Jump to content

Građevinski vještak


malacici

Preporučene objave

Zanima me kako uložiti prigovor na sumnjiv elaborat građevinskog vještaka?

Zanima me i da li je uobičajeno kada vještak vrši procjenu koliko je određena stranka uložila u nekretninu da ne uračunava amortizaciju?

U mom slučaju vještak je npr. trulu ogradu zaračunao kao da je kupljena jučer, isto tako električne bojlere kao da su novi, a stari su 15 godina.

Također je u elaboratu naveo da moram obeštetiti suprotnu stranu u iznosu od 9300 kn jer su bojali zidove !!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malacici je napisao:

 

Zanima me i da li je uobičajeno kada vještak vrši procjenu koliko je određena stranka uložila u nekretninu da ne uračunava amortizaciju?

 

Ako se od vještaka tražila procjena koliko vrijede radovi za koje jedna od stranaka tvrdi da je platila, onda je vještak napravio upravo takvu procjenu.

Ako se nije tražilo da procjeni sadašnju vrijednost, zašto bi to vještačio?

 

Također, kod ulaganja u nekretninu treba razlikovati tekuće i investicijsko ulaganje. Samo uloženo u povećanu vrijednost nekretnine se vraća u slučaju podjele.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ne znam koji su motivi dotičnog gospodina vještaka da napravi elaborat na način na koji ga je napravio, ali iz njegovog vještačenja bi netko neupućen mogao zaključiti da je bojanje zidova i čišćenje prozorskih okvira prije postavljanja investicijsko ulaganje ( ne postavljanje i kupnja okvira - čišćenje !!!).

Zanima me i to da li vještak treba tražiti zainteresiranu stranku da ispostavi račune koji dokazuju investicijsko ulaganje u nekretninu ili može vjerovati stranci na riječ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se od vještaka za gradnju traži da procjeni vrijednost kuće, on ne utvrđuje čija je kuća, nego koliko kuća vrijedi.

 

Ako su mu 'uvaljali' popis radova, i naložili da procjeni koliko bi ti radovi vrijedili, on čak ni ne utvrđuje tko je te radove platio. To ulaganje mora na sudu dokazati tužitelj.

 

Ovaj nalaz može se pobijati u smislu da se dokazuje da pojedini radovi ne vrijede koliko je u nalazu navedeno.

 

Tuženik će u osporavanju visine potraživanja tražiti da se utvrdi koje ulaganje je bilo tekuće ili investicijsko održavanje, a koje je bilo ulaganje u povećanu vrijednost nekretnine.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na prethodnim odgovorima.

Zanima me još da li građevinski vještak utvrđuje i štetu počinjenu na objektu?

Naime, ljudi koji se nalaze u mojoj kući pustili su da curi krov i nisu ni na koji način pokušali problem sanirati. Budući da su oni u kući više godina to curenje iz godine u godinu pravi sve veću štetu.

Da li ja kao vlasnik imam pravo na odštetu s obzirom da će me sanacija nastale štete sigurno vrlo skupo koštati.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija