Jump to content

Uklanjanje stare gradjevine i gradnja nove


gargoyle

Preporučene objave

Pozdrav,

 

nakon duzeg googlanja i pretrazivanja po raznima forumima, te citanja zakona nisam uspio pronaci odgovor na pitanje - koje mozda i ne spada na ovaj forum ali ima veze sa zakonom... Ptianje je: Je li nakon uklanjanja stare kuce koja je uredno upisana u katastar i zemljisnje knjige, a starija je od 1968. moguca gradnja nove kuce, ali tako da ne bude na istim "temeljima"?

 

Drugim rijecima je li uopce moguce dobiti lokacijsku dozvolu na temelju postojanja te stare kuce tako da dislociram novu kucu i pri tom mi se kubikaza stare kuce priznaje prilikom placanja komunalne i vodoprivredne naknade.

 

Razgovarao sam sa geodetom on pojma nema i kaze da pitam projektanta - posto prijektanta pravog jos nemam a informiram se o ovim stvarim da znam sto mi je ciniti - ovako mi to izgleda na ping-pong. Najblize sto sam nasao u zakonu je clanak 211. stavak 3.:

Ako je prije građenja građevine potrebno ukloniti prethodno izgrađenu građevinu ili njezin dio, uklanjanje te građevine određuje se rješenjem o uvjetima građenja, te potvrdom glavnog projekta, odnosno građevinskom dozvolom na temelju lokacijske dozvole.

 

Pretpostavljam da se ovo sa naknadam nalazi u nekom drugom pravilniku? :misli:

 

Zahvalan sam svakom tko se suocio s ovakim problemom a voljan je podijeliti bolna iskustva sa mnom :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapravo je vrlo čest slučaj da se novi, zamjenski objekat gradi na drugoj poziciji na građevinskoj čestici - sukladno odredbama aktualnog prostornog plana.

 

Poziciju nove kuće određuje prostorni plan - namjena objekta (stambeni ili dr.), koliko se max. BRP može graditi, postotak izgrađenosti parcele, udaljenost objekta od bočnih susjeda i od ceste (regulaciona linija). Sve to neovisno o lokaciji postojećeg objekta. Proučite prostorni plan vaše općine (grafički i tekstualni dio). Informirajte se i u nadležnom uredu za graditeljstvo (pri bivšim općinama).

 

Sve to zna i arhitekt, ali prvo provjerite može li se uopće graditi zamjenski objekt.

 

Kubikaža stare kuće 'priznaje' se prilikom plaćanja komunalnog i vodnog doprinosa, tj. plaća se samo kubikaža veća od postojećeg objekta.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

...ali prvo provjerite može li se uopće graditi zamjenski objekt.

 

Ova napomena mi je promakla malo prije. Nisam siguran sto ste mislili time? Treba provjeriti s obzirom na prostorni plan i izgradjenost zemljista ili s obzirom na neke pravne stvari vezane uz rusenje? Ili je nesto trece u pitanju :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gargoyle je napisao:

 

Ova napomena mi je promakla malo prije. Nisam siguran sto ste mislili time? Treba provjeriti s obzirom na prostorni plan i izgradjenost zemljista ili s obzirom na neke pravne stvari vezane uz rusenje? Ili je nesto trece u pitanju :misli:

 

Vezano uz prostorni plan.

Navest ću nekoliko primjera:

 

- možda je prostornim planom ograničena izgrađenost parcele tako da se može graditi manje nego je sada izgrađeno

- možda izpadne da je ta stara kuća kakva zaštićena starina, kulturno dobro

-možda je prostornim planom predviđeno da tuda prolazi prometnica, pa zahvaća cijelu parcelu (ili dio parcele, a preostali dio ne zadovoljava uvjete za gradnju)

- možda je u blizini (15 - 40 m) od parcele postavljen magistralni plinovod, pa vrijede posebni sigurnosni uvjeti; isto i ako ste npr. u krugu 500 m od rafinerije

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Poštovani,

 

Ako mogu, nadovezao bi se na ovu temu jer mi je isto bilo nejasno dali se priznaju kubici stare kuće pri izgradnji nove malo zamaknutu na neku od strana.

Pošto sam tu vidio odgovor imam sljedeče pitanje.

Nači sagradio bi kuću na mjestu stare te bi ju malo prosirio po tlocrtu.

Međutim, vec sada je kuća s pripadajuca 2 gospodarska objekta(koja su odvojena od kuće) je veca tlocrtno nego sto dozvoljava kis.

Dali kada bi gradio novu kuću mogu pridruzit kvadrate gospodarskih zgrada u jednu cjelinu zajedno s kućom?

Napomena da ima mjesta sa svih strana po 4m ili 6m sta zahtjeva prostorni plan tj lokacijska informacija.

 

Nadam se da nisam zakomplicirao.

Hvala unaprijed.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija