Jump to content

gpp rijeka!


anonimno

Preporučene objave

da. hvala bobby. s tim da je potraga za tim pitanjima u onom moru stranica, kao traganje za iglom....u znas vec cemu!!!

 

EVO IH :-) OVO DALJE JE POST OD TE KOLEGICE:

 

 

sorry kolega/ice, nije me bilo duze na ovim stranicama..nadam se da ti nece trebati za sljedeci rok, al za svaki slucaj evo neka pitanja

 

Ovrsne isprave

Kada je sudska presuda ovrsna?

Vjerodostojne isprave

Podobnost isprave za ovrhu

Odgoda ovrhe

Obustava ovrhe

Privremene mjere i vrste

Prijenos prava vlasnistva radio osiguranja trazbine

Izuzimanje od ovrhe

Sto bi bila izjava o zapljeni racuna?

Pravni lijekovi u ovrsnom postupku

Ogranicenje ovrhe

Vrste sudskih odluka u ovrsnom postupku

Ovrha na nekretnini (ovrsne radnje, kako se odredjuje cijena, kako se obavlja prodaja)

Moze li se protiv ovrsne odluke podnijeti prigovor?

Sudski penali

__________________________________

 

e da..i jedno od omiljenih pitanja prof. Kunsteka je clanak 54. Zakona o javnom biljeznistvu

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovoj stranici ti se nalazi popis svih važnijih zakona.

 

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/

 

čl. 54. Zakona o javnom bilježništvu:

 

Izvršnost javnobilježničkog akta

 

Članak 54.

 

(1) Javnobilježnički akt je izvršna isprava ako je u nje nku utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi i ako sadrži izjavu obvezanika o tome da se na temelju tog akta može radi ostvarenja dužne činidbe, nakon dospjelosti obveze, neposredno provesti prisilno izvršenje.

 

(2) Na temelju javnobilježničkog akta koji sadrži obvezu da se osnuje, prenese, ograniči ili ukine koje zemljišno knjižno pravo može se neposredno provesti upis u zemljišne knjige ako je obvezanik izričito na to pristao u tom aktu.

 

(3) Na temelju javnobilježničkog akta, na temelju kojega je u zemljišnim knjigama upisana hipoteka na određenoj nekretnini, može se neposredno tražiti izvršenje na toj nekretnini radi naplate osiguranog potraživanja, nakon njegove dospjelosti, ako je dužnik na to u tom aktu izričito pristao.

 

(4) Ako obveza ovisi o uvjetu ili roku koji nije određen kalendarski, za izvršnost javnobilježničkog akta je potrebno da se javnom ispravom ili, ako to nije moguće, pravomoćnom presudom donesenom u parničnom postupku dokaže da je nastupio uvjet ili da je protekao rok.

 

(5) Ako je javnobilježnički akt iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka sastavljen na temelju punomoći ili ovlasti moraju punomoć ili ovlast koji nisu javne isprave biti sudski ili javnobilježnički ovjereni i priloženi u izvorniku ili u ovjerenom prijepisu.

 

(6) Isti učinak kao i isprava iz stavka 1. ovoga članka ima i privatna isprava takvog sadržaja na kojoj je javni bilježnik ovjerio potpis dužnika. Ako privatna isprava ne sadrži izjavu o pristanku dužnika da se neposredno na temelju nje može tražiti prisilno izvršenje, takovu izjavu može u privatnu ispravu, uz pristanak stranaka, unijeti javni bilježnik prigodom ovjere potpisa dužnika.

 

(7) U slučajevima iz stavka 1., 3. i 6. ovoga članka javni će bilježnik, na zahtjev stranke, sam staviti na ispravu potvrdu o njenoj izvršnosti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta se stranica ne ažurira redovito!!! Imaju dosta zakona koji su zastarjeli.

 

Kolega, obrati pozornost na podebljani dio teksta (kopirano sa straanice Poslovnog foruma navedene u prethodnom mom postu).

 

 

Kontakt:

Poslovni Forum d.O.o.

info@poslovniforum.hr

Tel: 091/7832377

 

Ažurirano: 14. 3. 2006.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

thanks bobby.samo da li je taj clanak vazeci, s obzirom na sadrzaj posta tren prije?

 

Ta stranica Poslovnog foruma je danas ažurirana, tako da možeš biti siguran u članak koji sam ti naveo. A ovo je isti članak sa web stranice Narodnih novina (čak je i pogreška u riječi ista!).

 

Pozdrav!

 

Izvršnost javnobilježničkog akta

 

 

Članak 54.

 

(1) Javnobilježnički akt je izvršna isprava ako je u nje nku utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi i ako sadrži izjavu obvezanika o tome da se na temelju tog akta može radi ostvarenja dužne činidbe, nakon dospjelosti obveze, neposredno provesti prisilno izvršenje.

 

(2) Na temelju javnobilježničkog akta koji sadrži obvezu da se osnuje, prenese, ograniči ili ukine koje zemljišno knjižno pravo može se neposredno provesti upis u zemljišne knjige ako je obvezanik izričito na to pristao u tom aktu.

 

(3) Na temelju javnobilježničkog akta, na temelju kojega je u zemljišnim knjigama upisana hipoteka na određenoj nekretnini, može se neposredno tražiti izvršenje na toj nekretnini radi naplate osiguranog potraživanja, nakon njegove dospjelosti, ako je dužnik na to u tom aktu izričito pristao.

 

(4) Ako obveza ovisi o uvjetu ili roku koji nije određen kalendarski, za izvršnost javnobilježničkog akta je potrebno da se javnom ispravom ili, ako to nije moguće, pravomoćnom presudom donesenom u parničnom postupku dokaže da je nastupio uvjet ili da je protekao rok.

 

(5) Ako je javnobilježnički akt iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka sastavljen na temelju punomoći ili ovlasti moraju punomoć ili ovlast koji nisu javne isprave biti sudski ili javnobilježnički ovjereni i priloženi u izvorniku ili u ovjerenom prijepisu.

 

(6) Isti učinak kao i isprava iz stavka 1. ovoga članka ima i privatna isprava takvog sadržaja na kojoj je javni bilježnik ovjerio potpis dužnika. Ako privatna isprava ne sadrži izjavu o pristanku dužnika da se neposredno na temelju nje može tražiti prisilno izvršenje, takovu izjavu može u privatnu ispravu, uz pristanak stranaka, unijeti javni bilježnik prigodom ovjere potpisa dužnika.

 

(7) U slučajevima iz stavka 1., 3. i 6. ovoga članka javni će bilježnik, na zahtjev stranke, sam staviti na ispravu potvrdu o njenoj izvršnosti.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam u 7. mj polozila pitao me je iz ovrhe prigovor protiv rješenja na temelju vjerodostojne isprave i pitao me iz arbitraže tužbu za poništaj arbitražnog pravorijeka, kome se podnosi, kako zašto i na kraju mirenje - općenito

iz zpp sam dobila 4 pitanja- ne sjecam se vise sto...

sve u svemu - nastoj dobro nauciti nije to tako lagan ispit kao sto se prica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bobi je veliki pravni stručnjak... baš su bezobrazni ovi sa Legalisa kada moraju zaključavati teme zbog tebe... šmrc!

 

Kada bi oni znali koliko ti truda utrošiš da kolegicama finim objasniš kako će lakše položiti ispit.. baš super od tebe.. a da smo svi kao ti... ova država bi cvjetala... udavu jedan.. pusa.. od kolegice..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ti sa tim žgancima :-) u pravu si, praksa me tek čeka od 1.10. I morat ću učiti kako primijeniti teoriju u praksi. nisam pravni stručnjak (al hvala na komplimentu :-) ), ali se i kužim u pravo i trudim se bar iz studentske sfere pomoći još kolegama studentima, dati dobar savjet i sl. Bar dok sam još student ovih par mjeseci.:-) Pozdrav svima! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakom loncu poklopac.

 

e što me ti živciraš. jel možeš nekad izostaviti svoj zlokobni komentar? jel se možeš suzdržati? napomena: ovo su bila retorička pitanja. inače, prije bih rekao da ona tvoja rečenica iz prethodnog posta odgovara tebi. a sad ćeš nam, naravno, to i dokazati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ocemu se zapravo radi kod tuzbe za ponistaj arbitraznog pravorijeka... i da - tuzba protiv RH. zna li netko sto o tome.

ja imam tek nesto sturo napisano u skripti.. nesto kao:

tuzba za ponistaj arbitraznog pravorijeka podnosi se sudu koji bi inace bio mjesno nadlezan da arbitraza nije ugovorena! i samo je to napisano.. ali o onome kako i zasto ni traga!! molim nekoga ako zna da me poduci..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegici za arbitražu, odnosno tužba za poništaj pravorijeka..

 

Sve je vrlo jednostavno... i ima u knjizi .. Građans.procesno pravo, Dika, Triva... ova najnovija... Piše ti i zbog čega se može podnijeti, ti razlozi moraju postojati upravo iz toga što su stranke se prethodno odlučile za Arbitražni sud... a sada pucaju na redovni, državni... ako nemaš knjigu onda ću ti slje.put sve nabrojati... ali, mislim da bi ju trebala nabaviti zbog ispita.... s kojeg si faksa??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TUŽBA ZA PONIŠTAJ ARBITRAŽNOG PRAVORIJEKA

 

Stranke ne mogu ugovoriti pravo na ulaganje žalbe protiv odluke izabranog suda redovnom državnom sudu, ali se ne mogu ni odreći prava na pobijanje pravomoćne arbitražne presude pred redovnim sudom. Ovo pobijanje ostvaruje se tužbom stranke za poništaj.

 

Međupravorijek se može pobijati samo tužbom za poništaj podnesenom protiv pravorijeka kojim je okončan postupak o zahtjevu u povodu kojega je on donesen.

Protiv pravorijeka nije dopušteno drugo pravno sredstvo sudu.

 

Tužba za poništaj pravorijeka je instrument ograničene kontrole privatnog judikata koju obavlja sud države na čijem je teritoriju mjesto arbitraže u tijeku koje je donesen pravorijek čija se valjanost i pravilnost pobijaju.

 

Pravorijek može poništiti nadležni sud i to SAMO :

 

1. ako stranka koja podnese tužbu to dokaže:

a) da ugovor o arbitraži nije uopće bio sklopljen ili da nije bio valjan

b) da stranka u postupku nije bila sposobna zaključiti ugovor o arbitraži i biti stranka u sporu, ili da stranka nije bila uredno zastupana

c) da stranka koja je podnijela tužbu za poništaj pravorijeka nije bila uredno obaviještena o pokretanju arbitražnog postupka ili da jo je na drugi nezakonit način bilo onemogućeno raspravljenje pred arbitražnim sudom

d) da se pravorijek odnosi na spor koji nije predviđen arbitražnim ugovorom, ili koji nije obuhvaćen njegovim odredbama, ili da sadrži odluke o predmetima koji prekoračuju granice ugovora o arbitraži, s time da se, ako se odluka o predmetima koji su podvrgnuti arbitraži može odvojiti od onih koji joj nisu podvrgnuti, može poništiti sdamo onaj dio odluke u kojemu se nalaze odredbe koje se odnose na predmete koji nisu bili podvrgnuti arbitraži

e) da sastav arbitražnog suda ili arbitražni postupak nisu bili u skladu sa Zakonom o arbitraži ili s dopuštenim sporazumom stranaka, a to je moglo utjecati na sadržaj pravorijeka.

f) da pravorijek nije obrazložen ili potpisan u smislu odredaba čl. 30. st 3 i 5 ZA

 

2. ako sud nađe, i kad se stranka nije pozvala na taj razlog

a) da predmet spora nije arbitrabilan prema zakonima RH

b) da je pravorijek u suprotnosti s javnim poretkom RH

 

Tužba za poništaj pravorijeka može se podnijeti u roku 3 mj od dana kada je stranci koja ju je podnijela dostavljen pravorijek ili ako je tužba podnesena u jednom od slučajeva iz čl 33 ili 34 ZA, od dana kad je stranci koja je tužbu podnijela dostavljena odluka arbitražnog suda o jednom od tih zahtjeva.

 

sud od kojega se straži poništaj, može, ako nađe da je to priklkadno, ili ako to zatraži jedna od stranaka - odgoditi postupak o tužbi za poništaj za vrijemne koje on odredi kako bi dao mogućnost arbitražnom sudu da nastavi postupak ili dfa podiuzme nešto drugo što bi moglo uklonbiti razloge za poništaj pravorijeka.

 

ako stranke to izričito predvide u ugovoru +o arbitraži, pravorijek se može pobijati tužbom i ako stranka koja ga pobija sazna za nove činjenice ili nađe ili stekne mogužnost upotrijebiti nove dokaze na temelju kojih bi za nju mogao biti donesen povoljniji pravorijek da su te činjenice i dokazi bili upotreijebljeni prije zaključenja raspravljanja koje je prethodilo donošenju pobijanog pravorijeka. taj se razlog može isticatgi samo ako tužitelj nije mogao bez svoje krivnje nije mogao te okolnosti iznijeti u arbitražnom postupku.

 

Jurisdikcija za suđenje o tužbi za poništaj pripada samo sudu države na čijem je teritoriiju pobijana odluka donesena. Hrvatski sud može biti nadležan samo ako je riječ o arbitraži koja je sa stajališta hrvatskog prava domaća.

 

Tužba za poništaj je konstitutivne naravi. Presuda kojom se tužbeni zahtjev prihvaća poništava pravorijek arbitražnog suda s djelovanjem ex tunc.

 

Stranke ne mogu otkloniti primjernu odredaba o poništaju, pa u parnicama pokrenutima tužbom za poništaj nema mjesta materijalnim stranačkim dispozicijama ni donošenju presude na osnovi priznanja, zbog ogluhe i zbog izostanka.

 

Eto, to je sve!

 

edit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi smo mi Bobby!

Ajde Bobby, kud ćeš? Ti si dobar duh studentskog foruma. Da ne ispadne da ti se ulizujem - nekad znaš biti naporan u prepucavanjima i previše uvredljiv, ali uvijek si susretljiv i dobar kolega!!!

Bez tebe će nam biti dosadno...

Velika pusa i želim ti da uspješno diplomiraš u roku kojem si odredio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vjerovat da radite polemike iz tako jednostavnih stvari................arbitraza i tuzba protiv RH.............pa na koji nacim vi spremate taj ispit????Ima tolko tezih i kompliciranijih stvari u tom zpp-u, a vi o tome........... :-o Na zalost jasno mi je zasto ne mozete proc kod Uzelca.

 

BTW, pismeni je jednako tezak i u os i zg, pa u zg ljudi prolaze..........vise se zale na usmeni jer nije ujednacen kod prof.(uzelac je najzahtijevniji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za Uzelca...

 

Drugi rok u drugom mjesecu je bio malo specifičan..

O tome koliko ljudi u Zg. bolje prolaze, o tom potom. U Os. na pismenom u prosjeku prođe oko dvadesetak ljudi a u Zg. oko tri-četrdesetak studenata.. ali Zg. pravni ima i daleko više studenata... pa je to tu negdje..

 

Mnoge stvari se mogu priznati Uzelcu ali i da ima umobolnih pitanja također.... moje mišljenje je da je istina negdje u sredini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi moji. buduci i sadasnnji i propali pravnici!!!!nikada od nas uvazenih gradana ove zemlje. svi smo mi jednostavno receno - stoka. stoka, sve dok se budemo prepucavali sa spikama koliko se na nasa tri pateticna pravna fakukteta uci...gdje je teze...gdje je profesor zajebaniji...gdje su krafne toplije...i zene lakse. sve dok nam takve stvari ne izadu iz glave (po prilici trebat ce nam jos pet stotina godina) - do tada cemo barem mi normalni biti svjedoci presutne hajke i diskriminacije od strane ovih koji jednostvano genetski nisu predodredeni za pohadane visokoskolskih ustanova.. a takvih je ljudi moji...maaaaaaaaaaasuuuuuuuu.

 

pravri. nepravri. nitko i nista. i svasta.

 

ovaj post je za one koji znaju citat

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej, a koji Pravni fakultet nisi brojio... koliko ja znam, ima ih četiri...!

 

O temi bla, bla, ... čuj stari... zar misliš da je u drugim strukama bolje.. ili se ti osobno smatraš nekom višom rasom, rasom pravnika... Čovjek je čovjek... Negdje sam pisao već da stručna sprema ne određuje kulturu i razinu... jedino imamo jako mnogo primjera uobraženosti i malograđanštine.. To što skorojevići dižu noseve u zrak, ne znači da je on/ona kulturna, naprotiv...

Evo još nekih primjera... Pokojni Milošević jedan od jako dobrih pravnika, Šešelj je doktor prava, Koštunica doktor međunarodnog prava, Karađić liječnik, Pašalić ugledni liječnik, Kutle pravnik, da ne nabrajam.... Da li si ti gad, zločinac, lopov, ne određuje tvoja stručna sprema, ....!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija