Jump to content

Sudsko određivanje međe


malone

Preporučene objave

Dao sam zahtjev sudkog određivanja međe.

 

Sutkinja je izašla i rekla da će odrediti među u 4 mjesecu jer da je hladno i isto tako rekla šta smo je zbog tog komadića zemlje zvali,da nam se to neisplati i da će nas puno koštati sudki troškovi.

 

Taj komadić zemlje je gruntovno naš, katastarski nije od 2003 kada su napravljeni novi katastarski snimci i posjedovno nije naš već od susjeda.

 

Govori da će sudski odrediti među po zadnjem posjedovnom stanju, tj. da će odrediti kako je sada.

 

Kada je došla rekla je da joj mi pokažemo gdje je ta međa po nama,kada smo pokazali i fulali za 0.50m govori evo vidite da nije tu.

Zar je to bitno gdje mi pokazujemo,platili smo sudskog vještaka 5000kn koji treba napraviti izmjeru i reći gdje je to.

 

Ne razumijem zašto će u 4mjesecu odrediti među ako je tako sigurna kako će odrediti i gdje je ta međa.

 

I zašto priča o sudskim troškovima ako je sudsko određivanje međe izvanparnićni postupak koji je trebao završiti sa zapisnikom i određivanjem međe.

Bez obzira gdje ona bila i kome se ona sviđala ili ne.

A nakon njenog određivanja međe,ona stranka koja se ne slaže,ide na parnićni postupak utvrđivanja vlasništva ili ...

 

Meni je to nejasno,pa ako netko ovo razumije da mi pojasni

hvala!

 

I ako zna što je veće pravo; da li vlasništvo(kupoprodajni ugovor,izvadak iz gruntovnice) ili posjed i izvod iz katastra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se s Vam da su ti komentari bili suvisni...Medjutim, Vase pitanje i nije toliko relevantno za ovaj forum, po mom misljenju.

O uredjenju medja procitajte u Zakonu o vanparnicnom postupku, a trebalo bi da stoji ovo:

 

Medja se moze utvrditi na 3 nacina:

- po jacem pravu

- po poslednjem mirnom posjedu

- po pravicnoj ocjeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Hrvatskoj se primjenjuju pravila predratne Jugoslavije ali mozete pogledati Zakon BiH, clanove od 168. pa nadalje. Smisao odredaba je identican:

 

http://www.almaprnjavorac.com/zakoni/Zakon_o_vanparnicnom_postupkuFBiH_integralni.pdf

 

 

O sporu male vrijednosti treba vidjeti u Zakonu o parnicnom postupku, cl.457 i dalje:

 

http://www.legalis.hr/uploads/zakoni01/zakon_o_parnicnom_postupku_-_procisceni_tekst_2009.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Na licu mjesta predlagatelj je pokazao gdje su po njemumeđe zk č.br.790/6 k.o. Plase,odnosno,pokazao je lomne točke ćestice,na skici lica mjesta i mjerenja te točke označene su slovima A;B;C;D.Na osnovu izmjerenih veličina na zemljištu pokazana čestica interpolirana je uzk plan.

Rezultat interpoliranja prikazan je na skici lica mjesta i mjerenja.

Na istoj skici prikazana je predmetna zk č.br. 790/6.Označena je točkama H,I,J,i D. pa je vidljivo odstupanje između pokazane međe i međe po zk planu.

Koliko iznose ta odstupanja ne može se točno utvrditi iz razloga što je postojeći zk plan nastao temeljem geodetske imjere upretplošlom stoljeću,oko 1861 godine grafičkom metodom i za istu ne postoje numerički podaci.

Na skici lica mjesta i mjerenja označeno je i katastarsko stanje,točnije k.č.br. 452/1 k.o. Zamet točkama D,C,L,M,P plavom bojom.Iz skice je vidljivo da su predmetne zk čestice 790/6,791/2 k.o. Plase dio k.č.br 452/1 k.o. Zamet.

U skladu sa Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima,čl.103,među nije moguće urediti prema zk planu budući da za to ne postoje uvjeti.

 

....Zatim vidljivo da su predmetne zk čestice broj 790/6,791/1 i 792/2 k.o. Plase dio cjeline.Međe zk č.br. 790/6 k.o. Plase prema zk planu ne mogu se urediti.

 

 

 

Htio sam da ovo pročita netko sa iskustvom i tko se razumije

pa da mi objasni.

 

Jer ja to shvaćam ovako: zk plan katastarski 790/6 koji je moj i koji se vodi na mene kao takav je nemjerljiv jer je izmjeren 1861 god. pa prema tome nije niti istinit a to znači da mi je izdan u najmanju ruku lažan dokument jer ono što ne postoji i nije mjerljivo je lažno.

Ako je tako onda ne vrijede čestice nego međe koje je netko napravio proizvoljno.

Jer ne vidim drugi razlog da dokument koji ja imam i star je možda 2 mjeseca govori da je to moja gruntovna čestica.

Ali izmjerama to više nije tim više što vještak objašnjava da je granica koju sam ja prikazao i granica po zk nije ista.

Ja sam je prikazao otprilike na njihov zahjev (vještak i sutkinja),a to je otprilike,jer sam i iz toga razloga tražio sudskog vještaka da odredi među.

Nisam tražio među otprilike kako ja mislim nego kakva i je.

Možda ovo samo meni nema smisla,ali ja ne vidim zdrave logike da imam gruntovno da je moje a katastarski da je susjedovo i zato što je katastarski njegovo onda je njegovo.

Zaključak .PA ŠTO ĆE MI ONDA IZVOD IZ GRUNTOVNICE.

Ako netko zna objasniti molio bih ga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Da bi se uredilo vlasništvo najprije treba urediti među u skladu sa mogućnostima iz članka 103 Zakona o vlasništvu.

 

U gruntovnici ste upisani Vi , a u katastru je registriran Vaš susjed kao vanknjižni vlasnik.Nakon sudskog uređenje međa vaš posjed i vlasništvo biti će do međe.

Vi imate mogućnost ako smatrate da dio koji koristi susjed

jeste Vaše vlasništvo tada to trebate i dokazati u parničnom postupku tužbom za povrat vlasništva i posjeda ,jer da susjed to koristi bez valjane pravne osnove .Susjed to može osporavati isticanjem prigovora da on to koristi temeljem nasljeđivanja posjeda -vanknjižno .

 

Knjižno stanje u ZK smatra se istinitim dok se ne dokaže suprotno .

 

Ako je susjed još i omeđio svoj posjed i koristi ga kroz duže razdoblje ,tada susjed može istaknuti da je stekao vlasništvo dosjelošću .

 

Međutim , bez uvida u dokumentaciju sve navedeno trebate uzeti sa rezervom ,odnosno savjetovati se sa pravno educiranom osobom ,kako se ne bi izlagali bespotrebnim sudskim troškovima .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

Evo da javim da je kod mene prošlo uređenje međe.

Sutkinja je zemlju podjelila na dva dijela,jer je gruntovno naše, a katastarski od susjeda.

Molim vas da me uputite,što je sljedeći korak.

Kada bi trebalo stići rješenje(vremenski) i kada dođe da li onda smijemo staviti zid na tu među ili je to stvar susjeda da on napravi?

I da li njihova-susjedova eventualna parnica poništava i stavlja na ćekanje ovu sudsku odluku o međi.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

Prošlo je dosta vremena od početka moga pokretanja određivanja međe,sada sam već pri kraju,pa Vas molim za još jedan savjet.

Međa se je odredila,rješenje je stiglo prije šest mjeseci,susjed nije podigao tužbu protiv mene.

Kako sada dalje,susjed bi trebao platiti iznos koji je sud odredio a nije platio,među bi trebalo postaviti ali susjed niti ne pomišlja na to.

Kako sada dobiti svoje nakon što je sudski sve određeno?

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Imam sličan problem. Kupio sam kuću s okućnicom i na jednom dijelu je samo živa ograda. Međa po planu i izmjeri je iza te žive ograde. E sad bi ja stavio žičanu ogradu pa bi trebalo nekoga ko će reći gdje je točno međa...

Kamo se obratiti, i koliko to košta? Trebalo bi mi odrediti među na 5 točaka, tj 5 mjesta. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije moguće. Susjed kaže da je međa tu posred žive ograde, a ja mu ne želim dati svoje dvorište.
znači da postoji spor,pa ako ste toliko sigurni da susjed drži dio vaše nekretnine u posjedu to je nužna tužba radi predaje,u kojoj će te između ostalog predložiti vještaćenje po vještaku odgovarajuće struke,no treba imati u vidu da na takav vaš zahtjev može uslijediti susjedov protuzahtjev u smislu stjecanja prava vlasništva.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Idite na sud i provjerite da li je protustranka uložila žalbu na rješenje o međi ,ako nije tada bi rješenje trebalo biti pravomoćno ,ako je protustranka uložila žalbu tada treba čekati drugostupanjsku odluku po žalbi . Svaka stranka koja nije zadovoljna rješenjem o uređenju međe može u roku od šest mjeseci od pravomoćnosti rješenja o međi ustati tužbom i tražiti da se međna linija drugačije obilježi .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo bio mi je geodet i rekao da mi je bez veze plaćati bilo što. Ja znam gdje je međa, i nek tu stavim ogradu ili otiđem na katastar i probam naći rješenje kako je jedna parcela podijeljena na pola. I onda ako se susjed bude žalio nek on mene tuži, pa će on sve platiti. A ja ako nađem rješenje o podjeli imam dokaz da sam u pravu a ako ne nađem nema problema jer sam ja kupio kuću i ne znam međe, osim kako mi je rečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da pojasnim. Bilo je to zemljište 34x220 metara. I onda je otac dao kćeri dio 17x50 metara u jednom čošku. I to je sada podijeljeno na česticu xxx/1 xxx/2... I ja sam kupio kuću i dvorište od sina, a njegova sestra je na tom manjem dijelu. Ali između je samo živa ograda. Taj od kojeg sam kupio kuću je rekao da je živa ograda prema mojem, tj da nije na međi. Kad sam išao mjeriti susjeda je rekla da je međa popola, ali kad sam izmjerio kako su rekli vidla je da je ograda metar prema njoj i od tada govori da međa nije popola nego popola žive ograde. Tada bi moje bilo 15.7 metara a njezino 18.3. Ona je mene napadala zbog ljese koja je između nas jer sam stavio željeznu "riglju" kako već to zovete i ja sam tada njoj uzeo dio dvorišta jer se sada ljesa koja je pola metra ne zatvara na pola nego jedan centimetar više prema njoj. Zovite to Zagorski jal, ili kako god, ali ako je njoj za jedan centimetar ljese koja je duga pol metra onda je i meni za jedan metar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači da postoji spor,pa ako ste toliko sigurni da susjed drži dio vaše nekretnine u posjedu to je nužna tužba radi predaje,u kojoj će te između ostalog predložiti vještaćenje po vještaku odgovarajuće struke,

 

Kakav spor?

Ako sam dobro razumio, najveći dio međe je nekakva neodržavana živica, koja se proširila na dva-tri metra. Granice čestica su jasno definirane u katastru. Ako su bilo gdje unutar te živice, pa čak i na samom rubu živice, kako susjeda može tvrditi da gradnja ograde u takvim uvjetima predstavlja posizanje unutar njenog posjeda. Živicu očito nije posjedovala, jer se živica ne posjeduje promatranjem gloga, trnja i lijeske koja raste u takvoj živici.

 

 

Evo da pojasnim. Bilo je to zemljište 34x220 metara. I onda je otac dao kćeri dio 17x50 metara u jednom čošku. I to je sada podijeljeno na česticu xxx/1 xxx/2... I ja sam kupio kuću i dvorište od sina, a njegova sestra je na tom manjem dijelu. Ali između je samo živa ograda. Taj od kojeg sam kupio kuću je rekao da je živa ograda prema mojem, tj da nije na međi. Kad sam išao mjeriti susjeda je rekla da je međa popola, ali kad sam izmjerio kako su rekli vidla je da je ograda metar prema njoj i od tada govori da međa nije popola nego popola žive ograde. Tada bi moje bilo 15.7 metara a njezino 18.3.

 

Ja sam više puta imao takve situacije sa živicama.

Obično se živica bolje održava s one strane gdje netko živi, i živica se u pravilu proširi na drugu stranu. Imao sam živice i po 6-7 metara široke kad bih kupio neki zapušteni posjed. Jednom kad su dečki počistili do pola, tek tada bi uočili međni kamen još tri metra dalje... i onda kad sam im rekao da počiste do međne oznake, susjeda digla frku do neba. Slijedeće jutro, nema međnog kamena. Susjeda ga iščupala i bacila u svoje dvorište. Kad je doznala da je to kazneno djelo, smirila se i više nije pravila probleme...

 

Enivej... ja bi postupio kako je geodet rekao. Postavio bi u prvoj fazi stupove na točke gdje se lomi linija međe. Precizno izmjeriti da budu točno do ruba međe. Čelične cijevčine, i zabetonirat u široku rupu. Na cijevčine zavariti poprečne čelične šipke ili komade armature, tako da se ne mogu izvući iz betona koji se nije do kraja stvrdnuo. Više cementa u beton da brže suši.

Ne čistiti živicu osim na mjestima gdje idu stuopvi, tako da se vidi da je to neodržavani dio međe koji nije precizno bio definiran. Sve lijepo poslikajte i prije i za vrijeme radova, i slike čuvajte.

Nakon tih stupova, drugi dan stupovi između, i farmer ograda (žica).

 

Ako susjeda zove policiju, jasno recite da po zakonu imate pravo ograditi svoju česticu, a susjedu neka upute da pravicu potraži na sudu . Nemojte dozvoliti da završi tako da vam policajci naređuju da morate prekinuti radove, u takvom slučaju zovite njihove nadređene. Neka objasne zašto vi ne biste smjeli ograditi svoju česticu i počistiti živicu na svojoj čestici.

 

Moj savjet je da prije radova postavite kamere koje snimaju dio čestice gdje je međa. Kamere stavite tako da jedna snima drugu, da ih se ne može onesposobiti a da to ne bude zabilješeno (obično ih samo preusmjere ili zaklone). Stavite jasno vidljiv natpis : POSJED JE POD VIDEO NADZOROM!

Tako ćete odbiti većinu prgavih susjeda.

A imate i zanimljivih scena na tim kamerama. Bijesnih, neodlučnih pogleda kad skuže da ih kamera snima, ili pokušaja da se iščupaju stupovi pa kad ne uspiju (dao sam upute kako ih postaviti) onda ide srednji prst kameri... a imao sam i slučaj da je susjed tvrdio da nije on rasklimao zabetonirane cijevi, pa se iznenadio kad je vidio da je zvijezda na CCTV , kako u bjesu pokušava izvaditi cijev/stup iz betona...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija