Jump to content

Honorarna isplata na žiro - mogućnosti


Hrvachzg

Preporučene objave

Pozdrav svima :-)

 

Molim vaš stručniji savjet/odgovor...

Ukoliko od fizičkih osoba želim koristiti usluge koje spadaju u umjetničku domenu i platiti im određeni iznos novca za to, koje su moje obveze, a koje su njihove obveze?

 

Pritom me zanima moram li s njima sklopiti ugovor o autorskom djelu te moram li imati registiranu tvrtku ili obrt da bih mogao vršiti honorarne isplate za izradu djela koja spadaju u domenu dizajna.

 

Znam da se isplate takve vrste moraju vršiti isključivo na žiro račun. A pitam i zbog toga jer mi nije jasno kako je jedan portal mogao na moj žiro račun uplatiti određeni iznos novca, a bez ikakvog ugovora.

 

Znači li to da i ja mogu vršiti takve isplate bez ikakvog ugovora?

Ima li u tom slučaju primatelj uplate obvezu sam rješavati plaćanje poreza/prireza?

 

Unaprijed zahvaljujem :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan želim.

 

Isplata drugih dohodaka određena je isplatom na žiro - račun.

Neki drugi dohotci legalno se mogu isplaćivati samo temeljem pisanog ugovora (autorsko djelo i autorsko umjetničko djelo), dok za ugovor o djelu, primjerice, nije određena pisana forma, što dakle, ipak, pretpostavlja postojanje ugovora.

 

Vama kao isplatitelju savjetujem sklapanje ugovora u kojem ćete odrediti svoja i autorova prava i obveze. Vaša je obveza platiti autoru po isporuci djela. Njegova je obveza isporučiti djelo kako nalaže njegova struka, u zadanim rokovima i na način koji ste vi tražili.

 

Način obračuna iznosa za isplatu ovisi o autoru. Da li izdaje R1 ili R2 račun, da li je u sustavu PDV-a ili nije. Ovisno o tome obveza obračuna ili uplate poreza/prireza biti će na njemu ili na vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija