Jump to content

Evidencija radnog vremena


Suncloud

Preporučene objave

Zanima me da li vodite evidenciju radnog vremena? Ako da, kako: u Excelu, kroz neki program... Što mi preporučujete? Ne želim one čitače otisaka, nego nešto jednostavno. Čula sam s nekoliko strana da su kazne jako visoke i da stalno pune proračun na konto tog propisa. Da li me mogu kazniti ako sam ja jedini zaposleni u firmi (čitaj i direktor i radna snaga)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vođenje evidencije propisano je Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima (Nar.Nov.149/09).

 

Možete je voditi u papirnatom obliku,računalno (excel),kroz neki od licenciranih programa ili jednostavno kupiti obrazac u papirnici.

U Pravilniku su propisani elementi koje mora sadržavati evidencija ali također ne morate sve od navedenih elemenata upisati u svoju evidenciju, ukoliko neke od njih ne koristite (npr.trudnoća,zastoj,pripravnost po pozivu ili sl.)

Što se tiče vođenja evidencije za direktore,odnosno članove uprava trgovačkih društava, tu je mišljenje dalo Ministarstvo gospodarstva,rada i poduzetništva:

Prema odredbi čl.3.st.3.Zakona o radu (ZOR-a)na radnika koji je kao rukovodeće osoblje statutom,društvenim ugovorom,izjavom o osnivanju ili drugim pravilima poslodavca ovlašten voditi poslove poslodavca i samostalno donositi odluke o organizaciji rada i poslovanja, ne primjenjuju se odredbe ZOR-a o radnom vremenu,stanci te o dnevnom i tjednom odmoru, ako su s poslodavcem ugovorili samostalnost u njihovom određivanju...

 

Pojednostavljeno:

Aneksom ugovora o radu možete predvidjeti takvu samostalnost i isključiti primjenu ZOR-a:

npr."Ugovorne strane su suglasne da Pero Perić kao direktor tvrtke ima samostalnost u određivanju radnog vremena te se na njega ne primjenjuju odredbe Zakona o radu u dijelu koji se odnosi na radno vrijeme,stanku,dnevni i tjedni odmor"

 

Tek u tom slučaju,za te osobe ne treba voditi evidenciju radnog vremena ali tada se ne mogu priznavati niti obračunavati prekovremeni rad,noćni,rad blagdanom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Aneksom ugovora o radu možete predvidjeti takvu samostalnost i isključiti primjenu ZOR-a:

npr."Ugovorne strane su suglasne da Pero Perić kao direktor tvrtke ima samostalnost u određivanju radnog vremena te se na njega ne primjenjuju odredbe Zakona o radu u dijelu koji se odnosi na radno vrijeme,stanku,dnevni i tjedni odmor"

 

Tek u tom slučaju,za te osobe ne treba voditi evidenciju radnog vremena ali tada se ne mogu priznavati niti obračunavati prekovremeni rad,noćni,rad blagdanom...

 

Ovo je odlicna stvar! Hvala puno na informaciji. Jedna nekorisna glupost manje za raditi tj. otvara se vise vremena za bavljenje biznisom (sto nam drzava stalno uskracuje za svojim debilizmima).

 

Samo jedna stvar me tu zanima - godisnji odmori. Oni onda isto nece biti zabiljeteni kroz taj dokument, vec je dovoljno da su definirani na "Odluci o rasporedu god. odmora"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija