Jump to content

Moramo li platiti PNPN - help


helpme11

Preporučene objave

Pozdrav svima i molim za pomoć !

 

Suprug je bio vlasnik 1/2 kuće, a njegov brat druge polovine.Od brata smo otkupili drugu polovinu. Radi se o kući na kat, nije etažirana i ukupno ima oko 140 m2 stamb. prostora. Mi živimo na katu koji smo cijeli preuredilii, a prizemlje je u lošem stanju i nije uređeno. Pošto nas je četvero računali smo da ćemo biti oslobođeni plaćanja poreza do 90 m2, a da ćemo platiti porez na ostatak. No rekli su u poreznoj upravi da nema pravo na oslobađanje jer ono što je kupio nije veće min. 10 m2 od onog što već posjeduje i da mi možemo predati zahtjev, ali da po zakonu nema pravo. Pošto nam vjerovatno neće priznati cijenu iz kupopr. ugovora jer je preniska, iako smo mi zaista toliko platili.

Vjerovatno će doći procjenitelj i sad me zanima (ako netko zna) kakva je praksa tj. da li će nam uvažiti i procjenjivati prizemlje (iako nije etažirano)koje je stvarno u lošem stanju ili će procijeniti cijeli kuću i obračunati porez na polovicu kuće ? S čime možemo pravdati to da je dogovorom kat naš, vrijede li računi ili možda to da brat već 20 godina ne živi u toj kući i da nikad nije ništa ulagao. Zahvaljujem !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije neg što donese porezno rješenje porezni tijelo mora postupiti po čl.5,6,i7. Općeporeznog zakona NN 147/2008

 

ako porezno tijelo ne postupi po čl.5,6 i 7 iz Općeporeznog zakona pisati žalbu nadležnom drugostupanjskom tijelu.

ili tužbu Upravnom sudu (ako primite negativno rješenje drugostupanjskog tijela)

ali najbolje je da potražite pomoć stručne osobe.

 

nekretninu je trebalo opteretiti hipotekom

opterećena nekretnina ima manju vrijednost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O hvala na informaciji, pročitala sam članke 5,6 i 7 i čini mi se dosta "zanimljivo". E sad da li ovaj čl. 7 tumačim kao da nam procijenitelj mora reći na koliko bi procijenio kuću tj. da nas porezna obavijesti o procjeni prije nego stigne porezno rješenje i uplatnica po principu plati, pa se onda žali.

Mi ne želimo izbjeći svoje obaveze samo želimo da se činjenice uzmu u obzir.

Btw kuća ima teret, ali u smislu doživotnog uživanja suprugove mame i sestre.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija