Jump to content

Kazna zbog isteka osobne iskaznice


marko25_zg

Preporučene objave

Poštovani,

 

imam jedan problem vezan uz istek osobne iskaznice. Osobna mi je istekla prije 4 godine, a ja se nisam njome služio, pa sam je zaboravio produžiti. Kako sam promjenio mjesto prebivališta, otišao sam na Mup u Zagrebu, da prijavim novu adresu. Gospođa na šalteru, mi je rekla da mi je osobna istekla, ali kako sam promjenio adresu, mislio sam izvaditi novu osobnu sa novom adresom. Nakon toga mi je rekla da se javim u sobu 12, gdje su me pitali gdje sam bio i zašto nisam na vrijeme produžio osobnu. Na što sam ja rekoa da sam jednostavno zaboravio, jer se njome nisam ni služio. Dala mi je neki papirić, sa brojem telefona i rekla da će se sada to riješiti službenim putem i da nazovem taj broj za dva-tri dana. Ništa mi više nije htjela reći, samo mi je rekla da kako sam ja mogao tako čekati za osobnu da je produžim, sad ću još malo pričekati. Da li mi netko može reći kakvu kaznu ja sad mogu snositi na temelju toga.

 

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o osobnoj iskaznici izričito navodi da se osoba ne smije služiti osobnom iskaznicom ako je istekla.

 

Služiti se osobom iskaznicom, po mom mišljenju znači upotrebljavati je kao važeću i ne bi se trebalo smatrati da se ona upotrebljava prilikom podnošenja zahtjeva za novom.

 

Ne postoji određen rok u zakonu zbog čega bi vas se trebalo pitati "Zašto toliko dugo?".

 

Postoje osobe koje su iz nekog razloga bile u bijegu od policije radi čega nisu ishodovale nove isprave, možda je nekakva provjera bila razlog tom razgovoru.

 

Zakon izričito navodi da je kažnjivo korištenje istekle osobne iskaznice, a ne posjedovanje te istekle osobne iskaznice ili propust radi nepravovremenog nepodnošenja zahtjeva za novom. Sličan je slučaj sa registracijom motornih vozila, ali vjerovatno se ne razumjete o tome jer nemate u vlasništvu registrirano motorno vozilo.

 

Ukoliko vam stigne ikakva kazna imate pravo prigovora u roku od 8 dana.

 

ZAKON O OSOBNOJ ISKAZNICI

 

Članak 5.

(1) Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako:

1. su se promijenili osobni podaci osobe,

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

3. je oštećena ili iz bilo koje¬ga drugog razloga ne služi svrsi.

(2) Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdava¬nje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupa¬nja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

 

Članak 24.

(1) Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja se služi osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti (članak 5. stavak 1.),

2. koja podnese zahtjev za izdava¬nje osobne iskaznice s netočnim ili neistinitim podacima (članak 12. stavak 1.),

3. koja zakonom ovlaštenoj osobi odbije dati na uvid osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.),

4. koja osobnu iskaznicu da drugome da se ¬njome služi kao svojom ili se služi tuđom osobnom iskaznicom kao svojom (članak 15. stavak 2.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Marko možeš li mi reći jesi li napisao žalbu kasnije i jesi li moram platiti kaznu jel i ja imam isti problem, osobna mi je istekla a nisam ju odmah obnovila jel imama važeći valjani dokument-putovnicu kojom sam se služila pa me zanima je li moguće da ću kod podizanja nove osobne iskaznice imati problema?

 

Unaprijed se zahvaljujem,

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da svjesna sam toga da im fali novaca, ali ne vidim kako bi mogli provoditi zakon koji ne postoji budući da nigdje ne piše da se osoba kažnjava ako nije napravila osobnu u roku dva tjedna već samo:

 

(1) Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja se služi osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti (članak 5. stavak 1.),

2. koja podnese zahtjev za izdava¬nje osobne iskaznice s netočnim ili neistinitim podacima (članak 12. stavak 1.),

3. koja zakonom ovlaštenoj osobi odbije dati na uvid osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.),

4. koja osobnu iskaznicu da drugome da se ¬njome služi kao svojom ili se služi tuđom osobnom iskaznicom kao svojom (članak 15. stavak 2.).

 

Tu nigdje nije navedena novčana kazna za nevađenje iskaznice na vrijeme već samo za zloupotrebu itd.. Zato sam pitala Marka kako je riješio problem i je li pisao žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino bi ovo mogao bit problem

"NAPOMENA: Uz zahtjev za izdavanje osobne iskaznice daje se na uvid ranije izdana osobna iskaznica ili druge isprave iz kojih se može utvrditi identitet i hrvatsko državljanstvo (isprave iz kojih se može utvrditi identitet imaju fotografiju).

http://www.mup.hr/42.aspx što bi netko u MUP-u razumio da se građanin ipak koristio nevažećom osobnom iskaznicom.Ali sva sreća tu je sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da nisu donosili novi zakon nedavno ne bi se čudio nepromišljenosti i aljkavosti kao i debelom nesposobnošću ekipe koja formulira zakone.A oni ionako nemaju "iskustva" u realnom svijetu.

Čudi me da ni MUP ne daje nikakve obavijesti ni tumačenje na svojiom stranicama nego se radi samo o PU Istarskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da i ja sam kad sam vadila novu osobnu baš iz tog razloga došla sa važećim dokumentom-putovnicom, na što mi je žena rekla da ju ne treba i nije ju ni pogledala, ali neka, ići ću za par dana po novu osobnu pa ću im tamo pokazati važeći dokument pa ćemo vidjeti što će biti. ne zna se tu ko pije ko plaća tako mi se čini. Hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija