Jump to content

T.238 b


modrulj

Preporučene objave

Pozdrav ljudi.

Pretraživao sam forum dok mi oči nisu ispale ali nisam našao da se već pisalo o temi koja me zanima. Ako ipak je,ispričavam se i neka me moderatori izbrišu.

Od 2007. imam trajnu invalidnost a u rješenju piše PTSP T.238 b,20%,teški stupanj.

Prije par dana,u razgovoru mi je suborac reka da ta šifra (T.238 b) već sama po sebi znači PTSP teškog stupnja i da po nekom pravilniku ne mogu imati 20%,nego više.

On je to čak i ostvario.

Zna li netko nešto o ovome? Bio bih zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako u riješenju piše teškog stupnja onda bi trebao biti svrstan u grupu 238 c od 30%-40% 238 b je grupa srednjeg oboljenja 20%-30% pošto navodiš da imaš trajnu invalidnost trebao si podnjeti žalbu na treće prvostupanjsko riješenje ili ako je prošlo dvije godine od posljednje procjene pokrenuti postupak za povečanje postotka i priložiti novu dokumentaciju o bolesti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu (posttraumatski stresni poremećaj i trajne promjene osobnosti nakon ratnog PTSP) ako se utvrdi da prije rata nije bolovao od psihičkih poremećaja te ukoliko se tijekom ocjene oštećenja organizma isključe druga traumatska iskustva osim zadobivenih za vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

 

Kod odgođenog PTSP, koji se pojavio nakon 6 mjeseci ili kasnije od prestanka sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, visina postotka ocjene oštećenja organizma ovisi o kontinuitetu i primjerenosti liječenja uz protokol sukladan medicinskoj znanosti.

 

a) lakog stupnja…………………………………..manje od 20%

 

b) srednjeg stupnja …………...…………………….20 do 30 %

 

c) teškog stupnja …………………………………....30 do 40 %

 

c) teškog stupnja s komorbiditetom (psihički i psihosomatski) 30 do 40%

 

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

09.12.2009 Pravilnik o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata se mijenjao, a do tada je čl.238 glasio ovako:

 

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu(akutna reakcija na stres, poremećaj prilagodbe,posttraumatski stresni poremećaj i trajne promjene osobnosti nakon ratnog PTSP)ako se utvrdi da prije rata nije bolovao od psihičkih poremećaja

 

a) lakog stupnja - manje od 20%

 

b) teškog stupnja - 20 do 40%

 

c) teškog stupnja s komorbiditetom

(psihički i psihosomatski) 40 do 60% privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

 

 

 

Od gore navedenog datuma došlo je do izmjena i sad taj čl. glasi onako kako je diksi naveo (citiram):

 

 

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu (posttraumatski stresni poremećaj i trajne promjene osobnosti nakon ratnog PTSP) ako se utvrdi da prije rata nije bolovao od psihičkih poremećaja te ukoliko se tijekom ocjene oštećenja organizma isključe druga traumatska iskustva osim zadobivenih za vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

 

Kod odgođenog PTSP, koji se pojavio nakon 6 mjeseci ili kasnije od prestanka sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, visina postotka ocjene oštećenja organizma ovisi o kontinuitetu i primjerenosti liječenja uz protokol sukladan medicinskoj znanosti.

 

a) lakog stupnja…………………………………..manje od 20%

 

b) srednjeg stupnja …………...…………………….20 do 30 %

 

c) teškog stupnja …………………………………....30 do 40 %

 

c) teškog stupnja s komorbiditetom (psihički i psihosomatski) 30 do 40%

 

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

 

 

E, sad pogledaj od kojeg datuma ti je rješenje (navodiš od 2007.godine) pa drukčije nije niti moglo biti.

Sad je čl.238b - oštećenje organizma srednjeg stupnja 20 do 30%.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod mene piše T.238 c i dobio sam na prvostupanjskoj komisiji za stalno 30% e sad ne znam jel ovo teže od T.238 b , već kad pričate o ovim šiframa da li neko zna o ovoj mojoj što bi to moglo biti ili je to isto kao T.238 b

 

pop84 u pravu si ali brate kad vidim one koji su bili mobilizirani na silu za vrijeme Oluje i bili mjesec dana u uniformi pa dobili na PTSP po 40% a nije im ništa ja prosto poludim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JPJ, pogledaj u rješenju datum i sve će ti biti jasno.

 

09.12.2009 Pravilnik o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata se mijenjao, a ja sam o tom nešto napisao u ovom topicu (vidi četvrti post u ovoj temi).

 

 

Komorbiditet je istovremeno događanje više od jedne bolesti u neke osobe.

 

- zlouporaba droga i ovisnost o drogama

- depresivni poremećaji

- ovisnost o alkoholu i sličnim bućkurišima

- razni poremećaji ponašanja.......................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

pop84 u pravu si ali brate kad vidim one koji su bili mobilizirani na silu za vrijeme Oluje i bili mjesec dana u uniformi pa dobili na PTSP po 40% a nije im ništa ja prosto poludim

 

 

To je bila politika koja nema veze sa ratom . HDZ je od poštenih branitelja napravio ruglo , djeleći mirovine šakom i kapom da bi si napravili glasačku mašineriju . Zato sada istinski branitelji puše i imaju prezir od mlađih generacija koji ne mogu dobiti posao itd.. Pogledj samo tko predstavlja branitelje i udruge . Dobro da nas još nisu počeli tući po cesti . Izvinjavam se malo sam iskočio sa teme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, ja bih zaista volio kada bi mi netko malo razjasnio pojam koji, vidim ljudi dosta često upotrebljavaju, kako u medijima tako i na ovom forumu.

 

Pojam - "Istinski Branitelj"

Što bi to uistinu značilo?

 

Pa, molim uvažene znalce sa foruma, osobito gosp. Mrljavac ako je moguće da rastumače malo. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretorian43 je napisao:

Hm, ja bih zaista volio kada bi mi netko malo razjasnio pojam koji, vidim ljudi dosta često upotrebljavaju, kako u medijima tako i na ovom forumu.

 

Pojam - "Istinski Branitelj"

Što bi to uistinu značilo?

 

Pa, molim uvažene znalce sa foruma, osobito gosp. Mrljavac ako je moguće da rastumače malo. :palac:

 

Opet smo van teme , ali .... Neznam da li je ovo provokacija , da sad ne filozofiramo previše . Ako sam ne možeš dokućiti što bi trebalo to značiti , mislim da si na pogrešnom forumu .

Ali evo jedan istinski dragovoljac :Fred iz Vukovara , da li moram nastaviti , ili da šutim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretorian43 je napisao:

A eto nemoj se naći uvrijeđen ali kad si se već našao pozvan da mi ti to objasniš, sad te pak moram upitati, da li ti slučajno poznaješ tog "Freda" iz Vukovara?

Mislim, kad ga već navodiš kao primjer Istinskog Dragovoljca. :kavica:

 

Nisam se našao uvrijeđen niti prozvan, nego sam osjetio provokaciju u tvom postu ( možda sam i pogriješio )pristupio u zng 08. 91 demob .12. 95 . Kuda su Pume išle znaš i sam , nisam bio ni čato ni kuhar nego isključivo na položaju svih tih godina .Znam da si i ti dragovoljac , Vukovar itd ....

A za dragovoljca Freda , moja isprika . Ispustio sam to staviti pod navodnike . Glupo je da se stvara nekakva zla krv između nas samih , ako imaš što sa Mrljavcem rješite to pp- om

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pop84,u pravi si.

Otkad se u red HRVI uvuklo sve i svašta od tada su naša prava

kresana iz godine u godinu.

Sve je to politika (vlast) napravila i sad s etu malo može napraviti.

Zašto su poštivali RVI drugog svjetskog rata i nisu ih dirali 45 godina?

Zato što nisu imali ove famozne PTSP-ovce,i ove na kičmu i na jetra i bubrege odnosno ako ih je i bilo bilo ih je zanemariv broj.

RVI jedino preko 60% invalidnosti su mogli u mirovinu.

A kako je kod nas,50% HRVinvalida je na PTSP ,navukao 20% na PTSP i odmah bi mirovinu 5000kn,ako nije dobio kriva mu država i pljuje po svima i svakome.

Svi mi znamo u svojoj okolini da ni jedan posto tih ptsp-ovaca nije zaista bolesno od rata nego glume kako bi izvukli nešto od države jer ne mogu na drugi način riješiti svoju egzistenciju.Znamo se svi zar ne.

Ako su i dobili po živcima to je zato što nemaju gdje raditi i čime uzdržavati obitelji.

Ali pogrešno je riješenje dodjeljivati im invalidnosti i prava koja ne bi trebali imati.

Ne krivim njih ,vlast im je to omogućila radi glasova,ali sad kad nema novaca uzimaju svima , pravima i ovima "prisiljenima" invalidima.

Ti isti moraju znati da onima koji su ostali bez dijelova tijela i nisu u stanju ništa raditi i priskrbiti sa strane,puno znači jer je sada njihova i njihovih obitelji egzistencija ugrožena.

Od 2000.-te godine nam stalno uzimaju jer je sve veći broj invalida.

Zašto nema prosvjeda HRVI,zato što ranjenici više nemaju snage za to,umiru ko muhe u 40.-tim godinama ,a ovi drugi se boje pokazati u javnosti,(čast izuzecima).

Mislite malo i na taj način.

Znam da se ovaj post mnogima neće svidjeti,ali razmislite malo da li je to tako ili nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

Pretorian43 je napisao:

A eto nemoj se naći uvrijeđen ali kad si se već našao pozvan da mi ti to objasniš, sad te pak moram upitati, da li ti slučajno poznaješ tog "Freda" iz Vukovara?

Mislim, kad ga već navodiš kao primjer Istinskog Dragovoljca. :kavica:

 

Nisam se našao uvrijeđen niti prozvan, nego sam osjetio provokaciju u tvom postu ( možda sam i pogriješio )pristupio u zng 08. 91 demob .12. 95 . Kuda su Pume išle znaš i sam , nisam bio ni čato ni kuhar nego isključivo na položaju svih tih godina .Znam da si i ti dragovoljac , Vukovar itd ....

A za dragovoljca Freda , moja isprika . Ispustio sam to staviti pod navodnike . Glupo je da se stvara nekakva zla krv između nas samih , ako imaš što sa Mrljavcem rješite to pp- om

 

I je bila provokacija.

Jer kad sam ja u jednoj drugoj temi napisao da mi je dosta tih "tjedan-dana" branitelja, koji su mobilizirani za Oluju. I sad svi redom oboljeli od Ptsp-a i traže mirovine, i to se sad sjetili nakon 15 godina.

I to kao fol neki su durali do sada, ali dalje se ne može i slične priče.

Onda si me osim njih i ti napao i napisao kako sam valjda samo ja oslobodio Hrvatsku, a Mrljo mi obrisao postove 2 puta.

E, a sad vidim da malo drugačije o tome govoriš u ovoj temi, pa otud moja reakcija.

Pa, malo više dosljednosti molim. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija