Jump to content

Boravak u Austriji


dado99

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

da mozes boraviti 2x po tri mjeseca godisnje kao turista moras se po ulasku u austriju prijaviti u magistrat (policija za strance ) taj ko ce ti iznajmiti stan ili osoba kod koje ces stanovati morati potpisati prijavnicu i mozda dati svoj ugovor od stana na uvid i na granici kod slovenaca na ulazu u eu da ti obavezno udare stembilj u putovnicu da se vidi kad si usao to je legalni boravak i sto prije se prijaviti, samo neznam bas nije jednostvno iznajmiti stan u becu ali mozda neko drugo mjesto ide lakse valjda si se vec raspitao oko toga .pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

da to znam da smijes tri mjeseca,samo sto ja se ne prijavim,dodem na granicu dobim stambilj,i boravim ko turista kod cure i onnda idem kuci,samo mene zanima jer ja nisam bio prvi puta 3 mj.u komadu,nego 2 mj. i 10 dana,i vrati se u hr. dobio stambilj na granici.Sad sam se vratio 0.1.07 i neznam dali smijem ostat do 30,31.07 ili se moream vratit 21.07 po njihovom sto kazu 90 dana od dana kad si usel i ponovno se vratil,da to izbrojim i onda vidim do kad mogu da budem

 

a na granici mi nije nitko nista reko dali su stambilj i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle, ja ti opišem svoj primjer...suprug je radio u Austriji i imao stan i vizu. Ja sam došla u posjetu k njemu npr. 01.01. U roku tri dana od kad sam prešla granicu tj. ušla u Austriju (štambilj u putovnici)morala sam se prijaviti na Gemeinde (općina) navesti adresu gdje živim. Dobila sam Meldezettel (prijavnica) i to je to. Ja sam mogla ostati do 31.03., odjaviti se na općini, prijeći granicu (dobiti izlazni štambilj), a npr. 02.04. opet ući u Austriju i cijela procedura ponovo. Ukoliko sam ušla u AUT 01.01., prijavila se...a otišla iz Austrije npr. 03.02.(uz odjavu i štambilj u putovnici) mogla sam 05.02. opet ući u AUT i biti do 04.05. Važna je jedna stvar: ne smiješ boraviti u stanu a da nisi prijavljen gdje stanuješ, odnosno moraš se prijaviti na općini jer si inače ilegalac. Tako je barem bilo "u moje vrijeme". Nadam se da te nisam još više zbunila, a ak su se zakoni promijenili nadam se da će se javiti netko tko je upoznat s aktualnim stanjem. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatski državljani mogu boraviti u Austriji odnosno u cjelokupnom Šengenskom prostoru tri mjeseca unutar roka od šest mjeseci bez vize (dan ulaska u Austriju smatra se prvim danom boravka).

 

 

 

Možete se raspitati i ovdje:

 

Ambasada Republike Austrije

Radnicka cesta 80

10 000 Zagreb

Tel: 01 4881 050 ili 4834 459 ili 4834 460

 

 

 

Evo i jedan zanimljiv link:

 

http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/pravo/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam ali mi to nije pomoglo,a na ambasadu kad zovem samo nesto seru a nekaze ti kako treba ako pitam koliko mogu da budem onda mi to neka kazu ali oni nikakvu dovoljnu informaciju nedaju.

da jos nesto a dali je to bitno onda da se moram prijavit di boravim u danasnjim zakonima ili

 

mene samo zanima ako tko zna koliko ja mogu da ostanem kako sam napiso kad sam bio i do kad.dali ja mogu da ostanem do kraja ovog meseca ili se moram vratit do 21.7 jer je to 90-ti dan,ali postzo sam bio u hr 2 i pol mjeseca zato meni nije jasno dali ja sad mogu da budem do datuma kojeg sam napiso 31.07..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav ,

nadam se da mi netko može pomoći ..

U Austriji sam prijavila boravak u 9 mj te u 12mj podnijela zahtjev za Anmeldebescheinigung na osnovu posla( dobila dodatnih 3 mjeseca prava boravka )  . No međutim u roku tri mjeseca se nisam zaposlila . Je li zna netko šta slijedi nakon što mi istekne tih tri mjeseca tj. pravo na boravak ?

Unaprijed hvala  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Cao svima, molim vas za odgovor, u Austriju sam došla 03.03.i prijavio me je šef stana, medjutim izlazila sam 10.05 i opet se vratila 16.05 imam i test na coronu da sam tad ušla nazad ovamo, ovdje sam se vjenčala 12.06.do sad sam prekoračila paa mjesec dana... Mene sad zanima kad bih prijavila nestanak pasosa da li ću bez problema dobiti putni list, da li ću kod policije proći glatko... Bojim se da neb vidjeli kad sam prijavljena ovdje, strah me je. Molim vas za odgovor još sam i trudna. Hvala puno 

prije 1 minutu, Mellyyyyyy je napisao:

Cao svima, molim vas za odgovor, u Austriju sam došla 03.03.i prijavio me je šef stana, medjutim izlazila sam 10.05 i opet se vratila 16.05 imam i test na coronu da sam tad ušla nazad ovamo, ovdje sam se vjenčala 12.06.do sad sam prekoračila paa mjesec dana... Mene sad zanima kad bih prijavila nestanak pasosa da li ću bez problema dobiti putni list, da li ću kod policije proći glatko... Bojim se da neb vidjeli kad sam prijavljena ovdje, strah me je. Molim vas za odgovor još sam i trudna. Hvala puno 

Molim vas za odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači opet će me kontrolisati... A ako mi putni list naprave na drugo prezime da li će moći opet da me kontrolisu? Ili ako odem U Bosnu i tako uradim novi pasos na novo prezime da li ću moći opet nazad ovamo? Hvala ti puno puno 

 

Na 02. 07. 2021. at 9:01, Mellyyyyyy je napisao:

Znači opet će me kontrolisati... A ako mi putni list naprave na drugo prezime da li će moći opet da me kontrolisu? Ili ako odem U Bosnu i tako uradim novi pasos na novo prezime da li ću moći opet nazad ovamo? Hvala ti puno puno 

Meni su neki rekli kao odeš u Bosnu napraviš novi pasos novo prezime i moći ćeš opet nazad, pa zato vas pitam jer ja vise nista ne znam?! Stalno mislim na to sve, a i zadnji pečat je udaren na granici 16.05. Možda će samo taj zadnji pečat vidjet ako budem u sistemu, šta mislite 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako će napravit putni list na drugo prezime kad u svojem veleposlanstvu/konzulatu moraš dat neki drugi dokument prema kojem će izdat putni list.

U sistemu se ne vide pečati nego svako skeniranje putovnice sa naznakom ulaz ili izlaz.

Promjena prezimena u BiH je druga stvar.Takva osoba nije prelazila granicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sivko, hvala Vam na odgovorima, kakvi god oni bili tješite me ipak, ovo je prvi put da mi se desilo, i nikad više neće, ne daj Bože. Ma ja sam mislila da odem da mi daju putni list na moje prezime, prije vjenčanja to prezime jer u dokumentima stoji moje staro prezime a ne ovo sad novo, dat ću im ličnu kartu vozačku šta ja već znam. Nisam migrant bez dokumenata skroz samo ću prijavit da sma izgubila pasos da se vratim nazad u Bosnu. A dalje da dodjem ovamo tamo ću promjenit prezime i sve dokumente svakako to moram učiniti. 

Ali zanima me pored toga svega da li moram u policiji prijaviti da sam izgubila pasos. Mene je strah policije jer ja nisam od tog posla da ja lažem, ja ne znam lagati ja odmah zaplačem od muke, to mi je najgore. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Boravak u Austriji

Sivko, pročitala sam sve, hvala ti na tome, ništa loše nije, desava se svakom da izgubi putovnicu, ja kod sebe imam sve papire o sebi, sve ću im odnijeti u policiju da vide da se uvjere da sam državljanin Bih, i imam test na koronu radjen 15 Maja što mi daje plus, vjerovat će da sam tad ušla u Austriju.... Samo da se vratim kući, jedva čekam samo to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam u policiji prijavila nestanak pasosa, oni mi rekli da oni ne daju potvrdu bosanskom državljaninu, odem u stan nazovem konzulat i kažem im tako njima nije jasno kako nedaju potvrdu da sam prijavila gubitak pasosa. Odem opet za dva dana u policiju i opet prijavim i kažem šta mi je konzulat rekao, oni opet kažu istu priču. Znači katastrofa,kome onda prijaviti da mi daju potvrdu da sam prijavila?!! Izgubljena sam skroz. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer kad sam došla u policiju ( 2x) bila su njih trojica i ja im kažem sve oni gledaju u mene i kažu mi to da ne izdaju potvrdu jer sam iz Bosne (još kažu međusobno "sranje jugo" ) . Sutra ću zvati konzulat opet i reci ću im opet šta je bilo. A šta misliš da li još neko možda može izdati tu potvrdu ovdje? Možda biro (to pitam jer mi je konzulat rekao da tražim od biroa, ne vidim logiku Al ok)?! Hvala ti puno puno sivko, živ i zdrav bio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija