Jump to content

OPG koji nije u sustavu PDV-a


FrankoB

Preporučene objave

Zanimaju me sljedeće stvari, nigdje nemogu naći točne informacije, i nisam siguran da li sam dobro shvatio, zato tražim pomoć na forumu

 

sve se odnosi na OPG koji nije u sustavu PDV-a

 

1. ako registriram OPG na svom zemljištu, mogu ali i nemoram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje

 

2. sve što kupujem a potrebno je za OPG nemoram plaćati PDV ili plaćam PDV na sve što kupujem, ali izdajem račune bez PDV-a

 

3. u slučaju da određeni proizvodi nisu prisutni na hrvatskom tržištu da li moram plaćati carinu prilikom uvoza

 

4. da li je potrebno imati knjigovođu, tj. voditi knjige

 

5. na koji način mogu prodati proizvod kupcu

 

6. koja se sva zanimanja/grane mogu registrirati kao OPG, za ovu kojom se želim baviti znam da je, zanimaju me sve ostale

 

7. Da li su mogući poticaji za OPG koji nije u sustavu PDV-a

 

8. Da li mogu imati pečat

 

9. Da li mogu naručivati samplove iz inozemstva, u svrhu unaprijeđivanja OPG-a

 

10. Što točno trebam plaćati državi, ili što država treba plaćati meni

 

11. Koliko košta ukidanje OPG-a, je li to moguće napraviti trenutno

 

12. Što se događa s opremom kupljenom sa poticajem nakon ukidanja OPG-a

 

13. Ako OPG nije u sustavu oporezivanja i neželim zdravstveno i mirovinsko osiguranje da li moram išta plačati državi ili nekome drugom

 

14. Da li me država tretira kao zaposlenog ili nezaposlenog

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ako registriram OPG na svom zemljištu, mogu ali i nemoram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje

 

-to nema veze s vlasništvom, bitno je to da li ste umirovljenik, u radnom odnosu ili nezaposlen?

 

sve što kupujem a potrebno je za OPG nemoram plaćati PDV ili plaćam PDV na sve što kupujem, ali izdajem račune bez PDV-a

 

-jeste li se prijavili u poreznoj upravi u registar poreznih obveznika?

 

3. u slučaju da određeni proizvodi nisu prisutni na hrvatskom tržištu da li moram plaćati carinu prilikom uvoza

-mislim da se carina mora plaćati , ali to možete nazvati u carinarnicu pa ih pitati, oni će vam najbolje reći

 

da li je potrebno imati knjigovođu, tj. voditi knjige

-ako ste dobili poticaje od države preko 24 tisuće kuna , onda bi se trebali prijaviti u RPO , ako ste prešli prag od 85 000 kn onda morate u sustav pdv-a i voditi knjige

 

na koji način mogu prodati proizvod kupcu

-što konkretno mislite? ako prodate nešto, izdate toj osobi račun, naravno ako vodite knjige

 

koja se sva zanimanja/grane mogu registrirati kao OPG, za ovu kojom se želim baviti znam da je, zanimaju me sve ostale

-imate stranice ministarstva poljoprivrede i turizma, pa si pogledajte, seoski turizam, iznajmljivanje, prodaja vlastitih proizvoda, poljoprivredne djelatnosti...itd

 

Da li su mogući poticaji za OPG koji nije u sustavu PDV-a

-to nema veze sa pdv-om

 

-bilo bi puno jednostavnije da ste konkretno opisali da li imate opg, radite li..itd

 

najbolje da odete na stranicu porezne uprave i skinete si njihovu brošuru u kojok vam sve lijepo piše o opg-u :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Ja sam nazaposlen, i nemam registriran OPG. Želim se baviti poljoprivredom, a budući da nemam prevelikh početnih sredstava a ipak želim prodati mogući proizvod, tj. prvih godina sigurno neću imati primanja veća od 85000 kn, želio bih proći najjeftinije moguće. Tako da bih želio registrirati OPG koji nije u sustavu PDV-a, neplaćati zdravstveno i mirovinsko, niti staž, sve dok nebudem imao dovoljno proizvoda za prodati kada bih ušao u sustav PDV-a.

 

Ako je ovo moguće žalio bih dobiti potvrdan odgovor.

 

Zanima me točno što bih ja trebao plaćati državi u navedenom slučaju.

 

Nemogu naći brošuru na stranicama porezne uprave nalaze se pretežno brošure za poreze, a tražilica im neradi. Link bi bio više nego poželjan.

 

-jeste li se prijavili u poreznoj upravi u registar poreznih obveznika?

 

molim pojašnjenje, ako OPG nije u sustavu PDV-a, što to neznači da nisam porezni obveznik

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u toj brošuri nisam dobio odgovore na moja pitanja, govori samo o obrtu i normalnom OPG-u

 

nepiše ništa jasno i glasno o OPG-u koji nije u sustavu PDV-a

 

katastrofalno napisano

 

tj. što je OPG koji nije u sustavu PDV-a

kako funkcionira

koje su mane

što sve može a što ne

 

to su krucijalna pitanja

 

sramotno je da nepostoji jedna jedina brošura o OPG-u, a kamo li brošura o OPG-u koji nije u sustavu PDV-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slijedom Vaših upita, dajem kratke odgovore:

 

1. Ako registrirate OPG morate plaćati obvezna osiguranja (mirovinsko i zdravstveno),Zakon o mirovinskom osiguranju, čl.12. (osnovice za plaćanje doprinosa za 2011. u Narodnim Novinama br.133/10)

 

2. PDV plaćate po svim računima (osim po onima gdje su robe/usluge oslobođene PDV-a i dobavljača koji nisu u sustavu PDV-a), i to bez obzira da li jeste ili niste sami u sustavu PDV-a ali taj plaćeni PDV po zaprimljenim računima ne možete koristiti kao pretporez u poslovanju svog OPG-a ako Vi niste u sustavu PDV-a.

Jednako tako, ako sami niste u sustavu PDV-a tada niti ne možeteizdavati račune s iskazanim PDV-om.

 

3. U slučaju da uvozite robu iz inozemstva plaćate carinu i PDV pri uvozu.

 

4. Ukoliko prijavite paušalno oporezivanje poreza na dohodak OPG-a tada ne morate imati knjigovođu, ukoliko prijavite oporezivanje porezom na dohodak temeljem poslovnih knjiga ili uđete u sustav PDV-a, trebate.

 

5. Prodane proizvode naplaćujete od kupca temeljem izdanog računa ili otkupnog bloka.

 

6. OPG može registrirati sljedeće djelatnosti:

voćarstvo,pčelarstvo,ratarstvo,peradarstvo,vinarstvo,vinogradarstvo,stočarstvo,ribarstvo i povrtlarstvo.

 

7. Da, mogući su poticaji bez ulaska u sustav PDV-a

 

8. Da, možete izraditi pečat

 

9. Samplovi iz inozemstva ? (molim pojasniti)

 

10. Ovisno koji model oporezivanja odaberete ovisi što plaćate državi (mirovinsko,zdravstveno,porez na dohodak-po knjigama ili paušalno, PDV).

 

11. Ispis iz registra OPG-a je brz i relativno jeftin (par dana i par stotina kuna,cca 150,00)

 

12. Nakon ukidanja OPG-a za kupljenu opremu koja Vam je u popisu dugotrajne imovine radite račun (jednostavno objašnjeno-sami sebi)

 

13. Ako OPG i nije u sustavu oporezivanja porezom na dohodak, morate plaćati mirovinsko i zdravstveno, osim ako niste obvezni po katastarskom prihodu (pogledajte čl.12.Zakona o mirovinskom osiguranju).

 

14. Ne, država Vas ne tretira kao zaposlenog (zaposlenici su osobe koje stječu dohodak nesamostalnim radom-dobijaju plaću) a niti kao nezaposlenog, Vi ste poljoprivrednik, osoba koja ostvaruje dohodak samostalnim radom i osiguranik obveznih doprinosa.

 

Pogledajte malo Podforum "Obrti", budući da imate dosta odgovora o oporezivanju porezom na dohodak,paušalnom oporezivanju i sl.

 

Također pogledajte i ovaj link:

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1910-opg-mirovinsko-i-socijalno-osiguranje

 

Budući da je poslovanje OPG-a poslovanje fizičkih osoba, ovu temu ćemo prebaciti u Podforum "Obrti".

Ostavljam je u "Trgovačkom pravu", neko vrijeme da bi ste vidjeli ovu obavijest !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"11. Ispis iz registra OPG-a je brz i relativno jeftin (par dana i par stotina kuna,cca 150,00)

 

12. Nakon ukidanja OPG-a za kupljenu opremu koja Vam je u popisu dugotrajne imovine radite račun (jednostavno objašnjeno-sami sebi)"

Da li se na taj račun ,tj.na tu dugotrajnu imovinu mora platit PDV ,iako ta imovina nije kupljena nego je od prije bila moje vlasništvo ?Meni su u poreznoj rekli da na sve,tj.na procjenjenu imovinu moram platit PDV.Može li pojašnjenje oko ovoga.

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina koju ste kao vlasnik OPG-a unijeli tj. koristili u OPG-u kao svoju osobnu imovinu na koju je već pri nabavi plaćen porez (PDV,porez na promet) kao da je kupljena za krajnju potrošnju, ako po zatvaranju OPG-a ostaje za Vaše privatne potrebe, nema porezne obveze (ne morate obračunati PDV) budući da je na tu imovinu porez već jednom plaćen.

 

Osim toga, u smislu odredbe čl.2. Zakona o PDV-u (Narodne novine br.47/95,106/96,164/98 i 105/99), u ovom slučaju ne postoji isporuka jer su isporučitelj i primatelj dobra ujedinjeni u jednoj osobi, a ne radi se o slučaju vlastite potrošnje u smislu odredbe čl.2., st.1.,t.2. Zakona o PDV-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovorima. Ja sam u međuvremenu nazvao gospodarski odjel i pitao u vezi OPG-a. Rečeno mi je da ako OPG nije u sustavu PDVa nemoram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

 

Također ovo je izvod s jedne druge stranice koji sam našao.

 

scan iz "mljekarskog lista"

 

Ulazak poljoprivrednika u sustav oporezivanja

 

Važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja

 

Zakonom o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju donesenim u NN 83/09., s izmjenama i dopunama u NN 153/09. i NN 60/10., obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja predaju Zahtjev za poticaj od 1. siječnja 2011. godine veći od 24.000,00 kuna dužna su uza zahtjev priložiti i dokaz o prijavi u račune poreznih obveznika.

U račune poreznih obveznika (RPO) dužan je prijaviti se nositelj Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva (OPG) koji predaje Zahtjev za poticaj u iznosu većem od 24.000,00 kuna. Osim prihoda od poticaja, OPG može imati i prihode na žiroračun od prodaje proizvedenih poljoprivrednih proizvoda ili usluga (npr. košnje trave), ovisno kojom se poljoprivrednom proizvodnjom OPG bavi. Ako su ovi prihodi manji od 85.000,00 kuna ne predstavljaju obvezu prijave u RPO.

Prijavom u RPO, nositelj OPG-a postaje porezni obveznik sa svim obvezama prema državi kao i svaka druga fizička osoba koja je registrirala gospodarsku djelatnost, npr. obrt, dakle obvezan je plaćati porez na ostvareni dohodak na kraju obračunskog razdoblja. Osim toga, dužan je plaćati i obvezne doprinose odnosno doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Prijavu u RPO, OPG treba obaviti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu.

 

Koji način oporezivanja izabrati?

Ovisno o veličini OPG-a, poticaju koje ono prima, planovima o budućem poslovanju, visini prihoda koji ostvaruje u jednoj poslovnoj godini, a poslovna godina računa se od 1. siječnja pa do 31. prosinca, OPG treba donijeti odluku o načinu oporezivanja. Ako je riječ o OPG-u s godišnjim prihodom otprilike do 85.000,00 kuna, a u ukupne prihode ubrajaju se svi primici na žiroračun od poticaja, prodaje roba ili usluga (ističemo na žiroračun, jer se poticaji više neće isplaćivati na tekuće račune niti štedne knjižice kako je to do sada bilo moguće, već isključivo na poslovne žiroračune), tada je to !,mali OPG" i može izabrati dva načina oporezivanja, i to: porez na dohodak kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz poslovnih knjiga te paušalno oporezivanje.

 

Porez na dohodak

OPG koji se odluči za ovakav način oporezivanja dužan je vodi-njige, utvrđivati rezultat poslovanja - dohodak/gubitak prema iskazanim primicima/izda-cima u poreznom razdoblju, sukladno načelu blagajne, što znači da u primitke ulazi sve ono što je naplaćeno u poreznom razdoblju, dakle primljeno na žiroračun u razdoblju od 1. siječnja pa do 31. prosinca, a u izdatke sve ono što je plaćeno u istom razdoblju i odnosi se na djelatnost poljoprivrede, a ne odnosi se na kupnju dugotrajne imovine jer za to postoje određeni zakonski propisi koji ne dopuštaju da se u izdatke knjiži kupnja dugotrajne imovine, već samo njihova otpisana vrijednost. Ovakav način oporezivanja za "mali OPG" je nepovoljan, s obzirom na to da iziskuje troškove u smislu računovođe, koji će na temelju zakonskih propisa ažurno evidentirati poslovne promjene, obračunati amortizaciju, izrađivati porezne prijave na kraju godine, davati porezne savjete i, dakako, mjesečno naplaćivati svoju uslugu.

Mjesečni predujam poreza na dohodak ovakvom poreznom obvezniku određuje se nakon predaje prve porezne prijave, što znači da prve godine nije obveznik plaćanja poreza na dohodak. Predujam poreza na dohodak određuje nadležna ispostava Porezne uprave prema mjestu stanovanja poreznog obveznika, donošenjem rješenja, a na temelju ostvarenog dohotka koji je prijavio u svojoj poreznoj prijavi nakon prve godine poslovanja. Ukoliko je ovaj predujam prema procjeni poreznog obveznika previsok a primici u drugoj godini poslovanja znatno niži od prethodne godine, porezni obveznik može podnijeti zahtjev za smanjenjem predujma poreza na dohodak, i to na temelju izvatka iz J svojih poslovnih knjiga iz kojih dokazuje smanjeni dohodak u odnosu na doneseno rješenje. Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti.

 

Paušalno oporezivanje

"Mali OPG" može izabrati paušalni način oporezivanja, ako je SAM prijavljen kao nositelj OPG-a, dakle nije u supoduzetništvu s još nekim od članova kućanstva. Ovo je najpovoljniji način oporezivanja za male OPG, a znači da nema troškova oko vođenja poslovnih knjiga, jer ovakav porezni obveznik nije dužan niti ne može

prijeći 85.000,00 kuna. Važno je napomenuti da Porezna uprava ima uvid u žiroračune poreznih obveznika i može, ukoliko primijeti da je prihod na žirora-čun ovakvog poreznog obveznika veći od 85.000,00 kuna, ukinuti rješenje o godišnjem dohotku i porezu na dohodak u paušalnom iznosu i donijeti novo rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak, a porezni obveznik dužan je voditi poslovne knjige koje su propisane Zakonom o porezu na dohodak, ali u tom slučaju i prijaviti se u sustav Poreza na dodanu vrijednost.

 

Tko je obavezan prijaviti se u PDV?

Već u prethodnom poglavlju mogli ste primijetiti daje obveznik Poreza na dodanu vrijednost ili ukratko PDV-a onaj OPG koji ostvari primitke veće od 85.000,00 kuna u jednoj poslovnoj godini.

Dakle, sada je već jasno da obveznik PDV-a mora i voditi poslovne knjige. Prijavu u registar PDV-a porezni obveznik dužan je učiniti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu, osim u slučaju da se u tijeku godine prijavi u Registar poljoprivrednih proizvođača, ili pak registrira obrt, trgovačko društvo ili zadrugu. Tada obveznik PDV-a može postati u tijeku godine, dobrovoljno, na početku obavljanja djelatnosti.

"Mali poljoprivrednici" koji tijekom godine ostvaruju primitke - isporuke roba ili usluga ispod 85.000,00 kuna trebaju biti oprezni pri donošenju dobrovoljne odluke o ulasku u sustav PDV-a, jer su u sustavu PDV-a nakon dobrovoljnog ulaska dužni ostati sljedećih pet godina. Za ulazak u sustav PDV-a mogu se odlučiti ako tijekom godine planiraju kupiti dugotrajnu imovinu značajne vrijednosti na temelju koje mogu priznati pretporez, ili ukoliko već unaprijed znaju da će povećati primitke od isporuke roba/usluga ili pak proširiti djelatnost.

Porezni obveznik koji je u prethodnoj godini ostvario primitke veće od 85.000,00 kuna po sili zakona dužan je prijaviti se u registar PDV-a. Prijavu u registar obveznika PDV-a potrebno je obaviti na obrascu P-PDV.

 

 

Obvezni doprinosi

Ovisno o izboru načina oporezivanja, svaki porezni obveznik dužan je uplaćivati za sebe kao nositelja obvezne doprinose. Obvezni doprinosi su: doprinos za mirovinsko osiguranje 1. i 2. stup, doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu. U vrijeme kada uplaćuje obvezne doprinose poreznom obvezniku priznaje se i staž osiguranja.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva ima tri mogućnosti i osnovice za plaćanje doprinosa: djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno i djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige

Na temelju rješenja nadležne ispostave Porezne uprave, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige dužna je plaćati obvezne doprinose od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 4243,80 kuna, a ukupni doprinosi iznose 1506,55 kuna, uplaćuju se na propisane uplatne račune do 15. u mjesecu za prethodni mjesec prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 15% iznosi 636,57 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 212,19 kn,

• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 636,57 kn,

• doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 21,22 kn.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno dužna je plaćati obvezne doprinose na osnovicu od 3086,40 kuna, ukupni doprinosi iznose 1095,67 kuna, također se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, a prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1, stup 15% iznosi 462,96 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 154,32 kn,

Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti

• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 462^96 kn,

• doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 15,43 kn.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik

Poljoprivrednici koji se nisu prijavili u porezne obveznike, a obvezne doprinose uplaćuju radi staža osiguranja, na temelju rješenja dužni su to učiniti od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 2700,60 kuna. Doprinosi ukupno iznose 17,5% odnosno 472,61 kunu, prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 5% iznosi 135,03 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 135,03 kn,

• doprinos za zdravstveno osiguranje 7,5% iznosi 202,55 kn.

 

Što savjetovati malim poljoprivrednicima?

tz svega navedenog važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja, što ovisi, kao što sam već napomenula, o visini predviđenog prihoda, investicijskom ulaganju u poljoprivrednu proizvodnju, s tim da se nikako ne smiju smetnuti s uma i rashodi koji će se svaki mjesec morati uplaćivati ulaskom u sustav oporezivanja. Stoga, oprez s donošenjem odluke i sretno!

 

Zanima me na što se odnosi ovo posljednje tj. Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik

 

Dodatno me zanima sljedeće recimo da OPG broji 10 članova obitelji, da li to znači da se za svakog pojedinca treba plaćati zdravstveno i mirovinsko.

 

I sljedeći slučaj recimo da član obitelji koji je u mirovini registrira na svoje ime OPG jer je vlasnik zemljista, budući da je u mirovini nemora plaćati mirovnsko i zdravstveno, je ji to točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

pozdrav ljudi moji,čitam sve i svašta ali nikako odgovora na moje pitanje :-? evo pred koji par tjedana otvorila sam opg i sada sam dobila danas od mirovinskog da im se moram javiti sa svima potrebnim dokumentima kojima su mi napisali jer ću si morati plačati mirovinsko i zdrastveno,nisam u sustavu pdv-a

dali ko zna dali se mora plačati mirovinsko i socijalno ili ne

ima li tko već kakva iskustva ili sam jedina?

neznam što napraviti

kome da se obratim?

unaprijed hvala...

FrankoB je napisao:

Puno hvala na odgovorima. Ja sam u međuvremenu nazvao gospodarski odjel i pitao u vezi OPG-a. Rečeno mi je da ako OPG nije u sustavu PDVa nemoram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

 

Također ovo je izvod s jedne druge stranice koji sam našao.

 

scan iz "mljekarskog lista"

 

Ulazak poljoprivrednika u sustav oporezivanja

 

Važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja

 

Zakonom o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju donesenim u NN 83/09., s izmjenama i dopunama u NN 153/09. i NN 60/10., obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja predaju Zahtjev za poticaj od 1. siječnja 2011. godine veći od 24.000,00 kuna dužna su uza zahtjev priložiti i dokaz o prijavi u račune poreznih obveznika.

U račune poreznih obveznika (RPO) dužan je prijaviti se nositelj Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva (OPG) koji predaje Zahtjev za poticaj u iznosu većem od 24.000,00 kuna. Osim prihoda od poticaja, OPG može imati i prihode na žiroračun od prodaje proizvedenih poljoprivrednih proizvoda ili usluga (npr. košnje trave), ovisno kojom se poljoprivrednom proizvodnjom OPG bavi. Ako su ovi prihodi manji od 85.000,00 kuna ne predstavljaju obvezu prijave u RPO.

Prijavom u RPO, nositelj OPG-a postaje porezni obveznik sa svim obvezama prema državi kao i svaka druga fizička osoba koja je registrirala gospodarsku djelatnost, npr. obrt, dakle obvezan je plaćati porez na ostvareni dohodak na kraju obračunskog razdoblja. Osim toga, dužan je plaćati i obvezne doprinose odnosno doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Prijavu u RPO, OPG treba obaviti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu.

 

Koji način oporezivanja izabrati?

Ovisno o veličini OPG-a, poticaju koje ono prima, planovima o budućem poslovanju, visini prihoda koji ostvaruje u jednoj poslovnoj godini, a poslovna godina računa se od 1. siječnja pa do 31. prosinca, OPG treba donijeti odluku o načinu oporezivanja. Ako je riječ o OPG-u s godišnjim prihodom otprilike do 85.000,00 kuna, a u ukupne prihode ubrajaju se svi primici na žiroračun od poticaja, prodaje roba ili usluga (ističemo na žiroračun, jer se poticaji više neće isplaćivati na tekuće račune niti štedne knjižice kako je to do sada bilo moguće, već isključivo na poslovne žiroračune), tada je to !,mali OPG" i može izabrati dva načina oporezivanja, i to: porez na dohodak kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz poslovnih knjiga te paušalno oporezivanje.

 

Porez na dohodak

OPG koji se odluči za ovakav način oporezivanja dužan je vodi-njige, utvrđivati rezultat poslovanja - dohodak/gubitak prema iskazanim primicima/izda-cima u poreznom razdoblju, sukladno načelu blagajne, što znači da u primitke ulazi sve ono što je naplaćeno u poreznom razdoblju, dakle primljeno na žiroračun u razdoblju od 1. siječnja pa do 31. prosinca, a u izdatke sve ono što je plaćeno u istom razdoblju i odnosi se na djelatnost poljoprivrede, a ne odnosi se na kupnju dugotrajne imovine jer za to postoje određeni zakonski propisi koji ne dopuštaju da se u izdatke knjiži kupnja dugotrajne imovine, već samo njihova otpisana vrijednost. Ovakav način oporezivanja za "mali OPG" je nepovoljan, s obzirom na to da iziskuje troškove u smislu računovođe, koji će na temelju zakonskih propisa ažurno evidentirati poslovne promjene, obračunati amortizaciju, izrađivati porezne prijave na kraju godine, davati porezne savjete i, dakako, mjesečno naplaćivati svoju uslugu.

Mjesečni predujam poreza na dohodak ovakvom poreznom obvezniku određuje se nakon predaje prve porezne prijave, što znači da prve godine nije obveznik plaćanja poreza na dohodak. Predujam poreza na dohodak određuje nadležna ispostava Porezne uprave prema mjestu stanovanja poreznog obveznika, donošenjem rješenja, a na temelju ostvarenog dohotka koji je prijavio u svojoj poreznoj prijavi nakon prve godine poslovanja. Ukoliko je ovaj predujam prema procjeni poreznog obveznika previsok a primici u drugoj godini poslovanja znatno niži od prethodne godine, porezni obveznik može podnijeti zahtjev za smanjenjem predujma poreza na dohodak, i to na temelju izvatka iz J svojih poslovnih knjiga iz kojih dokazuje smanjeni dohodak u odnosu na doneseno rješenje. Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti.

 

Paušalno oporezivanje

"Mali OPG" može izabrati paušalni način oporezivanja, ako je SAM prijavljen kao nositelj OPG-a, dakle nije u supoduzetništvu s još nekim od članova kućanstva. Ovo je najpovoljniji način oporezivanja za male OPG, a znači da nema troškova oko vođenja poslovnih knjiga, jer ovakav porezni obveznik nije dužan niti ne može

prijeći 85.000,00 kuna. Važno je napomenuti da Porezna uprava ima uvid u žiroračune poreznih obveznika i može, ukoliko primijeti da je prihod na žirora-čun ovakvog poreznog obveznika veći od 85.000,00 kuna, ukinuti rješenje o godišnjem dohotku i porezu na dohodak u paušalnom iznosu i donijeti novo rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak, a porezni obveznik dužan je voditi poslovne knjige koje su propisane Zakonom o porezu na dohodak, ali u tom slučaju i prijaviti se u sustav Poreza na dodanu vrijednost.

 

Tko je obavezan prijaviti se u PDV?

Već u prethodnom poglavlju mogli ste primijetiti daje obveznik Poreza na dodanu vrijednost ili ukratko PDV-a onaj OPG koji ostvari primitke veće od 85.000,00 kuna u jednoj poslovnoj godini.

Dakle, sada je već jasno da obveznik PDV-a mora i voditi poslovne knjige. Prijavu u registar PDV-a porezni obveznik dužan je učiniti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu, osim u slučaju da se u tijeku godine prijavi u Registar poljoprivrednih proizvođača, ili pak registrira obrt, trgovačko društvo ili zadrugu. Tada obveznik PDV-a može postati u tijeku godine, dobrovoljno, na početku obavljanja djelatnosti.

"Mali poljoprivrednici" koji tijekom godine ostvaruju primitke - isporuke roba ili usluga ispod 85.000,00 kuna trebaju biti oprezni pri donošenju dobrovoljne odluke o ulasku u sustav PDV-a, jer su u sustavu PDV-a nakon dobrovoljnog ulaska dužni ostati sljedećih pet godina. Za ulazak u sustav PDV-a mogu se odlučiti ako tijekom godine planiraju kupiti dugotrajnu imovinu značajne vrijednosti na temelju koje mogu priznati pretporez, ili ukoliko već unaprijed znaju da će povećati primitke od isporuke roba/usluga ili pak proširiti djelatnost.

Porezni obveznik koji je u prethodnoj godini ostvario primitke veće od 85.000,00 kuna po sili zakona dužan je prijaviti se u registar PDV-a. Prijavu u registar obveznika PDV-a potrebno je obaviti na obrascu P-PDV.

 

 

Obvezni doprinosi

Ovisno o izboru načina oporezivanja, svaki porezni obveznik dužan je uplaćivati za sebe kao nositelja obvezne doprinose. Obvezni doprinosi su: doprinos za mirovinsko osiguranje 1. i 2. stup, doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu. U vrijeme kada uplaćuje obvezne doprinose poreznom obvezniku priznaje se i staž osiguranja.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva ima tri mogućnosti i osnovice za plaćanje doprinosa: djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno i djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige

Na temelju rješenja nadležne ispostave Porezne uprave, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige dužna je plaćati obvezne doprinose od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 4243,80 kuna, a ukupni doprinosi iznose 1506,55 kuna, uplaćuju se na propisane uplatne račune do 15. u mjesecu za prethodni mjesec prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 15% iznosi 636,57 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 212,19 kn,

• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 636,57 kn,

• doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 21,22 kn.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno dužna je plaćati obvezne doprinose na osnovicu od 3086,40 kuna, ukupni doprinosi iznose 1095,67 kuna, također se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, a prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1, stup 15% iznosi 462,96 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 154,32 kn,

Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti

• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 462^96 kn,

• doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 15,43 kn.

 

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik

Poljoprivrednici koji se nisu prijavili u porezne obveznike, a obvezne doprinose uplaćuju radi staža osiguranja, na temelju rješenja dužni su to učiniti od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 2700,60 kuna. Doprinosi ukupno iznose 17,5% odnosno 472,61 kunu, prema sljedećoj specifikaciji:

• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 5% iznosi 135,03 kn,

• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 135,03 kn,

• doprinos za zdravstveno osiguranje 7,5% iznosi 202,55 kn.

 

Što savjetovati malim poljoprivrednicima?

tz svega navedenog važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja, što ovisi, kao što sam već napomenula, o visini predviđenog prihoda, investicijskom ulaganju u poljoprivrednu proizvodnju, s tim da se nikako ne smiju smetnuti s uma i rashodi koji će se svaki mjesec morati uplaćivati ulaskom u sustav oporezivanja. Stoga, oprez s donošenjem odluke i sretno!

 

Zanima me na što se odnosi ovo posljednje tj. Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik

 

Dodatno me zanima sljedeće recimo da OPG broji 10 članova obitelji, da li to znači da se za svakog pojedinca treba plaćati zdravstveno i mirovinsko.

 

I sljedeći slučaj recimo da član obitelji koji je u mirovini registrira na svoje ime OPG jer je vlasnik zemljista, budući da je u mirovini nemora plaćati mirovnsko i zdravstveno, je ji to točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mljekarski list je objavio članak pun poluistina. RPO je kratica za "Registar poreznih obveznika" u koji se moraju prijaviti svi koji od poticaja i ostalih djelatnsoti u OPG-u ostvare preko 85.000,00 kn. Isti je broj i granica iznad koje se ulazi u sustav poreza na dodanu vrijednost po sili zakona o PDV-u. Brojka 24.000,00 kn poticaja koji se mogu dobiti bez plaćanja iakakvih davanja državi vrijedi još u 2011. godini, od slijedeće godine se neće moći tražiti državni poticaji ako OPG nije upisano u RPO. Oni koji su u sustavu PDV-a moraju voditi poslovne knjige propisane za obrtnike i na osnovu njih utvrđivati svoju obvezu za PDV.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koju navodite kao posljednju u famoznom članku je ustvari obično poljoprivredno osiguranje koje mogu plaćati svi poljoprivrednici da bi imali zdravstvenu zaštitu i mirovinu kad za nju steknu uvjete prema mirovinskim propisima.

OPG nije zadruga, to je pravna forma sa nositeljem koji za registraciju mora biti vlasnik zemljišta ili zakupnik. Koliko članova obitelji tu radi, nema uopće veze i ne mora za njih plaćati doprinose, osim ako ih zaposli u OPG-u kao i svakog drugog radnika, prema važećim propisima u RH.

Umirovljenik vlasnik OPG-a koji na svoje ime registrira isto neće plaćati doprinose mjesečno, ali će ih plaćati po poreznom rješenju nakon što preda poreznu prijavu. Ako nije u RPO tada nema obveze predavanja porezne prijave niti će ga itko išta tražiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ako imate registrirani OPG i prodajete u svom prostoru, morate imati minimalno-tehničke uvjete za prodaju, način podnošenja pisanih prigovora, izdavati račune, voditi računa o tome

ako kao OPG prodajete na tržnicama isključivo, tada vam rješenje ureda državne uprave za minimalno- tehničke uvjete ne treba jer tržnice imaju te uvjete ispunjene, ali morate imati paragon blokove za izdavanje računa ukoliko vam to kupac zatraži, inače ne morate davati račune, osim ako ne traži kupac

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav

 

Bavim se pčelarstvom i imam opg registriran 8 godina.Do sada nisam imao nikakvih obaveza prema poreznoj jer nisam u sustavu pdv-a,a isto tako ni prema mirovinskom jer sam zaposlen,pa bih imao par pitanja u svezi toga zbog novog zakona u 2013 godini.

 

1.razlika između paušalnog i punog poreza koji je prihvatljiviji za opg

2.dali moram plaćati nekakav paušal za mirovinsko ako sam zaposlen

3.do sada je bila za pčelare dozvoljena prodaja na kućnom pragu pa me zanima uvođenje fiskalne kase

4.dali je potreban knjigovođa i koje knjige moram voditi

5.ostvarenje povrata sredstava

6.šta sve trebam plaćati državi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija