Jump to content

zastara ovrhe kao rješenje?


FRCKOLINA

Preporučene objave

Molim vas za pomoć jer sam očajan. Naime kupio sam stan na kredit 19.01.2004 i silom prilika morao prodati prije isteka 5 god.(bio sam osobođen poreza za kupnju prve nkretnin) tj. 29.10.2008 po radi zatvaranja kredita jer sam zbog povećanja obitelji morao dignuti novi kredit i kupiti veći stan, te radi toga dobio rješenje o naknadnom plaćanju poreza za prvu nekretninu. Naravno da sam se žalio jer sam platio porez za novu nekretninu i jednostavno nemam sredstava za plaćanje tog naknadno utvrđenog. Ono što me sad naravno najviše muči je da odgovor na žalbu nisam nikad dobio nego samo jednu opomenu te danas i rješenje o ovrsi.

S obzirom da u poreznoj ne uzimaju u obzir okolnosti po kojoj sam prodao stan prije isteka 5 god.(samim time nisam iskoristio oslobođenje poreza za prvu nekretninu)odnosno nije bila prodaja po radi zarade i sl.

Molim vas da mi odgovorite da li mi je rješenje izbjegavanje ovrhe odnosno kada počinje a kada nastupa apsolutna zastara?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Malo sa zakašnjenjem ali moram komentirati

 

Ako odbijate primiti pismena (znate one žute papiriće)

odnosno obavjesti to ne znači da ste stvar istjerali u zastaru jer će onda porezna takvo rješenje staviti na oglasnu ploču i samim tim činom po zakonu se smatra da ste obavješteni , a vi o tome nemate pojma pa ste tako propustili rok za žalbu i8 rješenje je postalo pravomoćno i tada zaista ne možete ništa.

Ne možete se rješiti dugivanja ako ne primate poštu,

to je prošlost posebno kad su u pitanju porezni akti i sudska rješenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za poreznu vi ste kupili 2 stana kako ste prvi prodali prije isteka 5 godina trebate platiti porez.

Ako ste taj stan kupili 2004 god. Nastupila je apsolutna zastara još 2010 .Ali poreza ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti već morate napisati dopis i ukazati na to da ovrha na tekući račun je nedopustiva zbo činjenice da je nastupila zastara i takvu ovrhu trebaju povući.

 

S tim da trebate dobro paziti kada se radi o zastari

 

Datum kada je je rješenje o plaćanju poreza , sa koji datumom i ako je protekao rok od 6 godina od dana rješenja do dana kada ste dobili ovrhu, ne dana blokade računa već dana rješenja ovrhe jer sa tim danom se prekida zastara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,za poreze , za doprinose MIO I ZDR 10 godina zastare(asolutne)

 

 

Ako je porezna pokrenula ovrhu onda sami tražite da se utvrdi zastara po tom predmetu i da se ovrha obustavi

NARAVNO, U ŽALBI TO TREBATE NAPISATI.

Ako nije pokrenula ovrhu nemojte ništa poduzeti

 

 

AKO STE PROPUSTILI ROK ZA ŽALBU I AKO JE RJEŠENJE POSTALO PRAVOMOĆNO onda je rok zastare 10 godina od pravomoćnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam koliko se plaća ali svakako morate ići u finu i dobiti

informacije o tome ko vas blokirao , i za koji iznos i tek onda možete nešto poduzeti.

 

Pravomoćnost jest kada nrp. niste se žalili na neku presudu, rješenje (jer ste prihvatilitu odluku) ili ako ste propustili rok za žalbu(npr. niste htjeli podići prepručenu pošiljku) pa je porezna to istaknula na oglasnu ploču a rok za žabu je bio 8 dana pa ste taj rok propustili i onda rješenje, sudska odluka postaje pravomoćna i tada ne možete ništa učiniti.

A ako vas je neko blokirao i naplatio ono što je već u zastari onda ne preostaje vam ništa nego podići tužbu.

 

Ali naravno treba sve vidjeti , teško je ovako dati pravi savjet , možda bi bilo dobro da kad imate sve papire idete kod odvjetnika jer to nije baš tako jednostavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija