Jump to content

Bolovanje od 70 dana..tko isplačuje plaću i u kojem iznosu?


Luna000

Preporučene objave

Suprug mi radi kod privatnika..zbog operacije kamenaca i žući bio je na bolovanju 70 dana..pošto mu poslodavac jedan dio plaće isplaćuje na račun..a drugu polovicu na ruke(na crno)..tjekom bolovanja..nije mu umanjivao plaću na računu ...ali mu nije ni isplaćivao ovu drugu polovicu na ruke..suprug je počep raditi..i sad mu poslodavac traži papire od bolovanja..doznake..itd..koje mi sve imamo..Sad me zanima..negdje sam načula da nakon XX dana bolovanja..plaću.. ne isplaćuje poslodavac već socijalno..Ako mi može netko malo to pojasniti...koliko se ubiti isplačuje plaće dok je osoba na bolovanju??..Nakon koliko dana bolovanja plaću isplaćuje socijalno? I dali direktno isplaćuju osiguraniku ili njegovom poslodavcu? Naime sve mi se čini da će gospodin poslodavac..(ako se njemu isplaćuje ta naknada od socijalnog)..lijepo se praviti lud i te novce sebi ostaviti..a moj suprug bi kao trebao biti sretan jer mu nije umanjio ovu "službenu" plaću..a to što mu poslodavac ono na crno nije uopće isplatio ..nikom ništa..jer to je na crno..i za to niktko ne zna..Može li mi itko malo to pojasniti..Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada je radnik na bolovanju i ako prima dio plaće "na crno"poslodavac mu to netreba isplatiti(odnosno ako mu isplati to je njegova dobra volja).Iskreno da ste Vi poslodavac da li biste radniku isplaćivali dio plaće na "crno" a da jer na bolovanju. Ako se iskreno zapitate vjerojatno nebi. To je od mene što se tiče dijela naknade na "crno".

 

Što se legalnog dijela VAšeg pitanja tiče:

Prvih 42 dana bolovanja idu na teret poslodavca koji radniku mora isplatiti za taj period 70 %plaće. Od 43 dana bolovanja na dalje Naknadu za vrijeme provedeno na bolovanju poslodavac isplaćuje radniku (također 70%, ali za taj period nema obveze za ZO, MO i druga davanja), a onda traži refundaciju od HZZO-a.

Naravno da sve to nije moguće ako radnik ne dostavi Hranarinske doznake (Doznake za bolovanje).

Postoji mogućnost da HZZO isplati naknadu direktno radniku, ali to se radi u slučaju ako je poslodavčev žiro-račun kontinuirano u blokadi mislim minimalno 90 dana. O tome naravno treba i priložiti potvrdu, ali vjerujem da to kod Vašeg supruga nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru..još me samo zanima..u slučaju kao što je kod mog supruga..plaća koju dobiva nije mu bila smanjena na 70%..nego je isplaćivana u cijelosti..iako je bio na bolovanju...dali njegov poslodavac unatoč tome može od socijalnog tražiti novčanu naknadu za sebe??? na način da priloži doznake o bolovanju mog supruga u trajanju od 70 dana..hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može tražiti refundaciju samo od 43 dana bolovanja. Mislim da će mu HZZO isplatiti samo onaj dio od 70 % plaće, a ne onaj 100% dio koji mu je poslodavac isplaćivao. To je ipak bila dobra volja poslodavca da VAšem suprugu ipak ne skine cijelu plaću.

HZZO refundira samo 70% (osim naravno ako nije riječ o ozljedi na radu ili njezi djeteta do 3 g.starosti). S ovim dijelom sm prilično upoznata pa ako VAm još nešto nije jasno slobodno pitajte.

 

NE ZABORAVITE POSLODAVCU ODNJETI DOZNAKE.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plaća se isplaćuje u 100% iznosu odnosno onoliko koliko je kod poslodavca ali ne vise od 4257,28 kn koliko propisuje zakon.

Znaći ako imate plaću manju od 4257,28 kn dobivat ćete 100% svoje plaće a ako imate plaću veću od tog iznosa dobivat ćete makimslan iznos od 4257,28 kn.

 

 

Nadam se da sam pomogla :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovih 4.257,28 kuna je najveći iznos koji se može isplatiti kao naknada plaće.

Naknada plaće koja se isplaćuje na teret HZZO-a , ako Zakonom nije drugačije propisano glasi:

-70% od osnovice za naknadu plaće za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidnog bolovanja

-80% od osnovice za naknadu plaće od prvog sljedećeg dana nakon isteka neprekidnog trajanja bolovanja iz predhodne točke

itd.

 

Dakle ako je Vaš suprug bio 70 dana na bolovanju. Poslodavac ispunjava ER-1 obrazac na kojem se ispunjava bruto plaća, neto plaća i broj radnih sati za prosijek zadnjih šest mjeseci rada prije stupanja radnika na bolovanje. Ukupna neto plaća za tih šest mjeseci se podijeli sa ukupnim zbrojem radnih sati za tih šest mjeseci.I tako se dobije određena satnica od koje se izračuna 70%. . To je satnica temeljem koje se obračunava naknada za vrijeme provedeno na bolovanju.

 

Postoje i termini kada se naknada isplaćuje i u 100% iznosu, ali ako je riječ o "normalnom" bolovanju onda je izračun onakav kako sam ga i opisala. Dakle 70%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo molim da mi kažete na šta se odnosi iznos od 4257 kn?

Naime ja sam na bolovanju malo manje od 4 mjeseca,prosječna netto plaća mi je iznosila do odlaska na bolovanje 2107 kn. koiko mi je trebala firma isplatiti za 42 dana bolovanja,a koliko HZZO za ovo ostalo? Čuo sam da postoji i nekakav pravilnik gdje neki čl 13 stavak dva govori o nekakovoj pomoći za dugo bolovanje(navodno 2500kn)

 

Zahvaljujem svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastupnik je napisao:

Lijepo molim da mi kažete na šta se odnosi iznos od 4257 kn?

Naime ja sam na bolovanju malo manje od 4 mjeseca,prosječna netto plaća mi je iznosila do odlaska na bolovanje 2107 kn. koiko mi je trebala firma isplatiti za 42 dana bolovanja,a koliko HZZO za ovo ostalo? Čuo sam da postoji i nekakav pravilnik gdje neki čl 13 stavak dva govori o nekakovoj pomoći za dugo bolovanje(navodno 2500kn)

 

Zahvaljujem svima

 

Iznos od 4257 kn odnosi se na radnike koji imaju takvu plaću (ili veću od toga), tak da se ne moraš opterećivati time.

 

Firma ti je dužna isplatiti i plaću i nadoknadu plaću za vrijeme bolovanja za cijelo vremensko razdoblje trajanja istog (tzv. obično bolovanje), a pod određenim uvjetima ona refunditra isplaćeni iznos od HZZO, od 43 dana nadalje.

 

Ovo o pomoći za "dugo" bolovanje opisano ti je u jedno 6 postova ovdje, a radi se o pravu radnika koje može ali i ne mora biti propisano ili Pravilnikom o radu ili Kolektivnim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Ovih 4.257,28 kuna je najveći iznos koji se može isplatiti kao naknada plaće.

 

 

Nema sumnje da je ovaj iznos i parametri koje navodiš nešto što je uređeno kao najveći mogući iznos za kako refundaciju nadoknade plaće za vrijeme bolovanja, tako i za isplatu bolovanja kada se ono isplaćuje na teret HZZO., no zašto poslodavac ne bi mogao na to ime isplatiti recimo 70% od 15.000 kn? Zato jer je limit regresa 4.257,28?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala sam slučajeve u praksi kad je poslodavac isplatio radniku iznos koji je veći od limita, znači govorim o iznosu većem od 4257,28 kn iako je bio upoznat da će od HZZO-a dobiti limitirani iznos, no takvi su poslodavci rijetki. Opravdavaju se činjenicom da je to max iznos koji će dobiti od HZZO, no istina je da radniku mogu isplatiti i veći iznos od limitiranoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Nema sumnje da je ovaj iznos i parametri koje navodiš nešto što je uređeno kao najveći mogući iznos za kako refundaciju nadoknade plaće za vrijeme bolovanja, tako i za isplatu bolovanja kada se ono isplaćuje na teret HZZO., no zašto poslodavac ne bi mogao na to ime isplatiti recimo 70% od 15.000 kn? Zato jer je limit regresa 4.257,28?

 

Malo ste krivo postavili stvari. Obveza za bolovanje preko 43 dana je obveza HZZO-a, a on je spreman isplatiti maksimalno 4.257,28 kn mjesečno. No, to ne sprječava poslodavca da radniku isplati nadoknadu i preko navedenog iznosa, ali je to njegova čista dobra volja. Većina poslodavaca u koje se i sam ubrajam smatra da je tu obvezu platila kroz onih 15% za zdravstveno osiguranje na sve ikad isplaćene plaće...

Inače u zadnje vrijeme, kako ima dosta blokiranih tvrtki moguće je dobiti isplatu naknade za bolovanje preko 43 dana direktno od HZZO-a. Uvjet je da je tvrtka blokirana preko 90 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najviši mjesečni iznos naknade plaće, za puno radno vrijeme, kada se ona isplaćuje na teret HZZO-a je proračunska osnovica uvećana za 28%, odnosno 4.257,28 kuna. Neznam da li se osnovica u zadnje vrijeme mijenjala.

To znači da poslodavac može isplatiti naknadu za bolovanje i 10.000,00 kuna radniku, ali će mu HZZO refundirati maximalno 4.257,28 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Poštovani,

mama je na bolovanju zbog operacije koju je imala, od 13.06.17. Za prva tri mjeseca joj je isplaćena naknada za bolovanje, međutim za zadnjih šest mjeseci nije. Znamo da firma uplaćuje naknadu,a zatim traži refundanciju od HZZO-A. Firmi je račun u blokadi i zato joj se ne isplaćuje naknada za bolovanje, kao ni plaće ostalim radnicima. Postoji li mogućnost da HZZO isplati direktno naknadu njoj? Ili nam dajte neki savjet kome da se obratimo i što nam je činiti? Postoji mogućnost da firma ode u stečaj... 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima, LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija