Jump to content

Redovni otkaz ugovora o radu od strane radnika i godišnji odmor


Drago_Gervais

Preporučene objave

Recimo da u petak, 25.03. dam redovni otkaz ugovora o radu, naravno u pisanom obliku i 01.04. počnem raditi kod novog poslodavca, znači za manje od 8 dana, da li imam pravo na normalan godišnji odmor ili mi se zbog redovnog otkaza računa kao da sam imao prekid između dva radna odnosa?

 

Dakle, moram li u tom slučaju "zaraditi" godišnji odmor radom od 6 mjeseci ili je ovo ista stvar kao da sam potpisao sporazumni prekid?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago_Gervais je napisao:

Recimo da u petak, 25.03. dam redovni otkaz ugovora o radu, naravno u pisanom obliku i 01.04. počnem raditi kod novog poslodavca, znači za manje od 8 dana, da li imam pravo na normalan godišnji odmor ili mi se zbog redovnog otkaza računa kao da sam imao prekid između dva radna odnosa?

 

Dakle, moram li u tom slučaju "zaraditi" godišnji odmor radom od 6 mjeseci ili je ovo ista stvar kao da sam potpisao sporazumni prekid?

 

Dragec,

recimo da tak napraviš 25.03 nemreš počet radit 01.04 kod novog poslodavca ak se ne sporazumiš sa starim poslodavcem da nemoraš odrađivati OTKAZNI rok jer Zakon o tradu kaže:

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 114.

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo

neprekidno manje od jedne godine,

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo

neprekidno jednu godinu,

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca

proveo neprekidno dvije godine,

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo

neprekidno pet godina,

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca

proveo neprekidno deset godina,

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo

neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u

radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je

radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet

godina života.

(3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog povrede obveze iz radnog

odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika), utvrđuje se otkazni rok u

dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih u stavku 1. i 2. ovoga članka.

(4) Ako radnik na zahtjev poslodavca prestane raditi prije isteka propisanog ili

ugovorenog otkaznog roka, poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu plaće i

priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

(5) Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s

rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok

za radnika nego za poslodavca, od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za

slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec

dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

Kaj se tiće GOti imaš pravo na isplatu naknade kod starog poslodavca 1/12 umnoženo sa brojem mjeseci rada kod njega a kod sljedečeg poslodavca imat ćeš ostatak od do 12/12 dijelova GO. Ti bi trebao sa novim poslodavcem sačiniti ugovor sa datumomom "odmah" i početkom rada kad ti isteće otkazni rok kod starog poslodavca. Tako bi situacije bila zakonski čista. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragec,

odrađivanje otkaznog roka je Zakonska obveza i morate je odraditi u cjelosti ukoliko se sporazumom( pisanim) drugačije ne dogovorite sa poslodavcem. U protivnom vas može tužiti za "naknadu štetu" jer otkazni rok služi i poslodavcu kao vrijeme u kojem će naći adekvatnu zamjenu za vas.Dakle vi možete otvoriti firmu i početi faktički raditi (prijaviti se na HZZO i HZMO) kao zaposlenik dan nakon što vam j otkazni rok istekao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sporazumno ili nesporazumno, ja mu otkazni rok neću odraditi, pa nek me tuži. Napravit ću i ja njemu protutužbu u tom slučaju. Ustvari, u slučaju da ne bude htio potpisati sporazumni raskid ugovora o radu zaključno sa 31.03, ja mu jednostavno neću doći na posao idući tjedan i to je to. Pa ću izgubiti godišnji odmor i dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago_Gervais je napisao:

Sporazumno ili nesporazumno, ja mu otkazni rok neću odraditi, pa nek me tuži. Napravit ću i ja njemu protutužbu u tom slučaju. Ustvari, u slučaju da ne bude htio potpisati sporazumni raskid ugovora o radu zaključno sa 31.03, ja mu jednostavno neću doći na posao idući tjedan i to je to. Pa ću izgubiti godišnji odmor i dobro.

 

Dragec,

kaj ćeš ti,tvoj je problem.Po meni je problem da ti NE ŽELIŠ poštivati Zakon. Pitaš za svoje PRAVA, a OBAVEZE? Tako večina ljudi traži samo svoja PRAVA ao Obaveze nek neko drugi ispunjava. ZATO NAM I JE OVAKO,kako je. Zato i imamo kaj imamo. Kad bute došo dan da počnemo OD SEBE! Nikad. Trebamo riknut. Propast pa bumo valjda shvatili da SVAKO MORA poštivati zakon. I od kud tebi pravo da ga kršiš? Nemoj sad poslodavac mi je obvakav ili onakav.Ako je bio gulikoža (a vjerojatno jest) postoje pravna sredstva kojim si ga mogao dotjerati u red. Ti nisi bolji od njega!I kaj bu mislil o tebi tvoj novi poslodavac ak je normalan. Da buš to isto i njemu napravil,ha? Ili još gore?! :-D:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Ako je bio gulikoža (a vjerojatno jest) postoje pravna sredstva kojim si ga mogao dotjerati u red. Ti nisi bolji od njega!I kaj bu mislil o tebi tvoj novi poslodavac ak je normalan. Da buš to isto i njemu napravil,ha? Ili još gore?! :-D:zao:

 

Da sam se poslužio tim "pravnim sredstvima" kad sam to trebao, vrlo brzo bih izletio iz firme i ostao na cesti bez posla. Jer kod nas ti vrlo lako smjeste otkaz kad se počneš buniti. Sad sam našao novi posao i to je to. Spominješ da nam je država ovakva kakva je, a u tom slučaju i sam znaš da kod nas uopće nije pametno poduzimati "pravne poteze" protiv šefova i firmi ako želiš zadržati posao. Baš zato što nam je država takva kakva jest i što nam je pravni sustav takav kakav jest.

 

Ja ću gledati svoj interes, kao što bi moj poslodavac gledao svoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago_Gervais je napisao:

cigo1 je napisao:

 

Ako je bio gulikoža (a vjerojatno jest) postoje pravna sredstva kojim si ga mogao dotjerati u red. Ti nisi bolji od njega!I kaj bu mislil o tebi tvoj novi poslodavac ak je normalan. Da buš to isto i njemu napravil,ha? Ili još gore?! :-D:zao:

 

Da sam se poslužio tim "pravnim sredstvima" kad sam to trebao, vrlo brzo bih izletio iz firme i ostao na cesti bez posla. Jer kod nas ti vrlo lako smjeste otkaz kad se počneš buniti. Sad sam našao novi posao i to je to. Spominješ da nam je država ovakva kakva je, a u tom slučaju i sam znaš da kod nas uopće nije pametno poduzimati "pravne poteze" protiv šefova i firmi ako želiš zadržati posao. Baš zato što nam je država takva kakva jest i što nam je pravni sustav takav kakav jest.

 

Ja ću gledati svoj interes, kao što bi moj poslodavac gledao svoj.

 

Dargec,

mi se razgovaramo o radnom pravu i odnosima. Ja opetovano tvrdim da je Zakon o radu vrlo dobar za radnike i da radnici relativno lako ostvaruju svoja PRAVA za koja su ćesto zakinuti. Iz mog iskustva, a ono je po broju mojih sudjelovanja na ovoj stranici kao i povratnim informacijama pitatelja kojima sam pomagao voditi "sporove" za ostvarivanje prava do faze Zahtjeva za zaštitu prava, vrlo dobro. Toliko dobro da uda radnici koji ZNAJU o svojim PRAVIMA (I OBAVEZAMA) ista ostvaruju bez uplitanja sudova. Dovoljne su prijetnje poslodavcima Inspektoratom u slučajevima kršenja radničkih prava a kazne nisu male,pa da se poslodavac (koji počesto ništa nezna o radnom pravu) brzo "otrijezni" i ispuni zahtjeve radnika,prije zakonskih sankcija. A iz sudske prakse pak ne stoji činjenica "da nam sudstvo nije "takvo kakvi jest"(htio si reć loše) jer te procese najčešće dobivaju radnici ukoliko se informiraju na vrijeme. Dakle nemoj "pljuvat" sudstvu jer nisi u pravu.

Kaj se tiće "smještanja otkaza" toga ima samo baš neznam da je to radi toga jer radnik traži svoje pravo,više je radi toga jer traži pravo a ne poštuje obveze kao što ih ti ne poštuješ sada. Teško će poslodavbac smještati radniku koji ispunjava svoje obveze uredno. To bi bilo idiotski.Mada neki put i toga ima(nepotizam i sl.)

Ja sam ti rekao kaj je tvoja obveza prema Zakonu a to kaj je ti nećeš poštivati tvoje je stvar ali onda opet nemoj reći da nam je sudstvo "takvo kavo jest" kad ti poslodavac stisne tužbu za naknadu štete,kaj bi ti ja napravio da sam poslodavac. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad ću ti dati jedan primjer iz svoje firme. Neplaćeni rad subotom koji je često najavljen tek u petak popodne. I sad da ja idem poslodavcu prijetiti državnim inspektoratom? Pa dobio bih nogu u guzicu prije nego što bih išta i rekao. Tako da mi nemoj pričati priče o tome da se poslodavci često vrlo brzo otrijezne kada ih podsjetiš na njihove obveze prema radniku.

 

U većini firmi je situacija takva da ako ti se ne sviđa što te ne plaćaju prekovremeno, subotama i slično - izvoli, idi negdje drugdje. A prijava inspektoratu će sigurno rezultirati smještanjem otkaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

zasigurno je u mnogim trgovačkim društvima jako teška situacija i nitko to ni ne poriče. Nije poanta bila da se Vama kaže da Vi radite loše a da je Vaš poslodavac ustvari neshvaćena dobrica.

 

Poanta je da je očito da izbjegavate svoje obveze (ne ulazimo u postojanje olakotnih okolnosti koje su dovele do toga jer one nisu predmet razgovora) te da za iste možete biti sudski gonjeni, a ukoliko budete - nema onda čuđenja kako je do toga došlo. Ako svjesno to radite, budite i svjesni posljedica. A da nema ljudi koji izbjegavaju svoje obveze ili onih koji ne žele štititi svoja prava - ja ne bi imala što raditi!:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago_Gervais je napisao:

Ne znam za vaša iskustva, ali jedan 55-godišnji pravnik mi je rekao da nema gotovo nikakve šanse da poslodavac na sudu uspije dokazati da mu je radnik nanio štetu neodrađivanjem otkaznog roka, odnosno tvrdi da si sa tom tužbom poslodavci mogu slobodno obrisati stražnjicu.

 

Dragec,

ti nas zajebavaš. Kaj si nas onda pital ak ti i taj tvoj fiškal sve znate?! :-D A valjda onda znate i to da ak je taj tvoj poslodavac bil tak loš pa kaj vi dva njemu nisi dal Izvanredni otakaz s prethodnim ZZP-om. Ti se lepo se zaposlil i zganjal lovu za prekovremene. Ha? :tikvan:-i.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Dragec,

ti nas zajebavaš. Kaj si nas onda pital ak ti i taj tvoj fiškal sve znate?! :-D A valjda onda znate i to da ak je taj tvoj poslodavac bil tak loš pa kaj vi dva njemu nisi dal Izvanredni otakaz s prethodnim ZZP-om. Ti se lepo se zaposlil i zganjal lovu za prekovremene. Ha? :tikvan:-i.

 

Pa pitao sam samo jel mogu dobit godišnji i da vidim jel još tko zna što o tome za neodrađivanje otkaznog roka. Šta se čudiš? Pametnjaković.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragec,

"pametnjaković" ti je odgovoril u prvom postu sve kaj si pital ali se to tebi u dijelu o otakaznom roku "ne sviđa" pa ti se onda ni mi ne "sviđamo"... pa si si onda našel nekog 55 godišnjeg fiškala koji ti se z svojim odgovorom jako "sviđa". To mene ne čudi,da ljudi vole odgovore koji im se "sviđaju",jer to je kod nas normalno pogotovo ak možemo koga zajebati...a kad dobimo po lampi jer nam se "sviđaju" protuzakoniti odgovori e onad ...je.eš takvo sudstvo,poslodavce,svi su korumprani....a to ti jako zameram. Nemreš mi tu srat o sudstvu... kao ne valja a tražiš prava i savjete mimo zakona.

:tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija