bi bilo dobro da odete do nadležnog Ureda državne uprave, u Odsjek/Pododsjek (što li je već) za hrvatske branitelje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 62.

 

(1) Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu:

 

1) ako je do smrti bračnog druga, po kojem joj to pravo pripada, navršila 50 godina života ili

 

2) ako je mlađa od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

 

Članak 80.

 

(1) Mirovinski faktor iznosi za:

 

7) obiteljsku mirovinu u slučaju ako mirovina

pripada samo udovici, odnosno udovcu i djeci

osiguranika, ili samo roditeljima, ili braći, sestrama

i drugoj djeci bez roditelja uzetoj na uzdržavanje,

i to ako mirovinu koristi:

 

- jedan član obitelji 0,7

- dva člana obitelji 0,8

- tri člana obitelji 0,9

- četiri i više članova obitelji 1,0

 

 

 

ako je udovica navršila 50 (49) ili je nseposobna za privređivanje

ako su djeca malodobna ili se redovito školuju imaju pravo na obiteljsku mirovinu.

 

ako je mirovina bila 7000,00 kna

obiteljska mirovina za tri člana kućanstva iznosi

7000,00 x0,9 =6300 kn /3 = 2100,00 kn

znači prelazite cenzus i nemate pravo na stipendiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, da pojednostavim pitanje:

 

od 1.1.2009. do. 1.10.2009. primanja cca 58 000kn (4 člana):

58 000:9mj:4 člana = 1511,11kn

 

od 1.10.2009. do 31.12.2009. primanja cca 20 000kn (3 člana):

20 000:3mj:3 člana = 2222,22kn

 

CENZUS je po glavi cca 1995,00kn

 

Pitanje je da li ja taj cenzus za 4 člana množim, dakle:

1995,00 x 4 člana = 7 980,00kn

 

za tri člana:

1995,00 x 3 = 5985,00 kn

 

Da li su 7 980,ookn i 5985,00 kn iznosi cenzusa kojeg ne smijemo preći?

 

Čitala sam po drugim forumima da dvostruki cenzus 1995,00 kn je po glavi, pa samim time ako 4 ili 3 člana se množi sa brojem članova.

 

Realno, da se ne množi sa brojem članova kućanstva većina bi onda prelazila cenzus od 1995kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je da mi nismo na istoj frekvenciji :-) .

 

1. Tko čini vaše kućanstvo određuje se u trenutku podnošenja zahtjeva, a ne po onome tko je činio vaše kućanstvo u prošloj godini ili u dijelu prošle ili bilo koje druge godine.

Ako to teško "sjeda" razmotrite ovu situaciju pa će možda biti jasnije:

Osoba iz koje se pravo izvodi (dragovoljac i/ili priznati HRVI) razvede se od supruge i napusti kućanstvo npr. 01.10.2009. godine. Nakon toga u zajedničkom kućanstvu ostaje samo bivša supruga, koja ima neki prihod, i dvoje maloljetne djece.

- Da li njegova djeca (odnosno bivša supruga, ako su djeca maloljetna) mogu aplicirati u školskoj ili akademskoj 2010./2011. godini za dobivanje stipendije?

Mogu, jer su ona i dalje njegova djeca.

- Da li njegovi prihodi iz 2009. godine ulaze u izračun prihoda za priznavanje prava na stipendiju u 2010. godini?

Ne ulaze, jer on nije član tog kućanstva u trenutku podnošenja zahtjeva. Ulaze samo prihodi bivše supruge iz 2009. godine, jer je ona ostala u kućanstvu s zajedničkom djecom.

Ista je stvar i u vašem kućanstvu:

- pokojni otac nije više član vašeg kućanstva jer u trenutku podnošenja zahtjeva za priznavanje prava na stipendiju u školskoj ili akademskoj 2010./2011. godini nije bio živ.

- budući da nije više član vašeg kućanstva, prilikom izračuna prihoda ne uzima se u obzir njegov prihod iz 2009. godine niti se na njega dijeli ukupni prihod kućanstva iz te godine.

 

2. Ako smo to apsolvirali, vratimo se na vaš primjer i dilemu:

malisha je napisao:

od 1.1.2009. do. 1.10.2009. primanja cca 58 000kn (4 člana):

58 000:9mj:4 člana = 1511,11kn

od 1.10.2009. do 31.12.2009. primanja cca 20 000kn (3 člana):

20 000:3mj:3 člana = 2222,22kn

Budući iz gore navedenoga nije jasno koji su majčini prihodi za cijelu 2009. godinu, uzmimo da je to 20.000,00 kn, odnosno ono što je dobila (pretpostavljam) kao obiteljsku mirovinu nakon očeve smrti (pretpostavljam da prije toga nije imala prihod - ako jest, navedite točno njezin prihod za cijelu 2009. godinu).

Ako sam dobro shvatio, u trenutku pisanja zahtjeva vaše kućanstvo čine tri osobe.

Majčin prihod iz 2009. godine dijeli se na 12 mjeseci i na 3 člana kućanstva (20.000,00 : 12 : 3) i dobije se 555,55 kn mjesečno po članu kućanstva.

Nema nikakvog daljnjeg dijeljenja ili množenja.

U ovom primjeru iznos od 555,55 kn mjesečno po članu kućanstva daleko je ispod cenzusa od 1.995,63 kn.

 

Nadam se da je sada jasnije.

Gore navedeno je samo primjer, za točan izračun treba navesti ukupan prihod vašeg kućanstva u 2009. godini (bez očeva prihoda) i točan broj članova kućanstva u trenutku podnošenja zahtjeva.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk,

Izvrsno se objasnili odgovor na pitanje u vezi cenzusa za dobivanje stipendije...

Molio bih samo da još pojasnite dilemu oko pitanja ostvarivanja prava na stipendiju iz umrlog HRVI..

Dakle da li djeca iza umrlog HRVI imaju pravo na stipendiju. npr djeca HRVI-da su primala stipendiju prošle godine,u međuvremenu je otac umro -

Da li i dalje mogu konkurirati na novi natječaj tj dobiti stipendiju iako više nemaju oca na čijem se statusu temeljilo pravo.

U objavi za natječaj stoji:

" hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, djeci smrtno stradalih

hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, djeci zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz

Domovinskog rata, hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata i djeci HRVI iz

Domovinskog rata, dragovoljcima i djeci dragovoljaca iz Domovinskog rata za školsku, odnosno

akademsku godinu 2010/2011."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diksi je napisao:

Dakle da li djeca iza umrlog HRVI imaju pravo na stipendiju. npr djeca HRVI-da su primala stipendiju prošle godine,u međuvremenu je otac umro -

Da li i dalje mogu konkurirati na novi natječaj tj dobiti stipendiju iako više nemaju oca na čijem se statusu temeljilo pravo.

 

Po ZOPHBDR pravo na stipendiju ne pripada isključivo HRVI-u, već HRVI-u (kada se sam školuje) i njegovoj djeci.

U ovom drugom slučaju HRVI je "osoba iz koje se izvodi pravo", a ne osoba kojoj pripada pravo na stipendiju. To pravo pripada njegovom djetetu (naravno, ako ispunjava uvjete iz Zakona).

S druge strane, kada umre korisnik prava iz ZOPHBDR utvrđuje mu se prestanak prava koja je on ostvario po tom Zakonu (npr. po prirodi stvari HRVI smrću gubi pravo na osobnu invalidninu jer je to pravo vezano za osobu i ne može se prenijeti na drugoga). Međutim, iz službenih evidencija se ne briše činjenica da je određena osoba imala ostvaren status HRVI-a (uostalom, kao ni osoba koja je za života ostvarila status HB-dragovoljca). Ta činjenica se dokazuje ili potvrdom nadležnog tijela ili rješenjem o priznatom statusu HRVI-a.

Prema tome, po mom mišljenju, nema razloga da pravo na stipendiju ne ostvare i djeca umrlih HRVI-a i/ili dragovoljaca iz Domovinskog rata.

Posebno zato što su primanja takvih obitelji u pravilu lošija nego kada su oba roditelja bila živa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

Sve sam razumio i mislim da bi tako trebalo i biti.

Samo pitanje je što misle i kako to pitanje tumače oni koji rješavaju ta pitanja (odnosno kakve naputke imaju),jer nigdje ne piše i djeca umrlih HRVI.

Da to piše bilo bi jasnije i obvezujuće za službenike koji rješavaju zahtjeve.

Možda bi valjalo na to pitanje iskrenuti pozornost mjerodavnima u Fondu za stipendiranje da stave tako odredbu.

Bilo bi stvarno žalosno i jadno da poslije smrti roditelja HRVI ili dragovoljca djeca ostanu bez prava na stipendiju.

Mnogima o tome ovisi mogućnost školovanja.

Vidjet ćemo kroz vrijeme kako će ljudi(djeca) prolaziti po tom pitanju i ne treba dozvoliti da ta djeca ostanu bez tog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege HITNO mi treba odgovor gdje ste Vi ovjeravali kopiju svjedodžbe iz predhodne školske godine???

Da li je potrebno posebno vaditi potvrdu o prosjeku ocjena za 8. raz.,ili je dovoljno sto na obrascu ima taj podatak.I ako je potrebno gdje ste takvu potvrdu vadili da li u bivšoj osnovnoj ili sadašnjoj srednjoj!?

I još jedno pitanje, pošto mi je supruga nezaposlena da li onda za nju moram sa HZZ-a vaditi potvrdu o nezaposlenosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svjedodžbu (kopiju) možete besplatno ovjeriti u školi gdje ste ju i izvadili ili izvaditi u toj istoj školi novu ovjerenu svjedožbu, tražite i potvrdu o prosjeku ocjena.

 

Što se tiče ostale dokumentacije tj. potvrda, postupite točno onako kao što piše u zahtjevu inače ako nešto bude nedostajalo u fondu neće razmatrati "faličnu" dokumentaciju, a bolje je poslati i poneku potvrdu više, nego izgubiti pravo na godišnju stipendiju.

 

Nije naodmet izvaditi i potvrdu o nezaposlenosti za suprugu (iako se takav dokument u zahtjevu ne spominje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija