Jump to content

Ovrhe , Fina , blokada tekučih računa


Anja77

Preporučene objave

Poštovanje ,

 

Imam pitanje u svezi Fine , ovrha itd pa bi molila ako netko zna da mi odovori što da radim .

Naime tekući račun nije blokiran , ali mi prijete neke ovrhe i pitanje je vremena kad će stići .

Napominjem da nemam namjeru izbjegavati plačanje istih ali zbog moje trenutne nezaposlenosti i suprugove mirovine koja nam je sada jedino primanje , jednostavno si ne možemo dopustiti da ostanemo bez ičega jer i ovako jedva preživljavamo mjesec .

Dakle da li ko zna da li se može otići u Finu i predati onaj zahtijev o otvaranju posebnog računa na koji će se isplačivati sredstva izuzeta od ovrhe 2/3 mirovine , dječji dodatak PRIJE nego što Fina da nalog za blokadu računa , nakon što stigne ovrha ?

Hvala na odgovoru !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pričala sam baš sa prijteljicom koja radi u Fini i kaže da rade dan i noć da ukucaju sve te podatke o blokadama i da ti samo sjednu na račun i blokiraju ga bez predhodne najave,a ti onda moraš hodat okolo po odvjetnicima da se izboriš za te 2/3 prihoda potrebne za život....ali po iskustvu kad te blokiraju uzimaju sve do zadnje lipe dok se ne namire i nezanima ih kako ti živiš bez kune.....nažalost!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru , međutim mene zanima da li je netko možda PRIJE same ovrhe i blokade tekućeg otišao u Finu i predao Obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest po čl.122. st.1. Ovršnog zakona) da ih obavjesti da je već 1/3 mirovine /primanja zauzeta , te da je ostalo još slobodno 2/3 koje se zakonom ne mogu ovršiti . Naravno dječji dodatak koji je isto izuzet od ovrha .

U Finu sam posla sličan upit , međutim odgovora još nema .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo da javim ja danas isla do fine da vidim gdje je stalo, inace 17.1 je moja mama podnjela prigovor na ovrhu jer su joj vec sjeli oavj mj na mirovini iznos koji se moze ovrsiti ,1/3 s time da joj je tekuci blokiran i da nemoze do ostatka novca, lijepo je tamo ispunila neki papir gdje joj je sluzbenik reko da ce javiti pojedinosti kasnije , eto prosla vec 2 tjedna i nist ne javljaju. ode ja danas do fine opet ponovo s time da mi je to daleko od mjesta nekih 36 km i pitam st aje ,kada ce biti sta ,da se zna kako ce do ostatka mirovine s time da ce vec 10.2 i druga mirovina a ona nemoze ni do ove od ovog mj tj ni do lipe, kaze meni tip i gleda u komp ,da je racun otvoren ali nezna gdje je tocno ,i da mbanke jako kasne s tim dostavama fini ,doticna banka PBZ, koma sam bila i rekla pa koga da ona sada tuzi sto vec nemoze ni do kune a mora se zivjeti, i sta sada ako ne bude rjeseno do 10 ,znaci opet nist aod novaca ,pa kakav je to zakon ako djelatnici ni u fini ni u banci neznaju sta raditi,, i neka se kaze malo strpimo ,do kada, ili da saljem u emisiju o potrsacima pa nek cuju ,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam zato i postavila pitanje da li je moguće da se prije preda taj zahtijev , tj prije nego što dođe bilo koja ovrha u Finu . A ne da prosimo i kopamo po kantama jer nemamo čime kupiti djeci kruha . Dugovi se moraju plačati svi smo mi toga svjesni , ali ipak je neprihvatljivo i neljudski da čovjek nema što jesti cijeli mjesec ili dva dok se oni ne sjete ponovo odblokirati račun .

Napisali ste da vam je majka u mirovini , ne znam što bi vam savjetovala , osim možda da majka prebaci primanje mirovine na ruke .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo obavjest HZMO za umirovljenike , u svezi Fine i ovrha

Primjena novog ovršnog sustava koji je na snazi od 1. siječnja 2011.

 

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje obavještava korisnike mirovine i/ili doplatka za djecu nad čijim se novčanim sredstvima provodi ovrha, da obavijeste Financijsku agenciju (FINA) o svojim primanjima i naknadama koje su izuzeti od ovrhe. FINA potom dostavlja Zavodu osnovu za plaćanje te daje nalog banci da korisniku otvori poseban račun.

Korisnici koji do datuma isplate u veljači 2011. ne prime mirovinu za siječanj 2011. i/ili doplatak za djecu, a FINA je Zavodu dostavila podatke potrebne za isplatu nepljenjivih primitaka, neka se obrate Zavodu radi dobivanja dodatnih informacija o svojoj mirovini.

Zavod po primitku osnove za plaćanje, utvrđuje dio pljenjivih i nepljenjivih primanja, te po primitku podatka o posebnom računu doznačuje korisniku na taj račun dio mirovinskih primanja, doplatak za djecu i naknade koji su izuzeti od ovrhe. Pljenjivi dio primanja doznačuje na redovan račun (tekući račun ili štednu knjižicu).

 

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2620

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Večer svima....Evo sam se upavo zbog ovre uključila ovdje....Imam veliki problem oko kojeg odam već mjesec dana...Imam nekakav dug zbog kojeg mi je blokiran rarun,što je najbitnije na računu ima novaca i više nego što iznosi dug...Stalno me šalju Fina-Banka-Fina-Banka,ja stvarno neznam tko nezna od njih što treba napraviti...Samo želim da skinu dug koji trebaju da mi se račun odblokira novci mi trebaju,samohrana sam majka,podstanar,plaćam čuvenje djeta,uskoro će i iduća plaća,ja do kune nemogu...to je strašno,nebježim od toga da se to podmiri,neka uzmu novac i račun mi oslobode,ali nikako,od čega da ja živim,da posuđujem kraj svog novca..Jako sam razočarana ovim zakonom inačinom rada,već sam poludila i više neznam kuda i šta raditi... :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je da je sve to zbrda zdola napravljeno i nije čudo što je nastao cijeli cirkus .

Trebali su prvo ljude obavjestiti što im je činiti ako dođe do ovrhe /blokade računa ili ako im ista prijeti Kako ne bi ostali bez prijeko potrebnih sredstava za život .Nikome od nas nije problem otići u Finu i dati informacije što i koliko prima na tekući račun , pa onda neka otvore još jedan račun za sredstva koja se mogu i ne mogu pljeniti .A ne da ljudi tapkaju i mraku , šetaju od jednih do drugih jer nemaju pojma što trebaju napraviti i kako doći do svojih novaca .

Nitko od nas ne bježi od svojih dugova , mada bi radije da ih ni nemamo ... tj da smo svi u mogućnosti ih redovito podmirivati. Ali kad svaki mjesec jedva krpaš kraj s krajem onda to i nije tako sjajno .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina Anja...Ja više neznam što da rarim,doći će i druga plaća ja nemogu do novaca,moram kod njih otvoriti taj račun na koji ću primati ostatak plaće,a na ovaj blokirani primam alimentaciju i zaostatke alimentacije i nemogu do novaca....Znam da se doplatak nesmije pljeniti,ali za alimentaciju neznam,po mom mišljenu nebi ni to smjeli...Neznam ni dali dotičnom gospodinu smijem dati taj novi račun da mi uplaćuje,jer u sudskoj ovrsi mu stoji ovaj koji je blokiran...Vjerujte mi da sam već luda od toga....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fina neće provesti ovrhu nad sljedećim novčanim sredstvima, kažu nam Financijska agencija u odgovoru na upit :

 

"Primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju, primanjima po osnovi socijalne skrbi, primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti, primanjima po osnovi dječjega doplatka...

 

 

Mislim da alimentacija spada pod to "zakonsko uzdržavanje ", pa mislim da ne bi smjeli pljeniti .

A što same alimentacija tiće ne znam da li je moguće da ti bivši suprug isplati novac na ruke ili preko poštanske uputnice da ima neki dokaz da je uplatio .

Doista ne znam kako to ide ...

Nadam se da će se javiti netko ko nešto više zna .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je po zakonu - tako kažu u Fini.

 

Slučaj moje prijateljice.

Prema starom ovršnom zakonu, ovrhe su dolazile u više banaka ako ste iz nekih razloga imali više tekućih računa. Primjenom novog zakona sve te ovrhe slile su se u Finu. Prijateljica ima dva tekuća računa i u Finu su stigle dvije istovrsne ovrhe za Vip. Ukupno stanje duga prema Očevidniku iz Fine je 8.300 kn, a ovrha cca 4.000 kn. Kontaktiramo odvjetničko društvo koje zastupa Vip i oni pošalju detaljno obrazloženje po navedenoj ovrsi. Ona to sve uzme, ode u banku i doživi šok. Od četvrtka do ponedjeljka blokada se povećala za 2.500 kn. Ode u Finu, pokaže Očevidnik o redoslijedu plaćanja koji su oni izdali, pokaže dopis odvjetničkog društva i pokuša objasniti djelatnici Fine da su navedenu ovrhu zaračunali duplo. Pokaže joj broj ovrv na dopisu odvjetničkog društva i Očevidnika. Ćorav bi vidio da je to jedna te ista ovrha. Naprdoljena djelatnica joj objasni da su oni sve ovrhe dobili iz banaka i da ju ona nije iscicala iz malog prsta. Prijateljica opet pokušava objasniti da ima račune u dvije banke i da je ta ovrha bila u obje banke i da je normalno da su obje banke to poslale, ali da bi oni to trebali vidjeti da se radi o istoj ovrsi. Tu je djelatnica već postala arogantna i počela je vikati i poslala ju natrag u banku. Ode prijateljica u banku, objasni sve po 10-ti put ... Odgovor je da je blokada u iznosu od 10.800 kn, da je za sve ovrhe nadležna Fina i da se obrati njima. Ode ona opet u Finu (nabasa na istu djelatnicu koja je dobila rogove kad ju je vidjela) i pita kakvih još 2.500 kn ima za platiti. Očevidnik i dalje pokazuje blokadu od 8.300 kn. Na to joj djelatnica odgovara da ona ne zna kome je još ona dužna i tko ju je blokirao (a Fina jedina nadležna za blokade)i kakve sve kamate i naknade ona ima za platiti i istjera ju van.

Kad je došla doma nazvala me i ispričala mi što je sve danas doživjela. Moj komentar je da ovakvog cirkusa nema ni u Asterixu i Obelixu.

Molimo nekog upućenijeg od nas da pokuša dati nekakav savjet. Prijatelj je preporučio tužbu, ali ne znamo ni koga ni za što tužit. Napominjem da joj je Habor odobrio kredit za otvaranje obrta, te da ako blokadu ne riješi do ponedjeljka (07.02.) ode kredit nekom drugom, a ona ostaje bez posla i egzistencije. Toliko o socijalno osjetljivoj državi i educiranim zaposlenicima Fine. Bitno da je ona rekla da je blokada izvršena na temelju vjerodostojne dokumentacije i po zakonu.

Nazdravlje.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovorna je FINA ,pošaljite opomenu pred tužbu faksom ili mailom u centralu Fine u Zagreb u kojoj će te navesti o čemu se radi doszaviti i dokumentaciju HBOR-a te u opomeni navesti da će te tražiti i naknadu štete, isti dopis i HBOR-u poslati bitno je da imate dokaz da ste poslali.Ovrha je i do sada bila komplicirana, već se dešavalo da se dva puta naplati iznos vjerojatno zbog terminologije u ovrsi ovršenik ovrhovoditelj ovršenikov dužnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je kod nas sve tako jadno i odvratno,žalosno što je najgore...Neka živimo od zraka dok imamo na računu,a nemožemo do novaca,ja vodim snjima borbu mjesec dana i neznam koliko ću još,stanarina mi stiže na plaćanje,čuvanje djeta,režije,a čime da platim kad do novaca nemogu,a imam ih....Ja ću ih dati u novine i na tv,pa ćemo vidjeti hoće se riješiti...Jako me zanima da se događa nekom poznatom kako bi se i kojom brzinom to riješilo,vjetrojatno odmah....Sprdnja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ovo je moja priča za finu i pbz...5 godina sam bio u raiffaisen banci i fizički nosio novac za kredite stambeni i učešće i uredno plačao...jedan dan dođem u pbz i žena kaže da se ne mučim, da prebacim račun u pbz i napravim administrativnu zabranu na plaču i ja sam svoje riješio...ja to napravim i šest mjeseci poslije zovu me iz odjela naplate kredita i kažu mi da sam im dužan 2600kn jer mi je konzum stalno uplačivao 200kn manje za jedan i drugi kredit jer su imali stalno istu cifru bez obzira na kretanje švicaraca...

ja kažem da ču podmiriti ali ne mogu odmah jel živim od 1500kn,uplatim u 8mj 800 i 10mj 800,a pbz(PRAVA BANDA ZAGREBA)zablokira račun 15.12.2010 pred božić meni i ženi koja je dužnik po stanbenom i mami penziju koja je jamac za učešće...OVO JE TEK POČETAK...naplate se 15.01.2011 i to 1500kn više.. pbz šalje u finu 21.01 skidanje zadužnice i šest dana ništa,odlazim u šoštarićevu sa kopijama originala da se skine zaduženje..tamo mi starija babetina (BRANKA- SAZNAO SAM IME) kaže da ne može mi skinuti bez original dokumenata,to ispada da sam krivotvoritelj pbz žiga..tražim je ime ona ga ne želi dati ..tražim joj šefa kaže da je na poljskom putu ona mi ne da ni njegovo ime...zovem u poljski put i tražim voditelja za skidanje zadužnica na što mi žena na telefenu kaže da što ja mislim da je do njega tak lako doći i počne se smijati..tko je on BOG da nemrete? Želim im svima da ostanu bez posla zbog prevelike administracije u Hrvatskoj...smijat ču se i ja jednog dana...rezime svega danas sam još u blokadi,odnio sam požurnice za skidanje zadužnica 01.02...još nisu skinuli i opet su mi mami skinuli ratu sa penzije,bez obzira što su se namirili... djeca mi nemaju kaj jesti i totalno sam lud... uopće se više ne čudim kad ljudi kažu bio je miran dečko pa je napravio sranje..

POZIVAM SVE VAS NA DIZANJE TUŽBE PROTIV FINE 8-)8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evi mog slucaj , od 12 mj je racun u blokadi ,10.1 sjeda mirovina ,i nist anemogu do kune odlazim u finu i ispunjavam obrazac kazu rjesit ce se unutar 14 dana ,dani prrolaze nista, odlazim 30.1 ponovo u finu koja je 35 kmudaljena i pitam sta je kao neznaju banka im nije poslal dopis i pokusat ce ponovo i nek se strpim jos malo ,ajde de odlazim u mirovinsko isti dan da provjerim kazu jos uvjek je naveden tekuci racun za mirovinu, 4.02 dobivam dopis fine da je otvoren tek racu u pbz za ostatak primanj koja su izuzete od ovrhe ajde de ponadam se ajde pa ce 10 sjesti morivna na taj tekuci ,otvaram danas ujutro pbz bankarstvo i imam sta vidjeti OPET SJELA CIJELA MIROVINA BEZ OVRHE n stari tekuci ,čjuta zovem pbz banku trazim glavnu voditeljicu i objasnim joj ,kaze ona vidi da je na stari racun sjelo ali na taj poseban nema nist aona nemoze isplatiti novce racun je u blokadi ,nek se strpim sat pa ce vidjeti sa svojom sluzbom jel se sta moze isplatiti, u meduveremenu zovem finu objasnjavam ih stvar kazu oni nemogu nista oni su svoje obavili ,javite se mirovinskom, ili nek opet odem u banku nek ih trazim da mi isplate mirovinu, zovem mirovinsko osijek kazem zeni sta je provjerava ona po osobnom borju i kaze oni su 8 02 dobili dopis od fine za taj poseban racun i da oni k rajem mjeseca uplacuju bankam te nisu mogli ispaltiti taj iznos jer je ovo doslo kasnije, koma ,sta sada ,zovem opet glavne u pbz u osijeku obajsnjavam im kazu nemogu nist aoni nek opet zovem svoju maticnubanku u mjestu ,zovem opet banku i kaze sluzbenica ona nemoze nista niakva isplata je rj eracun u blokadi ,i nek vidim s mirovinskim da mi iducu mirovinu isplate na taj posebni racun,

KOG A SADA TUZITI ,sta da radim , banka ,fina ,mirovinsko ,kako zivjet i ovaj mj bez novca ,kako platit rezije ,i cekat opet iduci mj i molit se bogu da mogu iduci mj podici novcem, uzas GLAVNO DA SU NASA GOSPODA PUNA SVEGA U SABORU I SAMO SE DEBLJAJU I KRADU I NEMPZE IM SE NISTA a eto mi mali nek prezivlajvamo mjesece i mjesece od zraka, kog atuzit ,dali d azovem htv i objasnim im sta sve mali ljudi prolaze ,i da ZA KOGA SE TO MOJ OTAC BORIO I POGINUO ZA OVU DRZAVU AA DA bi obitelji poginulih eto tako zivjeli i sv eim se oduzimalo anasim lopinama nist ai nitko im nist nemoze dokazat za tolike krade,

uzas,,, eto i ja se prikljucujem ako tko iam kakvog odvjetnika da ih tuzimo,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priča naših prijatelja ..

15.1.2011 blokiran tekući račun zbog duga Vipu od 1500 kuna.

Zbog blokade računa , ukinut je dopušteni minus od 8000 kuna od strane banke .

Minus je korišten , ali u dozvoljenom do 15.01. Dug Vipu je naplačen sa računa , račun i dalje u blokadi , bez obzira što je dug naplačen i što je otvoren drugi račun u banci od strane Fine ! Banka potražuje kompletan minus , ne žele odblokirati račun dok se ne naplate u potpunosti . Uz dug Vipu koji je naplačen sad imaju još i dug prema banci koji moraju odplatiti u cjelosti ... uglavnom plaču neće vidjeti narednih par mjeseci . Imaju dvoje djece koja se školuju , supruga ima invalidsku mirovinu od 1000 kuna , od toga trebaju živjeti i plačati režije narednih par mjeseci .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nama za sada nisu još ništa blokirali , ali vjerujem da ćemo i mi doći na red . Jer je sa ovom primanjima nemoguće sve normalno plačati i živjeti od ostataka . Za sada nam je mirovinski skinuo jedan dio ovrhe VIpa-a jer je 1/3 već opterećena kreditom . Ali ako još što dođe ide direkt na Finu pa će biti cirkusa. Pitala sam u Fini da li se može prije dolaska same ovrhe predati onaj obrazac da ne bi došlo do toga da nam baš sve pokupe , ali po njima ne može jer nemaju osnove da otvore poseban račun ..jel ipak ovrhe za sada nema .

Ali ako se i nama desi što i ostalima , javit ćemo vam se radi podizanja tužbe . Sad nam jedino predstoji čekanje i prikupljanje sredstava za crne dane ..da bar imamo za kruh djeci .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema veze što Vam sjeda na račun , blokiraju sve , od porodiljnih do dječjeg dodatka ...

Fina ne vidi što sjeda na račun , oni imaju u uvid samo brojeve računa . Vi bi njih trebali obavjestiti što vam sjeda na račun, da vam se otvori taj poseban račun za ono što je izuzeto ovrhe . No to tek možete nakon što vam blokiraju račun . Međutim sve što sjedne na blokirani račun ne možete više podići ...pročitajte malo što ljudi pišu ovdje , po dva mjeseca su već bez ikakvih primanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi morate biti svjesni svojih dugova, oni će doći na naplatu kad tad i neizbježni su, što više razvlačite to će te veće kamate i troškove platit.

 

Što se tiče posebnog računa sami ste obvezni prijavit fini kako bi ona dala nalog banci da vam otvori poseban račun za sredstva koja su izuzeta iz naplate ovrhe!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Domm-woo... Svi ljudi što ovdje traže savjete su itekako svjesni svojih dugova . Nitko od nas ne voli biti nikome dužan i SVI bi mi rado voljeli redovito plačati svoje kredite , režije , dugove itd .. Te mirno i spokojno zaspati na kraju dana , a ne razbijati glavu što ćemo jesti sljedeći mjesec , možda čak i tjedan . Svako od nas se snalazi kako zna i umije ...no kad ostaneš bez posla i nemožeš novi mjesecima pronaći , a živiš od crkavice s kojom krpaš kraj s krajem onda to i nije tako lako . Nemoj zaboraviti da ima ljudi koji svako jutro idu na posao a nisu mjesecima dobili ni lipe od firmi .

Režije , dugovi , krediti se gomilaju iz mjeseca u mjesec!

Mislim da je taj čovjek itekako svjestan svojih dugova i da noćima mirno ne spava , možda to veče imamo ni pošten objed na stolu pa mu još i stomak zavija od gladi .

Mislim da je problem ipak malo kompleksniji nego što pojednici ovdje misle . Nije problem plaćati dugove i ostalo kad imaš s čime !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ista stvar se meni dogodila nakon sto sam 6 mjeseci bio bez posla samo su čekali. Prva placa legnu 2 ovrhu i skinu mi SVE!! Kaze mi u fini da je bilo jos nesto..islo bi sljedece.

Ja je pitam a od cega bi ja sad trebao zivjeti..ona mi odgovori " njih to ne zanima" .

Znaci nasa draga Jaca i oni saborski punoglavci su nam u facu rekli...CRKNITE..a lopovi nek se namire.

Gdje su tu ljudska prava?? Pitao sam ja u FINI kome se mogu zaliti...odgovor je bio da je zakon donesen u saboru i ako mislim da se ima smisla zaliti da izvolim. SRAMOTA!!

OVO TREBA PRIJAVITI EUROPSKOM SUDU ZA LJUDSKA PRAVA U STRASBOURGU !! :-o:-o:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je jasno da je Fina zatrpana i da im možda ne radi sve kako treba, ali ja sam već 3 mjeseca bez primanja, prvo mi u banci nisu znali reći u čemu je problem pa me šaltali od jednog odvj.ureda do drugog, a odvj.uredi u banku itd.. Dok se nije našla jedna službenica koja si je dala truda te mi nakon mjesec dana čekanja 5.01 javila da se obratim u Finu te da će oni to sada riješiti. 06.1 sam zvala Finu, rekli su mi da je najbrže da pošaljem mail za zahtjevom za deblokadu računa i da će to biti brzo gotovo,pošto sam sredstva za podmirenje duga imala na računa. Prošlo je od toga već više od mjesec dana, dobila sam dva mail-a od Fine da se strpim, kada sam postala više nestrpljiva nisu mi više odgovorili. Jučer otišla u banku da vidim, kad ono ništa nikakav zahtjev za skidanjem zabrane,upute me u Finu, a tamo me dočekao šok, službenica se prvo izderala na mene, drugo nisam dobila nikakvu informaciju, kada sam ju pitala koliko da još čekam pa 3 mjeseca su prošla,rekla mi da pošaljem mail i odbrusila me s objašnjenjem da joj je pun kufer nas sviju i daje njoj smjena gotova??????????? Kome da se ja obratim, zar nema niti jedna pravna služba za ljudska prava? O čemu mi tu pričamo?

Znam da smo mi svi samo mali pijuni na velikoj šahovskoj ploči, ali zar mi nemamo nikakva prava? Pogotovo ako sredstva postoje na računu? Da li itko ima neko pozitivno riješenje sa tom Finom??? 3 mjeseca sam bez kune, idem na posao i švercam se jer nemam za pokaz, ako me uhvati kontrola? Što da im dam adresu Fine??? :-?:-?:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dtomic777 je napisao:

Ista stvar se meni dogodila nakon sto sam 6 mjeseci bio bez posla samo su čekali. Prva placa legnu 2 ovrhu i skinu mi SVE!! Kaze mi u fini da je bilo jos nesto..islo bi sljedece.

Ja je pitam a od cega bi ja sad trebao zivjeti..ona mi odgovori " njih to ne zanima" .

Znaci nasa draga Jaca i oni saborski punoglavci su nam u facu rekli...CRKNITE..a lopovi nek se namire.

Gdje su tu ljudska prava?? Pitao sam ja u FINI kome se mogu zaliti...odgovor je bio da je zakon donesen u saboru i ako mislim da se ima smisla zaliti da izvolim. SRAMOTA!!

OVO TREBA PRIJAVITI EUROPSKOM SUDU ZA LJUDSKA PRAVA U STRASBOURGU !! :-o:-o:-o

di su prava onih kojima ste dužni i koliko su oni morali čekat da dođu do svojih potraživanja? Fina će vam dodjelijit finanacijskog savjetnika koji će raspolagat s vašim sredstvima budući da vi za to niste sposobni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

 

Da li mi netko može odgovoriti, da li firma treba isplatit preostale plaće jer imam ovrhu na tekući raćun. Otvoren mi je taj podračun za koji Fina šalje nalog banci i firma je također obavještena o tom novom računu. Zvala sam firmu jer mi nisu uplatili plaću za 12. mjesec 2010. g. i 1. mjesec 2011. g. i odgovorili su mi da su oni meni uskratili te dvije plaće radi ovrhe. Šta dalje da radim? Molim pomoć.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

domm-woo je napisao:

 

di su prava onih kojima ste dužni i koliko su oni morali čekat da dođu do svojih potraživanja? Fina će vam dodjelijit finanacijskog savjetnika koji će raspolagat s vašim sredstvima budući da vi za to niste sposobni!

 

 

domm-woo ti si neki jako pametan lik ovdje..i vjerojatno radis za FINU cim se toliko boris za njih. Mislis li da je 600 000 ljudi koji su pod ovrhom ili koliko ih je vec svi u krivu?? Nismo mi krivi sto su takvi pametnjakovici kao ti unistili i pokrali ovu drzavu...sto je benzin 10.30kn, kruh 10kn i da ne nabrajam dalje..a place su mizernije nego ikada..kako bi ljudi trebali prezivjeti?? naravno da nitko neide sretan u minus nego zato sto je prisiljen. I mislim da je ljudsko pravo zivjeti..a to nam nasa drzava ovakvim zakonima neda!!

Razmisli malo sta pises ili se makni s ove teme!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_12_139_3528.html

 

ovdje jasno pise...clanak 92 (2)

 

(2) Ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine plaće ovršenika, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini jedne polovine netoplaće ovršenika.

 

Kako oni mogu nama skinuti onda cijelu placu??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to je najbolje pitanje!!! Zakonom je određeno koliko mora ostati za život, što se sve ne smije uzimati, ali FINA očito radi po zakonima nekog svog parelelnog svemira. Nitko ne bježi niti može pobjeći od svojih dugova, ali naplaćivati ih doslovnim otimanjem od ljudi i ostavljajući obitelji bez kune prihoda mjesecima- baš me zanima u kojoj bi EU državi takvo ponašanje prošlo. Meni se čini da je FININ sistem ovakav- tko ima ikakvih prihoda i neku ovrhu, otmi i uzimaj sve što više i duže možeš dok se ovrhovoditelj ne namiri, a ovršenik i njegova obitelj neka pasu travu. Moje pitanje je- kako tome stati na kraj??? Evidentno je da FINA neće i nesposobna je promijeniti način postupanja i uskladiti svoj rad sa zakonskom regulativom. Što mi možemo napraviti da zaustavimo takvo ponašanje??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam svjestan da vi niste imali novaca za platit svoje račune pa su vam došle ovrhe, ali ljudi moji mene je FINA blokirala 5 dana, uzela mi cijelu plaću, ušla u minus u kojem NIKAD nisam bio (jer im je falilo za naplatu) i to sve jer su proveli KRIVU ovrhu, odnosno na neku sasvim drugu osobu, a naplatili se uredno preko mog računa. JA SAM ŠOKIRAN. I da stvar bude bolje, nedaju pare nazad nego da ja pišem nešto vamo tamo. Da ne govorim kako nikakvo rješenje o ovrsi nisam dobio. Kontaktirao sam firmu koja je pokrenula ovrhu i rekli su mi da će vratiti novac, ali novca nema. Ja moram platiti kredit, u minusu sam, račun mi je blokiran a oni se za*ebavaju i ne rade OSNOVNU stvar a to je da provjere podatke. Katastrofa. Di mi živimo. Nema nam pomoći.

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sutra zovem drzavno odvjetnistvo ako treba i drustvo za zastitu potrosaca...ovo nemoze ovako i oni nesmiju to raditi. Zakon je dovoljno sjeban jer su ga odredili nesposobni ljudi pa sta nam jos treba da jos gore prolazimo jer nesposobni ljudi rade u drzavnim agencijama kao sto je FINA i kroje taj zakon kako ih je volja. E pa netko ce odgovarati..kad tad!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne samo nesposobni,već i needucirani, neorganizirani....... a cijeli takav sistem naplate debelo ide na štetu ovršenika jer ljudi u startu ostaju bez kune primanja, a onda možeš skapati od gladi dok se jedna službenica FINE odluči odraditi svoj posao. Ili vozaju ljude od banke do FINE, pa od FINE do mirovinskog itd. dok im se ne zavrti! o.k je platiti što se mora platiti, o.k je u tu svrhu uzeti trećinu nečijih primanja da se dugovanje riješi- ali kako može biti zakonito ostaviti ljude bez sredstava za život i dovoditi cijele obitelji u bezizlazne situacije?! dtomic777 javi nam šta su ti rekli, baš me zanima! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi moji pa ovo sta nam se dogada je prestrasno...

stvarno i ovi u bankama i ovi u fini misle da smo mi toliko nepismeni i glupi pa nas setkaraju tamo-vamo..

i nista se ne pokrece...sve je kao i prvog dana blokade..

niko nista nezna nitko od njih nije kriv...a mi bez kune primanja i njih bas to boli briga..

sto je u tome svemu najtuznije meni su prije mj dana blokirali racun na koji primam alimentaciju...jedino primanje od kojeg ja i dijeca zivimo..kao to je zakonom zasticeno i nemoze se ovrsiti...da vidim kako nemoze...mj dana me setkaraju od banke do fine i tako iz dana u dan..

i prebacuju krivnju jedni na druge...

njih nije briga sto ja i dijeca pasemo travu mj dana

sto meni dijete neide u skolu mj dana jer nemam novaca da joj kupim kartu..

to su osobe koje nemaju pojma o svom poslu..i sto je jos tuznije blokiran mi je racun alimentacije zbog tudeg kredita..

nema ustanove u drzavi kojoj se nisam obratila ...nula bodova..

sijedi i placi...nikog nije briga sto mi nemamo...

gdje su sada ministarstva ili vec tko da stane u zastitu dijece nema nikog..niko ni da odg na dopis...nikog ne zanima ni sto dijete nema sta jest niti ima mogucnosti se skolovat...

ovo stvarno ima samo kod nas....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

 

evo jedan današnji svježi primjer, došao DJEČJI DODATAK uplaćen od Grada Zagreba u iznosu 1200 Kn, koji se isplaćuje jednom godišnje, odem u RBA gdje mi je tekući koji imam samo za tu svrhu jer sam nezaposleni hrvatski branitelj, tamo u RBA jadna službenica konstatira da mi je nad tim sredstvima obavljena ovrha jer nisam imao otvoreni "poseban račun" ??, i pošalje me u FINU, tamo nakon šetanja konstatiraju da nemaju veze s tim i objasne mi da DEFINITIVNO nije banka smjela izvršiti ovrhu nad tim sredstvima po zakonu o ovrsi Čl.91 St.3, pod primanjima s osnove socijalne skrbi, ajmo u banku tamo opet nitko nema pojma pozivaju se na svoju pravnu službu i svašta još nešto te da sam si sam kriv jer nisam otvorio poseban račun i opet me pošalju u FINU, tamo opet konstatiraju da APSOLUTNO nisam dužan otvoriti poseban račun pošto je to jednokratna godišnja uplata i da u banci nemaju pojma, ajmo opet u banku e sad definitivno nakon polsatnog dokazivanja ustanovimo da oni nisu smjeli izvršiti tu ovrhu ali jesu jer tako kažu u njihovo pravnoj službi i imaju takav naputak za rad.... NAKON ČITANJA OVOG FORUMA MOLIM JEDNOSTAVAN ODGOVOR ako ga tko ima... što napraviti kada banka evidentno i neosporno izvrši naplatu ovrhe nad sredstvima koja su izuzeta tim zakonom, znači po meni laiku izvrši protuzakonitu naplatu,

1. Da li se obratiti policiji i podiči kaznenu prijavu

2. Da li se obratiti dječjem pravobranitelju zbog ugožavanja dječjih prava

3. Da li se može tražiti odšteta od banke

 

vidim da nisam jedinstveni slučaj, izlaziš iz banke posran i piši kući propalo... Pozzz :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alo jedno saznanje..

Fina samo proslijeđuje zaprimljene ovrhe bankama u kojima imate otvorene tekuće račune temeljem vašeg OIB-a

 

Banke su te koje vrše ovrhe i trebale bi to napraviti sukladno zakonu o ovrsi ali očigledno ga debelo krše vršeći ovrhe nad sredstvima nad kojima to NE BI SMJELE činiti, definitivno je problem u bankama !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

banke će izvršiti nalog ukoliko je njime naložena zapljena i prijenos tražbine, a na računu ima dovoljno sredstava za podmirenje osnove, te jedino ukoliko je samim nalogom od strane fine ovo i određeno. Ukoliko na računu nema (dovoljno) sredstava, račun će se blokirati.

Provedba ovrhe na razini oib-a je samo jedan od načina pretraživanja imovine ovršenika, postoji i provedba na drugim razinama, npr po računima. Novim zakonom omogućena je provedba ovrhe i na oročenim novčanim sredstvima ovršenika, s tim da postoji redoslijed pretraživanja računa. Postoji pravilnik o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, koga Postoji pravilnik o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

 

Ukoliko je nekome izvršena ovrha na temelju osnove koja se ne odnosi na njega, ima pravo na povrat svih protupravno oduzetih sredstava kao i na naknadu štete od tijela koje je ovakvu ovrhu izvršilo.

 

Inače, ljudi se bune jer se blokiraju računi sa izuzetim sredstvima. Uzmite u obzir da samoj provedbi ovrhe redovito prethodi ovršeni postupak u kojem se donosi rješenje, te u kojem ovršenik može uložiti prigovor.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako..

 

ovaj forum je pun primjera, gdje ljudima VRŠE banke ovrhu nad sredtvima koja SU PO ZAKONU O OVRSI izuzeta od ovrhe, ima drugi forum na ovom istom portalu gdje rodiljama BANKE VRŠE OVRHU NAD PORODILJNIM naknadama, A IMA I TEMA GDJE vrše ovrhu .. ups.. opet banke... NAD UPLATAMA ZA ALIMENTACIJU.....

 

IMA LI NETKO NAPUTAK OD KUD KRENUTI PROTIV TOGA... ..

ili možemo još 1000 postova poslati....

 

usput dnašnja informacija odvjetnici zovu FINA-in 08000080 sa pitanjima kako da to razriješe ... očito je veliko sranje u igri

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi moj...dug je put i jako tezak kad ti se dogodi ovrha nad primanjem koje je zasticeno...vjeruj mi...meni su ovrhom legli na alimentaciju...

od 17.2 do 11.3. poslala sam bezbroj mailova na bezbroj adresa...i bila milion puta i u banci i u fini..

obratila se cijeloj drzavi od republike vlade pa do min financije ...ma pisala svima....

juce su mi tek vratili alimentaciju...tek tad kad mi je banka koja mi je legla s ovrhom poslala dop banci u kojoj sam ja

da dostavi rijesenje da je to alimentacija

mj dana smo ja i dijeca lupali na sva vrata...niko nista nezna ili se pravi...na zalost... moras samo biti uporan i ici u banku koja te je blokirala...tj tvoja banka mora dostaviti rijesenje da je to primanje zasticeno zakonom...

nitko drugi nece pomoci ...prosla sam taj pakao....i znam koliko sam zivaca izgubila...na veliku zalost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako netko zeli da mu se javim kako i kud krenuti sa svom ovo zavrzlamom...javite se u inbox...

vjerujte mi da sam na svojoj kozi osijetila kako jr to kad ti legne ovrha...

ne daj boze nikom...

a niti ce policija niti odvjetnistvo a jos manje pravobraniteljica za dijecu ista napraviti...

sve sam to iskusala i sama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobila sam savjet od prijatelja. Ukoliko u Fini budu šalterski djelatnici neljubazni prema vama i nesusretljivi ili ukoliko vas šetaju tamo - vamo, pozovi te se na ZAKON O DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA (www.zakon.hr/z/108/Zakon-o-državnim-službenicima). Ako neznate koga prvog tužiti, počnite od njihovog službenika! Kod dolaska na šalter prvo pitajte za ime i prezime dotične-dotičnog zatim izvadite mobitel i počnite snimanje. Ukoliko dođe do bilo kojeg negodovanja recite im da ste upoznati s zakonom o državnim službenicima i da će te dignuti tužbu protiv nje ili njega. Mislim da će vam pomoći nakon toga! Možda nemožete protiv FINE ali možete protiv njihovih ovaca. Znam da šalterski ti djelatnici mogu pomoči puno više samo im treba malo stimulacije! :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je rečeno da mi nisu bili dužni poslati nikakvo rješenje o blokadi računa

meni su uzeli naknadu za nezaposlene i dječji doplatak

samohrana sam majka i to su mi jedina primanja

šta da radim?

severus je napisao:

Pozdrav,

 

banke će izvršiti nalog ukoliko je njime naložena zapljena i prijenos tražbine, a na računu ima dovoljno sredstava za podmirenje osnove, te jedino ukoliko je samim nalogom od strane fine ovo i određeno. Ukoliko na računu nema (dovoljno) sredstava, račun će se blokirati.

Provedba ovrhe na razini oib-a je samo jedan od načina pretraživanja imovine ovršenika, postoji i provedba na drugim razinama, npr po računima. Novim zakonom omogućena je provedba ovrhe i na oročenim novčanim sredstvima ovršenika, s tim da postoji redoslijed pretraživanja računa. Postoji pravilnik o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, koga Postoji pravilnik o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

 

Ukoliko je nekome izvršena ovrha na temelju osnove koja se ne odnosi na njega, ima pravo na povrat svih protupravno oduzetih sredstava kao i na naknadu štete od tijela koje je ovakvu ovrhu izvršilo.

 

Inače, ljudi se bune jer se blokiraju računi sa izuzetim sredstvima. Uzmite u obzir da samoj provedbi ovrhe redovito prethodi ovršeni postupak u kojem se donosi rješenje, te u kojem ovršenik može uložiti prigovor.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je izvrsena ovrha na porodiljnoj naknadi pare su otisle sa racuna iako nisu smjele zvala sam sve moguce sluzbe niko mi nezna rec sta da radim!

znate li vi mozda kako da mi se vrati moja porodiljna naknada da prehranim svoje dijete ovaj mjesec jer je ovo vec sramota za nasu vladu sta je napravila i koliko je ljudi ostavila bez porodiljne naknade s svojom blokadom a po zakonu to nesmije napravit!

ako znate kako pomoc pisite!

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gabi10, na web stranici FINE navodi se da morate otvoriti poseban račun ako imate nešto od slijedećeg, jer se "prema Ovršnom zakonu ovrha ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

 

-primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;

-primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;

-primanjima po osnovi socijalne skrbi;

-primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;

-primanjima po osnovi dječjega doplatka;

-primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;

-naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi -zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika i

-primanjima po osnovi odličja i priznanja.

 

Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće.

 

Kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je sljedeći:

Ovršenik ispunjava obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest po čl.122. st.1. Ovršnog zakona).

Ovršenik dostavlja potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu.

Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati."

 

Računi su u bankama, pa je valjda banka ta koja zadnja treba pratiti što se naplaćuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Zvijerko je napisao:

gabi10, na web stranici FINE navodi se da morate otvoriti poseban račun ako imate nešto od slijedećeg, jer se "prema Ovršnom zakonu ovrha ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

 

-primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;

-primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;

-primanjima po osnovi socijalne skrbi;

-primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;

-primanjima po osnovi dječjega doplatka;

-primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;

-naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi -zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika i

-primanjima po osnovi odličja i priznanja.

 

Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće.

 

Kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je sljedeći:

Ovršenik ispunjava obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest po čl.122. st.1. Ovršnog zakona).

Ovršenik dostavlja potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu.

Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati."

 

Računi su u bankama, pa je valjda banka ta koja zadnja treba pratiti što se naplaćuje.

 

 

Sve to na što Fina upućuje ovršenike, sve je nakon zapljene (što znači da Fina ne poštuje zakon 2/3 zaštićenih sredstava, naplaćuje pravo - stjecanje bez osnove, bankari isto naplaćuju otvaranje računa). Treba puno vremena da se obuzda slijepi inkvizitor -Fina i da poštuje Zakon.

Članak 55.Ustava RH

Svaki zaposleni ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život.

Blokada cjelokupnog računa na koji se prima plaća, krši Ustav RH.

Nemam još ovrhu pa ne mogu ništa poduzimati ali vama svima bi bilo najpametnije tužiti državu. Već sam jednom ostavila oval link....

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/potresno_svjedocanstvo_covjeka_kojeg_protuzakonito_gule_do_kosti/275736.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kratak komentar:

vidim da svi bijesne na finu i dobrim dijelom imaju i pravo.No eto ja imam poznanika koji radi u fini i on mi kaže da oni sami uopće nisu osposobljeni da obavljaju taj posao.Nitko ništa nezna.Imaju jednog pripravnika!Nemaju pravnika s položenim pravosudnim!A ne smiju zaposlit nikoga.Do sad nikad nisu radili subotom, a sad koliko imaju posla rade subotom a ponekad neki i nedjeljom.Nije ni ljudima u fini lagano.Zamislite da vama netko natovari posao koji nikad niste radili,koji uopće nije vaša struka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znamo mi da je tako! To je isto kao da je po nekom zakonu na kirurgiju postavljen grafičar da vas operira. I svi bolesnici moraju se podvrgnuti njegovoj operaciji pa tko umre - umro je po zakonu.

:-o

To što se krši ustav, mnogi zlorabe položaj ovrhovoditelja, što se dodatno zarađuje bez osnove...nezakonito je.

Fina naplaćuje pravo nekome 50 i x kn, nekome 200 i x kuna a nekome preko 300....

Neka pitaju EU kako je kod njih, ako ne znaju ili neće da znaju..

Nemam ovrhu, ali ovo je dno dna jednog društva i zaista me plaši živjeti ovdje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim savjet!

 

blokiran mi je tekući račun u 4 mj. ove godine...bila sam u fini...otvorili su mi tzv 35-icu...zaštitni račun...i rekli da mi na taj račun mora sjedati 2/3 plaće....

obavijest je uredno zaprimljena i poduzeću gdje radim...ali prošli mjesec na taj posebni račun mi je uplaćeno samo dio tj. isto kao i dok nisam bio blokirana....900,0o kuna...a netto plaća mi je 4.200 kuna...

 

ovaj mjesec bila sam na bolovanju....uplaćeno je 400 kuna...zanima me što činiti...komu se obratiti..jer nemam sredstava za život...a moram i iz kuće....razvedena sam...a na meni je kredit od kuće....3.000 kuna mi je odbijeno ovaj mjesec....

molim Vas koja su mi prava...

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gavez je napisao:

mi smo šesteročlana obitelj koja živi od moje invaliske mirovine.na mirovini imam kredit od 50 posto za kuču a sad mi je fina blokirala račun na ostatak mirovine.

može mi netko odgovoriti ako to smiju?

 

Pod hitno se javite u FINA-u kako bi čim prije otvorili zaštićeni račun na koji će vam sjedati ostakak novca.Nažalost sistem je takav da vam najvjerojatnije neće odmah biti dostupan pristup vašem djelu prihoda...

Niste naveli razlog zašto je blokiran.Zbog neplačanja tog kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jankova je napisao:

Molim savjet!

 

blokiran mi je tekući račun u 4 mj. ove godine...bila sam u fini...otvorili su mi tzv 35-icu...zaštitni račun...i rekli da mi na taj račun mora sjedati 2/3 plaće....

obavijest je uredno zaprimljena i poduzeću gdje radim...ali prošli mjesec na taj posebni račun mi je uplaćeno samo dio tj. isto kao i dok nisam bio blokirana....900,0o kuna...a netto plaća mi je 4.200 kuna...

 

ovaj mjesec bila sam na bolovanju....uplaćeno je 400 kuna...zanima me što činiti...komu se obratiti..jer nemam sredstava za život...a moram i iz kuće....razvedena sam...a na meni je kredit od kuće....3.000 kuna mi je odbijeno ovaj mjesec....

molim Vas koja su mi prava...

hvala

 

Pa javite se u FINA-u,banku,poslodavcu...ako budete čekali na odgovor sa foruma,to može potrajati...

Pitajte poslodavca koliko vam je uplatio,ako je cjela plaća onda u banku njih pitati gdje je problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjena gospodo i gospodje sad kada i ja imam problem sa VIP uslugom moram da napisem post posto nije mi nista jasno . doslo mi je do blokade racuna i odem u finu i oni navode vip kao stranu koja mi je blokirala sredstva . Kao prvo ostavljaju me bez kune u kuci i boli ih briga kako da zivite . ako to spada u ljudska prava onda ok netreba da zivimo . kontaktirajuci odvjetnika koji zastupa vip isti mi iznosi da mi je dug iz 2005 godine te da su oni mene obavjestili o tome te iako je 2011 godina oni imaju pravo na to . Sada pitanje tko cuva racune 6 godina .. Ako nemate racun da ste uplatili iznos onda ponovo njima placate navedeni dug uz kamatu koja je veca od duga maltene. Prije svega nesjecam se da sam i imao kod njih ugovor a kao drugo racun nemam da sam platio kome da se obratim za pravni savjet sta i kako dalje jer ovo smisla nema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marko05 je napisao:

nebi htjela otvarat novu temu za ovo pitanje-kad je isto riječ o fini i ovrhama.

primam obiteljsku mirovinu od roditelja nakon opče nesposobnosti za rad-pa me zanima može li mi se ta mirovina ovršit

radi se o primanjima izuzetim od ovrhe, pođite u finu otvoriti posebni račun

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_KRESIMIR_ je napisao:

Cijenjena gospodo i gospodje sad kada i ja imam problem sa VIP uslugom moram da napisem post posto nije mi nista jasno . doslo mi je do blokade racuna i odem u finu i oni navode vip kao stranu koja mi je blokirala sredstva . Kao prvo ostavljaju me bez kune u kuci i boli ih briga kako da zivite . ako to spada u ljudska prava onda ok netreba da zivimo . kontaktirajuci odvjetnika koji zastupa vip isti mi iznosi da mi je dug iz 2005 godine te da su oni mene obavjestili o tome te iako je 2011 godina oni imaju pravo na to . Sada pitanje tko cuva racune 6 godina .. Ako nemate racun da ste uplatili iznos onda ponovo njima placate navedeni dug uz kamatu koja je veca od duga maltene. Prije svega nesjecam se da sam i imao kod njih ugovor a kao drugo racun nemam da sam platio kome da se obratim za pravni savjet sta i kako dalje jer ovo smisla nema

 

 

Samo bih se nadovezao na ovaj post.

Naime, jučem mi je blokiran tekući račun ovrhom zbog navodnog duga iz 2007.g. prema T-mobile. Niti sam ikad dobio račun ili stanje ikakvog duga prema njima, ni opomenu, a kamoli ovršno rješenje?!?

Da li itko zna kako je to moguće? Zbog navodnog duga od cca. 1400 kn meni su blokirana sva sredstva.. Uopće ne znam koliki će biti ukupni iznos kada se obračunaju kamate i sudski troškovi, ni kada će oni to naplatiti pa da mi se odblokira tekući.. Pa jeli stvarno moguće da je takav fašistički zakon na snazi?!?!?!?

Zvao sam t-mobile, njihove odvjetnike Hanžeković, javno bilježnički ured Lada Sinčić i nitko mi ne želi reći kako je moguće da nisam niti jednom obaviješten o dugu i o ovršnom postupku, niti mi želi dati prijepise tih navodnih računa koje je t-mobile ispostavio prema meni..

 

Pitanje: što mogu učiniti da si najbrže moguće odblokiram račun i oslobodim ostala sredstva na računu?

I jedno hipotetsko pitanje: da li to znači da se može blokirati tekući račun na kojem ima primjerice stotinjak tisuća kuna, zbog ovrhe nad parsto kuna????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Račun blokiraju kad nema dovoljno sredstava za podmirenje tražbine na njemu. Vaš hipotetski slučaj prema tome ne bi bio moguć. Rješenje Vam je u svakom slučaju trebalo biti dostavljeno, zašto nije, ne ulazim jer kod ovrhe na temelju vjerodostojne isprave vjerovnik/ovrhovoditelj jednostavno mora dostaviti rješenje ovršeniku a da bi dalje mogao postupati po njemu, budući da u suprotnom javni bilježnik obustavlja postupak. U fini možete dobiti podatke o tome tko Vam je "sjeo" na račun.

 

Inače, nije povezano s Vašim upitom, ali itekako ima veze s temom;

HNB je donio novu odluku o visini eskontne stope, koja je sad snižena na 7%.

Konkretno kod slučajeva ovrhe to znači nižu stopu zatezne kamate i za sljedeće polugodište se snižava na 12 % za fizičke osobe.

Ovo također utječe i na visinu najviših dopuštenih ugovornh kamata, iako vjerujem da je u prvom ovaj podatak bitniji.

 

Nje mnogo, ali barem ide na dolje ( kamata, je li) i time na bolje ;-).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav ljudi evo moje priče! 2005 god. uzeo sam pretplatu u vipu. Prva 3 računa normalna, 4. nekih 600 ili 800 kn. odem ja u centar tražim ispis brojeva kad ono neki sasvim strani. Velim ja da nisam napravio taj račun, a oni meni da jesam pa ja velim da nisam , a oni meni opet jesam , dobro velim ja jesam ko vas j… i pustim tako ja sve to Jedna opomena druga…. Ne dira mene i dođe mi 2006. god prijedlog za ovrhu,(2881 kn) iskreno meni se živo j…puštam ja sve ne reagiram . i jednog lijepog kišnog dana dođe meni sutkinja ili tko već na vrata da bi oni plijenili moju imovinu! Nisam ni bio doma , bila je mama, veli ona njima a kaj bi vi plijenili kad nije nis njegovo. Kad stvarno nema nista na moje ime(Ja imao nekih 18-19 god). Ništa ode ta povorka i dobim ja za nekih par dana rješenje da se OVRHA OBUSTAVLJA. Super nisam ja ni trepnuo meni sve ravno…. No međutim pošto i mene zub vremena počeo malo nagrizati, počelo to mene malo kopkati i raspitujem se ja jel to to ili se može pokrenuti ponovni postupak… SVI ONO NE , ma kakvi nema šanse pod svi i sutkinja koja je donijela presudu! I onda……. Tarararan 2011 godina…. Ljeto ja na moru evo prošli tjedan i idem na bankomat dići pare kad ono nemoguće provesti transakciju.. Haahaah kako ne mogu kad znam da imama para? Uzmem token kad ono nemate ni jednu važeću karticu, zovem ja banku (ZABA)– subota praznik uspijem dobiti nekog na prijavi krađe kartica i veli on meni da mi je račun blokiran! ŠOK nevjerica i škrgut zubi , na moru a nemam ni za pljuge!!!!!! Čekaj ponedjeljak, u banku kad tamo mi ne mogu nista reći, trči u finu. U fini red ko do svetog petra no dođem ja i veli meni gospodin uredno prebačenih nogu preko druge stolice da mi je VIP zablokirao račun radi duga od 6881.63 kn!!!!! svima materina i i ništa pakuj kofere u utorak i na finu sa rješenjem iz 2006 god. Gleda tamo žena ništa joj nije jasno, pa opet gleda zove okolo i šalje mene ona u malo veču finu 35 km udaljenu. Dođem ja tamo i veli žena mrtva hladna „dobro gospon taj papir mi bute ostavili i ja bum vam odblokirala račun!“ Pitam ja što samo tako, a veli ona da da. Velim joj da nisam lud da njoj ostavim original, a ona meni automatsku povratnu kartu za bilježnika nek to ovjerim. Dođem do bilježnice sa tim spasonosnim papirom i veli ona meni da mi taj papir ništa ne znači jer gore nema pečata o pravamočnosti presude. Moram napomenuti da se sa tako stručnom, finom, uglađenom i spremnom pomoći bilježnicom nisam još susreo. Zahvalim joj i put do nadležnog suda po taj pečat. Dođem na sud ali ne mogu ući jer ne zadovoljavam dress kod, imama kratke hlaće i japanke. Ode moja i to riješi hvala bogu mislim si to je gotovo i dođem napokon na finu kad ono tamo žena veli odlično kad uplatite 182,00 kn odblokirat ćemo vam račun!!!! ???????? reko MMMMOOOLLLLIMMMM???? Da, nakon sat vremena natezanja i čašćenja svih državnih službenika, hvaljenja ove naše lijepe uređene države popustim ja i stjeram sve k vragu. Da nisu mi uzeli 182 kn nego 210 kn tobože za obradu tog neznam kako da to nazovem. Sad par pitanja dragi forumaši:

Kako može jedan odvjetnik poslati na finu prijedlog za blokadu a ima rješenje staro pet godina u moju korist, a nije obnovljen postupak?

Kako ja kao grešnik ne dobim nikakav poziv na očitovanje opomenu ma bilo šta da se mogu pripremiti na tako nešto? I zadnje najvažnije, jeli to sad to ili mene mogu blokirati svaki parni datum u mjesecu jer svako piskaralo može slati takve naloge, da li se taj postupak može obnoviti, tj da li ja mogu mirno spavati ili ne….. hvala svima ak mi imaju kaj pametnog savjetovati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje iskustvo i savijeti koje mogu dati iz njega.

 

Kako se pripremiti na ovrhu:

 

1.) Ako mislite da Vam prijeti ovrha odnosno pitanje je trenutka kada ce Vam fina sjesti na tekuci, te ako ste u saznanju da imate bilo kakva sredstva na racunu, lijepo odite u banku i pocistite racun prije fine, recimo sjela Vam je placa a ovrha jos nije, fino trk u banku isti dan i novac u jastuk spremiti. U tom slucaju kad legne ovrha, nece Vam uzeti nista jer nista niti nema na racunu, a za drugi mjesec ionako morate srediti zasticeni racun ...

 

2.) Ako ste u minusu, to je malo teze. Inace minus je teska pusiona (ako nemate izvanredna primanja), nikome ga ne preporucujem, banka Vam minus "poklanja" imate od njega koristi samo jednokratno, a kamate placate svaki mjesec. Ako ste u minusu za iznos place ili vise u trenutku kad legne ovrha ste u gabuli. Nisam siguran kako u tom slucaju ide postupak sa bankom. Uglavnom prijeti li Vam ovrha, imate minus ali niste u minusu, ili ste u minusu par sto kuna, poravnajte minus i ODMAH dajte zahtjev da Vam se minus ukine u banci, pogotovo ako je iznos duga ovrhe veci i ako znate da ce otplata trajati godinama ... inace fina ne smije vise ici u vas minus ali nikad ne znate sto se moze dogoditi da Vam i to oteza situaciju.

 

3.) Kreditne kartice. Najverojatnije protuustavno kao i cijela ova protuustavna prica sa finom, u trenutku kad Vam se blokira tekuci, blokirati ce Vam se i kreditna kartica. Dakle ista prica kao sa minusom, pokusajte je isplatiti prije toga, jer placati ce te rate kartice i kamate, ali je NECETE MOCI KORISTI ... dakle zbogom i kartice i eBay i peglanje do rijesenja ovrhe ...

 

4.) Postupak za otvaranje posebnog racuna: Odete u finu, daju vam papir za otvaranje posebnog racuna, to ispunite sa podacima svojeg poslodavca i njegovim podacima, te im nazad predate u fini taj formular. Kada fina to primi Fina salje nalog Vasoj banci u kojoj imate tekuci racun na koji primate placu i koji je sada blokiran, da Vam se uz taj racun otvori i zasticeni racun koji je izuzet od ovrhe.

 

PAZNJA: u trenutku kada vam se taj zasticeni racun otvori, Fina salje (barem bi trebala) dopis Vasem poslodavcu, da Vam placu isplacuje po principu 1/3 njima, 2/3 Vama na taj posebni racun. Dakle POSLODAVAC MORA razdijeliti Vasu placu po tom principu! Dakle niti Fina niti Banka to NE RADE !!!

A tu informaciju ne zna niti Fina niti Banka !!! Ako ih pitate nece Vam znati reci, jer u tom cijelom kaosu sto ga je drzava zakuhala u pokusaju pljacke osiromasenog puka, nitko nista ne zna ... a glava Vam visi ...

 

Sve to bi trebalo dakle pisati u tom dopisu kojeg Fina posalje Vasem poslodavcu kada Vam se napravi zasticeni racun. Ukoliko Vas poslodavac NE PRIMI dopis, nece znati da to mora tako uplatiti i placa ce Vam cijela otici na blokirani racun !!! Tek onda Vam slijede glavobolje, zato treba pripaziti ...

 

Moji komentari ...

 

- Ako imate kredit bilo koje vrste, bog Vam pomogao kao i meni, drzavu to izgleda ne zanima i rate nisu izuzete od ovrhe ...

- Ovaj pljackaski pohod vjerojatno ce se zavrsiti vrlo brzo, ali treba izdrzati, makar se poslalo tuzbu sudu za ljudska prava ili kome vec ...

- Narusena su osnovna prava svakog gradjanina ove drzave, bez mogucnosti bilo kakve protumjere, tuzbe ili obrane ...

- Po 1000ti puta, mali covijek pati i biva pregazen, a debele mesine i ribe plivaju slobodno i jos se k tome smiju nama postenima sto smo radili posteno i k tome sve sto smo imali dali ovoj drzavi, to nam je hvala ...

 

Bog sa Vama svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahahaha...identična situacija samnom,samo što ja nisam plačala svoje račune od Vipa jer sam uzela mobitel na 24mjeseca...pa sam budem,budem,budem i isto dobila ovrhu pa obustavu ovrhe i nakraju su sjeli na tekući i trenutno još sjede...ali meni moji u firmi uplaćuju cijelu plaću na zaštićeni račun!

Meni su na sudu rekli da si sa tom obustavom mogu dupe obrisat jer Vip može opet u vremenu od 10god pokrenut postupak ovrhe.A kamate i dalje idu....btw i meni je sa 2100kn sada dug 7000kn...od 2007god...pa ti vidi:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

imam sličan problem u srijedu idem podnijeti kaznenu prijavu protiv nepoznatog (mislim zagrebačke banke)

Imam račun u Hypo

U zagrebačkoj sam bio jamac za kredit

Bio sam svagdje u fini danas kod svih šefova.

Kažu treba podnijeti zahtjev za retrogradnu isplatu.

Ovi u Zagrebačkoj se smijali.

Ja ću tužiitiiiiiiiiii

U srijedu tek radi državno odvetništvo.

Inače rekli su mi u potrošaču da je to utuživo i da ću vjerojatno? dobiti spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beeroslaw je napisao:

Pozdrav svima,

 

evo jedan današnji svježi primjer, došao DJEČJI DODATAK uplaćen od Grada Zagreba u iznosu 1200 Kn, koji se isplaćuje jednom godišnje, odem u RBA gdje mi je tekući koji imam samo za tu svrhu jer sam nezaposleni hrvatski branitelj, tamo u RBA jadna službenica konstatira da mi je nad tim sredstvima obavljena ovrha jer nisam imao otvoreni "poseban račun" ??, i pošalje me u FINU, tamo nakon šetanja konstatiraju da nemaju veze s tim i objasne mi da DEFINITIVNO nije banka smjela izvršiti ovrhu nad tim sredstvima po zakonu o ovrsi Čl.91 St.3, pod primanjima s osnove socijalne skrbi, ajmo u banku tamo opet nitko nema pojma pozivaju se na svoju pravnu službu i svašta još nešto te da sam si sam kriv jer nisam otvorio poseban račun i opet me pošalju u FINU, tamo opet konstatiraju da APSOLUTNO nisam dužan otvoriti poseban račun pošto je to jednokratna godišnja uplata i da u banci nemaju pojma, ajmo opet u banku e sad definitivno nakon polsatnog dokazivanja ustanovimo da oni nisu smjeli izvršiti tu ovrhu ali jesu jer tako kažu u njihovo pravnoj službi i imaju takav naputak za rad.... NAKON ČITANJA OVOG FORUMA MOLIM JEDNOSTAVAN ODGOVOR ako ga tko ima... što napraviti kada banka evidentno i neosporno izvrši naplatu ovrh

 

 

 

imam sličan problem u srijedu idem podnijeti kaznenu prijavu protiv nepoznatog (mislim zagrebačke banke)

Imam račun u Hypo

U zagrebačkoj sam bio jamac za kredit

Bio sam svagdje u fini danas kod svih šefova.

Kažu treba podnijeti zahtjev za retrogradnu isplatu.

Ovi u Zagrebačkoj se smijali.

Ja ću tužiitiiiiiiiiii

U srijedu tek radi državno odvetništvo.

Inače rekli su mi u potrošaču da je to utuživo i da ću vjerojatno? dobiti spor. e nad sredstvima koja su izuzeta tim zakonom, znači po meni laiku izvrši protuzakonitu naplatu,

1. Da li se obratiti policiji i podiči kaznenu prijavu

2. Da li se obratiti dječjem pravobranitelju zbog ugožavanja dječjih prava

3. Da li se može tražiti odšteta od banke

 

vidim da nisam jedinstveni slučaj, izlaziš iz banke posran i piši kući propalo... Pozzz :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sinrazmetni je napisao:

Moje iskustvo i savijeti koje mogu dati iz njega.

 

Kako se pripremiti na ovrhu:

 

1.) Ako mislite da Vam prijeti ovrha odnosno pitanje je trenutka kada ce Vam fina sjesti na tekuci, te ako ste u saznanju da imate bilo kakva sredstva na racunu, lijepo odite u banku i pocistite racun prije fine, recimo sjela Vam je placa a ovrha jos nije, fino trk u banku isti dan i novac u jastuk spremiti. U tom slucaju kad legne ovrha, nece Vam uzeti nista jer nista niti nema na racunu, a za drugi mjesec ionako morate srediti zasticeni racun ...

 

 

Hehehe. Mislili su i na to. Zar nisi primjetio kako FINA blokira račune najkasnije do 4-og, 5-og u mjesecu? Taman prije, nego što sjedne plaćica 90% građana. :)

 

Zar ne vidiš da je ovo organizirano? Zna se od koga i sa kojim ciljem. Sada će polako padati tužbice..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze li mi itko pomoci!

 

Ovako... na bolovanju sam i idem na dijalizu i za prijevoz mi se isplacuje naknada ali glavni racun mi je blokiran i otvorila sam u banci dodatni racun na koji mi je trebalo sjedati taj prijevoz ali mi je sjelo na blokirani. Dali itko zna sta da napravim? Kome da se javim? Dali mi smije uopce taj prijevoz ulaziti u ovrhu?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eh da blokirana sam..od 4 mjeseca otvorena tzv 35-ica zaštićeni rč. ali i dalje mi se odbija i s tog zaštićenog računa....

s obzirom na činjenicu da ne vidim izlaz....zanima me...ako djelatnik dobije otkaz kao tehnološki višak ili općenito otkaz....ostaje bez primanja....što se dalje događa....vezano za naplatu dugova...kuća na hipoteku (znam uzet će ju banka) ali osoba koja ne radi...dali postoji mogućnost...da me tuže (banka) tj. da traže zatvorsku kaznu...jer ne bih mi imali od čega naplatiti...i još nešto imaju li pravo sjesti na nekretninu moje kćeri što sam joj darivala (na njenom je imenu) općenito....ili ne daj Bože na plaću sina ili kćeri (nismo u zajedničkom kućanstvu)

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je moj slučaj pa bih htio neki savjet kako da rješim ovu situaciju što brže i bezbolnije.

Naime, Fina je provela ovrhu na mojem tekućem računu (srećom samo mali iznos jer sam plaću dobio dva dana prije i sve digao). Naravno otišao sam u Finu da vidim o čemu se radi, tamo mi službenica kaže da su dvije banke kod kojih sam imao kredit (ZABA i POBA) aktivirale zadužnicu na cca 3700 kn. Naravno ostao sam u šoku jer sam kredit u tim banka OTPLATIO u cjelosti prije 3 mjeseca. U FINI ispričam o čemu se radi i kažu da hitno odem u banke i da u ruke dobijem dokumenat pod nazivom "Povlačenje zadužnice" ta de ga odnesem izravno u FINU - Vrtni put ili još neka druga adresa.

Prvo dođem u ZABU, tamo se čude otkud zadužnica, sve je u redu, po računalu je sve ok, ali ipak šefica u Resselovoj nazove nekog u ZABI i gle čuda ipak su poslali zadužnicu makar sam otplatio kredit prije 3 mjeseca. naravno na moje pitanje zašto je došlo do toga odgovor je "što će te,greške se događaju". Tražim ih taj dokumenat da mi daju u ruke ali gle čuda ne daju, da je to nije po zakonu i da će oni poslati izravno u FINU taj dokumenat. Pitam koliko će to trajati a šefica kaže nekoliko mjeseci?????!!!!!!. je li to moguće, pitam kako da primam plaću kaže šefica neka vam poslodavac isplati plaću na ruke, ne vjerujem to što čujem!!!!!! Otiđem u POBU i tamo ista situacija, prvo čuđenje, ali će ipak provjeriti, ostavim telefon, nazovu me i kažu "da naša greška, rješit će se". Opet tražim onaj famozni dokumenat u ruke ali ne daju.

Što da radim, ima li nekog rješenja, kako da dobijem povrat novca koji su mi oduzeli, doduše mali iznos ali opet, to je moj novac koji su mi oteli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sopot je napisao:

Ovo je moj slučaj pa bih htio neki savjet kako da rješim ovu situaciju što brže i bezbolnije.

Naime, Fina je provela ovrhu na mojem tekućem računu (srećom samo mali iznos jer sam plaću dobio dva dana prije i sve digao). Naravno otišao sam u Finu da vidim o čemu se radi, tamo mi službenica kaže da su dvije banke kod kojih sam imao kredit (ZABA i POBA) aktivirale zadužnicu na cca 3700 kn. Naravno ostao sam u šoku jer sam kredit u tim banka OTPLATIO u cjelosti prije 3 mjeseca. U FINI ispričam o čemu se radi i kažu da hitno odem u banke i da u ruke dobijem dokumenat pod nazivom "Povlačenje zadužnice" ta de ga odnesem izravno u FINU - Vrtni put ili još neka druga adresa.

Prvo dođem u ZABU, tamo se čude otkud zadužnica, sve je u redu, po računalu je sve ok, ali ipak šefica u Resselovoj nazove nekog u ZABI i gle čuda ipak su poslali zadužnicu makar sam otplatio kredit prije 3 mjeseca. naravno na moje pitanje zašto je došlo do toga odgovor je "što će te,greške se događaju". Tražim ih taj dokumenat da mi daju u ruke ali gle čuda ne daju, da je to nije po zakonu i da će oni poslati izravno u FINU taj dokumenat. Pitam koliko će to trajati a šefica kaže nekoliko mjeseci?????!!!!!!. je li to moguće, pitam kako da primam plaću kaže šefica neka vam poslodavac isplati plaću na ruke, ne vjerujem to što čujem!!!!!! Otiđem u POBU i tamo ista situacija, prvo čuđenje, ali će ipak provjeriti, ostavim telefon, nazovu me i kažu "da naša greška, rješit će se". Opet tražim onaj famozni dokumenat u ruke ali ne daju.

Što da radim, ima li nekog rješenja, kako da dobijem povrat novca koji su mi oduzeli, doduše mali iznos ali opet, to je moj novac koji su mi oteli.

 

Hmm..ako sam dobro pročitao račun je ostao blokiran i za slijedeću plaću. Osobno bih tražio voditelja poslovnice i zaprijetio mu tužbom i nadao se da neće popustiti pa da mu pošaljem jednu tužbicu. Možda ovaj vaš popusti pa vam izdaju taj dokument. Kažu da je pravo umijeće dobroga i pravednoga.

Malo morgen. Gazi stoku preko tužbi dok ne popuste. Princip kauzaliteta: ako me je...š, naj...ao si. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jankova je napisao:

eh da blokirana sam..od 4 mjeseca otvorena tzv 35-ica zaštićeni rč. ali i dalje mi se odbija i s tog zaštićenog računa....

s obzirom na činjenicu da ne vidim izlaz....zanima me...ako djelatnik dobije otkaz kao tehnološki višak ili općenito otkaz....ostaje bez primanja....što se dalje događa....vezano za naplatu dugova...kuća na hipoteku (znam uzet će ju banka) ali osoba koja ne radi...dali postoji mogućnost...da me tuže (banka) tj. da traže zatvorsku kaznu...jer ne bih mi imali od čega naplatiti...i još nešto imaju li pravo sjesti na nekretninu moje kćeri što sam joj darivala (na njenom je imenu) općenito....ili ne daj Bože na plaću sina ili kćeri (nismo u zajedničkom kućanstvu)

 

hvala

 

Nema zatvora..ako do toga dođe, pola Hrvatske će u bajbokanu. :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj zaštičeni račun se zato tako i zove da se njega nesmije dirati,nije mi jasno kako ti onda i sa tog računa uzimaju novce???

Ja npr imam blokiran račun,od strane vipa i meni moji u firmi ostatak plaće,kad se odbiju krediti uplaćuju na taj zaštičeni.

Čak i prijevoz i regres sve mi uplaćuju na taj zaštičeni račun,a ovrha na običnom računu i dalje stoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sopot

sve sto se traži od administracije potrebno je tražiti pismeno (preporučeno i sa povratnicom )ili da kopija pismena bude potpisana i sa žigom ovjerena kao potvrda da je pismeno (zahtjev)zaprimljen.

kad si otplatio kredit trebao si od banke tražiti povrat sredstava za osiguranje kredita (zadužnice ,mjenice...)

 

obrati se Općinskom državnom odvjetništvu radi podnošenja kaznene prijave.(ponijeti kopije potvrda o isplaćenom kreditu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako imam jedno pitanje na što mi treba hitna pomoć. Naime upoznata sam u sav taj zakon o Fini i ovrhama i sve mi je to apsolutno jasno.

Naime ukratko, od 12mj račun mi blokiran imala sam više ovrha, ukupno dug 1.1.2011 bio je oko 13.000kn, 18.2 stanje na mojem blokiranom računu je bilo oko 10.000kn te su tada naplatili taj jedan dio,e sada od 18.2 do 29.6 nisu mi apsolutno ništa skinuli iako je na računu bilo oko 4tisuća kuna što bi bilo dosta da se dugovanje podmiri, no u međuvremenu je stigla ovrha od tele2 što je uvećalo sve to dugovanje na nekih 8.000kn, i tako oni meni skinu onih 4.000 što je bilo na računu i dovedu me u NEDOPUŠTENO PREKORAČENJE za 4.086kn.

Odem ja u banku oni meni da je to do fine, odem u finu ne ne banka je, odem opet u banku i ne odustajem, dobijem razgovor sa direktoricom,koja to proslijeđuje na pravnu službu, nakon 5dana odgovor nisu oni krivi,službenica mi preko telefona govori da se žalim. E sada meni na to nedopušteno prekoračenje ide dnevna kamata i troškovi slanja opomene, u banci sam odmah naglasila da ja to neću platiti i da nije moja krivica. malo sam čitala novi zakon i nisu to smjeli napraviti, sada me zanima da li imam osnove po pravnom pitanju kojima im recimo mogu prijetiti tj da mi se to više riješi.

Molim pomoć ako itko zna što činiti, spremam veliko pismo žalbe sa člancima zakona koje su prekršili, pa da znam ukoliko imam osnove mogu i odvjetnika uzeti da tako riješim ako drugačije ne ide,jer ja jesam dužnik i ne bježim od toga redovno sve skidaju sa plaće ali da me ovako pokopaju to ne dam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sunny87 je napisao:

Ovako imam jedno pitanje na što mi treba hitna pomoć. Naime upoznata sam u sav taj zakon o Fini i ovrhama i sve mi je to apsolutno jasno.

Naime ukratko, od 12mj račun mi blokiran imala sam više ovrha, ukupno dug 1.1.2011 bio je oko 13.000kn, 18.2 stanje na mojem blokiranom računu je bilo oko 10.000kn te su tada naplatili taj jedan dio,e sada od 18.2 do 29.6 nisu mi apsolutno ništa skinuli iako je na računu bilo oko 4tisuća kuna što bi bilo dosta da se dugovanje podmiri, no u međuvremenu je stigla ovrha od tele2 što je uvećalo sve to dugovanje na nekih 8.000kn, i tako oni meni skinu onih 4.000 što je bilo na računu i dovedu me u NEDOPUŠTENO PREKORAČENJE za 4.086kn.

Odem ja u banku oni meni da je to do fine, odem u finu ne ne banka je, odem opet u banku i ne odustajem, dobijem razgovor sa direktoricom,koja to proslijeđuje na pravnu službu, nakon 5dana odgovor nisu oni krivi,službenica mi preko telefona govori da se žalim. E sada meni na to nedopušteno prekoračenje ide dnevna kamata i troškovi slanja opomene, u banci sam odmah naglasila da ja to neću platiti i da nije moja krivica. malo sam čitala novi zakon i nisu to smjeli napraviti, sada me zanima da li imam osnove po pravnom pitanju kojima im recimo mogu prijetiti tj da mi se to više riješi.

Molim pomoć ako itko zna što činiti, spremam veliko pismo žalbe sa člancima zakona koje su prekršili, pa da znam ukoliko imam osnove mogu i odvjetnika uzeti da tako riješim ako drugačije ne ide,jer ja jesam dužnik i ne bježim od toga redovno sve skidaju sa plaće ali da me ovako pokopaju to ne dam.

 

 

Dali si ti imala dopušteno prekoračenje po računu 4000kn i na to još svojih extra novaca 4000kn,pa ti je ovrha uzela svih 8000kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ti nisam imala niti dopušteno prekoračenje a kamoli nešto drugo, još od prošle godine (2010) 1mjesec su mi ukinuli minus tak da to niti nemam, tak da su mi uzeli 4000kn što je bilo na blokiranom računu te su me doveli u nedozvoljeno sa uzimanjem još 4000kn , i na to mi ide dnevna kamata i svako slanje opomene o nedopuštenom,ali sam u banci jasno dala do znanja da ja to platiti neću da to moja krivica nije te da moj poslodavac svaki mjesec uredno 1/3 uplaćuje na taj blokirani račun a u zakonu jasno piše da banka smije uzeti samo RASPOLOŽIVI iznos...

pa me to jako zbunjuje jer koliko sam se raspitivala to nisu smjeli napraviti, pa me sam zanima to pravno pitanje jer znam da sa prijetnjama se sve može riješiti samo trebam znati da li imam osnove :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da imaš osonove jer taj minus je bio novac od banke i ako si ti bila u nedozvoljenom minusu a novci su sjeli i fina je to uzela to se nije smjelo,a tome je kriva banka jer su oni ti koji šalju obavijest Fini da ti imaš raspoloživ iznos na računu.Ja imam isto blokiran račun i dozvoljeni minus u kojem jesam naravno i svki mjesec uplatim na taj račun 50kn kamate za korištenje toga minusa što sebi banka uzima,a bez obzira što je račun blokiran.Ja da sam na tvome mjestu ja bi napisala opomenu pred tužbu u kojoj objasni da su nezakonito dozvolili podmirivanje ovrhe sa svojim novcima a tebe terete i nabijaju kamatu i to naslovi na upravu banke,na ruke direktora.Mada takvih situacija ima jako puno tako da...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim pomoc,

obrt zatvoren 2006. godine. ostalo dugova prema dobavljacima i porezoj. sad su mi blokirali preko fine sve racune za 300.000,00 kn.

1/3 place sjeda na taj racun i to je oko 1.200,00 kn. zanima me kolike su kamate i kako i tko ih obracunava.

meni to izgleda ovako:

-svaki mjesec se uplacuje 1/3 place(1.200,00 kn) a to nije dosta ni za kamate, znaci uplacujes a dug se ne smanjuje nego si sve vise duzan.

-ocito je da se to na ovaj nacin nemoze otplatit pa me zanima ima li tu kakva zastara na dugove prema dobavljacima i poreznoj i ako ima kada je to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rotterdam je napisao:

molim pomoc,

obrt zatvoren 2006. godine. ostalo dugova prema dobavljacima i porezoj. sad su mi blokirali preko fine sve racune za 300.000,00 kn.

1/3 place sjeda na taj racun i to je oko 1.200,00 kn. zanima me kolike su kamate i kako i tko ih obracunava.

meni to izgleda ovako:

-svaki mjesec se uplacuje 1/3 place(1.200,00 kn) a to nije dosta ni za kamate, znaci uplacujes a dug se ne smanjuje nego si sve vise duzan.

-ocito je da se to na ovaj nacin nemoze otplatit pa me zanima ima li tu kakva zastara na dugove prema dobavljacima i poreznoj i ako ima kada je to?

 

Ako primaš plaću preko računa i imaju ti šta uzimat,a s obzirom da je dug toliko veliki prema tvojim primanjima,plaćat ćeš dok si živ :place:

Inače apsolutna zastara je nakon 10god od dana donešenog rješenja od suda,ako se u tom roku ne uspiju naplatit ili ne pokrenu novi postupak ovrhe.

Tako da ako nemaš mogućnosti to podmiriti najbolje da primaš plaću na ruke i da nemaš ništa na svoje ime,stan,auto,zemlju...a, kamata je 14% godišnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kamata je od početka ovog mjeseca 12 %, ali bi ovdje bilo bitnije vidjeti tko je uopće "sjeo" na račun odnosno tko se od svih vjerovnika naplaćuje, a tko još stoji u redoslijedu. Pu u pravilu ima veće mogućnosti ovrhe od drugih vjerovnika, a ima i prednost u naplati. S obzirom na visinu ukupnog duga, možda bi se moglo nagoditi s pojedinim vjerovnicima i vidjeti je li moguće otpisati barem dio kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pomoci.

Jos me zanima da li se kamate racunaju na cijeli iznos blokade koji je vec sa dosadasnjim kamatama zbrojen ili na glavnicu pojedinog potrazivanja pa se doda na ukupni dug?

A sto se tice nagodbe sa pojedinim dobavljacima vjerovatno im moras nesto ponudit da bi ti isli na ruku i otpisali kamate kao npr. da ces otplatit glavnicu odmah nagodbom pa da ti oni otpisu dug.Ali za to treba imat novce na hrpi pa onda ici pregovarat ili..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rotterdam je napisao:

Hvala na pomoci.

Jos me zanima da li se kamate racunaju na cijeli iznos blokade koji je vec sa dosadasnjim kamatama zbrojen ili na glavnicu pojedinog potrazivanja pa se doda na ukupni dug?

A sto se tice nagodbe sa pojedinim dobavljacima vjerovatno im moras nesto ponudit da bi ti isli na ruku i otpisali kamate kao npr. da ces otplatit glavnicu odmah nagodbom pa da ti oni otpisu dug.Ali za to treba imat novce na hrpi pa onda ici pregovarat ili..

 

Kamate se računaju na glavnicu pojedinog potraživanja,koja kreće od dana kada je dugovanje nastalo.

A nagodbu za otpis kamate,pogotovo kod poreza možeš dobiti ali kada dođeš sa novcima.Nema nagodbe da ti otpišu pa ćeš ti to platit jednog dana kad tad!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

došla plaća....

u banci iznenađenje, blokiran račun...

sutra u fini plati 50 kn za specifikaciju ovršnog prijedloga..

odi u poreznu i spoznaj da su upsss POGRIJEŠILI jer su 2005.g. Zagrebačkoj banci poslali prijedlog za ovrhu koji je nakon 2 dana u cijelosti uplaćen i svi dugovi prema poreznoj upravi svedeni na O kn 2005.g. Zagrebačka banka bez provjere stanja u poreznoj upravi 27.12.2010.g.(aljkavo i neprofesionalno) samo pobere papire i pošalje fini meni blokan račun....

dobij rješenje od porezne da je sve čisto i odi opet u finu gdje čuda skinuli novac i poslali poreznoj.... oni nemaju veze sa tim jer je sve prema zakonu....., vrati se u poreznu i podnesi zahtjev da kada novac sjedne u poreznoj, taj isti tvoj novac vrate tebi na račun....., jer upss znate greška ali znajte vi niste jedini....ima toga kolko oćeš...

rezime.....

cca izgubljen jedan dan...

10mg... apaurina

10 dana čekanja da ti porezna vrati tvoju lovu

spoznaja da živiš u Hrvatskoj Neprocjenjivo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija