Jump to content

Ograničenje vozačke dozvole zbog vida


Jackal

Preporučene objave

Vozački ispit sam položio 2000. god. Na liječničkom pregledu sam tada zbog dioptrije (samo lijevo oko -1,50) dobio ograničenje važenja vozačke dozvole na 5 godina. Nedavno mi je po drugi puta istekla vozačka dozvola te sam danas navratio na medicinu rada da se pribilježim na liječnički pregled.

 

E sad, prvo me je neugodno iznenadilo da se po novome plaća puna cijena pregleda (430kn) iako trebam samo ponoviti kontrolu vida. Drugo mi je skočio tlak kad su mi rekli da kao uvjet za pristup liječničkom pregledu moram od svoga doktora donijeti uvjerenje da ne bolujem od kroničnih duševnih bolesti (radi kontrole vida???).

 

E, budući da mi je ograničenje vozačke dozvole postala i skupa investicija i maltretiranje, malo sam prolistao Pravilnik o uvjetima za obavljanje zdravstvenih pregleda za vozače (NN 38/08) pa bih sve one koji su radi vida dobili ograničenje upozorio na jednu stvar:

 

Članak 11. Pravilnika propisuje da vozači kojima upravljanje vozilom nije osnovno zanimanje ocjenjuju sposobnima uz vremensko ograničenje u slučajevima:

– ako imaju kompletni srčani blok, nakon ugradnje elektrostimulatora (pace-maker) i redovnih kontrola

kojima se potvrđuje uredna srčana funkcija,

– ako imaju samo jedno oko uz uvjet da je oštrina vida tog oka sa ili bez korekcije najmanje 0,8 i da je od

gubitka oka prošlo više od 6 mjeseci,

– ako su dijabetičari pod terapijom, uz uvjet da ne uzimaju lijekove s hipoglikemičkim učinkom, da se

redovno kontroliraju kod dijabetologa i imaju regulirane vrijednosti šećera u krvi,

– ako imaju poremećenu funkciju lokomotornog sustava uslijed bolesti ili stanja kostiju, zglobova ili mišića, ili

postoje deformiteti, kontrakture ili nedostatak, koji oštećuju funkciju dijela ili cijelog ekstremiteta, uz uvjet

da mogu upravljati standardnim vozilom.

 

Prema tome, dioptrija nije propisana kao uvjet određivanja vremenskog ograničenja trajanja vozačke dozvole i svako ograničenje po toj osnovi je protivno propisima. Svi ostali vozači ocjenjuju se sposobnima i izdaje im se vozačka dozvola na rok od 10 godina. Eto toliko da znate kada budete ponavljali liječnički pregled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo da pozdravim gospodina koji se dugo nije pojavljivao, a kojemu svaka dosadašnja objava na mjestu.

 

Novi pravilnik je objavljen u NN 1/11.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_01_1_4.html

 

Ja osobno, sam plaćao 450 kuna za profesionalne kategorije, a prolazio sam samo 3 kontrole:

1. Obvezna kontrola uplatnice da je pregled unaprijed plaćen;

2. EKG, na to svi obavezno idu valjda im to traži unutarnja kontrola;

3. Psiho test, jer to neumoljivo traži psihijatrica kojoj ništa ne znači što smo frendovi na fejsu. :ljubav:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija