Jump to content

buka


zozan

Preporučene objave

poštovani,

živim u stanu na trešnjevci. u zgradi do moje, je jedan mladić koji svakodnevno svira klavir sa redovito otvorenim prozorima (svima) i sa pritisnutom pedalom kako bi ga netko primjetio. da ne spominjem da i pjeva ili bolje rečeno zavija uz svaku svoju melodiju, svojim homoseksualnim glasićem. to sviranje nema granica. od jutra do navečer. čuje se i kad su zatvoreni svi prozori. ne može se trpit.

da se razumijemo, nemam ništa protiv sviranja, i ja sviram klavir, al mislim da to nebi trebalo biti namjenjeno maltretiranju okolnih zgrada, pogotvo ako ljudi pokušavaju spavat ili učiti ili raditi nešto misaono kod kuće. a i smatram da nije u redu da ljudi u svojem stanu moraju zatvarati prozore radi nekoga tko se ne zna ponašati ili nositi ćepiće za uši tijekom učenja. bezbroj puta je dotični zamoljen da smanji buku ili barem to čini tokom dana da ljudi mogu spavat, no tada bi još više i jače lupao po tipkama i kmečao, ako se to tako može nazvat, melodiju. da li postoji rješenje ili mu zakon dopušta teroriziranje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaključite sami. Izvod iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

 

Imisije

Članak 110.

(1) Nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno

ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su

prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili

izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne

posredne imisije).

(2) Vlasnici nekretnine koje su izložene prekomjernim posrednim imisijama ovlašteni su od vlasnika

nekretnine s koje one potječu zahtijevati da otkloni uzroke tih imisija i naknadi štetu koju su nanijele,

kao i da ubuduće propušta činiti na svojoj nekretnini ono što je uzrokom prekomjernih imisija, dok ne

poduzme sve mjere koje su potrebne da onemoguće prekomjerne imisije.

(3) Iznimno, od stavka 2. ovoga članka, kad prekomjerne posredne imisije potječu od djelatnosti za

koju postoji dopuštenje nadležne vlasti, vlasnici nekretnine koja im je izložena nemaju pravo dok to

dopuštenje traje zahtijevati propuštanje obavljanja te djelatnosti, ali su ovlašteni zahtijevati naknadu

štete koju su imisije nanijele, kao i poduzimanje prikladnih mjera da se ubuduće spriječe prekomjerne

imisije, odnosno nastupanje štete, ili da se smanje.

(4) Vlasnik nekretnine nije dužan trpjeti da ga itko bez posebnoga pravnoga temelja uznemirava time

što posebnim uređajima ili na drugi način neposredno odašilje na njegovu nekretninu dim, neugodne

mirise, čađu, otpadne vode, potrese, buku i sl. (neposredne imisije), pa je ovlašten zahtijevati da to

uznemiravanje prestane i da mu se nadoknadi pretrpljena šteta.

(5) Vlasnik čijoj nekretnini prijeti predvidiva opasnost s tuđe nekretnine od neposrednih ili posrednih

imisija koje ne bi bio dužan trpjeti, ovlašten je zahtijevati da se odrede i provedu svrhovite mjere radi

njihova sprječavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Imam sličan slučaj, ali sa bukom iz kafića. Jednom prilikom sam nazvala policiju i čovjek je rekao da nakon nekoliko uzastopnih prijava oni proslijeđuju prijavu inspektoratu koji je dužan utvrditi narušuje li se javni red i mir. E, sad... Možda ga koja prijava spusti na zemlju, pa prekine s "performansima".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. zozan, imate problem.

 

Nema tu nikakva narušavanja javnog reda i mira, to uopće nije posao policije (koja je jedina ovlaštena raditi po problematici javnog reda i mira), to uopće nije posao državnog inspektorata(oni obavljaju inspekcijske poslove koji se odnose na nadzor obavljanja poslova i provedbu propisa o trgovini i uslugama, radu i zaštiti na radu, elektroenergetici, rudarstvu, opremi pod tlakom, obračunu, naplati i uplati boravišne pristojbe, ugostiteljskoj djelatnosti i pružanju usluga u turizmu), jedino pomaže privatna tužba radi imisije i to poželjno je da se sakupe svi stanari i/ili vlasnici stanova sa vaše strane zgrade.

 

Vaš je problem što vas iritira njegova "vještina" na klaviru i njegov "glasić", a tu vam ne može pomoći baš nitko.

 

Možda se nađe netko od susjeda da voli taj "glasić", stvar je ukusa, a o ukusima se ne raspravlja čak ni na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani , živim u stanu gdje mi susijedni stan proizvodi jaku buku vjerovali ili ne od nape ..... u mom su stanu za to vrijeme čuje jaka tutnjava i vibracije ,već smo u nekoliko navrata obavijestili susijede o tome ,ali kako to biva u nas , nije ih baš briga....

molila bih vas za savijet da li ja to mogu kako pravnim putem da riješim ili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani , živim u stanu gdje mi susijedni stan proizvodi jaku buku vjerovali ili ne od nape ..... u mom su stanu za to vrijeme čuje jaka tutnjava i vibracije ,već smo u nekoliko navrata obavijestili susijede o tome ,ali kako to biva u nas , nije ih baš briga....

molila bih vas za savijet da li ja to mogu kako pravnim putem da riješim ili ?

 

Ovdje je očito problem sa lošom izolacijom. Pozovite majstora neka pogleda što se može napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija