Jump to content

Prenamjena poljopr. u građevinsko zemljište


Draganec

Preporučene objave

Poštovani!

 

Radi se o 1/2 jutra (oko 2860m2) poljopr.zemljišta uz glavnu cestu (asfalt,plin,tel.)

U prostornom planu grada nije u građevnoj zoni ( do prvih kuća nedostaje oko 250m).

 

Kao HRVI,želio bi izvršiti prenamjenu zemljišta u građevinsko za što imam uvjete po Zakonu o PHBDR-a.

Oko mog zemljišta i preko ceste sade se poljopr.kulture (kukuruz,pšenica ili djetelinsko travne smjese i sl.)

Što se tiče ulaza na zemljište,imam direktni ulaz sa asfalta na isto.

 

Kako ne bi imao problema sa nadležnim vlastima oko izgradnje nekog objekta kome da se obratim ,kako postupiti.Ako ne prođe,imam li pravo sagraditi neki objekat određene kvadrature bez ikakve dozvole i posljedica.

Npr.postaviti kontejner,improvizirati krovište sa terasom i iskopati bunar itd.

 

Cilj je na zemljištu posaditi neki voćnjak,ograditi i jednostavno kad se uhvati vremena provesti vikend na istom.

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru i molim Moderatora da prebaci na pravi forum ako sam pogriješio postavom pitanja. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

 

Kao HRVI,želio bi izvršiti prenamjenu zemljišta u građevinsko za što imam uvjete po Zakonu o PHBDR-a.

 

Zakon vam ne daje to pravo.

Zakon vas samo oslobađa obveze plaćanja naknade koja se plaća kod prenamjene poljoprivrednog zemljišta u građevinsko u zoni koja je prostornim planom određena kao građevinska zona.

 

Postavite kakvu strehu, posadite voćnjak, ogradite... čak i postavljanje kontejnera ne bi treblo biti problematično - uvijek se moše maknuti....

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Gospodine FELIXX!

 

Hvala na odgovoru,a što se tiče prenamjene i mislio sam na oslobađanje plačanja.Eto omaklo se. :palac:

 

Treba razlikovati oslobođenje od plaćanja poreza za prenamjenu poljoprivrednog u građevinskog zemljište od same prenamjene.

Naime, Vi ste, kao HRVI, temeljem Zakona o poljoprivrednom zemljištu, oslobođeni plaćanja naknade u slučaju prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Međutim, to još ne znači da će do spomenute prenamjene doći. O tome odlučuje lokalna samouprava prostorno-planskom dokumentacijom.

Dakle, da bi vi mogli nešto graditi na spomenutom zemljištu, potrebno je da se, u Izmjenama i dopuna važećeg prostornog plana Vašeg grada ili općine, Vaše poljoprivredno zemljište prenamjeni u građevinsko.

Molbu u tom smislu trebate podnijeti u vrijeme javne rasprave o izmjenama i dopuna prostornog plana.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Gospodine FELIXX!

 

Hvala na odgovoru,a što se tiče prenamjene i mislio sam na oslobađanje plačanja.Eto omaklo se. :palac:

 

Treba razlikovati oslobođenje od plaćanja poreza za prenamjenu poljoprivrednog u građevinskog zemljište od same prenamjene.

Naime, Vi ste, kao HRVI, temeljem Zakona o poljoprivrednom zemljištu, oslobođeni plaćanja naknade u slučaju prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Međutim, to još ne znači da će do spomenute prenamjene doći. O tome odlučuje lokalna samouprava prostorno-planskom dokumentacijom.

Dakle, da bi vi mogli nešto graditi na spomenutom zemljištu, potrebno je da se, u Izmjenama i dopuna važećeg prostornog plana Vašeg grada ili općine, Vaše poljoprivredno zemljište prenamjeni u građevinsko.

Molbu u tom smislu trebate podnijeti u vrijeme javne rasprave o izmjenama i dopuna prostornog plana.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

herostrat je napisao:

Draganec je napisao:

Gospodine FELIXX!

 

Hvala na odgovoru,a što se tiče prenamjene i mislio sam na oslobađanje plačanja.Eto omaklo se. :palac:

 

Treba razlikovati oslobođenje od plaćanja poreza za prenamjenu poljoprivrednog u građevinskog zemljište od same prenamjene.

Naime, Vi ste, kao HRVI, temeljem Zakona o poljoprivrednom zemljištu, oslobođeni plaćanja naknade u slučaju prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Međutim, to još ne znači da će do spomenute prenamjene doći. O tome odlučuje lokalna samouprava prostorno-planskom dokumentacijom.

Dakle, da bi vi mogli nešto graditi na spomenutom zemljištu, potrebno je da se, u Izmjenama i dopuna važećeg prostornog plana Vašeg grada ili općine, Vaše poljoprivredno zemljište prenamjeni u građevinsko.

Molbu u tom smislu trebate podnijeti u vrijeme javne rasprave o izmjenama i dopuna prostornog plana.....[/quote

 

Zahvaljujem na opširnijem odgovoru.

 

Ne leži mi navedena tema zakonski i zbog toga sam i postavio pitanje.

Raspitat ću se u gradskoj upravi oko izmjene i dopune važećeg prostornog plana.

Raspitat ću se također i o cijeni prenamjene i ostale pojedinosti...

Osobnog sam mišljenja da jednostavno ogradim zemljište,posadim nekoliko voćki,postavim kontejner na stupove te nadstrešnicu.Iskopam bunar.

Ako izlazi arhitekt ili njemu slične ovlaštene osobe,ode nekoliko tisuća kn.(10-20)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

herostrat je napisao:

 

Treba razlikovati oslobođenje od plaćanja poreza za prenamjenu poljoprivrednog u građevinskog zemljište od same prenamjene.

Naime, Vi ste, kao HRVI, temeljem Zakona o poljoprivrednom zemljištu, oslobođeni plaćanja naknade u slučaju prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Međutim, to još ne znači da će do spomenute prenamjene doći. O tome odlučuje lokalna samouprava prostorno-planskom dokumentacijom.

Dakle, da bi vi mogli nešto graditi na spomenutom zemljištu, potrebno je da se, u Izmjenama i dopuna važećeg prostornog plana Vašeg grada ili općine, Vaše poljoprivredno zemljište prenamjeni u građevinsko.

Molbu u tom smislu trebate podnijeti u vrijeme javne rasprave o izmjenama i dopuna prostornog plana.....

 

Zahvaljujem na opširnijem odgovoru.

 

Ne leži mi navedena tema zakonski i zbog toga sam i postavio pitanje.

Raspitat ću se u gradskoj upravi oko izmjene i dopune važećeg prostornog plana.

Raspitat ću se također i o cijeni prenamjene i ostale pojedinosti...

Osobnog sam mišljenja da jednostavno ogradim zemljište,posadim nekoliko voćki,postavim kontejner na stupove te nadstrešnicu.Iskopam bunar.

Ako izlazi arhitekt ili njemu slične ovlaštene osobe,ode nekoliko tisuća kn.(10-20)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija