Jump to content

Mobilna kucica na gradjevinskom zemljistu


xedos6

Preporučene objave

Postovani,

htio bih kupiti nekih 450 qm na moru(gradjevinska zona) na koju bih postavio jednu mobilnu kucicu(s tockovima) velicine 27qm ...struju bih rijesio solarno a vodu-iskopao busotinu-bunar!!

 

da li je to dozvoljeno ili moram traziti neku gradjevinsku dozvolu za taj objekt??ili pak neku drugu dozvolu? Gdje se mogu informirati o tome-znaci konkretno??

Nebih radio nista nelegalno nego sve po propisu ali kucu necu da pravim niti imam snage niti volje ...ovako gotovu kupis za nekih 15000 evrica i imas ju-kompletnu !!!nece te nitko moci zezati zato sto je gotova-znaci nema ono kao-taj vam kut nije ok-rusite ga,ovdje je za 5 cm prvisoko-rusi ga!!!napravio sam kucu u Zupanji prije 3 god i znam o cemu pricam..

 

1.Postoji li uopce mogucnost na jednu mobilnu kucicu gradjevinsku dozvolu dobiti?naravno da bih ju postavio onda na betonsku plocu i tockove razmontirao..

 

2.Zadnja mogucnost bi mi bila mozda da ipak napravim neku vikendicu(naravno s gradjevinskom dozvolom) ali tu je opet pitanje -da li je takav objekat u prostornom planu uopce dopusten!!moze li meni opcina da kaze sta ja moram praviti a sta nemogu? mogu li ja jednostavno takav zahtjev predati?kolike su sanse da to prodje?

 

zemljiste se nalazi u sred izgradjenog dijela grada-prikljucak struje i vode s svih strana moguc ;-)

 

zahvalan sam za svaku informaciju

 

PS gradjevinsko zemljiste bi bilo na otok Vir -zadarska zupanija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmmh,izgleda da nema nikoga u hrvatskoj tko je tako nesto radio legalno...znaci samo mi preostaje da se vrnem do opcine u Vir i da tamo ponovo upitam(bio sam tamo ali svaki put su mi dali drugi odgovor-zato htjdoh ovdje da cujem sta kaze zakon o tom i da li uopce postoji zakon o tome) ...

 

:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi prvi koji se to pita, vjeruj... to su sve stvari između redaka napisane, tumače se ovako i onako. probali su ljudi sa "alatnicama", priručnim objektima i sl... gotovo uvijek je to prolazilo, no ne znači da je to pravilo. nego... samo da pitam: koliko namjeravaš platiti 450m2 i gdje (otprilike)? nije vrag da ćeš po 100 eur plaćati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xedos6 je napisao:

 

 

1.Postoji li uopce mogucnost na jednu mobilnu kucicu gradjevinsku dozvolu dobiti?naravno da bih ju postavio onda na betonsku plocu i tockove razmontirao..

 

Ne izdaje se dozvola za postavljanje 'mobilnog' objekta. Ako je zemlja tvoja, nitko ti ne može zabraniti da to tamo 'parkiraš'.

 

Takvu kućicu možeš koristiti preko dana, ali u turističkim područjima noćenje u takvoj situaciji općenito bi se smatralo ilegalnim kampiranjem.

 

Priključke (voda, struja) ne možeš dobiti bez dozvole.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

xedos6 je napisao:

 

 

1.Postoji li uopce mogucnost na jednu mobilnu kucicu gradjevinsku dozvolu dobiti?naravno da bih ju postavio onda na betonsku plocu i tockove razmontirao..

 

Ne izdaje se dozvola za postavljanje 'mobilnog' objekta. Ako je zemlja tvoja, nitko ti ne može zabraniti da to tamo 'parkiraš'.

 

Takvu kućicu možeš koristiti preko dana, ali u turističkim područjima noćenje u takvoj situaciji općenito bi se smatralo ilegalnim kampiranjem.

 

Priključke (voda, struja) ne možeš dobiti bez dozvole.

 

:kavica:

 

Hvala lijepo na odgovoru-ali to je bas sto zelim saznati!!moze li se ta dozvola dobiti,gdje i kako se to uopce zove ???

Spreman sam cak i gradjevinsku platiti za taj mobilni objekat-nezelim nista da gradim jer nemam volju vise da se svadjam sa inzinjerima,arhitektama,opcinarima,inspekcijama itd...

 

znaci ,gotov objekt postavim i to je to!!!

 

Znaci kakvu dozvolu trebam?gdje da ju trazim?Jeli moguce onda dobiti LEGALNO struju i vodu?

 

unaprijed zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro je napisao:

nisi prvi koji se to pita, vjeruj... to su sve stvari između redaka napisane, tumače se ovako i onako. probali su ljudi sa "alatnicama", priručnim objektima i sl... gotovo uvijek je to prolazilo, no ne znači da je to pravilo. nego... samo da pitam: koliko namjeravaš platiti 450m2 i gdje (otprilike)? nije vrag da ćeš po 100 eur plaćati?

 

Na Viru ima zemljista u gradjevinskoj zoni vec od 70 euro-koliko hoces..prodjes malo Virom i razgledas-svuda su samo oglasi za prodaju-tamo se sve prodaje...Problem je samo naci nesto legalno i da papiri i sve ostalo pase a takodje i cijena..Sam idiot bi platio na otoku poput Vira 100 euro po qm !!!nije to spanija ili italija..u grckoj dobijem za 50 euro qm -skroz na plazi ;-)

 

hrvatsko primorje je za otprilike 40% precijenjeno !!!to je zasluga ovih ratnih spekulanata koji su ta zemljista onda kupovali u bescijenje a sada traze cijene kao u Kaliforniji...hrvatsko primorje nema nista drugo osim ciste vode-sve ostalo je za zaboraviti...ak hoces da jedes kao covjek onda racunaj za 4 clana obitelj vecera -minimalno 1300 kn....za tu cijenu jedem cak i u veneciji ;-)(nepricamo o pizzi nego jelu-pizza nije za mene jelo)

 

Sta ima Vir da ponudi za 100euro/qm ?nema plaze kako treba,nema lokala gdje bi covjek pojeo dobru ribu(a na moru si),nema starog grada,nema uopce nista za pogledati...

 

ali meni se ipak nekako svidjeo-vjerovatno radi tog sto mi rodjak tamo zivi i sto bi se mogao da brine za tu kucicu...

 

Najvise sam se nasmijao ljudima koji su apartmane bespravno sagradili i sada traze 1200 euro/qm ...bez ijedne dozvole osim vlasnickog lista...da se ubijes od smijeha...tipicno hrvatska...oni uopce neznaju markt niti cijene-nego onak kao bosanci lupe-pa sta bude ;-) ja imam gotovinu i nisam u frci-mogu cekati(od mojih kamata otprilike 1800 euro godisnje mogu ici di hocu)

 

bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, u potpunosti se slažem s tobom. i ja sam kupovao zemlju oko zadra jer sam mislio kao i ti... onda sam našao nekog čiču, jadan, da ga vidiš, veli on meni: imam ja komad zemlje za prodat, aj da ti pokažem. i onda me vozio. vozio i vozio. i onda me doveo blizu, i onda smo još morali malo preko tuđeg zemljišta. i onda mi je pokazao to zemljište koje dijeli s nekim, ali se zna što je čije. ma nema ni 200 m do mora. cijena? 200 eur/m2. a realno, tip je zadnji put vidio meso u mesnici. i cijela rvacka ti je taka. ja odustao i opet tako kao i ti: oročio lovu i kao lolek i bolek, zavrtim globus, di stane, tamo idem. oročio po 6 posto 20000 eur i to mi je 1200 svake godine. mjesec dana godišnjeg, više ni nemam vremena. i mislim si, što bi preko godine plaćao struje, ovo, ono i strahovao da mi netko nije provalio....

prodao sam i stan, oročio novac, plaćam najamninu u većem i boljem stanu i ostane mi još toliko od kamata.

ajd' uživaj! vidim, nisam jedini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro je napisao:

da, u potpunosti se slažem s tobom. i ja sam kupovao zemlju oko zadra jer sam mislio kao i ti... onda sam našao nekog čiču, jadan, da ga vidiš, veli on meni: imam ja komad zemlje za prodat, aj da ti pokažem. i onda me vozio. vozio i vozio. i onda me doveo blizu, i onda smo još morali malo preko tuđeg zemljišta. i onda mi je pokazao to zemljište koje dijeli s nekim, ali se zna što je čije. ma nema ni 200 m do mora. cijena? 200 eur/m2. a realno, tip je zadnji put vidio meso u mesnici. i cijela rvacka ti je taka. ja odustao i opet tako kao i ti: oročio lovu i kao lolek i bolek, zavrtim globus, di stane, tamo idem. oročio po 6 posto 20000 eur i to mi je 1200 svake godine. mjesec dana godišnjeg, više ni nemam vremena. i mislim si, što bi preko godine plaćao struje, ovo, ono i strahovao da mi netko nije provalio....

prodao sam i stan, oročio novac, plaćam najamninu u većem i boljem stanu i ostane mi još toliko od kamata.

ajd' uživaj! vidim, nisam jedini...

 

 

he he he ..a ja mislio da sam najludji..hmmh...ma sve je to ok ali ja cu si nesto sigurno kupiti..cekam priliku svoju ;-) u Hrvatskoj gori a goriti ce jos vise-svi oni koji pripadaju radnickoj klasi ce biti primorani da prodaju -a onda sam ja tu !!za mene je neka cijena od 50-70 euro realna-ali ne vise od tog ...a te cifre od nekih 200 e/qm -ti nisu normalni...ili neprodaju ozbiljno ;-)

 

znas ono tko ceka taj doceka...

 

ali ipak mi ide na nerve da mi nitko na moje skroz jednostavno pitanje odgovor nemoze dati!!Spreman sam da platim sve dozvole samo da bih na svom zemljistu mogao u svojoj kuci da spavam!!!to je svugdje na svijetu moguce samo u HR ne-ne svuda ;-) ....

 

nije ova Evropa nas zasluzila-samo ce s nama brze potonuti-kad se nasi profi lopovi rasire po EU -eto ti problema..do bola...

 

 

Nadam se da je neko pametniji ovdje i poznaje bolje zakon o tom-jer ako u zakonu nista o tom nepise-postavljam to tamo pa cu se suditi s njima-i na to sam spreman !!

 

bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Bas i mene Zanima to Pitanje i cuo sam 100 Odgovora! Zadnji Prije 2 Nedelje od jednog Poduzeca za Kontenjere u Zagrebu. Tvrdi da su doneli Novi Zakon da se taki Objekt moze bez Gradjevinske Dozvole Dobit! Uzalud i ja trazim gdje to Pise. Ako mi Iko taj Nov Donesen Zakon moze Pokazat bio bi mu Zahvalan!

Ili se moze ovdje izvrsit ugled u Narodne Novine?

 

Hvala Unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Može li i meni odgovor također?? Razmišljam o kupnji građevinskog zemljišta u Istri i stavio bih na to mobilnu kućicu ili malenu drvenu kućicu. Ne treba mi priključak za ništa, offgrid living. Cijene mjesečnog troška struja/voda/komunalije/hrt/pričuva u Rijeci u vlastitome stanu me dođu 1200kn mjesečno, hvala neću više živjeti "po pravilima".

Dakle kao što kolega pita, smije li se ili ne stavljati mobilna kućica na građevinsko zemljište? 

 

P.S.
ignorirati ću činjenicu da samo u Umagu ima preko 2,000 nelegalno izgrađenih kućica od 100 metara od mora, gdje već 20 godina nitko im ništa ne može napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo je već dosta sličnih upita pa ako želite detalje pogledajte podforum. Ukratko, mobilne kućice se smiju postavljati u kampovima. Postaviti se može na vlastito zemljište ali se ne može boraviti u njoj. Time gubi svojstvo mobilnog objekta, postaje stambeni sklop povezan sa tlom za što je potrebna građ.dozvola. 

Što se tiče drvene kućice, Zakon o gradnji poodavno ne razlikuje montažne, drvene, hobbit ili bilo kakove druge slične građevine. Poznaje samo one za koje je potrebna građ.dozvola i one za koje nije potrebna a služe za potrebe osnovne postojeće građevine. Tako bi vam i u ovome slučaju bila potrebna građ.dozvola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Bok ekipa,

naslijedio sam neko zemljište u Lici, dvije čestice, na jednoj je nekad bila kuća i dvorište, a druga se vodi kao oranica. Obje su obrasle, šuma i šikara. Zanima me da li bih mogao postaviti mobilnu kućicu-kontejner na jednu od njih i spojiti struju. Zna li netko što bi od dozvola trebalo? 

pozdrav

boris

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija