Jump to content

Postavljanje klima uređaja, uznemiravanje na posjedu


jmarovi5

Preporučene objave

Vlasnik sam stare kamene kuće, trokatnice, sa južnim dvorištem od 70m2, susjedni objekt je odmah uz dvorište "među", ili 5 metara od moje kuće. Susjed je na fasadu svog objekta postavio klima uređaj, i to 4 metra iznad mog posjeda. Radi se o starogradnji tako da je susjedov objekt prije 90 godina sagrađen uz dvorište. Susjed nema nikakva prava na korištenje dvorišta a ja sam 100% vlasnik.

Uređaj je na njegovoj fasadi ali iznad mog dvorišta.

1. Dali on smije bez odobrenja postavljati takve uređaje

2. njegov pravni savjetnik kaže da sam vlasnik dvorišta ai svega što je na njemu ali nisam vlasnik zraka, ttako da ono može to raditi.

3. Drugi problem je da ta klima nije baš tiha i u ljetnim danima noću se ne može spavati sa otvorenim prozorom.

 

Što mogu napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Bez vašeg odobrenja ne.

Što se tiče 'službenog' odobrenja za postavljanje klime općenito, tumačenja su različita. Izričito se brani nagrđivati pročelja zgrada, naročito u starim gradskim jezgrama i na spomenicima kulture.

2.Preporuka susjedu da promjeni 'savjetnika'

3. Čak i da je klima 'na njegovom' tetenu, ne smije bukom i puhanjem vrućeg zraka značajno ometati susjede.

 

Što možete napraviti?

 

a) reći susjedu da sam mirno makne klimu, jer će mu biti skuplje kada njega i izvođača koji je klimu postavio prijavite inspekcijama. Dajte mu rok da klimi ukloni (nekoliko dana).

b) prijavite odmah, pismeno, inspekcijama

c) po noći, da vas nitko ne vidi, postaviti ljestve i malo odvinuti mjedenu 'holender' maticu koja drži cijev rashladnog medija pričvršćenu na ventil klime, da ispusti medij.

 

:-D

 

Smatrajte da sam opciju c) napisao kao šalu jer baš i nije 'zakonita'.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vala na vašem doprinosu,

Međuvremenu sam i ja čitao zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i uredbu grada o prostornom uređenju i izgradnji.

1. zakon člankom 21 (samovlasno smeta u posjedu)

2. Članak 167 st.1. vrlo jasno i dodatno potvrđuje da nije nužno da netko uzurpira ili otuđi nečiju imovinu ili u zračnom prostoru uđe u tuđi posjed a da sa time posjednik nema prava na mir i nepovrijeđenost nad svojim posjedom, pravo zaštite od uznemiravanja.

što se tiče vaše ideje „C“ popuštanju matice izgleda da tu i članak 21. st.3. ((4) Pravo na zaštitu posjeda ostvaruje se u posebnom postupku pred sudom (postupak zbog smetanja posjeda) ili putem samopomoći).

Nije baš najljepša metoda ali kad je susjed tvrdoglav a pravosuđe sporo možda i to pomogne.

 

Prvo ću pismeno opomenuti i najaviti sljedeće pravne poteze.

 

Što se tiče inspekcije, mislim da nisu baš prava adresa, osim da prihvatim tumačenje susjeda da je uređaj sastavni dio njegove kuće pa da prijavim ilegalno postavljanje uređaja nad susjedovim terenom..

 

Hvala bogu da ima Internet pa se može doći do zakona, posebno kod nas kako se stalno mijenjaju dopunjavaju itd.

 

:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovana gospodo,

 

vidim da je tema stara ali svejedno molim vas savjet ili komentar. Upravo se borim sa susjedom iznad sebe kojem sam vec prije vise od mjesec dana poslala sluzbeni dopis u kojem ga molim da ne postavlja klimu na procelju zgrade iznad mojeg prozora, vec na balkon, gdje su to ucinili i svi ostali stanari. Susjed se oglusio i veceras (petak) su mu majstori montirali klimu. Nazalost je noc pa nisam mogla poslikati majstore i auto njihov ali sam zapisala broj obiju tablica i naziv i sjediste, te vlasnika istog obrta. Moram naglasiti da je prvo,kod prvotnog busenja fasade prije vise od mjesec i pol, unistio fasadu iznad mojeg prozora, tj. usao je u moj prostor,jer se jasno vidi na fasadi gdje je prizemlje a gdje prvi kat. Nakon sto sam reagirala, to je pomaknuo samo par cm iznad crte na svoju stranu-tek toliko da ja ne gnjavim vise.

Uglavnom, montirao je klimu, unistio fasadu i nikom nista. Ja sam sve faze radova poslikala... I sto mi je ciniti??

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Postovana gospodo,

 

vidim da je tema stara ali svejedno molim vas savjet ili komentar. Upravo se borim sa susjedom iznad sebe kojem sam vec prije vise od mjesec dana poslala sluzbeni dopis u kojem ga molim da ne postavlja klimu na procelju zgrade iznad mojeg prozora, vec na balkon, gdje su to ucinili i svi ostali stanari. Susjed se oglusio i veceras (petak) su mu majstori montirali klimu. Nazalost je noc pa nisam mogla poslikati majstore i auto njihov ali sam zapisala broj obiju tablica i naziv i sjediste, te vlasnika istog obrta. Moram naglasiti da je prvo,kod prvotnog busenja fasade prije vise od mjesec i pol, unistio fasadu iznad mojeg prozora, tj. usao je u moj prostor,jer se jasno vidi na fasadi gdje je prizemlje a gdje prvi kat. Nakon sto sam reagirala, to je pomaknuo samo par cm iznad crte na svoju stranu-tek toliko da ja ne gnjavim vise.

Uglavnom, montirao je klimu, unistio fasadu i nikom nista. Ja sam sve faze radova poslikala... I sto mi je ciniti??

 

hvala

 

Pozdrav, dakle kako se čini Vi ste na lijep način pokušali riješiti problem, koji očito nije shvaćen ozbiljno, dakle pismena prijava inspekciji, da se makne taj uređaj, jer neki ljudi očito ne razumiju drugačije.

uređeno: od G-man
reklamiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija