Jump to content

Novi zakon o legelizaciji bespravne gradnje


Zadratis2010

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Dali mi netko može pomoć u svezi mog pitanja vezano za ovaj novi Zakon o legalizaciji objekata.

 

Objekt kojeg namjeravam legalizirat, po ovom novom zakonu, spadao bi pod kategoriju; Nezakonito izgrađena zgrada protivno planu.

Ono što me brine, jest u članku 12. istog zakona, stavak 3. koji kaže, citiram:

 

suglasnost za donošenje rješenja o izvedenom stanju dala je stranka u postupku donošenja tog rješenja koja je do 21. lipnja 2011. godine u vezi nezakonito

izgrađene zgrade podnijela prijavu građevinskoj inspekciji ili je sudu podnijela tužbu u

svrhu zaštite svojega vlasništva ili drugih stvarnih prava.

 

Dakle, u mom slučaju, objekt je izgrađen po građevinskoj dozvoli nakon čega je, nažalost, preizgrađen za jednu etažu i udaljenost prema međama.

Susjed je to prijavio građ. inspekciji koja je izašla na teren i na temelju zapisnika a poslije i putem Ministarstva građevinsku dozvolu proglasila nevažećom tj. ukinula po pravu nadzora, sve se to odvijalo 2004. godine.

 

Moje osnovno pitanje jest;

Dali ću moći po ovom novom zakonu koji je još u procesu donošenja, legalizirat svoj objekt ukoliko mi susjed na potpiše suglasnost koja se traži po članku 12. stavku 3. tog zakona, s obzirom da se radi o Nezakonit izgrađenoj zgradi protivno planu.

 

Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Tema je dobrodošla i vjerujem da će doseći ozbiljan broj postova.

 

Zadratis2010, glede tvog slučaja, nema odgovora, dapače ne bih se iznenadio da uredno platiš sve od osnovnih papira za zahtjev pa do doprinosa, a da se onda stvar izjalovi.

 

Inače, zbog kvake-susjed kao i zbog još nekih stavaka Zakona priprema se i Zahtjev za ocjenu usklađenosti zakona sa Ustavom jer Zakon je blago rečeno nakaradan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani Zadratis2010,

nažalost, bez te suglasnosti teško da ćete moći legalizirati vašu zgradu. Susjedi su i tu stranke u postupku te moraju biti upoznati sa legalizacijom te se na izdano rješenje mogu i žaliti, a ukoliko su vas prije prijavili građevinskoj inspekciji, moraju dati traženu suglasnost kao što je opisano u čl. 14. Zakona o postupanju s nezakonitim zgradama.

 

No, vas možda neće mučiti jedino susjedi, jer, kako veli taj zakon, čl. 4. stavak 3) - na nezakonito izgrađenoj zgradi izgrađenoj protivno prostornom planu može se ozakoniti najviše dvije etaže od kojih je druga potkrovlje, osim ako jedinica lokalne samouprave odlukom ne odluči drugačije.

Provjerite si što bi to značilo za vašu zgradu za koju velite da je 'preizgrađena za jednu etažu'. Čl. 15. stavak 4) veli da, u slučaju 'preetažiranosti' podnositelj zahtjeva mora dostaviti dokaz da je uklonio etaže koje ne mogu biti predmet ozakonjenja.

Tek toliko.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani pratitelji foruma i ove teme,

Vidim da je ova tema već stigla određeni broj postova, što me i ne čudi s obzirom na njenu aktualnost..

 

Vezano za moje prvo pitanje koje se odnosi na članak 12. stavak 3., mislim da se ovim zakonom ne želi ozakonit "spor" koji imaju susjedi međusobno. Tj ukoliko je netko nekog tužio. želi se postić da susjedi sami postignu dogovor.

To je po meni prilično apsurdna situacija, jer je valjda logično da će biti jako mali broj susjeda koji su isprva tužili građevinskoj inspekciji a sad nakon nekog vremena daju suglasnost tj. poništavaju svoj postupak prijave.

 

Nakon razgovora sa pravnikom, kojem sam objasnio cijelu situaciju, on tvrdi da je susjedova prijava građ. inspekciji nebitna, upravo iz razloga što bi to dovelo u pitanje mogućnost legalizacije velikog broja objekata koji su nelegalno izgrađeni i prijavljeni od strane susjeda.

 

Opet nisam siguran dali tumačenje zakona podržava njegovo mišljenje...

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zadratis2010 je napisao:

želi se postić da susjedi sami postignu dogovor.

To je po meni prilično apsurdna situacija, jer je valjda logično da će biti jako mali broj susjeda koji su isprva tužili građevinskoj inspekciji a sad nakon nekog vremena daju suglasnost tj. poništavaju svoj postupak prijave.

 

Nakon razgovora sa pravnikom, kojem sam objasnio cijelu situaciju, on tvrdi da je susjedova prijava građ. inspekciji nebitna,

 

Ako si bespravno gradio, ali u skladu sa planom, možda će se susjedova prijava moći 'ignorirati'.

Ali ako si sagradio kat više nego je planom predviđeno, i susjedu na međi, umjesto 3 m od međe, kako bi bio pravedno da ti se to dopusti?

 

Znači, ljudi koji su poštivali zakon , plaćali punu cijenu i čekali dozvole i suglasnosti godinama su budale?

E, pa nisu.

Ako taj tvoj odvjetnik tvrdi da će susjedova suglasnost biti nebitna, neka se zapita što će biti kada legalni graditelji počnu sa ustavnim tužbama zbog diskriminacije.

 

Zašto bi bio problem dogovoriti se sa susjedom? Lijepo mu ponudiš 20000 € odštete!?

:-D

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Da bi se objekt kojeg pokušavam legalizirati uklopio u prostorni plan, potrebno je "skratit" dio objekta prema jednom od susjeda, dok bi od ostala dva susjeda trebao dokupiti nekoliko kvadrata terena da bi se dobilo na propisnoj udaljenosti od međe. Sve je to izvedivo, naravno uz određeno ulaganje.

 

Sad je sljedeće pitanje koje se postavlja:

Ukoliko objekt kojeg želim legalizirat (za koji postoji prijava građ. inspekciji do 21.06.2011) "dovedem" u okvire prostornog plana po gore navedenim radnjama, i time zadovoljim Zakon u pogledu; bespravno izgrađene zgrade u skladu sa planom, dali susjedova prijava građ. inspekciji gubi na važnosti u budućem postupku legalizacije ??

 

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Ako nezakonito sagrađeni objekt uskladite sa uvjetima građenja na tom prostoru ,kako veličine građevinske čestice tako i udaljenosti ,tada , će prijava biti bespredmetna .

Vaš susjed će biti pozvan u postupku legalizacije da se očituje , ali ako se tom gradnjom ne ugrožavaju prava drugoga tada svaka daljnja prijava ili osporavanje prava građenja neće utjecati na legalizaciju .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U uredu za urbanizam mjesta gdje je objekt sagrađen možete vidjeti da li možete legalizirati tu 3. etažu.

Osim toga potrebno je vidjeti da li Vaša kuća spada u one građevine do 400 m2 brutto površine ili više .

Valja pokušati i istražiti sve mogućnosti.Moguće je i izvršiti prenamjenu objekta itd.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

U uredu za urbanizam mjesta gdje je objekt sagrađen možete vidjeti da li možete legalizirati tu 3. etažu.

Osim toga potrebno je vidjeti da li Vaša kuća spada u one građevine do 400 m2 brutto površine ili više .

Valja pokušati i istražiti sve mogućnosti.Moguće je i izvršiti prenamjenu objekta itd.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

monatina je napisao:

Pitanje:

Što ako u gradevinskoj dozvoli (izdanoj 1986.) navedeno 2 eteze a postoje 3 tj. jedan kat bespravno napravljen 1988.

Dali gradevinska inspekcija moze ukinuti gradevnu odluku?

Dali je mogu legalizirat taj kat?

 

Postojanje građevinske dozvole (za dvije etaže) implicira da se kuća nalazi u građevinskom području na kojem je broj dozvoljeno graditi (barem)2 etaže.

Budući da Zakon dozvoljava legalizaciju (još) dvije etaže (od kojih je jedna potkrovlje) kad je zgrada protivna prostornom planu, ne vidim problema za legalizaciju vaše zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani pratitelji foruma,

 

Dali imate saznanja jeli počelo izdavanje riješenja o izvedenom stanju po novom zakonu o legalizaciji ?

U uredu državne uprave na mom području, koliko imam informaciju zasad samo primaju predmete na protokol, odnosno gomilaj predmete. Da li je zakon uopće provediv, i koliki su njegovi nedostatci ?

Zasad toliko, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo i mene s jednim pitanjem oko novog zakona o legalizaciji. Ispravite me ako sam nesto krivo skontala. Naime troskovi legalizacije bespravne gradnje, ukoliko se gradjevina nalazi na gradjevnom podrucju iznosit ce , kako su rekli od 2500 kn pa na dalje. Takodjer je receno, a to je i moje pitanje, da li se komunalni doprinos i vodni doprinos mogu placati visekratno??? Jer u uredu u Zadru su mi rekli da je placanje vodnog i komunalnog doprinosa jednokratno, kao sta je bilo i prije. I jos jedno pitanje [:*] , prije su se placale kazne u visini od 50 % komunalnog i vodnog doprinosa, da li te kazne i dalje stoje po novom zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

@elif

Poštovana,

 

više se ne mogu zgrade legalizirati po 'starom zakonu' koji je imao, kao kaznu za legalizaciju, određenu dodatnu upravnu pristojbu u iznosu od 30% komunalnog doprinosa (bila je 50% pa je smanjena).

Hrvatske vode imaju određen način plaćanja, jednokratno ili višekratno, provjerite Pravilnik o obračunavanju i plaćanju vodnoga doprinosa ("Narodne novine" broj 79/10).

Općina ili Grad imaju odlukom određen način plaćanja komunalnog doprinosa.

Naknada se, po 'novom zakonu o legalizaciji', također može plaćati obročno.

A čujte, ovisi što podrazumijevate pod ''troškovi legalizacije''???

Treba vam arhitekt i snimka izvedenog stanja, geodet i geodetski elaborat, građevinar i elaborat mehaničke stabilnosti, vodni i komunalni doprinos, naknada za zadržavanje zgrade u prostoru...

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana Valentina369 hvala na odgovoru. Pod naknadom tj troskovima legalizacije, mislila sam na one najvece, komunalnu naknadu gradu. Iscitavam iz Vaseg odgovora da se i ona moze placati odrocno, jel to tocno?

 

valentina369 je napisao:

@elif

Poštovana,

 

više se ne mogu zgrade legalizirati po 'starom zakonu' koji je imao, kao kaznu za legalizaciju, određenu dodatnu upravnu pristojbu u iznosu od 30% komunalnog doprinosa (bila je 50% pa je smanjena).

 

Ni ova kazna se vise ne placa?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@elif

 

tako je, ta se 'kazna' više ne plaća, sada se ta 'kazna' zove naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru i računa se po posebnom izrazu tj. formuli u koju su uključeni mnogi faktori. Imate na stranici Ministarstva nešto 'literature' o legalizaciji: http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=11225

 

Inače, samo usporedbe radi, nije u svim slučajevima najveći trošak komunalni doprinos. U mojoj općini on iznosi 4 kn/m3. Da ja sad legaliziram stambenu zgradu od cca 100 m2 tj. 300 m3, komunalni doprinos bio bi mi najmanji izdatak, pa vodni doprinos, a najviše bih platila naknadu za zadržavanje zgrade u prostoru.

 

Odlukom o komunalnom doprinosu Vašeg grada određen je način plaćanja doprinosa, da li može obročno ili ne i u kojim uvjetima.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija