Jump to content

Porez na iznajmljivanje stana


Tibor2009

Preporučene objave

Pozdrav,

imam par pitanja, želio bi iznajmiti svoj stan u Zagrebu i sklopiti ugovor sa unajmljivačem, pa me zanima kako i po kojim stopama se obračunava porez, prirez i dali se i u kojim slučajevima plaća PDV na to iznajmljivanje, te dali sam na kraju godine obavezan prijaviti porez. I na kraju dali postoji neki mjesečni ili godišnji limit prihoda pa da se na njega primjenjuju neka druga pravila, zakoni i porezi, npr. ako mi je zbroj godišnjeg prihoda od iznajmljivanja stana do 50000kn dali onda plaćam jednu stopu, a ako je veći onda drugu itd.

Unaprijed zahvalan, Tibor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznajmljivanje stana nije dohodak koji se oprezuje na isti način kao plaća, autorski honorari, ugovori o djelu, ovo je dohodak od imovine. Vaš podstanar bi vam morao plaćati naknadu za stan na vaš žiro račun, a vi bi ugovor o zakupu morali odnijeti na poreznu upravu koja će vam rješenjem razrezati mjesečnu akontaciju poreza (oko 10% od ugovorenog iznosa zakupnine). Plaćate ju bez obzira na redovitost naplate najamnine od vašeg podstanara. Na kraju godine podnosite poreznu prijavu i taj dohodak od imovine upisujete u predviđenu rubriku, od njega odbijate 30% na ime troškova koje vam porezni propis priznaje da ste imali tijekom iznajmljivanja i ostatak pribrajate drugim vrstama dohotka koji ste ostvarili tijekom godine. Na to onda obračunavate porez i prirez (nakon što ste odbili neoporezivi osobni odbitak na koji imate pravo).

PDV plaćaju porezni obveznici koji su u sustavu PDV-a, a to iznajmljivači nisu, osim ako se kao takvi prijave, ali onda moraju voditi poslovne knjige i izdavati račune uvećane za PDV.

U RH postoje 3 porezne stope - 12, 25 i 45%, a prirez ovisi o mjestu prebivališta. Na svakoj poreznoj prijavi (imate ih na raznim web stranicama, pa i kod porezne uprave) možete pogledati porezne razrede - koja se stopa primjenjuje na koji iznos ostvarenog dohotka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

samo da potvrdim post gore;

ukoliko se ne bavite najmom stana kao djelatnošću ( obrt ) odnosno niste svrstani u isto, niste obveznik pdv-a te na ovaj prihod plaćate porez na dohodak prema gore navedenim stopama poreza na dohodak, s tim da Vam se 30% od ugovorene najamnine priznaje kao izdatak, a porez se plaća na razliku. Također ste obveznik prireza, koji ovisi o visini oporezive najamnine i stope prireza u mjestu Vašeg prebivališta.

 

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavno:

 

Iznos najamnine se pomnoži sa 0,70 zatim na to ide 12% poreza kao akontacija + cca 10% prireza od iznosa poreza.

 

U praksi na 1000 kuna najamnine i 10% prireza će biti 92 kune akontacije poreza.

 

Plaćen iznos je samo akontacija, opet se sve kasnije zbraja i računa u poreznoj prijavi, te ako imate veću plaću a predate poreznu prijavu morat će te možda nadoplatiti razliku.

 

Nije nužno da se uplata vrši na žiro račun.

 

Nipošto ne davati najamninu sa uračunatim režijama, jer će vam struju i ostale troškove dvostruko oporezovati.

 

Ja sam iznajmljivač stana, ne iznajmljujem pravnim osobama, uvijek uzimam novac na ruke, redovito plaćam akontacije po poreznom rješenju na niži porezni razred poreza na dohodak, nikad ne predajem poreznu prijavu i tako izbjegavam plaćanje većeg poreza na dohodak.

 

Nikad nisam dobio nikakvu kaznu zbog nepredavanja porezne prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

 

 

Ja sam iznajmljivač stana, ne iznajmljujem pravnim osobama, uvijek uzimam novac na ruke, redovito plaćam akontacije po poreznom rješenju na niži porezni razred poreza na dohodak, nikad ne predajem poreznu prijavu i tako izbjegavam plaćanje većeg poreza na dohodak.

 

Nikad nisam dobio nikakvu kaznu zbog nepredavanja porezne prijave.

 

I ja radim tako.

Jedna napomena - ovo funkcionira ako iznos ne prelazi 85000 kn.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija