Jump to content
Sign in to follow this  
Hrvachzg

Honorarna isplata na žiro - mogućnosti

Preporučene objave

Pozdrav svima :-)

Molim vaš stručniji savjet/odgovor...

Ukoliko od fizičkih osoba želim koristiti usluge koje spadaju u umjetničku domenu i platiti im određeni iznos novca za to, koje su moje obveze, a koje su njihove obveze?

Pritom me zanima moram li s njima sklopiti ugovor o autorskom djelu te moram li imati registiranu tvrtku ili obrt da bih mogao vršiti honorarne isplate za izradu djela koja spadaju u domenu dizajna.

Znam da se isplate takve vrste moraju vršiti isključivo na žiro račun. A pitam i zbog toga jer mi nije jasno kako je jedan portal mogao na moj žiro račun uplatiti određeni iznos novca, a bez ikakvog ugovora.

Znači li to da i ja mogu vršiti takve isplate bez ikakvog ugovora?

Ima li u tom slučaju primatelj uplate obvezu sam rješavati plaćanje poreza/prireza?

Unaprijed zahvaljujem :-)

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Dobar dan želim.

Isplata drugih dohodaka određena je isplatom na žiro - račun.

Neki drugi dohotci legalno se mogu isplaćivati samo temeljem pisanog ugovora (autorsko djelo i autorsko umjetničko djelo), dok za ugovor o djelu, primjerice, nije određena pisana forma, što dakle, ipak, pretpostavlja postojanje ugovora.

Vama kao isplatitelju savjetujem sklapanje ugovora u kojem ćete odrediti svoja i autorova prava i obveze. Vaša je obveza platiti autoru po isporuci djela. Njegova je obveza isporučiti djelo kako nalaže njegova struka, u zadanim rokovima i na način koji ste vi tražili.

Način obračuna iznosa za isplatu ovisi o autoru. Da li izdaje R1 ili R2 račun, da li je u sustavu PDV-a ili nije. Ovisno o tome obveza obračuna ili uplate poreza/prireza biti će na njemu ili na vama.

Podijeli ovu objavu

Zahvaljujem na odgovoru :-)

Radi se o osobama koje nisu u sustavu PDV-a te nemaju registriranu nikakvu djelatnost. U pitanju su fizičke osobe.

Ja kao fizička osoba ne mogu vršiti isplate za takve usluge?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this