Jump to content

bolovanje PTSP


zox1971

Preporučene objave

Branitelj sam i dragovoljac domovinskog rata,liječim se od PTSP-a od 2006.g.zaposlen u prijevozničkoj tvrtki te sam zbog bolesti već 6.mj. na bolovanju.Trenutno sam na liječenju u dnevnoj bolnici te me zanima da li me HZZO može skinuti s bolovanja jer namjeravam pokkrenuti postupak za stjecanje HRVI.Ako netko zna neka mi kaže neki pametan savjet te se unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam siguran da ćeš dobit status HRVI. Zahtjevi su se primali do kraja 2005. ako je bolest u pitanju.

 

Što se tiče bolovanja, možeš da vuć po osnovu bolesti (PTSP) maksimalno 3 godine bez prekida. U prekid se ne računa prekid ispod 30 dana. Moraš uzeti u obzir da ti naknada zbog bolovanja nakon 18 mjeseci ide na pola (50%).

 

Ovo gore što sam napisao podrazumjeva da redovito (svaki mjesec) ideš u psihijatra, da ti on napiše pošteda 4 tjedna, te da ti kontrolor HZZO (bivša komisija) da suglasnost, a temeljem toga će ti dvoj liječnik dati doznake za firmu.

Nakon 6-7 mjeseci, tvoj liječnik će te po službenoj dužnosti uputiti da skupiš papire i odneseš ih na Mirovinsko radi ocjene sposobnosti, gdje će ti ovi donijeti rješenje o tvojoj sposobnosti za rad (nakon 2-3 mj. od predaje zahtjeva). Sve u svemu nemoj računati ni na koji oblik mirovine ako nisi proveo na bolovanju bar 8,9 mjeseci.

 

Sve što sam napisao temelji se na zakonu i osobnom iskustvu.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako želiš u mjirovinu onda će ti biti civilna invalidska plus neki dodatak do minimalne braniteljske ukoliko ti je tvoja izračunata, manja od te minimalne.

Dakle ukoliko te ocijene sa profesinalnom onda računaj na oko 1800 a ukoliko općom nesposobnošću onda oko 2200 (govorim o najmanjim braniteljskim).

RVI temeljem bolesti samo do 31.12.2005. godine i zakon je taj datum odredio izričito tako da još nitko tko je zahtjev stavio iza toh datuma , barem koliko ja znam, nije stekao status RVI, dakle ukoliko je zahtjev poslan poštom ili osobno uručen u ured za branitelje 31.12.2005. onda još ima šanse a ukoliko je to učinjeno 01.01.2006 i nadalje kažem još nitko nije ostvario taj status.

Zahtjev za ststus RVI možeš podnijeti i priložiti svu dokumentaciju ali će ti biti odbijen temeljem zakona a na što imaš pravo odnijeti upravnu tužbu i čekati rješenje, obzirom da nemaš drugih varijanti (ranjavanje), ne možeš fulati sa podnošenjem tužbe pa kako bude.

Mrljo ispravi ako sam gdje fulao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ako nemaš ovo naprijed pobrojano onda moraš zadovoljiti ovo:

 

Uvjet staža je zadovoljen kada:

 

- mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada i to prije navršenih 65 godina života. Kao radni vijek uzima se broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka invalidnosti. Osiguraniku, koji je nakon navršene 20. godine života bio na redovitom školovanju i takvim školovanjem stekao višu stručnu spremu, radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je stekao visoku stručnu spremu - od navršene 26. godine života. Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik:

 

- proveo na odsluženju vojnog roka

 

- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje

 

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

 

Iznimno, pravo na invalidsku mirovinu stječe osiguranik:

 

- kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja

 

- kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

medeni66 je napisao:

Sve je točno kako si napisao. Da nam je prijatelj igla napisao nešto više (da li ima 100 dana borbenog sektora, HRVI, godine života, ukupan radni staž, stručnu spremu i sl.) mogli smo mu odma odgovorit da li ispunjava uvjete za minimalnu mirovinu.

Pozdrav

26 godina staža,neprekinutog,manje od 100 dana borbenog sektora,45 godina života,HRVI ne,SSS,3 godine liječenja kod psihijatra,dnevna bolnica,3 bolnička liječenja,4 psihotesta.

Ima li u tome kakvih uvjeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče staža imaš ga i previše da bi ispunio osnovne uvjete za invalidsku mirovinu. Kolika će ona biti, ovisi o prosjeku primanja koja si imao (između ostalog).

 

Da li će tvoja mirovina biti braniteljska, mislim da ne jer nemaš 100 dana borbenog sektora, a nemaš ni status HRVI. Prije 2 godine ispunjavao si uvjete za braniteljsku mirovinu (pa tako i minimalnu) a sada ne. Kako nisam 100% siguran, molim da me netko ispravi ako nisam u pravu.

 

Ipak, za utjehu, tvoja mirovina može biti i veća od minimalne braniteljske mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ako će mu biti veća od minimalne braniteljske zašto bi je i tražio.

npr: iamam preko 30 god. staža, od 2008 sam u invalidskoj mirovini po osnovi PTSP-a, nemam riješen status RVI, 30 % ratni i 70 % civilni, mirovina mi je 2350 kn. Tri godine u ratu, prošao Vukovar. I kaj mi sad to vrijedi nikaj samo sramotu, samo zato što nisam htio u mirovinu prije i nisam na vrijeme podnio zahvtjev za RVI. pošten i budala su braća!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je kolega, nisam ni ja ništa bolje prošao. 2200 kn profesionalna mirovina 30% rat,status HRVI.

 

Nisam pogriješio kada sam rekao da civilna mirovina može biti veća od minimalne braniteljske. Da sam ja npr. imao bolja primanja (npr. oko 5000 kn.) u civilstvu (plaće su mi bile oko 70% državnog prosjeka,tj sadašnjih oko 3500 kn)mirovina bi mi skočila najmanje za nekih 500 kuna.

 

Sve zavisi od slučaja do slučaja, nekad se radi i o malim razlikama ali ipak, da je i 50 kn. svaki mjesec isplati se. Ovo sam naveo samo kao mogućnost, što ne mora biti u konkretnom slučaju.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ptsp bolest kažu izliječiva i znam da mi je liječnička odnosno pshijatarska pomoc potrebna bez obzira sto sam mirovinu dobijo za stalno bez hrvi al kad čujem kolege odnosno bivše suborce il kolege pa čujem njihove komentare kad su dobili mirovinu za stalno s hrvi da oni odu dva puta godišnje reda radi i zato mi nije jasno da to ministarstvo branitelja koje je odobravalo takvim mirovine i zato je potrebna revizija svih bolesni na osnovi ptsp pa će bit kuna u mirovinskom fondu za istinski bolesne branitelje vlada bi o tom problemu trebala progovorit pa nek se vidi koliko je zaista bolesni na osnovu ptsp zna da će me pojedinci sad slat u PM šta pišem samo ja znam da u apoteku i po dva puta mjesecno moram po tablete i da ih moram pit jer mi je život u k....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozz svima

 

liječim se već 19 mj dijagnoza mi je F43.1,F60.1,F41.2,hrvi sam 20% trajno iz rata imama preko 3god,ratnog staža u vojsci,da bi mi prošli tjedan komisija zatvorila bolovanje i vratila me na posao,međutim u firmi nema posla šta da radim,šef mi je izašao u susret neće mi odmah dati otkaz dok nevidim šta ću,neznm da li da ga tražim da me pošalje na liječnički da me proglase nesposobnim pa da se vratim na bolovanje ili šta molim savjet u totalnoj sam komi!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kako je to moguće? (ako si naveo sve točno ili ako nisi nešto preskočio)

 

Tvoj liječnik opće prakse te je dužan (po zakonu) već nakon 6 mjeseci neprekidnog bolovanja uputiti na komisiju mirovinskog, a oni te tad pozovu na vještačenje i odrede ti da li si sposoban ili ne. U tvom slučaju (s obzirom na nalaze) bi ti gotovo 100% odredili pravo na invalidsku mirovinu (možda bi ti dali opću nesposobnost, a sasvim sigurno profesionalnu)

Otiđi do svog liječnika i zatraži da te uputi na invalidsku komisiju. Liječnik ti treba ispuniti obrazac IN-1, poslodavac ti treba ispuniti obrazac IN-2, ti trebaš sve nalaze iskopirati i odnijeti ih svom liječniku na ovjeru. Sve to zajedno (obrazac IN-1, IN-2, ovjerene nalaze) predaješ na mirovinsko, na protokol i čekaš poziv za vještačenje.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

medeni66 je napisao:

Ne znam kako je to moguće? (ako si naveo sve točno ili ako nisi nešto preskočio)

 

Tvoj liječnik opće prakse te je dužan (po zakonu) već nakon 6 mjeseci neprekidnog bolovanja uputiti na komisiju mirovinskog, a oni te tad pozovu na vještačenje i odrede ti da li si sposoban ili ne. U tvom slučaju (s obzirom na nalaze) bi ti gotovo 100% odredili pravo na invalidsku mirovinu (možda bi ti dali opću nesposobnost, a sasvim sigurno profesionalnu)

Otiđi do svog liječnika i zatraži da te uputi na invalidsku komisiju. Liječnik ti treba ispuniti obrazac IN-1, poslodavac ti treba ispuniti obrazac IN-2, ti trebaš sve nalaze iskopirati i odnijeti ih svom liječniku na ovjeru. Sve to zajedno (obrazac IN-1, IN-2, ovjerene nalaze) predaješ na mirovinsko, na protokol i čekaš poziv za vještačenje.

 

Pozdrav.

 

Bio sam već dva puta svaki put odbijen ,traže bolničko liječenje al ja to nemam...neznam šta dalje ...dal da tražim šefa da me pošlaje na izvanredni liječnički jer znam da ga neću proć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

medeni66 je napisao:

Ne znam da li si 19 mjeseci na bolovanju ili se samo liječiš 19 mjeseci?

 

Ako redovito ideš u psihijatra (svaki mjesec, ali ne nakon 40, 50 dana i sl.) i on ti uredno na nalazu napiše poštedu, komisija ti ne može tek tako prekinuti bolovanje.

 

Pozdrav.

 

liječim se i na bolovanju sam..a kod psihiča sam išao tako neki put za 1,5mj nekad za 2,sad sam zadnje bio 25.5 2011,a on mi napiše stanje nije bolje i naruči me tek u 11 mj. mislim da je to razlog prekida bolovanja od strane komisije..

 

jel ima netko dobru preporuku za psihijatra može na PP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uglavnom, branitelji koji su se liječili od PTSP-a, a koji su imali dobar ratni put, sada su u mirovini, (kakva je takva je ali je mirovina) su nezadovoljni iznosom mirovine. To su uglavnom iliti relativno mladi ljudi koji su podigli kredite, ali mirovina je "sigurna" i na tekuće račune uvijek stiže na vrijeme i kapne poneka kuna.

 

Razlog prekida vašeg bolovanja ne mora biti to što ste naveli, (specijalistički pregled u studenom).

 

Ovisno o tome što su vam napisali u nalazu, a vi možete (ja osobno bih vam to preporučio) otići kod privatnog psihijatra (jeste da se mora platiti) i kod psihologa na psihološko testiranje, (i to se mora platiti, ali ako možete platite) i na osnovi tih nalaza možete od svog liječnika tražiti da vas pošalje u HZMO na procjenu radne sposobnosti.

 

 

Za napomenuti je da su vještaci u zadnje vrijeme prilikom procjene radne sposobnosti rigorozniji.

 

 

Moje je mišljenje da ste jaaaako zakasnili sa bolovanjem kao posljediceu sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

poš. gosp. mrljo u nekim stvarima apsolutno ste u pravu.

ne ide to baš tako,po vašem iznošenju da sadašnja komisija dosta rigoroznija pa me zanima kakva je bila ona prva!!!olako je potpisivala rješenja ,veze,kako ko se komu dopane.

I ŠTA SAD?

ima dosta mladih branitelja u mirovini koji su ranjeni i oboljeli i jako dobar problem stim imaju -ima onih i kako ste ih vi opisali!!!

I ŠTA SAD?

ovo se odnosi uistnu na prave branitelje!!!

još da napomenem da stvarno uistinu ima onih branitelja koi su postali rigorozniji na nepravde!!!

ispija mi živce onaj lik sta si ga stavija na profil !!!

POZDRAV!!!

I BOG JE OD NAS DIGAO RUKE!!!

 

 

Zemljo moja ime ti je slavno,

Spominješ se i bivaš odavno

Na prostoru od Jadranskog mora

Protežeš se priko mnoogih gora,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za Mrlju

u više navrata je bilo riječi o borcima kako VI Mrljo kažete koji su imali dobar ratni put meni osobno nije jasno što znači dobar ratni put ako može objašnjenje

ispada po tome da postoji i loš ratni put po mom zaključivanju stvari ako se branitelj u datom vremenu nalazio

na mjestu eventualnih događanja ratnih nazovimo zločina on bi po tome imao loš ili negativan ratni put po tom ratnom putu bi i komisije određivale tako ispada tko je zaslužio mirovine a tko ne a sudstvo bi po tome odrađivalo svoj dio posla napr

tko je ratni zločinac po mom zaključivanju ne moraš biti ratni zločinac dovoljno je da si u datom vremenu bio na terenu ili mjestu gdje su se eventualni zločini događali

 

pozdrav :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to ti je isto kao da nisi krao nego si držao vriću!,a ko je mogao odoljeti malo rasporiti vriću i pogledati sto je u njoj?

 

svi su ratni putevi izložen jakom granatiranju itd...

može biti izložen i u bunkeru 15km dalje,amože na prevoj crti.i civilisu bili izloženi po gradovima granatiranju!

a kada dođeš na komisiju i rečeš da si bija u paklu pakla onti se smije ,čuja sam za jednu tko se zadnji smije najslađe se smije !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pepa7 je napisao:

 

Bio sam već dva puta svaki put odbijen ,traže bolničko liječenje al ja to nemam...neznam šta dalje ...dal da tražim šefa da me pošlaje na izvanredni liječnički jer znam da ga neću proć!

 

Eto znaš šta traže a ti nemaš. U dogovoru sa svojim psihijatrom odi na bolničko liječenje a nakon toga u predaj papire ponovno u hzmo za procijenu radne sposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Pepa7 je napisao:

Poslao sa svim papirima a i u međuvremenu sam bio u bolnici i jo ujvek idem u dnevnu neznam šta dalje!?

 

Traži bolničko liječenje, dnevna ima manju snagu kod komisija, gledaju i dnevne ali bolnička ležanja su im glavnija.

 

Hvala! Da ja imam samo jedno liječenje u bolnici!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Zamolio bih znalce za odgovor na moje pitanje, a ono glasi,

da li nakon DLP(V.T.)koji je donio (upravo pristiglo rješenje) 20%rat 80%mir prof. mogu tužbom produljit postojeće bolovanje 100% DR koje već traje 3.god. Branitelj 91,92,93,95g.

Dakle posjedujem med.dokumentaciju iz 1992g,1996g te kontinuitet od 2001g sa evidentnim pogoršanjem.

Također bi zamolio odgovor može li me dr.opće prakse i kontrolor HZMO-a samovoljno skinut sa bolovanja,tim više što je tvrtka u kojoj sam zaposlen u velikim problemima i mogućem gašenju, a ako me skinu samovoljno da li se mogu na to žalit.

 

Unaprijed veliko hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da te ne mogu skinut s bolovanja dok god redovito ides u specijaliste i dok ti on piše na nalazu da za tebe traži poštedu.

 

Ako uložiš žalbu na rješenje koje si dobio (u roku od 15 dana) onda imaš i pravo na tužbu Upravnom sudu,nakon što ti dođe rješenje po tvojoj žalbi.

 

Za to vrijeme tvoj radni status je nepromijenjen, dakle zaposlen si i možeš na bolovanje.

 

Ja sam uložio žalbu, nakon 6 mj su mi je odbili, uložio sam nakon toga tužbu. Još uvijek sam na bolovanju, dobio sam od mirovinskog dopis (kao i firma i doktor opće prakse) u kojem piše da moje rješenje (ovo što si ga ti sad dobio) nije još uvijek pravomoćno jer sam uložio tužbu.

 

Znači, odgovor na tvoje pitanje je: možeš. Naravno da se u praksi može dogodit da ti unatoč svemu prekinu bolovanje, ali to mora bit u obliku rješenja na koje imaš pravo žalbe (iskreno ne vjerujem da realno može doći do toga)

 

Već sam o ovome pisao na nekim drugim temama u zadnje vrijeme.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Upravo sam se vratio od dr.O.P. gdje mi med.sestra niie željela uzet današnji pregled spesijaliste za bolest koja je u kontinuiteu od 2001.g.sa pogoršanjem, F54.

Dakle HRVI 20%,ptsp,na DR bolovanju,po rješenju DLP(V.T.)od 20.10.11.g. sam u mirovini te očekujem rješenje o visini iste.

Naravno da se spremam žalbu na DLP rješenje kao i kasnije tužbu jer znano je da žalbe uglavnom odbijaju. Zamolio bi sve one koji imaju sličnih iskustava da mi pomognu jer faktički neuzimanjem nalaza specijaliste nemogu dobit ni doznake za tekući mjesec, kao i da li za vrijeme žalbenog postupka na DLP imam i dalje pravo biti na bolovanju ili ne.

Napominjem da u rješenju piše, žalba ne odgađa izvršenje ovog rješenja,prema odredbi članka 120. stavka 3.ZOMO.

 

Unaprijed hvala i pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BrumBrumm,

 

Što se tiče tvog problema,da ti med. sestra ne želi uzeti nalaz specijaliste(zaista sam i ja nailazio na probleme ali ne u toj mjeri), savjetujem ti da se naručiš kod svog liječnika i njemu predaš nalaz. Ako na njemu piše da ti daje bolovanje (poštedu) i dalje, tvoj liječnik mora to uzeti i pokazati ga kontroloru HZMO. Ako ovaj ne želi da ti temeljem toga produži bolovanje za to mora postojati valjan razlog koji ti mora biti pismeno uručen i na njega imaš pravo žalbe.

 

A što se tiče drugog pitanja:

 

''kao i da li za vrijeme žalbenog postupka na DLP imam i dalje pravo biti na bolovanju ili ne''

 

moram se donekle složiti s konstatacijom kolege mape, pišeš puno a malo čitaš.

 

Samo ja sam ti direktno ili indirektno na to pitanje odgovorio nekoliko puta, ali opet ću u skraćenoj verziji: Da, da, da, imaš pravo.

 

Ako zaista nikome ovdje (pogotovo onima koji su imali slično iskustvo) ne želiš vjerovati, onda uzmi odvjetnika pa neka ti on sve ovo rješava.

 

Ovo nisu zlonamjerne opaske, samo o njima malo razmisli

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

poštovani, molim za pomoć!!!

 

može li mi netko odgovoriti:

 

- liječim se od ptsp-a 4 mjeseca i trenutno sam u dn.bolnici

- nemam status HRVI

- išao sam u rat dragovoljno 1.12.1991. do 1994.godine

- firma mi je u blokadi

- mogu li poslije dn. bolnice produžiti bolovanje i pokrenuti postupak za ostvarivanje bilo kakve minimalne mirovine????

- odakle da počnem???

 

UNAPRIJED HVALA!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

solinjanin je napisao:

poštovani, molim za pomoć!!!

 

može li mi netko odgovoriti:

 

- liječim se od ptsp-a 4 mjeseca i trenutno sam u dn.bolnici

- nemam status HRVI

- išao sam u rat dragovoljno 1.12.1991. do 1994.godine

- firma mi je u blokadi

- mogu li poslije dn. bolnice produžiti bolovanje i pokrenuti postupak za ostvarivanje bilo kakve minimalne mirovine????

- odakle da počnem???

 

UNAPRIJED HVALA!!

 

Po završetku dnevne bolnice odi do svog liječnika OP i u dogovoru s njim pokreni postupak za tvoje utvrđivanje radne sposobnosti pred nadležnim vještakom hzmo-a - znači posjet tvojem doktoru opće prakse i dogovor s njime ti je 1. korak.

 

Kakav če biti ishod tog vještačenja i hoće li te proglasiti radno nesposobnim i u kojoj mjeri ili neće to zavisi od vještaka.

 

Po dosadašnjim iskustvima kolega i svojem osobnom nemoj se previše nadati , tj. nemoj se uopće nadati mirovini a ako kojim slućajem vještak odluči da više nisi radno sposoban i dobiješ neku mirovinu - dobro.

 

Premalo se liječiš da bi ostvario pravo na mirovinu, barem da imaš 1 - 2 godine liječenja i nekoliko bolničkih lječenja, ovako sa samo jednom dnevnom i početkom liječenja prije 4 mjeseca, teško, jako teško ali ipak pokušaj imaš pravo na pokušaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš pravo na invalidsku mirovinu, minimalnu braniteljsku sa 65 god, ali i prije samo ne u punom iznosu (uz uvjet da si na mirovinskom oglašen nesposobnim za rad). Kako ti je kolega Kompa napisao, imaš pravo na pokušaj. Istina je zakasnio si. Mnogi od nas su zakasnili kao ti za bilo kakvu mirovinu ili kao ja za mirovinu a ne crkavicu, ali nema predaje, bori se. I meni su govorili da sam zakasnio (i bili su u pravu) ali ja već sada imam 7 godina kontinuiranog liječenja, pa ćeš i ti tako jednog dana imat.

 

Kako sam te razumio firma ti je u problemima. Moj savjet je da produžavaš bolovanje koliko god možeš (a možeš jako dugo ako si uporan). A onda kad ne budeš mogao (ako ti firma skroz propadne) onda podnesi zahtjev onako kako ti je kolega Kompa savjetovao. Nemoj žurit jer su ti trenutno šanse jako, jako male. Kriza je, nema para pa režu gdje god mogu.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu ti potrebne šifre (dodatne) nego strpljenje,živci, upornost, poniznost, itd. itd.

 

Što se tiče bolovanja na osnovu oboljenja od PTSP-a možeš ga vuć dugo (vidi gornju rečenicu). Ja sam već skoro 2 god., ima kolega koji su i puno duže.

 

Neka ti tvoj psihijatar (moraš ići svaki mjesec) piše poštedu i te nalaze na vrijeme predoči svojoj doktorici opće prakse,uzimaj od nje doznake, odnesi ih u firmu itd.

 

Nakon 7-8 mj bolovanja tvoja doktorica će te sama uputit na komisiju mirovinskog jer to mora po zakonu (nakon 6 mj neprekidnog bolovanja). Onda ćeš po njenom nalogu skupit sve papire, predat ih na mirovinsko (za to vrijeme produžavat bolobanje) pa ćeš vidit kako će se stvari razvijat.

 

Puno sreće, pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragovoljac Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., odnosno koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., ako nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnoga roka (npr. žene, malodobne osobe, odnosno osobe nesposobne za vojnu službu, odnosno osobe koje nisu imale vojni raspored). Status dragovoljca iz Domovinskog rata utvrđuje Ministarstvo obrane, odnosno Ministarstvo unutarnjih poslova na temelju svojih evidencija, odnosno, nakon provedenog upravnog postupka i o tome izdaje potvrdu.

 

Pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si prije 01.12.1991.bio možda pripadnik odreda NZ (dragovoljačkih oružanih odreda) ali u kontinuitetu, znači bez prekida do 01.12.1991. onda ti se i taj dio može priznati, pa eventualnim zbrojem toga i ovog iza možeš skupit 100 dana do 15.01.1992. Ako jesi otiđi u svoj ured za obranu (ako si iz Solina onda je to Split) pa to reguliraj. To ti trenutno nije bitno ali može ti kasnije trebat za bolju mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Branitelj sam s dijagnozom F-40,F-63(F-42),liječim se od 2006.g. manje više neuspješno.Zaposlen kao vozač B,C kategorije na bolovanju već 15.mj.Trenutno drugi puta u dnevnoj bolnici a prije 6mj.odbijen od strane inv.komisije.Idući mjesec me opet šalju na inv.kom. i spominju mi vozačku dozvolu i njeno vještačenje što znači da ću ostati bez nje.Ako mi oduzmu dozvolu kolike su mi šanse za inv.mirovinu??Mogu li me odbiti na komisiji bez obzira na eventualno oduzimanje voz.dozvole??Proveo sam 3.g. u ratu i imam 100 dana borb.sektora...molim savjete..hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

solinjanin je napisao:

može li mi netko odgovoriti

zašto mi je odbijeno pravo na 100 postotno bolovanje liječim se tek 4 mj. od ptsp. bio sam u dn bolnici. je li razlog što sam počeo kasno sa liječenjem ili nešto drugo

Da bi ti se priznalo 100% bolovanje zbog bolesti koja je nasupila kao poslijedica što si bio u DR, trebao bi imati priznat status HRVI-a na osnovu te bolesti u ovom slučaju koliko sam skužio radi se o ptsp-u. Znači ako nemaš status hrvi nema ni 100% plaćenog bolovanja, to je politika kod HZZO-a.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

solinjanin je napisao:

znam da ne mogu steći pravo hrvi .sada ne mogu ostvariti 100 posto bolovanje i jesu li sva braniteljska prava određena rokovima i datumima na koja sam ja zakasnio a svi oko mene na vrijeme ostvarili sva prava.

pozdrav

Da moj Solinjanine,iz vlastitog iskustva mogu ti reći da si na početku križnog puta i nažalost "zakasnio" si za neka prava koji imaju branitelji sa HRVI.Trenutno je situacija u državi tako loša da je tvoj put čini mi se nemoguć.Nemoj da te ovo što sam ti napisao pokoleba jer svako ima posebnu situaciju i razlikuje se od jednog do drugog.Trenutno vladajuća struktura samo gleda kako da nekoga zakine za nešto a branitelji su im jedan nažalost veliki teret.Međutim nada umire posljednja pa prema tome moraš odlučiti da li ćeš se boriti ili odustati.Sada je to borba protiv vjetrenjača ali i David nekad pobjeđuje Golijata.Sve ovo ti govorim iz svog iskustva i želim ti puno sreće kao i svima nama koji smo u sličnoj situaciji.Pozdrav...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

solinjanin,najprije pozdrav tebi i svima na portalu.Da ti kažem,nemoj biti ogorčen na sebe ili na državu,nisi kriv za takvu situaciju u kojoj si,ja se liječim 4 godine,nakon gubitka posla prije 2 godine prolupao skroz,hitno hospitaliziran,nastavio sa redovnim kontrolama,bolničkim ležanjima,psihološkim ispitivanjima itd.Dijagnoza:ptsp f43.1,mj.poremečaj osobnosti f61,kao posljedicu ptsp-a ustanovili mi visoki tlak i nekakvu srčanu manu,preskače otkucaje.Dva puta bio na vještačenju,obadva puta od strane DLP odbijen,mada sam na PLP proglašen profesionalno nesposobnim za rad.Želio sam ti reći sa ovim da ne pomišljaš da si jedini koji nije ostvario svoja prava,meni svi,od mojih doktora pa do vještakinja na PLP(do sada sve same žene)govore:gdje si bio do sada,a ja im odgovaram:zar sam ja kriv što sam htjeo normalno živjeti i zarađivati za svoju djecu.Imaš pravo na mirovinu,samo što će biti civilna invalidska,ali moraš se izgleda liječiti 2-3 godine u kontinuitetu da bi to ostvario.Ako ti psihić daje poštede,bolovanje ti ne mogu prekinuti,za 100% bolovanje moraš dokazati da je posljedica rata,to dokazuješ u hzzo,tamo se raspitaj,liječi se i dalje,budi uporan i kada ti je najteže,pomisli na svoju obitelj,oni te trebaju.Mene iz kriza samo pomisao na moju djecu izvuče,inače nisam siguran kako bi sve skupa završilo.

Veliki pozdrav i puno sreče.

Sorry na ovolikom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Solinjanin prolazim taj križni put(čekam izračun te sirotinje) i uistinu ti nemogu reć ništa ohrabrujuće i ja sam nakon 18 god 4gbr izguran na ulicu u civilnu inv,mirovinu po ZOMO-u oko 2000tkn,dvoje male dice ja i supruga i sad mi mogu čak deportirat suprugu ( strankinja)i dicu jer po zakonu nemam dostatna primanja da mogu uzdržavat četveročlanu obitelj i upitno je oće li joj produžit boravak isve to po zakonu tvorevine za koju sam sa 20 g iša u rat, nisi kriv ni ti ni ja ni kolega Blagi, krivi su pošteni Hrvati koji su muzli ovu jalovu kravu mada je bila na izdisaju istim tim je i danas malo i neće ti ni odgovor dat niti će te uputit šta da radiš jer uzimaš iz njihovih jasala( čast istinskim braniteljima).

Smogni snage i bori se sa škovacama , nemoj propuštat rokove za žalbe i tužbe jer to ti je jedino šta ti je ostalo našto još imaš pravo, pokušavat če te ubijat u pojam i odvraćat ali izdrži jer šta nas je više tim ćemo bit jači da ovu sramotu iznesemo prid institucije i kad zato dođe vrime prid same ljude pa i na samu ulicu .

Ako nisi HRVI nemaš prava nikakva, čak nemoš ni u braniteljsku mirovinu zato jer nisi HRVI, već civilna inv znači nije dobro! Žalosno ali istinito. Poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko god je u radnom odnosu i prima plaću, pametnije mu je da se ne zayebava sa bolovanjem u svezi rata.Da , grubo zvuči, ali je tako. Imam poznanika koji je radio u HŽ i odjednom se njemu sprknilo da ide na bolovanje(PTSP). Vidio on da su neki dobili(neki i nezasluženo) mirovine, pa hajd idem i ja. E, sad su diple počele drugačije udarat. Na posao se vratiti ne može , a ovo što dobiva, malo je. Za one koji nisu znali , pogotovo iz Slavonije, dr. Jelen je umro i neki dan sahranjen u Brodu, pokoj mu duši.On mi je rekao:" Ni ne pokušavaj ispraviti nepravdu,unaprijed si izgubio". Pretpostavljam da je Mrljavac imao nešto slično na pameti kada je davao savjete"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PRIJATELJU-išao sam u rat dragovoljno 1.12.1991 god.

sa 22godine.Ne mogu dobiti status dragovoljca, treteiransam isto kao oni koje je dovela V.Policija na teren . do 94.proveo sam sve na prvoj liniji.Izašao sam iz rata bez ranjavanjai nastavio život radeći i prehranjivajući obitelj.Otišao sam na bolovanje jer raddim a ne primam plaću mjesecima (4-5mj).Supruga mi je kronični bolesnik (lupus -multipleskeroza)bez primanja.Sada mi je odbilo 100%bolovanje jer sam zakasnio sa liječenjem (PTSP).Kad sve vidim oko sebe "BRANITELJE"po kliadinicama i kafićima a ja koji bi htio raditi ne mogu .Došao u situaciju da nemam za kruh.Svjestan sam čitave situacije ali ne mogu da ne budem ogorčen na sabe i čitavi sustav Što je napravio od države i od ljudi.Pravi invalidi Dom rata su zaslužili duplo više .

 

POZDRAV! BOG I HRVATI!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav,

Molio bi neki savjet. Što da napravim naime, liječim se od PTSP-a, od 2011.g. Na bolovanju sam neprekidno 2,5 godine. Sada idem 4.putna procjenu radne sposobnosti. Vjerovatno će me odbiti. Firma mi je u blokadi oko 2 godine. Ljudi si napustili firmu jedino sam ja ostao. Moja doktorica me hoće skinuti sa bolovanja, sada dobivam 50% bolovanja. Ne znam što da napravim.

Unapriijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kasno si se počeo liječiti od PTSP-a. S obzirom da te tako dugo zdravstveni sustav nije uspio izlječiti, mislim da bi ti morali dati makar profesionalnu mirovinu, ali sve ovisi o tome što ti piše u medicinskoj dokumentaciji. Ako te opet odbiju na procjeni radne sposobnosti, nastavi sa liječenjem pa opet na novu procjenu..., a pokušaj sa svojom liječnicom nekako da se dogovoriš da te što duže ostavi na bolovanju (imaju i oni svoje pravilnike i ne mogu ni oni to razvlačiti unedogled).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

molila bi za pomoć jer sam se pogubila u ovom ludilu koje vlada oko nas. Dragovoljac sam domovinskog rata od 1991. do 1996. Unazad 4 godine su se pojavili simtomi PTSP-a i od tada se aktivno liječim (svaki mjesec psihijatar, 4 dnevne bolnice, 1 hospitalizirana). Trenutno sam na bolovanju neprekidno od 08. mjeseca 2012. godine pa su mi u skladu s novim zakonom bolovanje srezali na 50%. Podnijela sam zahtjev za priznavanje bolesti kao posljedice rata i dobila odbijenicu jer mi nedostaje drugostupanjsko rješenje MORH-a ili MHB glede statusa HRVI iako po zakonu isti ne mogu dobiti. Samohrana sam majka 2 djece, živimo u podstanarkom stanu i ja zaista ne znam što da radim i kako dalje. Ako ima tko kakav savjet bit ću veoma zahvalna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Imam i ja pitanje za mrljavca

Meni je na zdravstvenom 2005 priznatom 100 posto bolovanje na dijagnozu f 43.1 a na neke druge dijagnoze odbijena kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu. Sve u svemu tada mi je priznato.koristio sam tada bolovanje 1 godinu.prije 4 mjeseca

Nanovo otvaram bolovanje pod istim dijagnozom i doktor mi daje 100 posto bolovanje na osnovu tog rješenja iz 2005.Sve ok za sada ja dobijem 100 posto bolovanje Al da neki bilo poslije vrati lovu.Pitanje, To rješenje kad dobijete od hzzo vrijedi za stalno da je ta šifra(dijagnoza)kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu. Jer doktorica mi je kopirali to rješenje iz 2005 za dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ostvario pravo na 100% bolovanje na osnovu šifre F43,1 iako tada nisam imao status HRVI ali to je bilo prije 4 godine.Da li se sada nešto promjenilo neznam,ali čisto sumnjam da nije,naravno na štetu branitelja,dakako.

 

Sa gore navedenom sifrom sam i ja ostvario pravo na sto posto bolovanje 2012 kod HZZO Split i to bez HRVI, poslije sam cuo da je tu godinu u SDŽ 100% dobilo pet branitelja bez statusa HRVI. A kako je sada ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo danas u dnevnoj bolnici mi tip iz Omiša kaže da nema šanse da ga sada dobije.Ma govorim ti Šta mene muči. Meni su to priznali 2005. Tada sam bio godinu na bolovanju. Sada sam opet na bolovanju i doktorica mi je po tom starom rješenju dala 100 posto. Valjda zna Šta radi,zanima me dali to rješenje vrijedi i sad.Ja se ne mogu požaliti jer dobijem 100 posto ova 4 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve pet.Nego mene zanima rješenje o priznavanju bolovanja od strane hzzo-a.Kako sam naveo meni je to priznato 2005. Tada sam bio godinu na bolovanju po100 posto iznosu.Sada mi doktorica opet daje DR doznake na osnovu tog rješenja od hzzo-a.iz 2005 Kako sam po postovima čitao da 100 posto bolovanje možeš imati 18 mjeseci zanima me je li mi to korištenje iz 2005 i2006 ulazi u taj zbir od 18 mjeseci

Ne trebam valjda opet tražit od hzzo-a.novo priznavanje kad su mi priznali tada.Kažem za sada dobivam 100 posto Al da nebi bilo poslije vrati lovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što tvoja liječnica tebi priznaje i na osnovu čega ti odugovlači toliko bolovanje. Moraš imati nove (unazad 6 mjeseci specijalističke nalaze i psihotest) nalaze i niti to ti nije nikakva garancija-jamstvi da će ti priznati u HZZO-u ili HZMO-u ako budeš išao na procjenu radne sposobnosti.. Pripazi, sada je jako teško do mirovine, a komisije su rigororzne....

 

Od 2005. godine do 2015. godine razlika je 10 godina.

 

Došlo je do izmjena u ZOMO i ZOPHB.

 

Pa, sada, razmisli.......kockaj....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da se ne razumijemo. Ja sam bio na bolovanju do kraja 2006. Tada se vraćam radit ali i dalje idem doktoru. Prije pola godine opet otvaram bolovanje sada dobivam nove dijagnoze (62 i 32.2ali mi još ostaje ona 43.1 na koju imam 100 posto bolovanje zanima me koliko mogu imati 100 posto pošto sam to već dobivao prije 10 godina (trajanje 12 mjeseci)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

E, to moraš pitati svoju izabranu liječnicu opće prakse. Ali, ne nadaj se da ćeš moći dugo "razvlačiti". Već te je trebala poslati na procjenu radne sposobnosti u HZMO.

 

Nije mi jasno zašto već nisi išao na procjenu radne sposobnosti?

Pozdrav Mrljavac

Imam pitanje ili bolje

rečeno šta mogu očekivati jer sam predao papire za procjenu radne sposobnosti prvi puta

A evo malo padataka

Radni staž36 god.

Starost 55 go

 

 

 

f43.1 chr priznat kao posljedica sudjelovanja u DR,ali svojom nemarnošću nikad nisam podnio zahtjev za RV

Sudjelovanje u DR oko 400dana

Liječenje sa prekidima od 1993,sedam bolničkih ležanja i desetak dnevni bolnica.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....nemarnošću nikad nisam podnio zahtjev za RV

Sudjelovanje u DR oko 400dana

Liječenje sa prekidima od 1993,sedam bolničkih ležanja i desetak dnevni bolnica.....

 

 

Možemo "nagađati" ali teško ta ćeš ostvariti bilo koje pravo po Zakonu o pravimka HB jer nemaš niti dovoljno radnog staža, a niti godina starosti.

 

Ako se iz medicinske dokumentacije vidi da si radno nesposoban, o tome odlučuje vještak i povjerenstvo u HZMO, možeš možda u mirovinu ali sve ovo ostalo je upitno....

 

Ne želim nagađati, ali ne bih se previše radovao odluci-rješenju.

 

Vidjet ćemo, što bude-bit će. Sačekajmo rješenje pa onda u "borbu" ukoliko rješenje bude nepovoljno..........

 

Dobro, priznao si da si malo bio neuredan glede ostvarivanja statusa HRVI iako si vjerojatno mogao ostvariti taj status, ali sada je za to prekasno (a i ovo liječenje sa prekidima ti baš i ne ide u prilog).

 

Vidjet ćemo kakvo ćeš dobiti rješenje......., a poslije, vidjet ćemo.....

 

Ne može se dati precizan odgovor....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,dobro si rekao vidjet ćemo.

Osobno i nebi još u mrovinu ali dr. me morala poslati zbo dužine bolovanja,ali kad je vijela opis radnog mjesta,rekla mi da se na to mjesto radno više neću sigurno vratiti,a znam da firma nema za mene neko drugo radno mjesto,vidjet ću njihov odgovor pa se javim ponovo ako zatreba.

Hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Možemo "nagađati" ali teško ta ćeš ostvariti bilo koje pravo po Zakonu o pravimka HB jer nemaš niti dovoljno radnog staža, a niti godina starosti.

 

Ako se iz medicinske dokumentacije vidi da si radno nesposoban, o tome odlučuje vještak i povjerenstvo u HZMO, možeš možda u mirovinu ali sve ovo ostalo je upitno....

 

Ne želim nagađati, ali ne bih se previše radovao odluci-rješenju.

 

Vidjet ćemo, što bude-bit će. Sačekajmo rješenje pa onda u "borbu" ukoliko rješenje bude nepovoljno..........

 

Dobro, priznao si da si malo bio neuredan glede ostvarivanja statusa HRVI iako si vjerojatno mogao ostvariti taj status, ali sada je za to prekasno (a i ovo liječenje sa prekidima ti baš i ne ide u prilog).

 

Vidjet ćemo kakvo ćeš dobiti rješenje......., a poslije, vidjet ćemo.....

 

Ne može se dati precizan odgovor....

Pozdrav

Samo kratko bio sam na komisiji,a prije toga radio kod njih psihotest i kaže gospođa kad je vidjela opis radnog mjesta vi nemožete ovaj posao više obavljati,znate li da možete dobiti otkaz ako firma nema za vas drugo radno mjesto,a ja napišem svoje mišljenje,na to sam je pitao a mirovina a ona kaže ma to će biti crkavica,sad mi opet nije jasno kako crkavica kad imam 36 godina staža i plaću za naše prilike dosta dobru,dakle i uplate prema mirovinskom su išle prema plaći.

Nisam bio kod socijalne radnice u firmi ali moraću je potražiti kad dobijem rješenje,imam osjećaj da će se obistiniti moje slutnje i da će me frknuti,jer mislim da im je to bolje nego da mi na bolovanju daju punu plaću kao da radim sobziro da mi je bolest posljedica DR-a,možda te malo zamaram ali ako imaš kakav komentar na ovo napiši.

Poz......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija