Jump to content

Ovrha-zastara-zalba?


niner

Preporučene objave

Danas mi je roditeljima doslo Rješenje o ovrsi od Trgovackog suda. Ovrhovoditelj je PIK Vrbovec, a provodi se radi neisplaćenih računa iz 1999,2001,2002. u ukupnoj visini od 10 000kn,na 1/3 place. Od tada do danas nije bilo nikakvih pismena od strane ovrhovoditelja ni suda.Ako je bitno,radilo se samostalnoj trgovackoj radnji koja je zatvorena 2003. a reg. na moju majku,koja od tada do pocetka ove godine nije bila zaposlena. Zanima me da li je nastupila zastara (i koliki je zastarni rok,3 ili 5 god) za te trazbine do sada,i moze li mi netko reci primjer zalbe na to rjesenje!Evo molim vas za brzu pomoc i unaprijed zahvaljujem!

 

P.S.zanima je jos nesto,zasto nije bilo obavjesti o pokrenutom Ovršnom postupku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

relativna zastara je 3 godine

apsolutna 5 godina

za zastaru potraživanja je bitno kad je sudu upućen prijedlog za ovrhu (dobije se skupa sa rješenjem)

na prijedlogu za ovrhu je datum zaprimanja prijedloga .

ako je prijedlog zaprimljen prije zastare (3-5 godina od dospjeća računa)nema zastare (zahtjev može stajati u sudu gooodinama.

 

ali neškodi u zakonskom roku (8 dana)pisait žalbu na rješenje o ovrsi

u žalbi ospravati potraživanja u cijelosti.

obvezno se pozvati na zastaru potraživanja .

ako dođe do sudskog postupka obvezno prije samog početka rasprave izjaviti zastaru potraživanja i osporavati dug.

 

sud na zastaru nepazi po službenoj dužnosti i stranka se mora pozvati na zastaru.

zastara se prekida podnošenjem prijedloga za ovrhu ili tužbe tj. pokušajem naplate pred sudom.

 

ukoliko sud odredi vračanje zastarjelog duga (zbog nepozivanja na zastaru ili neupučivanja žalbe na rješenje o ovrsi)zastara duga nastupa nakon 10.godina ( nikad)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija