Jump to content

Godišnji porez na motorna vozila


Norisx

Preporučene objave

Poštovani, imam pitanje u vezi godišnjeg poreza za motorna vozila. Ovako, vozilo je registrirano 25.03.2011. i odjavljeno 19.08.2011. Međutim ja sam neki dan dobio čestitku iz porezne uprave za godišnji porez od =800,00 kn.......

 

Pa me sad zanima dali je moguće platiti samo polovicu poreza pošto se vozilo koristilo cca pola godine......

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nažalost, morate platiti ukupan iznos porezne obveze.

 

Naime, sukladno odredbi članka 19. stavak 2. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pri promjeni vlasništva cestovnoga motornog vozila tijekom kalendarske godine novi vlasnik ne plaća porez na cestovna motorna vozila ako je taj porez bio utvrđen prijašnjem vlasniku.

 

Iz propisa samo proizlazi da je porez na cestovna motorna vozila povezan s činjenicom datuma registracije automobila (čl. 17 st 1.).

 

Radnja godišnje registracije automobila je samo indikator Poreznoj upravi da je netko i te godine vlasnik registiranog automobila.

 

Preciznije objašnjeno, ovaj porez se u suštini plaća neovisno o odjavi automobila. U suprotnom, da ste, hipotetski razmatrano, prodali automobil tijekom godine imali biste pravo na naknadno umanjenje porezne obveze, a kupac obvezu plaćanja te razlike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Nadovezao bih se na temu:

 

Meni je isto prije tjedan-dva došlo rješenje i uplatnica za porez na motorno vozilo (motocikl), koje sam prodao prošle godine, stoga nisam obveznik poreza. Cirka sto pedeset kuna.

Napisao sam žalbu (iako ona ne odgađa rješenje) i dostavio kopiju dokaza.

Jučer mi je došla opomena da im dostavim 50 kuna administrativnih biljega za žalbu i još 20 kuna za opomenu.

 

Imate li neki prijedlog kako postupiti.

 

Situacija je pomalo apsurdna jer zbog greške porezne uprave prvo od mene traže da platim porez a zatim takse za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija