Jump to content

Remecenje javnog reda i mira , glasna glazba i ljudi


Pero0602

Preporučene objave

Postovanje ljudi ,

 

imam jedno pitanje...imam susjeda koji stalno zove policiju , na svaki sum sa moje kuce koja je nasuprot njegove , imao sam sad malo mozda glasniju muziku i opet je zvao policiju , policija je ovaj put opet zapisala ime prezime , di sam rođen i ulicu , i pocela mi govorit da ce se podnjet preksajna prijava za remecenje javnog reda i mira , koliko oni puta tu moraju dolazit itd . a dosli su malo prije 12 h , jos im kazem da se uvijek stisamo kasnije ... da li je istina da ce biti prijava , ili sam morao dobit neki papiric bilo sta , ili me samo htio uplasit , jos ga molimo tamo da smo studenti da nas ne kaznjava da nemozemo platit... svi kazu da nas je hito samo preplasit i rekao je da pazimo da opet ne moraju dolazit ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pero0602 je napisao:

jos ga molimo tamo da smo studenti

 

Poznata priča sa studentima i galamom.

 

Sve ovisi o policajcima koji su izišli na teren, kazna je sasvim izgledna, a svoj studentski status objasnite sucu za prekršaje.

 

Više o galami ovdje (čl. 13.):

 

http://zakon.hr/z/279/Zakon-o-prekr%C5%A1ajima-protiv-javnog-reda-i-mira

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je moguće da je u Republici Hrvatskoj na snazi zakon u kojemu su kazne zapriječene u novčanoj protuvrijednosti njemačkih maraka? Nedopustivo bi bilo da su kazne zapriječen i u eurima, a pogotovo u valuti koja odavno ne postoji. Što je tu s načelom određenosti i odredivosti kazne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor na Vaše pitanje o valuti je dan u Zborniku sa III specijalističkog savjetovanja o primjeni prekršajnog zakona i ostalih propisa s područja prekršajnog prava u RH, gdje se na stranici 89 upozorava na dopis Visokog prekršajnog suda RH (broj Su-320/07 od 14. 3. 2002.) upućenog prvostupanjskim sudovima. U tom dopisu stoji, između ostalog i

Osnovno zakonsko načelo, nužno da bi euro mogao zaživjeti, jest načelo „lex monetae“ iz kojeg proizlazi i načelo kontinuiteta ugovora. Prema njemu uvođenje eura nije utjecalo na valjanost ugovora zaključenih i izraženih u nacionalnim valutama kao i regulative općenito. Slijedom navedenog nije potrebno donošenje izmjene propisa zbog određivanja novčanih kazni u kunskoj vrijednosti ili eventualno u euru, jer vrijedi načelo „lex monetae“ te se za preračunavanje neke IN-valute u euro, navedene u propisima ili ugovorima, koriste konverzijski tečajevi.
Meni osobno ovo gore ne znači ništa, ali Vama možda hoće. Ono što meni u nevedenom Zborniku nešto znači je naputak da se kazne izriču u kunama, na način da se vrijednost DEM-a po konverzijskom tečaju DEM/EUR na dan 1. 1. 1999. od 1 EUR = 1.95583 DEM pretvara u eure, a potom u kune po srednjem tečaju HNB-a na dan donošenja rješenja o prekršaju.

 

Dakle, kazne se svakako izražavaju u kunama, samo im iznos malo fluktuira. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sizif je napisao:

Kako je moguće da je u Republici Hrvatskoj na snazi zakon u kojemu su kazne zapriječene u novčanoj protuvrijednosti njemačkih maraka? Nedopustivo bi bilo da su kazne zapriječen i u eurima, a pogotovo u valuti koja odavno ne postoji. Što je tu s načelom određenosti i odredivosti kazne?

 

Nitko nije savršen.

 

Izračunava se zadnji tečaj DEM iz 2001. godine.

 

Sizif, imate li kuću?

 

Sizif, imate li kućni broj na svojoj kući?

 

Ako je prvi odgovor DA, a drugi NE, sukladno trenutno važećem članku 16. Zakona o naseljima možete biti kažnjeni novčanom kaznom od 20.000 do 120.000 jugo dinara, što po mojoj "odokativnoj" procjeni iznosi između 4,50 i 27 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EDIT: vidim da ste korigirali svoj post, pa ja korigiram i svoj.

 

Žao mi je što sam iznio krivu informaciju i hvala na korekciji.

 

Uopće ne sporim je li informacija kriva, ali ipak molim da uvažite da sam naveo izvor informacija kako bi čitatelji mogli sami provjeriti je li moje razumjevanje na mjestu. Također molim da obratite pažnju da sam se i jasno ogradio od tumačenja istog. Slično sam, vjerujem, učinio i u drugim svojim postovima gdje sam ili eksplicirao da iznosim samo osobno mišljenje ili naveo izvor informacija.

 

U cilju potpunog raskrinkavanja mog nesretnog krivog pojašnjenja prenosim onda svoj izvor informacija u cijelosti:

Što se tiče kaznenih odredbi treba naglasiti da su za prekršaje iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira uz novčane kazne kao alternativne u određenom broju prekršaja propisane i kazne zatvora. Novčane kazne propisane na način da je propisano da će se izreći

novčana kazna u protuvrijednosti domaće valute u određenom iznosu od – do DEM, slijedom čega se u takvim slučajevima, a imajući u vidu da DEM više nije platežno sredstvo, kazne

trebaju izricati u kunama uz naznaku protuvrijednosti tog iznosa u DEM odnosno EUR-ima.

U svezi navedenog upozorava se na dopis Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske broj: Su-320/07 od 14. ožujka 2002. godine upućenog prvostupanjskim sudovima, kako postupati prilikom izricanja novčanih kazni u takvim slučajevima a imajući u vidu tumačenje Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke od 14. ožujka 2002. godine koje glasi:

„Dana 1. siječnja 1999. godine nepovratno su fiksirani konverzijski tečajevi svih valuta zemalja Europske monetarne unije prema valuti euro. Isti predstavljaju vrijednost jednog eura izražen u nacionalnim valutama, a tako utvrđeni konverzijski tečajevi koriste se za preračunavanje nacionalnih valuta u euro i obrnuto. Tako je za odnos njemačke marke i eura utvrđen konverzacijski tečaj od 1,95583. Za konverziju iznosa njemačkih maraka u euro,

potrebno je iznos u njemačkim markama podijeliti s konverzijskim tečajem da bi se dobio odgovarajući iznos u euru, dakle izvršiti će se konverzija njemačke marke u euro prema fiksnom tečaju 1 EUR = 1,95583 DEM i tako dobiveni iznos novčane kazne u eurima pretvoriti u kune po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke za 1 EUR na dan donošenja

rješenja o prekršaju.

Osnovno zakonsko načelo, nužno da bi euro mogao zaživjeti, jest načelo „lex monetae“ iz kojeg proizlazi i načelo kontinuiteta ugovora. prema njemu uvođenje eura nije utjecalo na valjanost ugovora zaključenih i izraženih u nacionalnim valutama kao i regulative općenito.

Slijedom navedenog nije potrebno donošenje izmjene propisa zbog određivanja novčanih kazni u kunskoj vrijednosti ili eventualno u euru, jer vrijedi načelo „lex monetae“ te se za preračunavanje neke IN-valute u euro, navedene u propisima ili ugovorima, koriste konverzijski tečajevi.“

-- Izvor: Siniša Nikšić, Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, Aktualna pitanja u primjeni nekih zakona iz područja javnog reda i mira i javne sigurnosti, III specijalističko savjetovanje, Primjena prekršajnog zakona i ostalih propisa s područja prekršajnog prava u RH, listopad 2009.

 

Još jednom moje isprike. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno je teorija drugo praksa.

 

Jedno je što i kako bi trebalo, a drugo kako je u zbilji.

 

Što sa onim "jugo dinarima"? Takvih primjera ima na desetine.

 

Nitko od nas nije dovoljno jak da ispravi krivu Drinu, ali one male ljude koji se ovdje javljaju ipak ponajviše zanima koliko će ih lupiti po džepu.

 

Većinu njih i ne zanimaju sline nepravde, nedoumice i nejasnoće, njih zanima kako da neki problem skinu sa grbače i završe s tim slučajem.

 

Polako ali i nepotrebno se izlazi iz teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pero0602 je napisao:

Postovanje ljudi ,

 

imam jedno pitanje...imam susjeda koji stalno zove policiju , na svaki sum sa moje kuce koja je nasuprot njegove , imao sam sad malo mozda glasniju muziku i opet je zvao policiju , policija je ovaj put opet zapisala ime prezime , di sam rođen i ulicu , i pocela mi govorit da ce se podnjet preksajna prijava za remecenje javnog reda i mira , koliko oni puta tu moraju dolazit itd . a dosli su malo prije 12 h , jos im kazem da se uvijek stisamo kasnije ... da li je istina da ce biti prijava , ili sam morao dobit neki papiric bilo sta , ili me samo htio uplasit , jos ga molimo tamo da smo studenti da nas ne kaznjava da nemozemo platit... svi kazu da nas je hito samo preplasit i rekao je da pazimo da opet ne moraju dolazit ...?

 

A zasto si mu uopce otvarao vrata stana (policajcu) i dao mu mogucnost da zapise tvoje podatke?

 

Inace, dozvoljena razina buke je egzaktno propisana, a buka se mjeri mjernim uredajima (naravno, prethodno umjerenim, ispitanim i certificiranim), a ne subjektivnim zapazanjem. Ako i dode do suda, trazi izvjestaj o mjerenju, te certifikat mjernog uredaja kojim je buka navodno izmjerena, te uvjerenje o osposobljenosti od osobe koja je tu buku mjerila. Hint: mjerenje razine buke nije u domeni policije -:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razina dokazivanja u prekrsajnim postupcima je mala jer vrlo mali broj ljudi uzima odvjetnike u prekrsajnim postupcima, a vecina ionako nezna svoja prava. to isto pase i drzavi, pa prekrsajni postupci u velikoj vecini slucajeva zavrsavaju osudujucom presudom.

 

Ne vjerujem da bi uz sposobnog odvjetnika netko mogao biti osuden za narusavanje jrm bukom, ako je ta ista buka zabiljezena iskljucivo subjektivnim zapazanjem nekog svjedoka. Prema tome bi netko mogao biti kaznjen npr. za prebrzu voznju temeljem opazanja policajca kojemu se "cinilo" da netko vozi prebrzo, ali eto to nije izmjerio???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu postoji stvaran problem sa nesposobnim odvjetnicima.

 

90% njih nema pojma.

 

Ne poznaju materiju i nemaju prakse.

 

Razlog tome je što u prekršajnim postupcima na mogu naplaćivati one cifre na koje su navikli u kaznenim i parničkim postupcima, radi njima nedovoljne zarade ne rade s prekršajima te dožive brodolom na prekršajnom sudu.

 

Postoji onih drugih 10% koji sasvim dobro obavljaju svoj posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija