Jump to content

Smrtni slučaj... kako dalje...


Pandemic

Preporučene objave

Pozdrav svima! Na moju najveću žalost i bol preminula mi je majka prije 10 dana nakon duge i teške bolesti. Mrvicu sam se smirio po bih imao samo par pitanja ukoliko mi može netko pomoć...

1.Nema oporuke, jedini sam nasljednik i mislim da tu nebi trebalo biti problema...

2.Čuo sam da kada se podigne Smrtni list u općini, oni automatski predmet šalju javnom bilježniku na ostavinsku raspravu te da ta igra košta cca 5000kn troškova i poreza (ukoliko vrijednost nekretnine/a prelazi ukupnu vrijednost 45000E) - ovo će mi biti prva nekretnina te zar nebih trebao biti oslobođen plaćanja bilo kakvih poreza i jel to procedura po ps-u (FRKA ME JE DA ME NE IZRADE I S...U NA BILO KOJI NAČIN), interesiraju me i cake kojima se mogu zeznuti ili si pak pomoć.

3.Koja imam još prava (npr. još jednu mirovinu, ili nekakvu financijsku pomoć)

Znam da sad djelujem da mi je bitna samo lova (pogreb uz otplaćenu premiju od 20 god. uz sve nadoplate da to bude pristojno me koštao oko 5000kn), al nije tako - moram prvo misliti na svoju obitelj te da sve uspješno odigram i otplatim, pa onda na svu svoju golemu tugu i bol. :place::place::place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Smrtni list podižeš u matičnom uredu, tu navedeš što sve ide u ostavinsku raspravu, tko su nasljednici. Daju ti formulare s kojima ideš na katastar i gruntovnicu, podatke odonud opet doneseš na matični. Onda oni sve to lijepo zaprime i kažu ti da ćeš dobiti poziv od javnog bilježnika. Za troškove ne znam, jer naša ostavinska rasprava nije još bila (prije 3 tjedna preminuo mi je otac). Moraš pokojnu majku odjaviti s HZZO i Mirovinskog, pa tu možeš pitati za zadnju mirovinu. Ako je majka bila bolesna i dobivala naknadu za tuđu pomoć i njegu imaš pravo dobiti za mjesec unatrag, a u 8. mj. dobiješ za toliko dana koliko je u 7. mj. poživjela. Eto, to je ono što ja znam...Molim te navedi gdje je bio sprovod, jer mi je važno baš zbog toga što nam zbog birokracije i sveg ostalog pokojnik jedno vrijeme "padne" u drugi plan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uslugu javnog bilježnika plaćaš po javnobilježničkoj tarifi.

 

porez na nasljeđenu imovinu ne plaćaš (bez obzira na vrijednost)pošto si u prvom nasljednom redu (preci-potomci)

ali u roku od 30 dana moraš poreznoj upravi prijaviti nasljeđivanje imovine(inače možeš dobiti kaznu)

iako javni bilježnik dostavlja poreznoj upravi rješenje o nasljeđivanju.

 

sa rješenjem o nasljeđivanju otići do gruntovnice

i podnijeti prijedlog za upis vlasništva ,uz plaćanje 250,00 kn (a sada i nešto više)za sudsku taksu.

ako je u rješenju o nasljeđivanj navedeno da će isto biti dostavljeno zemljišno knjižnom odjelu (sud-gruntovnica )

tada nije potrebno odlaziti do gruntovnice i plaćati sudsku pristojbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

uslugu javnog bilježnika plaćaš po javnobilježničkoj tarifi.

 

 

Ako vrijednost ostavinske imovine prelazi iznos od 280.000,00 kuna,

jb. nagrada je 2.500,00 kn netto + PDV 23% 575,00 kn + 20,00 kn naknada za Hrv.upisnik oporuka + poštarina 11,30 kn po pismu.

 

Ako je vrijednost niža, ima gradacija u tarifi od 100,00 kn netto minimalno do navedenog plafona od 2.500,00 kn netto!

 

još jednom : 2.500,00 je maximalni netto!!!!

Ako naplate više prijavite u bilježničku komoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedna napomena u vezi rješenja o nasljeđ.

 

Naime, u njemu mora biti navedena naredba izvršenja zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda gdje se nekretnina nalazi da izvrši uknjižbu tj.prijenos prava vlasništva s ostavitelja na nasljednike.

 

Potom je bilježnik DUŽAN takvo svoje (pravomoćno)rješenje i dostaviti u nadl.zk odjel na provedbu.

Pri tome zk odjel zaprima rješenje i vrši uknjižbu po službenoj dužnosti(to znači: po naredbi bilježnika) BEZ NAPLAĆIVANJA sudske pristojbe!!!!

 

Dakle,bez brige, nemate troškova uknjižbe p. vlasništva stana na sebe kada platite bilježniku njegov račun.

 

Slobodno pitajte bilježnika u kojem roku će poslati rj. zk odjelu i kad možete očekivati da vas uknjiže na sudu.

Svakako provjerite nakon mjesec dana je li sud zaprimio od jb vaše rj. o naslj. i možete podići svoj novi zk izvadak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija