Jump to content

Zastara na dug po tekućem računu


shija

Preporučene objave

Pozdrav svima

situacija je slijedeća:

2004-2005 sam imao račun u Slavonskoj banci i kako sam ostao bez posla, tako je tamo ostao minus par tisuća kuna na tekućem. Negdje početkom/sredinom 2007. sam dobio obavijest od banke da mi se tekući račun gasi i da trebam odmah podmiriti sva dugovanja.

Nakon toga od njih ni slova. Nikakve opomene, ovrhe ni slično U međuvremenu je Slavonsku banku kupio Hypo, ali mislim da je to nebitno za cijelu priču.

Danas mi dolazi dopis sa obavijesti o mogućnosti nekakvog reprogramiranja duga.

S obzirom da je dug nastao 2004/5, da je 2007. tekući ugašen (s njihove strane) i da u međuvremenu nikakve opomene ni ovrhe niu stizale, nije li to već otišlo u zastaru?

 

Hvala svima na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara potraživanja za dug je 3 godine (relativna)

5.godina (apsolutna)

nastupila je zastara potraživanja duga.

 

ali moraš čekati da banka podnese prijedlog za ovrhu (preko javnog biljžnika koji donosi rješenje o ovrsi)

na rješenje o ovrsi izjaviš žalbu i u cijelosti osporavaš potraživanje zbog zastare.na raspravi na sudu se takođe moraš pozvati na zastaru potraživanja .

sud nepazi na zastaru potraživanja po službenoj dužnosti.

 

prijedlog za reprogram duga je ustvari papir koji potpisuješ i priznaješ dug.

ako priznaš dug zastara potraživanja se prekida.

 

zato ako hočeš rizik sa zastarom potraživanja

banci nemoj potpisati nikakav papir u kom bi moglo biti priznanje duga. osobito ne potpisati reprogram duga.

otplata djela duga je priznanje duga i prekida zastaru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno. Ta informacija mi je trebala.

 

Jedno potpitanje.

Dok je taj tekući račun bio aktivan, imao sam čekove koje sam bio pustio na naplatu (tada, prije 4-5 godina). Jedan ček je ostao nenaplaćen (vjerojatno ga je trgovina zagubila ili nešto slično). Ja se nisam bunio. Nedavno sam dobio (neslužbenu) informaciju od jedne osobe koja radi u toj trgovini da je ček pronađen prije jedno godinu dana i pušten na naplatu (i kako mi kaže ta osoba, ček je i naplaćen).

Može li taj ček imati kakve veze sa zastarom?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija