Jump to content

smije li banka zapljeniti CIJELU placu?


pet4321

Preporučene objave

2006 sam digao stambeni kredit u jednoj od "nasih" banaka i da bih dobio kredit morao sam potpisati banci izjavu da u slucaju da se pojavi dug banka mi ima pravo zapljeniti cijelu placu (znaci SVE, nema onog 1/3). Navodno po zakonu koji je bio tada na snazi su se smjele uzimati takve izjave odnosno i placa.

U medjuvremenu sam ostao bez posla, dug je nastao, zaposlio sam se u novoj firmi i banka je sad poslala dopis u firmu da mi placu u cjelosti pljene tako da cijeli iznos place automatski (bez da dodje uopce do tekuceg racuna) ide u korsit banke.

 

U medju vremenu se zakon mjenjao (mislim 2008) i od onda se nesmije dirati 2/3 place. Ali kako sam ja to potpisao 2006 dok je bio stari zakon da li netko zna da li banke to smiju raditi, tj uzimati cjelu placu na osnovu izjava koje su donesene po starom zakonu?

I sta mi je ciniti? Fina ili nesto drugo?

 

unaprijed HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pet4321 je napisao:

2006 sam digao stambeni kredit u jednoj od "nasih" banaka i da bih dobio kredit morao sam potpisati banci izjavu da u slucaju da se pojavi dug banka mi ima pravo zapljeniti cijelu placu (znaci SVE, nema onog 1/3). Navodno po zakonu koji je bio tada na snazi su se smjele uzimati takve izjave odnosno i placa.

U medjuvremenu sam ostao bez posla, dug je nastao, zaposlio sam se u novoj firmi i banka je sad poslala dopis u firmu da mi placu u cjelosti pljene tako da cijeli iznos place automatski (bez da dodje uopce do tekuceg racuna) ide u korsit banke.

 

U medju vremenu se zakon mjenjao (mislim 2008) i od onda se nesmije dirati 2/3 place. Ali kako sam ja to potpisao 2006 dok je bio stari zakon da li netko zna da li banke to smiju raditi, tj uzimati cjelu placu na osnovu izjava koje su donesene po starom zakonu?

I sta mi je ciniti? Fina ili nesto drugo?

 

unaprijed HVALA!

 

Poštovani!

 

Nisam bankarski stručnjak,ali sam mišljenja da ste sami sebi odgovorili na pitanje.

 

Pokušajte promjeniti banku,odnosno da Vam poslodavac uplačuje plaču na tekući račun druge banke.Slijedile bi opomene,zatim ovršni postupak,te blokada računa od strane FINA.Dobili bi možda na vremenu,a dobili kamatu.

 

 

Nakon blokade računa Vi bi osobno trebali otić u FINA i dostavit Obavijest na osnovi čl.122.st.3.Ovršnog zakona i čl.7.st.2.Pravilnika o postupanju s primanjima i naknadama izuzetima od ovrhe.Tom prilikom bi FINA otvorila poseban račun ovršenika za uplatu naknada iz čl.91.Ovršnog zakona ili iznosa koji su izuzeti od ovrhe iz čl.92.Ovršnog zakona.Zatim bi uplatitelj bio dužan na novootvoreni račun vršit uplate iznosa koja se uskračuju na temelju čl.122.Ovršnog zakona.

Sve ovisi kolika Vam je plača ( da li će biti izuzeta 1/3 ili 2/3).

Pročitajte u ovršnom Zakonu koja su zaštičena primanja.

 

Pokušajte nagodbu sa bankom,pokušajte bilo što.Samo ste trebali prije potpisivanja ugovora o kreditu dobro pročitati ugovor (mala sitna slova)

 

Eto tako nekako bi gore navedeno trebalo biti izvedivo,ako već niste u drugačijoj fazi realizacije vračanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o moze nasa drzava sve kad su meni napravili ovrhu na porodiljnoj naknadi a po zakonu nesmiju i to su ispraznili racun do zadnje lipe onda se bojim da bi mogli ostavljat ljude bez ikakvih sredstava na racunu!

sramota je ali nasa vlada ocito tako fukcionira!

raspitaj se i napravi sve na vrijeme da ti se ne dogodi sta i meni okreni brda i doline jer se drukcije nemoze sa njima!!!!

sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neću tvrditi da je oduvijek pravo na 2/3, ali moje iskustvo seže u prošlo stoljeće kada sam dao prigovor na ovrhu cijele plaće i sud je dozvolio ovrhu samo jedne trećine iako sam potpisao da se može uzimati cijela plaća. taj zakon seže još u jugu samo smo onda svi imali posao i vraćali dugove (komunisti vratite se (ali ne kao hdz-ovci) sve vam je oprošteno).

danas je dovoljno da odete u finu i postupite kao što je napisao draganec. meni su 10. 2. isplatili čak 6 invalidnina

ranije ovršenih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije se definitivno bolje zivilo!!!!

drago mi je sta su vam sve isplatili,ali meni se cini da moj porodiljni nece jer je izvrsena ovrha i pare su skinute sa racuna iako je u fini otvoren drugi racun!

borite se ljudi za svoja prava jer oni sad otimaju samo nama malim duznicima a one milijune sta su oni pokrali to nista!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija