Jump to content

Naknada javnog bilježnika kao povjerenika suda u ostavinskom postupku ?


Bore

Preporučene objave

Iza smrti roditelja nasljedio sam stan i sad je sud donio odluku da javni biljeznik spovede ostavinski postupak gdje mi je nakon ucinjenog postupka zelio naplatiti uslugu u iznosu od 3200 kn ??

 

Po zakonu o nasljedjivanju clanak 176. stavak1. kaze da :

"Ostavinski se postupak u prvom stupnju provodi pred općinskim sudom odnosno pred javnim bilježnikom kao povjerenikom suda."

 

Sto znaci da je sud odabrao javnog bilježnika kao povjerenika suda iz razloga navedenog u clanku 240. a glasi :

 

Ovlašćuje se predsjednik općinskog suda, da nakon ocjene stanja u svom sudu (primjerice broja sudaca, savjetnika i pripravnika, broja i duljine trajanja zaostalih predmeta i slično) može sve ili određeni broj ostavinskih predmeta povjeriti na rad javnim bilježnicima sa sjedištem kancelarija u sjedištu konkretnog suda.

 

 

Po clanku 251.stavak3. gdje se kaze da :

 

Kad u ostavinskom postupku javni bilježnik postupa kao povjerenik suda, ne plaća se javnobilježnička pristojba.

 

 

E sad zasto mi je javni biljeznik naplatio svoju uslugu a kako se vidi iz ovog goreg navedenog nije trebao.

 

Jel mi neko moze pojasniti i razuvjeriti me u gore navedeno.

 

Pozdrav.

 

 

 

 

 

8-)8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno to da je to kod suda rijeseno ne bih platio toliko love nego samo sudske troskove a kad idem kod javnog biljeznika naplate kao da sam ja nesto prodavao ili kupovao a ne nasljedio takoreci po sili zakona.Jel to ispada da u ovoj drzavi nemozes nista niti nasljediti a da neizgubis dio toga sta dobivas.

 

I clanak koji sam spomenuo a radi se o zakonu o nasljedjivanju clanku 251.stavak3. gdje se kaze da :

 

Kad u ostavinskom postupku javni bilježnik postupa kao povjerenik suda, ne plaća se javnobilježnička pristojba.

 

Jel mi mozes ovo objasniti ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pristojba se ne placa jer se drzava odrekla toga kod ostavinskog postupka (pristojbe su prihod proracuna).

A javnobiljeznicka nagrada je sesto sasvim drugo. To je placa za rad javnog biljeznika i uredena je navedenim zakonom.

A na sudu bi isto platio! Cijena se utvrduje ovisno o vrijednosti ostavine.

Samo sto bi na sudu cekao ½malo½ duze.

Ako si platio 3200kn znaci da ti je nesto i ostalo. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam isti problem. Moja mama je imala ostavinu iza svoje mame, moje bake. Također kod bilježnika, koji joj je naplatio 2500+PDV.

Kako moja mama ima malu mirovinu, upola manju nego naknada za bilježnika, da li se može nekako osloboditi tog plaćanja. Zašto bi ja bilježniku dao nagradu i bio gladan dva mjeseca. Nema šanse, neka se goni on i glupa ostavina. Da li mogu poništiti ostavinu i pokrenuti ponovo pri sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono sto se prije zvalo "sudska pristojba" sada je ustvari "javnobiljeznicka nagrada", racuna se po istom principu, razlika je samo u tom, sto se kod javnog biljeznika placa i pdv, pa je za pdv trosak veci nego sto bi bio da se radi na sudu, kao nekad.

E sad, razlika je u tom sto kad se radilo na sudu, sucu je bila ista placa naplatio on stvarno vrijednost ili neku umanjenu, pa se nije htio "navlaciti" sa strankama oko prave vrijednosti imovine, dok javnom biljezniku zarada ovisi o tom koliko je vrijedna ostavina, pa se on mora natezati s nasljednicima oko toga kolika je prava vrijednost ostavinske imovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija