Jump to content

regresno potraživanje, mogućnost zastare


sandraj

Preporučene objave

Srdačan pozdrav svima!

Imam jedno pitanje. Zanima me postupak regresnog potraživanja kada je u pitanju osiguravajuća kuća. Naime, dok sam bila maloljetna (17 godina) vozila sam motor bez vozačke dozvole. Prilikom vožnje, radi neprilagođenih uvjeta na cesti izgubila sam kontrolu nad upravljačem, te sam zajedno sa suvozačicom pala. Problem je u tome da je suvozač stradao, točnije slomila je koljeno, te se je kasnije u bolničkom izvješću koje se proslijedilo policiji navelo da je zadobila teške tjelesne ozljede. Naime, ja nisam vlasnica motora, kao niti suvozačica, već treća osoba koja se po ovome pitanju držala po strani. Motor je bio osiguran i to preko Grawe osiguranja. Suvozačica je tražila odštetu, koju je i dobila (cca. 35000 kn), a meni je na kućnu adresu nakon nekog vremena došlo da bi ja taj iznos zajedno sa troškovima sudskog postupka trebala platiti. U to vrijeme, kao niti sada, nisam bila u toj mogućnosti jer sam tek upisala studij koji još uvijek i pohađam, no pred nekoliko dana došlo mi je ponovno pismo Grawe osiguranja koje mi nalaže da ponovo trebam platiti, ali sada je iznos još i veći i to za cca. 9000 kn jer je napravljena još jedna isplata. Ta nesreća je bila u ljetnim mjesecima 2007., a prva isplata negdje početkom 2008.

Moje pitanje je da li postoji mogućnost zastare? Isto tako, znam da to nije pravno stajalište, ali kako je moguće da se za tako visoku isplatu tereti maloljetna osoba (tada sam bila).

Unaprijed se zahvaljujem ako je netko zamijetio moju poruku i odvojio svoje vrijeme da ju pročita

Ako postoji neka osoba koja bi mi mogla pomoći ili me savjetovati ako je upoznata s sličnim postupcima, bila bih iznimno zahvalna, a ako su potrebne još neke informacije, rado bi ih nadopisala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali stvar me dodatno zbunjuje jer je isplata od strane osiguranja izvršena dva puta i to prvi puta pred dvije godine i više, a drugi puta početkom ove godine.

Pravomoćnom presudom Općinskog suda od početka ove godine naloženo mi je da tuženiku(osiguranju) izvršim isplatu koja je prva izvršena (cca. 35000 kn), zajedno sa zakonskim zateznim kamatama od 08.08.2008. do isplate, zajedno sa troškovima spora. Isto tako, po ovoj šteti moram izvršiti i daljnje isplate jer je početkom ove godine ponovo izvršena isplata oštećenoj (cca. 9000 kn).

 

To je to što se tiče osiguranja. Nadam se da sam bila jasna.

Inače, morala sam izvršiti i dobrotvorni rad od nekih 120 sati, no to je bila "kazna" od strane države radi izazivanja prometne nesreće i to sam izvršila sredinom 2008.

 

Sada mene zanima, je li zastara od dana nesreće ili isplate? A ako se računa od dana isplate, onda koje isplate? Ako bude još isplata, možda za nekih 5-10 godina hoće li se mene i dalje teretiti? Što je onda s ovrhom? Znam samo da to postoji i da kada sjedne na plaću uzima 1/3, pa hoće li meni tako, jednog dana kada završim studij i zaposlim se, oduzimati od plaće sve dok se ne isplati sve i to zajedno sa svim kamatama???

Dobivam razno-razne informacije sa svih strana, pa više ne znam kako zapravo ide postupak...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pročitaj Zakon o obveznim odnosima NN35/05

može biti korisno

Odgovornost za štetu trećima

Članak 1069.

(1) Za štetu koju pretrpe treće osobe u vezi s pogonom motornog vozila odgovara njegov vlasnik.

 

Odgovornost u slučaju neovlaštenog korištenja motornog vozila

Članak 1070.

(1) Neovlašteni korisnik motornog vozila odgovara trećim osobama umjesto vlasnika i jednako kao vlasnik.

(2) Pored neovlaštenog korisnika i solidarno s njim odgovara i vlasnik motornog vozila, ako je svojom krivnjom ili krivnjom osoba koje su se trebale brinuti o vozilu, omogućio neovlašteno korištenje vozila.

(3) Neovlašteni korisnik je osoba koja u vrijeme štetnog događaja koristi motorno vozilo bez suglasnosti vlasnika, a nije kod njega zaposlena u vezi s pogonom motornog vozila, niti je član njegova obiteljskog kućanstva, niti joj je vlasnik vozilo predao u posjed.

 

 

dali je motor korišten uz odobrenje vlasnika.

 

dali je odlučeno o podjeljenoj odgovornodsti za štetu suvozačici(suvozačicu niko nije tjerao da sjedne na motor (predpostavljam).

isplatu preuzelo osiguranje bez konsultacije okrivljene osobe.

 

ako je došlo samo pismo od osiguranja ništa strašno .

oni nastoje nadoknaditi štetu.

nemoj potpisati nikakav papir osiguranju a koji bi mogao sadržavati izjavu o prihvatanju duga.

osiguranje uputi da u sudskoj parnici potražuju naknadu štete.

nisi imala vozačku dozvolu ali si i bila maloljetnai neodgovaraš za štetu.

koliko kubika je imao motori dali je za njga potrebna vozačka dozvola.

za motor koji ima manje od 50 kubika netreba vozačka

samo potvrda o poznavanju prometnih znahova(za bicikl)

za motor koji ima više od 50 kubika treba vozačka dozvola A nkategorije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rokovi za zastaru regresnog potraživanja započimaju danom isplate oštećenom, a zastara za postavljanje regresnog zahtjeva je 5 godina.

 

Po pitanju osnovanosti zahtjeva potraživanja od osobe koja je štetu počinila kao maloljetnik, mislim da se ulazi u Zakon o sudovima za mladež, pa ću pozvati jednu upućeniju osobu u ovu raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurna da li sam potpisala nešto od osiguranja, ali mislim da jesam onaj obrazac koji je ispitivao okolnosti nesreće, ali nigdje se nije navodilo da ću ja morati naknaditi isplatu koja je toj izvršena kao odšteta toj djevojci.

 

Motor je imao 49 kubika, ali nisam imala nikakvu dozvolu, pa ni za bickle.

 

Znači, zastara je 5 godina od dana isplate, ali što u ovom slučaju gdje je više isplata? Jedna 2008, a druga 2010?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sandraj je napisao:

što u ovom slučaju gdje je više isplata? Jedna 2008, a druga 2010?

Za prvu regresni zahtjev mora stići prije 2014., a za drugu prije 2016. godine.

 

Ovo će netko dvosmisleno tumačiti, ali regresni zahtjev nije stvar ugovora o osiguranju nego općenito osiguranja, a pošto nigdje nije izričito naveden rok zastare primjenjuje se onaj opći rok.

 

Vidit ćemo još što je s onim kada se maloljetna osoba dovede u tu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta vodiš računa o zastari. zastara je daleko i ako sud donese odluku zastara je za 10. godina.

ustvari nikada .osiguranje ima vremena a kamate teku.

uz odvjetnika pokušaj se izboriti da nemoraš platiti osiguranju po regresnom zahtjevu.ospori potraživanja.

-nisi vlasnik motora koji si koristila uz odobrenje vlasnika.

-nisi bila poduticajem alkohola.

-motor ima 49 kubika za što netreba vozačka dozvola A kategorije (kao i za bicikl).

motor je bio osiguran i osiguranje je bilo dužno platiti naknadu štete. u visini police osiguranja.

 

smatram da nije bilo uvjeta za regresno potraživanje osiguranja.

tužbom osporiti potraživanje osiguranja.

 

pročitaj Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

pretražiti odluke Vrhovnog suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija